Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE analizuje ceny połączeń F2M

UKE analizuje ceny połączeń F2M

sirmark 26 Stycznia 2007 17:31

0 0

UKE przedstawił analizę cen połączeń telefonicznych do sieci ruchomych w TP oraz u jej największych stacjonarnych konkurentów: Netii, Telefonii Dialog, Tele2 oraz NOM.

Analiza powstała w celu zbadania trendów cen połączeń wykonywanych przez abonentów sieci stacjonarnych kierowanych do abonentów sieci ruchomych tzw. połączeń F2M (ang. Fixed to Mobile), w czasie ostatnich 3 lat. Od dłuższego czasu połączenia te należały bowiem do jednych z najdroższych połączeń i ich cena nie wydawała się ulegać istotnym zmianom. W listopadzie 2006 roku istotną zmianę do cenników wprowadziła Telekomunikacja Polska. Ten spadek cen detalicznych był wynikiem wcześniejszego obniżenia stawek międzyoperatorskich za zakańczanie połączeń w sieciach ruchomych (tzw. MTR - Mobile Termination Rate).

Analiza została podzielona na dwie części. W pierwszej części oferta Telekomunikacji Polskiej została zestawiona z ofertami operatorów świadczących usługi za pomocą numerów dostępowych (tzw. NDS, CPS), gdyż to właśnie z tych usług teoretycznie korzystać mogą wszyscy abonenci TP. Tak więc to oferta usług CPS (Carrier Pre-Selection) jest alternatywnym rozwiązaniem dla abonentów, którzy nie mają możliwości skorzystania z usługi przyłączenia i dostępu u innego operatora niż TP S.A. Druga część poświęcona została ofertom ściśle związanym z przyłączeniem (dostępem) do sieci stacjonarnej (tzw. oferty abonamentowe).

Główne wnioski

Z przeprowadzonej analizy wynika, że w latach 2004-2006 ceny połączeń z sieci stacjonarnych do sieci ruchomych spadały kilkakrotnie. Łącznie niemal o 40% operatorzy obniżyli ceny połączeń w szczycie i kilkanaście procent w przypadku połączeń poza szczytem. Rozpatrując zmianę w skali rok do roku, były to za każdym razem obniżki rzędu 20%. Spadek cen tych usług u najbardziej znaczącego na rynku operatora, tj. Telekomunikacji Polskiej wyniósł maksymalnie 27% (w planie socjalnym) i 23,6% (np. w planie standardowym i wszystkich planach sekundowych będących w ofercie TP) w roku 2006.
Każda poważna zmiana cenników poprzedzona była zmianą stawek za zakańczanie połączeń w sieciach ruchomych. W procesie zmiany umów międzyoperatorskich aktywnie uczestniczył organ regulacyjny. W przypadku ostatniej obniżki, która miała miejsce w IV kwartale 2006 r., obniżka kosztów, którymi są stawki MTR, miała przełożenie na wysokość cen detalicznych w tych planach taryfowych, które znajdowały się w tym czasie w sprzedaży oraz w planie standardowym, wycofanym ze sprzedaży, ale nadal bardzo popularnym (blisko 2 mln abonentów).
Obniżka dokonana przez TP nie pociągnęła za sobą odpowiednich i odczuwalnych dla abonentów działań operatorów konkurencyjnych, pomimo iż podpisali oni jako pierwsi odpowiednie aneksy do umów międzyoperatorskich z operatorami telefonii ruchomej i mieli możliwość zaoferowania oferty konkurencyjnej wobec cen oferowanych przez TP oraz przechwycenia dzięki temu części rynku.

UKE, akceptując nowe plany taryfowe TP, uznał, że wystarczającym działaniem w pierwszej kolejności będzie obniżenie cen o wysokość stawek zakańczania połączeń w sieci ruchomej (tzw. MTR) i umożliwienie mechanizmom konkurencji dalszego oddziaływania na wysokość ceny. Podejście to jest zgodne z europejskim i polskim prawem komunikacji elektronicznej; w szczególności art. 46 nakazuje wykorzystanie mechanizmów hurtowych przed skorzystaniem z regulacji detalicznej. Prezes UKE stworzył zatem warunki dla zadziałania mechanizmów konkurencji, jednakże te okazały się niewystarczające i nie spowodowały obniżenia osiąganej przez operatorów marży na usługach połączeń z sieci stacjonarnej do komórkowej.

Dlatego prezes UKE rozważy podjęcie działań regulacyjnych w obrębie rynku detalicznego (w szczególności w zakresie marży) i w ten sposób doprowadzenie do dalszego spadku cen.

Zobacz: pełen tekst analizy UKE (plik PDF; 433 kB).

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 2
  • 0

    1. ~martinezowiec  2007-01-29 02:14:56  host: c73-201.icpnet.pl

    Czy Prezesa UKE (ostatni akapit) to rodzaj feministycznej odmiany prezesa? (swoją drogą ta wielka litera chyba trochę niepotrzebna... :-))

  • 0

    2.  2007-01-29 10:01:38

    martinezowiec: fixed, dzięki! :)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-141-12.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

W jaki sposób najczęściej oglądasz transmisje meczów piłki nożne podczas tegorocznego mundialu?

Jakość i płynność gry - tego online szukają kibice

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet