Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE: cała Grupa TP wyraźnie zyska na spadku MTR-ów

UKE: cała Grupa TP wyraźnie zyska na spadku MTR-ów

WitekT 27 Października 2008 15:47

0 0

UKE szacuje, że na planowanej obniżce stawek MTR, cała Grupa TP wyraźnie zyska na przepływach finansowych. Na stronach Urzędu ukazały się właśnie stosowne, bardzo ciekawe wyliczenia.

Szerzej o obniżkach MTR pisaliśmy w tej wiadomości (dla Centertela i Polkomtela) i tej wiadomości (dla PTC).

Zdaniem UKE, strata operatora zasiedziałego z przepływów finansowych przy MTR obniżonych do poziomu 21,62 groszy (od 1. stycznia) ulegnie zmniejszeniu o około 47%, czyli TP zyska na obniżce prawie 1,3 mld zł rocznie, a cała grupa - ponad 930 mln zł. Dla stawki 16,77 groszy (od 1. lipca) będzie to odpowiednio prawie 1,86 mld zł i ponad 1,3 mld zł.

Należy jednak zauważyć, że skala zysku Grupy TP prezentowana przez UKE nie uwzględnia potencjalnej zmiany struktury ruchu - zwiększenia liczby połączeń z sieci stacjonarnych i prawdopodobnego spadku (bądź przynajmniej znacznego zmniejszenia dynamiki wzrostu) liczby połączeń między sieciami komórkowymi.




Odnosząc się do licznych negatywnych wypowiedzi przedstawicieli Grupy TP dotyczących obniżek stawek MTR, UKE w końcowym komentarzu stwierdza, że z powyższego wynika, że stanowisko TP wobec obniżek stawek MTR jest albo wynikiem braku umiejętności oszacowania skutków działań regulacyjnych albo celową strategią mającą na celu dyskredytację działań regulatora.

W kontekście dyskusji o wpływie stawek MTR na ceny u operatorów komórkowych, do których dochodziło kilkukrotnie w komentarzach na TELEPOLIS.PL, dość ciekawie wygląda jeden z akapitów analizy UKE:
Analizując przepływy finansowe z zakańczania połączeń pomiędzy największymi graczami na rynku telekomunikacyjnym, należy zauważyć, że dzisiejsza stawka MTR nie ma znaczenia dla rozliczeń między komórkowymi operatorami zasiedziałymi (na rysunku rozliczenia A-A) w związku z tym, iż posiadają oni porównywalne bazy klientów i stawki za zakańczanie połączeń są takie same. Przepływy ruchu pomiędzy sieciami ruchomymi są prawie symetryczne, w związku z czym bilans przepływów finansowych jest bliski zeru.

Zobacz: pełną treść analizy UKE dotyczącej obniżek stawek MTR (plik PDF; 159 kB).

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 31
  • 0

    12.  2008-10-27 17:57:55

    ech: po pierwsze - to, że się płaci xxx k euro meucci, to nie znaczy, że jest efektywnie. ;-) Po drugie - problem FCT-ów nie leży tylko w samych bramkach i ich uwalaniu, ale i całym łańcuchu, poczynając od doładowań. O ile mnie pamięc nie myli, to mniej więcej rok temu dział revenue assurance to się lekko w TP rozpadł... ;-)

  • 0

    13.  2008-10-27 18:02:44

    Jeszcze dodam, że cena minuty do Orange na giełdzie to raczej od dłuższego czasu trzyma stały poziom. Trudno o SKUTECZNY system walki z FCT-ami - najskuteczniejszym możliwym jest właśnie spadek MTR-ów...

  • 0

    14. ~ech  2008-10-27 18:06:53  host: 170.252.72.61

    Witek a masz statystyki? A wiesz jak działa ten system że piszesz że jest nieskuteczny? Czy masz jakiś dowód, że po odejściu ludzi z RA system przestał działać?

  • 0

    15. ~ech  2008-10-27 18:08:21  host: 170.252.72.61

    MTR nie jest skuteczną metodą bo wtedy wszyscy wyglądają jakby na FCT jechali a tak przynajmniej jest trochę (znaczna większość) ruchu po obowiązującej stawce MTR.

  • 0

    16.  2008-10-27 18:14:21

    ech: mówisz o meucci? Tak, wiem. Reszta mechanizmów walki też jest mi znana. Co do odejscia ludzi z RA - nie mówiłem, że system przestał działać. Ale popatrzmy na ceny minuty rozmowy na giełdzie - jeżeli by był taki skuteczny, to cena byłaby sporo wyższa niż konkurencji, proporcjonalnie do ryzyka prowadzenia biznesu (w sensie - ryzyka uwalenia bramki). A skoro tak nie jest, to... MTR nie jest skuteczną metodą??? Jak klient będzie miał do wyboru oficjalnie, z SS7 za 17 groszy i nieoficjalnie za 14-15 (bez CLIP-a, z wątpliwą jakością i zrywaniem), to zdecydowana większośc wybierze "po Bożemu".

  • 0

    17.  2008-10-27 18:25:28

    WitekT - ano właśnie - jeden operator ma w związku z tym opłaty wyższ inny niższe! A szeryf powinna to sprawdzić i dopiero podejmować decyzje - "ocbcięcia" stawek jednorazowo do stanu "relanego" albo pozostawić to rynkowi zamiast obcinać wszystki mpo rónow w jakimś harmonogramie itd. tłumacząc to na dodatek korzyściami dla konsumentów bo ceny spadną.

  • 0

    18.  2008-10-27 18:33:28

    wlo: ale nie patrz na rynek tak, jakby istniała na nim tylko jedna technologia - stacjonarna albo komórkowa. Zjechanie z dnia na dzień do bardzo niskiego poziomu mogłoby spowodować zachwianiem budżetów opów komorkowych, których opracowywanie na 2009 rok właśnie się kończy. Zachwianie wynika nie z samych obniżek MTR-ów sensu stricte w wartościach bezwzględnych, ale zwiększeniu konkurencji między stacjonarnymi a komórkowymi poprzez zmniejszenie DYSPROPORCJI między F2M a M2F. To zmniejszenie sprawi zamianę części ruchu M2M na F2M... I to jest rzeczywiste uderzenie nie tylko w przychody, ale i zyski komórkowców.

  • 0

    19.  2008-10-27 18:37:21

    a Ty swoje ... no jest dysproporcja, tylko jeśli tłumaczyć problem MTRów w kontekście połączeń stacjonarne/komórkowe, to w ogóle nie ma sensu dyskusja. Albo może należałoby rozdzielić sprawę zakańczania połączeń z sieci stacjonarnej od połączenia z konkurencyjnej komórkowej?

  • 0

    20.  2008-10-27 18:38:52

    mnie wkurza uzasadnianie, że obniżka MTRów jesy w interesie konsumentów... Jest? jest tylko wprzypadku połączeń F2M, ale M2M - jeśłi z Twojego punktu widzenia patrzeć?

  • 0

    21.  2008-10-27 18:41:13

    wlo: niezbyt rozumiem o co Ci chodzi... Ja napisałem - to właśnie dysproporcja powoduje, że rynek komórkowy jest "zamknięty", bo bardziej opłaca się zadzwonić z komórki niż ze stacjonarki, czyli na rynku ROZPOCZYNANIA połączeń komórkowych są (mocno upraszczając) 4 podmioty. Po zmniejszeniu dysproporcji dojdzie xxx opów stacjonarnych. A to chyba jasne, że jak na rynku jest więcej podmiotów oferujących daną usługę, to jest on bardziej konkurencyjny, prawda?

  • 0

    22.  2008-10-27 18:48:00

    wlo: dobra, po kolei. UKE potwierdza moją opinię, że MTR-y są "przezroczyste" dla opów komórkowych W TEJ CHWILI. Right? W komentarzy 20 napisałem o rynku 4 opów (przy dzisiejszym poziomie MTR-ów) oraz o rynku o xxx opów większym. Right? Prosty przykład. Przy stawce 17 groszy netto od 1. lipca, po dodaniu kosztów TP na poziomie około 1 grosza netto, dodaniu nawet 30% marży wychodzi 27 groszy BRUTTO. Right? Masz taką cenę połączenia ze swojego Plusa do Ery i Orange? Nie masz. Tak samo jak 99% innych klientów Plusa. Right? Co zrobi Plus, żeby klienci nie sięgali po stacjonarkę dzwoniąc do Ery i Orange? Znasz odpowiedź? Jaki to ma wpływ na ceny połączeń z komórki na komórkę?

  • 0

    23. ~ech  2008-10-27 19:28:47  host: 170.252.72.61

    Witek @22: za bardzo wierzysz w niewidzialną rękę rynku i możliwość szybkiego dostosowywania się klientów - chcę widzieć te tłumy biegnące po linię stacjonarną jak spadną połączenia na komórki. @16 podobna cena minuty na giełdzie wcale nie musi oznaczać że jest równie łatwo jak gdzie indziej - może jest równie trudno - a cena zawiera wysoki discount za jakość i de facto udział w przestępstwie. Mówiłem o innym systemie, a podawanie nazw uważam za nieprofesjonalne ;)

  • 0

    24.  2008-10-27 19:35:09

    ech: po pierwsze - to nie indywidualni się rozdzwonią, a biznes "wysiądzie" z legalnych bramek komórkowych. Po drugie - nie "niewidzialna ręka rynku", tylko domino pchnie UKE, które wmusi obniżkę ze stacjonarnych na komórki i przypilnuje wysokości marży. Po trzecie - jeżeli nie rzucasz nazw, to ok, nie ma problemu, ale nie dziw się potem, że nie rozumiem o co Ci chodzi. Po czwarte - no ale skoro cena jest taka sama na przestrzeni miesięcy, to chyba nic się nie zmienia, prawda? Nie za bardzo też rozumiem ten discount za jakość i do czego to odnosisz...

  • 0

    25.  2008-10-27 20:00:08

    #22: chyba do wlo jednak dotarło bo siedzi cicho i się już nie produkuje w tym temacie :-)

  • 0

    26. ~  2008-10-27 20:08:25  host: 87-205-191-247.adsl.inetia.pl

    Witek T#9. Bezpośredniego wpływu nie mają ale jak np z normalnego stacjonarnego bedzie można na komórki dzwonić taniej niż z innej komórki to inne sieci obniżą ceny żeby nie tracić rynku- oto mi chodziło

  • 0

    27.  2008-10-27 20:13:41

    26: w takim razie się zgadzam. MTR-y mają wpływ na konkurencję, a konkurencja - na ceny.

  • 0

    28. ~jarekt  2008-10-27 20:27:57  host: eda56.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Moze nie siedze az tak w temacie jak niektorzy ale zgadzam sie z Witkiem. Zmiana MTRow w krotkim terminie NIC NIE ZMIENI u "komorkowcow" poniewaz ich wplywy i wyplywy z tego tytulu sie bilansuja i sa zblizone do zera (celowo pomijam relacje tel. stacjonernej vs. tel. komorkowej coby wszystko uproscic). W dlugim jednak terminie spadna absurdalne obecnie ceny polaczen ze stacjonarek na komorki co z czasem spowoduje zmiane przyzwyczajen konsumentow a co za tym idzie ogromne zmiany na rynku. Juz nie trzeba bedzie kupowac komorki babci skoro ma stacjonarny czy zmuszac pracownikow zeby uzywali osobnego telefonu do dzwonienia na komorki. Te zmiany beda duzo dalej idace niemniej wszystko to na pewno bedzie z korzyscia dla konsumentow. Jak zawsze jestem za likwidowaniem absurdow - w tym kretynskiej ceny ze stacjonarki na komorke. Jesli to sie uda bedzie po prostu normalniej w tym dziwnym kraju.

  • 0

    29. ~ukenamuniu  2008-10-27 21:39:59  host: 86-59-n1.aster.pl

    Wszystko fajnie, tylko czy nowe decyzje uke przyspieszające harmonogram kasują/uchylają decyzje poprzednie?

  • 0

    30. ~ukenamuniu  2008-10-27 22:18:09  host: 86-59-n1.aster.pl

    W Gazecie Pani Prezes dowodzi, że jak straty TP na połączeniach FTM zmaleją najpierw o 47% a potem o 65% to będzie ogromny zysk dal firmy. Dla mnie zysk jest wtedy, gdy nie ma strat

  • 0

    31. ~ukenamuniu  2008-10-29 23:42:12  host: 86-59-n1.aster.pl

    WitekT: nie powinien być tu pdf, tylko link do pliku na stronie UKE. Praktykantka poprawia oczywiste błędy pisarskie, a u Ciebie po staremu. Zresztą po nowemu też źle, ale to temat na inne opowiadanie. Pozdrawiam.

Dodaj swoją opinię