Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE analizuje ceny szerokopasmowego dostępu do Internetu

UKE analizuje ceny szerokopasmowego dostępu do Internetu

WitekT 15 Września 2006 21:31

0 0

UKE przedstawił analizę cen usług szerokopasmowych w Polsce po wprowadzeniu przez Telekomunikację Polską nowej promocji na neostradę tp.



Analiza obejmuje usługi dostępu do Internetu spełniające kryterium uznane przez UKE jako podstawowe przy określaniu usług szerokopasmowych a mianowicie takie, że przepływność w stronę abonenta powinna być wyższa niż 144 kb/s. Dane dotyczące działalności analizowanych podmiotów pochodzą z cenników posiadanych przez UKE oraz z oficjalnych stron operatorów.

Analiza składa się z trzech części. Pierwsza część analizy obejmuje porównanie cen usług dostępu szerokopasmowego do Internetu świadczonych przez TP na koniec 2005 roku z promocją cenową obowiązującą od 4. lipca. W drugiej części przeprowadzona została analiza cen z końca 2005 roku i aktualnych 6 największych konkurentów TP (Netia, Dialog, UPC, Vectra, Multimedia, Aster) wraz z opisem aktualnych promocji oferowanych przez operatorów. W ostatniej podsumowującej części dokumentu zawarte zostały wnioski nasuwające się po analizie wyżej opisanych zmian cen usług szerokopasmowych.

Najważniejsze wnioski z analizy:

Rozwój rynku dostępu do Internetu w ostatnich latach spowodowany był głównie częściowym uwolnieniem rynku usług telekomunikacyjnych. Jednak najistotniejszym z punktu widzenia użytkowników bodźcem skłaniającym do przyłączenia się do sieci stały się niskie koszty instalacji oraz obniżenie opłat dostępowych. Tempo wzrostu użytkowników Internetu jednak nie jest zadowalające i w związku z tym UKE w roku bieżącym podjął szereg decyzji, których zadaniem jest między innymi zwiększenie liczby osób korzystających z usług dostępu do Internetu.




Na podstawie analizy można stwierdzić, iż rynek próbuje reagować na obniżki cen ze strony operatora dominującego. Pozostali gracze na rynku dostępu do sieci Internet również próbują pozyskać nowych abonentów swoich usług poprzez wprowadzanie na rynek różnego rodzaju promocji. Ceny usług w poszczególnych przedziałach przepływności nie wykazują znacznych różnic. Różnice uwidaczniają się przy analizie horyzontów czasowych, na jakie zawierane są umowy. Żaden z analizowanych operatorów, wyłączając TP, nie wymaga podpisywania umowy aż na 3 lata. Nawet umowa jaką oferuje operator dominujący na najkrótszy okres, 24 miesiące, znajduje się w regulaminie promocji tylko Netii, pozostali operatorzy wymagają podpisywania umowy z reguły na 12 miesięcy.

10. maja została podpisana przez prezesa UKE decyzja administracyjna wprowadzająca do stosowania przez Telekomunikację Polską ofertę ramową określającą warunki dostępu do lokalnej pętli abonenckiej poprzez dostęp do węzłów sieci telekomunikacyjnej na potrzeby usług szerokopasmowej transmisji danych (bitstream access - pisaliśmy o tym w tej wiadomości). Decyzja ta jest odpowiedzią prezesa UKE na wysokie ceny dostępu szerokopasmowego do Internetu. Zapewni także uwolnienie rynku usług szerokopasmowej transmisji danych i umożliwi innym operatorom oferowanie tego typu usług (odpowiednik neostrady tp) abonentom TP. Sposób ustalania opłat dla operatorów alternatywnych opiera się na metodzie "cena detaliczna minus". W wyniku tego różnica pomiędzy ceną oferowaną przez TP swoim abonentom, a ceną za usługę dla operatorów w celu umożliwienia tworzenia ofert konkurencyjnych wynosi 51%, a dla ofert obejmujących promocje dla abonentów TP - 41%.

Na tę decyzję operator dominujący zareagował obniżką cen usług neostrada tp, której promocyjny abonament w opcji 512 kb/s i umowie na 36 miesięcy wynosi obecnie 28 zł w pierwszym roku użytkowania, co stanowi niespełna 17% opłaty z cennika podstawowego, a po tym okresie podwaja się i stanowi 33,26% opłaty standardowej.

Kolejnym krokiem w kierunku zwiększenia liczby użytkowników Internetu jest zalecenie pokontrolne prezesa UKE o rozdzieleniu neostrady od abonamentu telefonicznego w ofercie TP. Dotychczas Telekomunikacja Polska wymagała od użytkowników neostrady tp by dodatkowo byli abonamentami usług telefonicznych.

Podsumowując należy podkreślić, że dzięki rozbudowanej sieci telekomunikacyjnej oraz największej liczbie abonentów, TP może pozwolić sobie na okresowe promocje obniżające znacznie wysokość abonamentów za dostęp do sieci Internet. Pozostali operatorzy mimo usilnych starań, nie posiadając takich atutów jak operator dominujący w postaci bogatego zaplecza technicznego, rozległej sieci oraz dużej liczby użytkowników, nie zawsze mogą zaoferować usługi na porównywalnych - do takich jakie TP świadczy w ramach promocji - warunkach cenowych.

Zobacz: pełen tekst analizy UKE (plik PDF; 207 kB).

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 59
  • 0

    40.  2006-09-16 10:35:13

    Eeee... Nikt mnie tu nie obraża, dyskusja i tyle. Przecież nie walimy argumentów personalnych - tylko merytoryczne (mniej lub bardziej, ale merytoryczne). :)

  • 0

    41. ~wlo  2006-09-16 12:11:04  host: asu140.neoplus.adsl.tpnet.pl

    haha - ciekawe, że ja wciąż nie mogę skorzystać z usług tej tańszej konkurencji...

  • 0

    42. ~haha  2006-09-16 13:15:56  host: 128-dom-3.acn.waw.pl

    Jaka władza ustawodawcza???, co najwyżej brak zdrowego rozsądku i biurokracja UKE. W PT jest wiele bardziej istotnych spraw niż przenośność. Uważam, że niektóre działania są robione wyłącznie pod publiczkę. "Pani Ania" bardzo lubi się promować i tyle. W ciągu najbliższych miesięcy sądy będą kolejno zgadzać się ze skargami TP.

  • 0

    43.  2006-09-16 13:31:28

    haha: a skąd jesteś pewny, że będą się zgadzać? Co ciekawe, decyzje oparte na benchmarkach okazały się bardzo bliskie faktycznym kosztom ponoszonym przez TP...

  • 0

    44. ~wlo  2006-09-16 14:48:37  host: asu140.neoplus.adsl.tpnet.pl

    WitekT - ja tam generalnie nie popieram wszelkich podobnych zachowań państwa, no ale rozumiem, że są obszary gdzie musi interweniować, koncesjonować i regulować. Ale! Znowu - BEZ CHOREJ PRZESADY!! Ja odbieram to ostatnio własnie jakch albo nadmierna ambicja albo chora przesada!

  • 0

    45. ~WoW  2006-09-16 15:38:20  host: ndm-gw2-nat.quest-net.pl

    Normalnie pękam ze śmiechu, polecam ceny mojego providera (umowy na 36 i 24 mce + oferta VoIP), który rzekomo nie jest w stanie konkurować z TP. A takich małych dostawców są setki w Polsce i nawet w moejej wsi reklamuje się takich dwóch. O tych z raportu dostawcach to nawet nie słyszałem :)

  • 0

    46.  2006-09-16 21:09:46

    Sa ubszary w ktorych Unia Europejska tez nie ma kompetencji interweniować. Jednak jesli zauwaza, ze dany kraj nie radzi sobie lub nie potrafi załatwic jakiejs sprawy, to inteweniuje. Dla mnie to nie jest zdalne sterowanie. To poprostu popchniecie sprawy do przodu. TPSA jak i operatorzy komorkowi przez wiele lat nic nie zrobili aby ceny i uslugi byly na przyzwoitym poziomie. Dlatego wlasnie UKE interweniuje w tych sprawach. Aby jakos uslug wzrosla, a ceny byly na nalezytym poziomie. Czyli na taki aby ludzi bylo stac przy naszych niskich zarobkach.

  • 0

    47.  2006-09-16 21:11:51

    Tak wiec podoba mi się jesli Unia Europejska cos robi aby bylo lepiej. I tak samo podoba mi sie, ze UKE po tylu latach tez zaczyna dzialać jak powinien.

  • 0

    48. ~margon  2006-09-16 22:47:53  host: apn-99-88.gprspla.plusgsm.pl

    Nie ma słowa o karach umownych. Myslę, że w tym porównaniu dostępu do internetu jest to ważna kwestia. Prosze policzyć ile będzie wynosić kara przy zawartej umowie na 36miesięcy w TPSA na 512 i rozwiązanej powiedzmy w 24miesiącu. Mi wychodzi kara ponad 3000zł, czyli lepiej w takim wypadku byłoby niekorzystać i płacić przez pozostały okres 12miesięcy, bo wtedy nasz abonament przez ten czas to "jedynie" niecałe 700zł...

  • 0

    49. ~wibrator  2006-09-16 22:53:32  host: nat-145.ghnet.pl

    Ja własnie od tygodnia jestem użytkownikiem
    stałego łącza 1 MB symetrycznego za 27,50 zł z vat w 1 roku, a 55 zł w drugim roku. Umowę podpisałem na 2 lata. Realna prędkość łącza to 980 kb/s down i 880 kb/s up. Dla mnie to bomba, jeszcze w tej cenie. I jeszcze jedno. Bez ograniczeń transferu w skali miesiąca... Gdzie Neostrada do mojej oferty ? Siedzi na drzewie i liczy spadające liście (czyli swoich starych abonentów ;-)

  • 0

    50.  2006-09-17 11:33:21

    Czytam te komentarze i pogubiłem się. W jakim kierunku zmierza analiza UKE? Aby obniżyć ceny na rynku czy aby administracyjnie podnieść ceny za neostradę w TPSA? U mnie, na zadupiu, możliwe jest korzystanie albo z TPSA albo z cwaniackiej oferty Tele2 itp. którzy hurtowo kupią od TPSA i mi sprzedadzą nieco taniej niż TPSA. Czy analizy UKE mogą spowodować koniec promocji (pogorszenie=podwyższenie ceny dla klienta końcowego)?

  • 0

    51.  2006-09-17 11:41:54

    Zastanawiam się nad taką operacją. Jeśli wiedziałbym, że np. 20 września UKE wyda decyzję nakazującą zakończenie promocji na neostradę w TPSA, a nie umiałbym przewidzieć, czy ta decyzja poskutkuje obniżkami cen u konkurencji, to 19 września złożyłbym PRZEZ INTERNET zamówienie na neostradę. Oczywiście po to, aby Z POWODU ZAWIERANIA UMOWY NA ODLEGŁOŚĆ mieć prawo ew. odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni. Do tego czasu być może pojawiłaby się korzystniejsza oferta konkurencji. Czy dobrze kombinuję? Czy w razie administracyjnych decyzji UKE już pozawierane umowy promocyjne o neostradę zostaną w mocy?

  • 0

    52.  2006-09-17 11:48:04

    Mam abonament SOCJALNY i nie chciałbym go podnosić. Chciałbym mieć niezależną od abonamentu neostradę 512 kbps za 28zł miesięcznie lub mniej. Np. satysfakcjonuje mnie 20+vat bez obowiązku posiadania neostrady. Czy jest to możliwe lub będzie możliwe w najbliższych tygodniach lub miesiącach?

  • 0

    53. ~getITright  2006-09-17 13:16:40  host: phantom.teldom.pl

    heh, kilka dni temu odwiedził mnie znajomek z londynu i on ma net 8mbps (!!!) za 12 funtów, czyli ok 70zł, inny ma 24mbps też za groszę, jesteśmy internetowym zaściankiem europy !!! Pani Aniu... DO BOJU !!!!

  • 0

    54. ~getITright  2006-09-17 13:26:24  host: phantom.teldom.pl

    a ostatnio przeglądałem sobie raport UE na ten temat i w Holandii są 24 stałe łącza na 100 gospodarstw domowych, a u nas są 2 łącza... tak ! DWA ŁĄCZA na 100 gospodarstw !!! jakieś pytania ? ;) dodam jeszcze że nigdzie na świecie nikt nie liczy jakichś śmiesznych 128 czy 256 do łącz szerokopasmowych, normalnie do takich są zaliczane 1mbps, albo minimum 512kbps, śmiać mi się chce bo TP podaje w statystykach że ma tyle i tyle szerokopasmowych łącz i zalicza do nich... 128 i 256 :DDD

  • 0

    55.  2006-09-18 10:23:54

    Czy jest szansa na to, że wymierzone przez Panią Anię kary za nieoddzielenie neostrady od telefonu wymuszą na TPSA oddzielenie tych usług jeszcze we wrześniu? Bardzo by mi na tym zależało...

  • 0

    56.  2006-09-18 10:29:37

    Rozważam kupno neostrady za 28zł oraz przeniesienie nr TPSA do NewFona, bo i tak wyłącznie odbieram połączenia. Utrzymanie linii stacjonarnej do odbierania połączeń kosztowałoby NIE 12*50,00zł ani 12*28,06 ale 10zł rocznie. A gdybym chciał dzwonić, to z NewFon miałbym 5x taniej...

  • 0

    57. ~misiek  2006-09-18 22:24:17  host: cdo137.neoplus.adsl.tpnet.pl

    w sierpniu podpisałem umowę na neostradę 512, ale że wcześniej miałem abonament socjalny siec zaczęła działać dopiero od 1 września po zmianie abonamentu na wyższy pakiet! Niech mi ktoś odpowie, czy moge zmienić zpowtrotem na abonamenyt socjalny gdyż telefon stacjonarny służy mi tylko do odbierania połączeń? w chwili podpisywania umowy nie było takiej mozliwości! czy coś sie zmieniło!?

  • 0

    58. ~pavel  2006-09-19 15:56:51  host: 213-238-75-61.adsl.inetia.pl

    ja korzystam z Netii WiMax. 640/160 na papierze, ale w rzeczywistości 700-740/180-190. Niestety tutaj też trzeba płacić abo telefoniczny. W sumie ok 110/m-ąc. Z braku laku i kit dobry...

  • 0

    59. ~io  2006-09-20 06:58:14  host: nat-be2.aster.pl

    a ja dla Astera za internet 512 kb/s płace 107,01 zł. co miesiąc, gdyż zrezygnowałem z TV kablowej za którą Aster chce aż 55,99 zł.

Dodaj swoją opinię