Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE analizuje ceny połączeń F2M

UKE analizuje ceny połączeń F2M

sirmark 9 Kwietnia 2009 14:22

0 0

Na zlecenie UKE zostało przygotowane porównanie cen usług połączeń telefonicznych do sieci ruchomych świadczonych przez Telekomunikację Polską i jej największych, stacjonarnych konkurentów w 2005 i 2008 roku.

Od 2005 roku stawki hurtowe za zakończenie połączeń z sieci stacjonarnych w sieciach ruchomych (stawki MTR) w Polsce są regulowane. W latach 2007 i 2008 UKE wydał kolejne decyzje, w których nakładał obowiązek dostosowania hurtowych stawek MTR i określił wielkość tych stawek oraz okres ich obowiązywania w rozliczeniach międzyoperatorskich. W lipcu 2007 roku wydana została decyzja określająca wielkość maksymalnych stawek detalicznych, zobowiązująca Telekomunikację Polską do obniżenia cen detalicznych za połączenia kierowane do sieci ruchomych.

Przedmiotem tej analizy jest pokazanie - z punktu widzenia konsumentów, a więc cen detalicznych - zmian, jakie zaszły na rynku w wyniku tych decyzji. Porównane zostały ceny stosowane w latach 2005-2008 w rozliczeniach z abonentami w sieciach największych, pod względem liczby abonentów, operatorów świadczących usługi połączeń telefonicznych. Pokazany został również trend cen połączeń wykonywanych przez abonentów sieci stacjonarnych do abonentów sieci ruchomych czyli tzw. połączeń F2M (ang. Fixed to Mobile). Dane dotyczące usług analizowanych podmiotów pochodzą z cenników zamieszczonych na stronach internetowych operatorów. W niniejszej analizie zostały omówione i porównane oferty: TP, Netii., Tele2 Polska i Telefonii Dialog.

Podsumowanie analizy

Przeprowadzona analiza pokazuje, że w latach 2005-2008 nastąpiło znaczne obniżenie cen za połączenia kierowane do sieci ruchomych wykonywane przez klientów indywidualnych największych operatorów sieci stacjonarnych we wszystkich okresach taryfikacyjnych.

Zaznaczyć należy, że do obniżenia wielkości cen za połączenia F2M w badanym okresie przyczynił się w znacznej mierze Prezes UKE, który począwszy od 2005 roku wydał ok. 40 decyzji dotyczących obniżenia stawek MTR na rynku hurtowym, w zakresie współpracy międzyoperatorskiej. W lipcu 2007 Prezes UKE wydał również decyzję dotyczącą określenia maksymalnych stawek detalicznych za 1 minutę połączenia F2M rozpoczynanego przez abonentów TP., co spowodowało znaczne obniżenie przez operatora zasiedziałego wielkości cen za połączenia F2M we wszystkich oferowanych planach taryfowych. W decyzji tej rozróżniono wielkość opłat w taki sposób, że zastosowano inne stawki za połączenia F2M kierowane do operatorów sieci ruchomych takich jak: Plus, Era i Orange, a inne za połączenia kierowane do sieci Play, co wynika z różnicy w regulowanych opłatach dotyczących współpracy międzyoperatorskiej pomiędzy operatorem zasiedziałym, a P4. Zastosowane w powołanej decyzji Prezesa UKE z lipca 2007 roku zróżnicowanie stawek za zakończenie połączenia w poszczególnych sieciach ruchomych znajduje obecnie odzwierciedlenie w cennikach TP, gdyż stawki za połączenia F2M kierowane do operatorów sieci ruchomych tj. Era, Plus i Orange są niższe niż za połączenia kierowane do sieci Play.

Ceny za połączenia F2M w obecnie (od dnia 1 marca 2009 roku) obowiązujących planach taryfowych TP przeznaczonych dla klientów indywidualnych zostały obniżone lecz tylko za połączenia kierowane do operatorów sieci "zasiedziałych" tj. Plusa, Ery i Orange, nie zmieniła się zaś wielkość cen za połączenia kierowane do sieci Play.
Analizowani operatorzy sieci stacjonarnych nie wyróżniają cen do operatorów MVNO, traktując połączenia do nich kierowane jak połączenia kierowane do ich "hostów" tj. operatorów takich jak: Orange, Era i Plus, którzy udostępniają swoją infrastrukturę operatorom MVNO. Wyjątek stanowi tutaj Tele2, które poprzez połączenia do pozostałych sieci ruchomych rozumie połączenia do Play oraz MVNO.

Przeprowadzane na zlecenie UKE badania konsumenckie wskazują, że pomimo spadku cen połączeń kierowanych do sieci ruchomych, w badanym okresie zmniejszyła się liczba wykonywanych połączeń F2M. W 2008 roku odnotowano o 1/3 mniej połączeń kierowanych do sieci ruchomych wykonywanych w ciągu tygodnia. Natomiast o 72% wzrosła liczba połączeń F2M wykonywanych sporadycznie, czyli rzadziej niż raz na pół roku.

Wykres. Częstotliwość wykonywania połączeń typu F2M przez abonentów operatorów sieci stacjonarnych w Polsce w latach 2005 i 2008 (w%).

uke analiza f2m wykres

Wyniki przeprowadzonego badania jednoznacznie wskazują na znaczny spadek zainteresowania wykonywaniem połączeń F2M przez abonentów operatorów sieci stacjonarnych - pomimo obniżenia cen za wykonywanie takich połączeń. Na zmniejszenie zainteresowania wykonywaniem połączeń kierowanych do sieci ruchomych wpływ miały:
wysokie ceny stosowane przez operatorów sieci stacjonarnych w 2005 roku, co spowodowało większą opłacalność wykonywania połączeń typu M2M, a więc gwałtowny wzrost użycia telefonów komórkowych,
istotny wzrost dostępności usług telefonii ruchomej.

Obecnie, pomimo znacznego spadku cen połączeń kierowanych do sieci ruchomych przekonanie o niekorzystnych relacjach cenowych nadal istnieje i abonenci w dalszym ciągu w celu wykonywania połączeń do sieci ruchomych korzystają z telefonów komórkowych, co jest również konsekwencja wysokiego, ponad 110% stopnia penetracji usług mobilnych. Telefon stacjonarny zaś służy obecnie przede wszystkim do wykonywania połączeń lokalnych. Również wzrastająca popularność nowych technologii jak na przykład telefonii VoIP, gdzie nie ma znaczenia do jakiej sieci kierowane jest połączenie, z pewnością będzie jednym z powodów utrzymania się tej tendencji w przyszłości.

Zobacz: Analiza cen połączeń F2M (plik .pdf; 106 kB).

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 6
 • 0

  1. ~e  2009-04-09 17:57:24  host: apn-77-113-56-33.gprs.plus.pl

  "Zaznaczyć należy, że do obniżenia wielkości cen za połączenia F2M w badanym okresie przyczynił się w znacznej mierze Prezes UKE..." Nic, tylko zaczac budowac koscioly i prezesa na oltarze wynosic ;]

 • 0

  2. ~nestor  2009-04-09 18:22:30  host: 77-253-17-212.adsl.inetia.pl

  ***e: a co myślałeś. Gdyby nie obniżki MTR, a później F2M (tylko w przypadku TPSA) nic by nie drgnęło!!! Dzięki Pani Prezes TPSA ma najtańsze połączenia na komórki z dużych opów!!!

 • 0

  3. ~ukenamuniu  2009-04-09 18:50:57  host: 86-59-n1.aster.pl

  ~e: dodaj jeszcze: "Zaznaczyć należy, że do obniżenia wielkości cen za połączenia F2M w badanym okresie przyczynił się w znacznej mierze Prezes UKE, który począwszy od 2005 roku wydał ok. 40 decyzji dotyczących obniżenia stawek MTR na rynku hurtowym". 2005? Może jeszcze odkrył telefon, no bo odkrycie koła to by była przesada, chociaż kołuje wszystkich nieźle.

 • 0

  4. ~e  2009-04-09 23:08:59  host: apn-77-113-56-33.gprs.plus.pl

  3*** toc napisalem, ze to cudotworczyni ;) czyzby poczatki nowego wyznania? ;) coraz wiecej wyznawcow tych cudow jest ;)

 • 0

  5. ~Józiek z gór  2009-04-10 16:25:23  host: ip-89-174-126-93.multimo.gtsenergis.pl

  Pier..cie jak stare kazie. Już za Maćka Srebro mówiło się, że MTR-y są za wysokie. Tylko nic się z tym nie robiło, a opy tylko zdzierały z ludzi kase. Przyszła nowa prezes i od samego początku mówiła, że stawki muszą ulec zmniejszeniu. I zaczęła to realizować. A że decyzji o zmieniszeniu MTR było dużo - to prawda. Bo inaczej się nie dało. Wielka trójka nogami i rękami broniła się przed zmiejszeniem MTR-u stosując różne triki (zmiana pełnomocników), biadoląc jakie będą straty i równocześnie wciskając klientom, że dla nich MTR nie ma żadnego znaczenia (Bauc, Oliwa).

 • 0

  6. ~ukenamuniu  2009-04-10 16:37:38  host: 86-59-n1.aster.pl

  ~Józiek z gór: pamiętam (tymi "palcyma") pierwsze MTR - 89 groszy. Za Maćka Ania była w MŁ. A w 2005 nie było UKE. Pozdrawiam.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-76-247.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Najlepszy smartfon do 500 zł to:

Polecane smartfony - wakacje 2018

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet