Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE będzie mocno wspierać inwestycje w infrastrukturę

UKE będzie mocno wspierać inwestycje w infrastrukturę

WitekT 4 Kwietnia 2008 14:28

0 0

W swojej strategii na lata 2008-2010 UKE przytoczył przykłady wielu krajów, w których budowę nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej (głównie światłowodowej) aktywnie wspiera państwo.

Polska z całą pewnością powinna korzystać z doświadczeń innych krajów. Niewątpliwie należy przekonywać polski rząd o niezwykle dużym znaczeniu inwestycji w telekomunikację oraz o szansie, jaką stanowi ona dla kraju. W odróżnieniu do innych państw w Polsce brakuje jasnej strategii rozwoju telekomunikacji, która powinna zostać wypracowana wspólnie przez regulatora i rząd. Za strategią powinny iść również realne środki finansowe z budżetu centralnego - można przeczytać w strategii UKE.

UKE widzi siebie w roli stymulatora rozwoju, bo nie posiada własnych środków finansowych pozwalających na bezpośrednią pomoc inwestycyjną. Ma jednak wpływ na legislację (m.in. na ulgi podatkowe na inwestycje telekomunikacyjne lub rozwiązania prawne usprawniające sam proces inwestycyjny, np. w zakresie dostępu do nieruchomości i kanalizacji) oraz wiedzę, pozwalającą na zachęcanie do takich inwestycji samorządów i kojarzenie podmiotów w partnerstwie prywatno-publicznym.




Serwis internetowy UKE ma zostać rozbudowany o informacje dotyczące warunków inwestowania w Polsce oraz nowych możliwości związanych z rozdysponowaniem widma radiowego. Informacje będą również rozpowszechniane poprzez ogłoszenia w prasie profesjonalnej, katalogach branżowych, przygotowywanie raportów branżowych, materiałów informacyjnych dla ambasad i ulotek.

Szerzej o strategii UKE na lata 2008-2010 pisaliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 22
  • 0

    3.  2008-04-04 21:07:52

    a nawiazujac do tematu, to ryyychlo wczas Urzad Kar Ekstremalnych bierze sie za to, co juz wieki temu powinni zrobic. Gdyby nie prywatna chec zemsty szeryfa w kiecce na TP, to mielibysmy juz dzis zalazki swiatlowodow, a tak to dopiero to wszystko jest w planach... Zamiast juz dano temu postawic na rozwoj infrastrukturalny, to babsztyl sie uparl, zeby pod publike dokopac tepsie , bo pryszczate malolaty beda sie cieszyc i byc moze na PiSuary zaglosuja... ech...

  • 0

    4.  2008-04-04 22:45:52

    empireus: jak każdy medal ten też ma drugą stronę, więc proszę, nie generalizuj że babsztyl jest "be" i tą biedną tepsę gnębi.

  • 0

    5. ~  2008-04-04 23:34:56  host: aez30.internetdsl.tpnet.pl

    @empireus: Bajeczki o chęci tepsy do inwestowania to możesz dzieciom opowiadać, a nie komuś, kto z tepsą miał do czynienia! Niedawno nawet tutaj były opublikowane dane, z których wynikało, że począwszy od 2001 roku tepsa z roku na rok coraz bardziej ogranicza inwestycje w Polsce. Ja sam przez 5 miesięcy walczyłem z tepsą o założenie neostrady w atrakcyjnej dzielnicy jednego z największych polskich miast, bo skończyły sie wolne pary w kablu ułożonym 18 lat temu przez komitet telefonizacyjny, a tepsie nie opłacało się dokładać nowego kabla! I tak w rzeczywistości wygląda to tepsiane "inwestowanie", o którym piszesz. A w co tepsa faktycznie najchętniej inwestuje, to wszyscy wiedzą: w paryską centralę oraz w literkę "&". Ale akurat te inwestycje to nas nie cieszą!

  • 0

    6. ~Chrome_TP  2008-04-05 00:24:20  host: agv117.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Co do spadku inwestycji to jest to problem złożony na pewno TP chce ciąć koszty ale nie zwalaj wszystkiego na ten karb "złej woli" TP - w obecnych realiach tylko kretyn wywali setki baniek na budowę sieci którą ma odrazu od tak innym oddać i modlić się żeby mu się koszt zwrócił za 40 lat jak dobrze pójdzie... Poza tym dlaczego nie pojojczysz że np Netia, Dialog albo słynne Tele2 nie chciało ci kabelka zbudować lepszego bo najczęściej z mojego doświadczenia te super zacne dzielnice to najczęściej zadupia sypialne większych miast albo wioski które zostały wchłonięte przez rozrastające się miasto. Weź też pod uwagę prosty fakt że skoro nie chcą tam budować to coś znaczy - albo zagęszczenie mieszkańców jest niskie albo musieliby stawiać centralki od zera znacznie bliżej to cięzka kasa - a firma patrzy pod kątem buduje tam gdzie mi sie najbardziej opłaca a nie bo płacze 10 osób że na zadupiu oni chcą mieć net 6mb/s

  • 0

    7. ~  2008-04-05 00:45:53  host: aez30.internetdsl.tpnet.pl

    Powtarzam: Te kable, na których teraz działa tepsa, to też nie ona położyła, tylko komitet telefonizacyjny! Gdyby wtedy istniała Netia, to Komitet te kable przekazałby Netii i dzisiaj być może w ogóle problemu by nie było. A z tym "przekazywaniem innym" kabli ułożonych przez tepsę, to też jest zwykła demagogia! Przecież alternatywni za używanie tych kabli bulą tepsie jak za zboże, a tymczasem tacy jak Ty opowiadają bajeczki, ze biedna tepsa "ma je odrazu innym oddać". Przypominam, ze tepsa za udostępnieni pary w kablu zawinszowała sobie więcej, niż by od abonenta dostawała abonamentu socjalnego!

  • 0

    8. ~Chrome_TP  2008-04-05 01:52:50  host: agv117.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Właśnie cała sprawa rozbija się teraz oto że teraz TP jak nie położy kabli na jakiejś pipidówie to nikt nie położy, a TP nie Będzie budować tylko dlatego bo innym się nie chce, a właśnie taką politykę obecnie przyjęło UKE. Nawet wprowadzenie bsa LLU nie poprawi sytuacji bo i tak cała reszta buduje tyle co nic a zresztą nie buduje bo po co skoro to my mamy to teraz robić :P tutaj leży min. sedno problemu no bo skoro jednak narzekasz to znaczy jednoznacznie że innym jakoś do twej zacnej dzielnicy też jakoś nie śpieszno się budować czy nie tak jest zacny obywatelu ?

  • 0

    9. ~Chrome_TP  2008-04-05 01:56:46  host: agv117.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Albo z innej strony skoro tak ci źle na tych kablach od TP nie możesz się doczekać budowy, inni tez jakoś sie z kablem do ciebie nie śpieszą no to może jakiś necik radiowy ? Ponoć teraz to nawet i w komórkach net też ponad 6mb/s leci no chyba, że czekaj nie mów sam zgadnę - nadajników też u was na dzielnicy nie stawiają ? :>

  • 0

    10. ~Chrome_TP  2008-04-05 02:07:47  host: agv117.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Do tego TP ma projekty zabudowy tzw czarnych dziur gdzie nikt nie zagląda (zwłaszcza na wschodzie) i ciężko ci będzie znaleźć podobne projekty pośród innych opów na taką skalę, co oczywiście nie zmienia faktu że nie wszystko i wszędzie naraz da się pobudować od ręki. Natomiast wracając do tematu samego budowania, remontowania, wymieniania to od samego początku jak u nas w rejonie wprowadzono usługi począwszy od SDI obserwuję na bieżąco jak wymieniają szafki onu, kable, i infre od strony centrali bo tu też była czarna dziura i co jakiś czas podskakuje słupek prędkości max łączy w moim rejonie najpierw było to poł modemowe później wpadło sdi, neo 256 i mniej więcej co pół roku skacze o słupek wyżej i teraz da się u mnie instalnąć neo 2mb/s i powoli wpakowują sprzęt pod video a mieszkam na obrzeżu miasta właśnie w dzielnicy sypialnej. Więc to że u was rzekomo nic nie budują to raczej kwestia marnej lokacji i niskich potencjalnych zysków lub po prostu pecha ;>...

  • 0

    11. ~ukenamuniu  2008-04-05 09:38:08  host: nat-go2-1.aster.pl

    #7- napisałeś: "bulą tepsie jak za zboże". Pytam: to zboże tak staniało? Nie mieszaj tu abo socjalnego, bo to jest z musu. Połączenia na numery alarmowe są bezpłatne i TP S.A. je realizuje. Więc jeżeli może łączyć za darmo, to niech wszędzie łączy za free?

  • 0

    12. ~  2008-04-05 09:47:53  host: aez30.internetdsl.tpnet.pl

    @9: A jaki sens dla innego operatora miałoby pchanie się w dzielnicę już okablowaną przez TP? Żeby tylko utopić kasę w ziemi? Bo jest więcej niż pewne, że gdyby np. Netia zaczęła robić kanalizację, to wówczas tepsa błyskawicznie dołożyłaby nowe kable do starych i zainstalowała nowe linie wszystkim potrzebującym - dokładnie tak było niedaleko mnie! Ludzie czekali po 15-20 lat na telefon i gdy Netia już kończyła kablować dzielnicę, to tepsa z dnia na dzień założyła telefony wszystkim czekającym od lat, a wtedy Netia już nie miała komu zakładać!

  • 0

    13. ~  2008-04-05 09:58:05  host: aez30.internetdsl.tpnet.pl

    @11: Cena abonamentu socjalnego z sufitu nie została wzięta, przy jego wprowadzaniu jakaś kalkulacja kosztów musiała być robiona. I wtedy ta cena dla tepsy była dobra, a teraz nagle dobra być przestała. W tej sytuacji jednym obiektywnym sposobem ustalenia rzeczywistych kosztów i cen może być funkcjonalny podział tepsy.

  • 0

    14. ~haha  2008-04-05 10:07:03  host: ndm-nat.quest-net.pl

    infrastruktur"ę"

  • 0

    15. ~Chrome_TP  2008-04-05 11:02:07  host: 212.160.172.70

    Ad 12 i właśnie tak prawidłowo funkcjonuje konkurencja :P A nie maniana w stylu UKE :D

  • 0

    16. ~  2008-04-05 11:26:25  host: aez30.internetdsl.tpnet.pl

    Ale powielanie się konkurencyjnej infrastruktury w jednych miejscach, w sytuacji gdy inne obszary kraju wciąż cierpią na jej brak, jest zwykłym marnowaniem sił i środków. O ile może to być korzystne z punktu widzenia partykularnych interesów konkretnego operatora, to jednak jest to szkodliwe dla społeczeństwa. I w tym miejscu należy zadać pytanie, czyj interes jest ważniejszy: operatora, czy społeczeństwa, z którego ten operator żyje. Jeśli operator z interesem społecznym w ogóle się nie liczy, nie może również on liczyć na sympatię i pobłażliwe traktowanie ze strony społeczeństwa. A w tym przypadku reprezentantem społeczeństwa jest UKE.

  • 0

    17. ~Chrome_TP  2008-04-05 14:10:40  host: 212.160.172.70

    Tak częściowo to prawda ale tylko w ten sposób można zapobiec skutecznie monopolowi infrastrukturalnemu, w przypadku awarii np powódź itp jest wiecej obejść awaryjnych, każdy op dopieszcza swoją sieć by być konkurencyjniejszym natomiast to że innym się gdzieś budować nie chce lub nie opłaca to nie jest żaden powód aby wysługiwać się innym opem tutaj konkretnie TP.

  • 0

    18.  2008-04-05 16:48:34

    Chrome_TP ad 15; z tym akurat pięknie trafiłeś, należało jeszcze dodać "zdrowa' konkurencja. Przyczajony w krzakach tygrys czeka aż konkurencja zacznie inwestycje wtedy wpada i przejmuje rynek... Nie umiem tego pozytywnie skomentować.

  • 0

    19.  2008-04-05 21:06:45

    Kiedys.. w zamierzchlych czasach... rozwiesilem na dwoch wioskach plakaty, ze ma byc juz net etc... Dodam, ze konkurencyjna siec wobec mnie olewala ten rejon, jak tylko mogla i zbywala zawsze mieszkancow, ze juz... juz... juz za miesiac itd... Mi tez nie oplacalo sie tam zbytnio wtedy wchodzic, ale za namowa kilku znajomych, ktorzy tam mieszkali, jakos sie skusilem. Co sie jednak stalo? Plakaty powiesilem w pt, a w so. konkurencja juz popodpisywala umowy ze wszystkimi chetnymi ;) Cos jak analogia TP i Netii opisywana w 12*** Tylko widzisz drogi forumowiczu-ja sie wrecz ciesze, ze to konkurencja tam weszla z buciorami, bo jakosc ich uslug byla tak niska, ze ludzie mieli dosyc a ja tylko czekalem az sie ludziom zaczna konczyc umowy... Reszte sobie dopowiedz sam. To samo jesli chodzi o budowe infrastruktury przez innych opow-TP ma wszedzie zasieg, ale ja, jak i inni obywatele tego zacnego kraju, z checia bysmy chcieli miec alternatywe, a jej jednak nie mamy, bo i tak musimy wybierac miedzy TP a TP ;) Gdyby wszyscy nie nawidzili tej TP jak twierdzisz, to operator alternatywny mialby zniwa ze ho ho ho, a pomimo wszystko jednak zaden nie chce inwestowac nigdzie, bo i po co, skoro i tak TP bedzie musiala dac... A ciemny lud i tak wezmie to, nie majac innego wyjscia :)

  • 0

    20.  2008-04-05 21:12:14

    I juz na koniec dla obroncow pasozytow, podam tylko jeden przyklad: MM i UPC i inne sieci(np. osiedlowki), ktore buduja SWOJA infrastrukture... Im jakos sie oplaca budowac, pomimo ze od wiekow amen na ich terenach istnialy konkurencyjne i kablowki i sieci internetowe... Dodam tez, ze mialo byc tak tanio po wprowadzeniu BSA... a jak jest? Kilka zl/rok taniej niz w TP? To ja podziekuje i pozostane nadal w TP :)

  • 0

    21.  2008-04-05 21:52:14

    Konkurencja zwłaszcza zdrowa występuje wtedy gdy konkurujące strony mają podobne szanse, nie powiesz chyba że że gościu w kajaku może się ścierać jak równy z równym z ekipą w okręcie wojennym. Oczywiście pasożytnictwo jest częstym zagraniem jednak tłamszenie konkurencji na poziomie z postu nr 12 jest ewidentną demonstracją siły molocha i przejawem monopolu.

  • 0

    22. ~Chrome_TP  2008-04-05 22:25:00  host: aebs182.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ano dlatego nie opowiadam się że BSA tudzież LLU jest zupełnie nie potrzebne - dobrze, że jest ale samo np BSA bez dalszych ruchów (których obecnie nie ma) od strony alternatywnych po prostu skończy się nieciekawie.

Dodaj swoją opinię