Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE analizuje ceny mobilnego Internetu

UKE analizuje ceny mobilnego Internetu

WitekT 27 Sierpnia 2009 10:20

0 0

Systematyczny wzrost zainteresowania konsumentów usługami mobilnego Internetu wymusza na operatorach aktywną walkę o potencjalnych klientów. W ciągu 12 miesięcy, do czerwca 2009 roku, na krajowym rynku podwoiła się liczba modemów bezprzewodowego Internetu, a nasycenie usługami osiągnęło blisko 5% - wynika z analizy opublikowanej przez UKE.



uke mobilny netm

Rosnące zainteresowanie usługami nie przekłada się jednak na jakość obsługi klienta. W trakcie zbierania danych na potrzeby niniejszej analizy, napotkano na wiele problemów związanych z uzyskaniem wiarygodnych informacji. Zdarzało się, iż na stronach operatorów dostępne były nieaktualne już cenniki a nawet oferty w detalach zdające się wzajemnie wykluczać. Co więcej konsultanci z infolinii często nie byli w stanie udzielić wiarygodnych wyjaśnień, niekiedy przyznając się do niewiedzy w zakresie nowej oferty, której "jeszcze nie zdążyli się nauczyć - napisano w dokumencie.




W najpopularniejszym przedziale transferu, czyli od 1 do 5 GB miesięcznie, najtańszym operatorem jest Play. Kolejne miejsca zajął Plus, Era, a ostatnie - Orange. W segmencie prepaid prowadzi z kolei Era, kolejne miejsca zajmuje Play i Orange, a ostatnie - Plus.

uke postpaiduke prepaid

Pełną metodologię badania oraz inne przedziały limitu transmisji można znaleźć w dokumencie UKE.

Zobacz: analizę cen mobilnego Internetu (plik .pdf; 188 kB).

Źródło tekstu: UKE, wł     

Dodaj do:
w sumie: 31
  • 0

    12.  2009-08-27 13:22:03

    moonlight: sens ma taki, że szukana jest najlepsza oferta cenowa w tym przedziale. To jest wielkość do małego i średniego korzystania z sieci.

  • 0

    13. ~balance  2009-08-27 13:24:23  host: glp250.internetdsl.tpnet.pl

    Najpierw ustalmy, co to jest mobilny internet. I czy oferte Playa w ogóle można nazwać mobilnym internetem, skoro zasięgiem obejmuje tylko małą część kraju.. I dopiero wtedy porównujmy ceny - bo porównanie np. iPlusa i internetu w Play to mieszanie dwuch systemów walutowych..;) To są zupełnie inne oferty! W jednym płacisz za zasięg w całej Polsce, a w drugim - w dużych miastach, i to nie wszystkich...

  • 0

    14. ~funkconar  2009-08-27 13:36:15  host: chello089079121072.chello.pl

    13. pewnie UKE chciało wszystkim "obeznanym w temacie" uświadomić, że w Play jest najtaniej.

  • 0

    15. ~balnce  2009-08-27 14:00:20  host: glp250.internetdsl.tpnet.pl

    No tak, w końcu UKE musi dbać o swojego pupilka...

  • 0

    16. ~moonlight  2009-08-27 14:00:42  host: apn-77-112-140-192.dynamic.gprs.plus.pl

    @ 12. WitekT - jaja sobie ze mnie robisz tak jak uke? przecież to nie są przystające do siebie wielkości, to można też zrobić najlepszą ofertę cenową w przedziale od 1 GB do nieskończoności tylko co z tego wyniknie? to już lepiej chyba robić przelicznik na 1 GB.

  • 0

    17. ~moonlight  2009-08-27 14:06:43  host: apn-77-112-140-192.dynamic.gprs.plus.pl

    i jeszcze jedno. dla mnie to faktycznie śmierdzi robieniem PR przez uke playowi. zestawienie jest takie by wygrali a przecież są różne elementy, które składają się na ofertę: wielkość GB, oferowana szybkość (gdzie play od razu na dzień dobry ją ogranicza), faktyczna mobilność tego netu (i zgadzam się z opinią, że play to może konkurować ale ze stacjonarnymi) i na to wszystko nakłada się cena. masz obraz co ktoś oferuje i za jaką cenę. ciekawe czy Streżyńska jeździ służbowym polonezem sprzed 20 lat. przecież to też samochód i nawet były takie czasy, że dość popularny jako flota firmowa :)

  • 0

    18.  2009-08-27 14:07:14

    moonlight: usiądź, popatrz jakie to oferty obejmuje te 5 GB... Zobacz na wielkość abonamentu...

  • 0

    19.  2009-08-27 14:39:16

    Play jest mobilny jak nie jedna radiówka w domu.

  • 0

    20. ~mobilek  2009-08-27 15:02:52  host: adp19.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Trachę idiotyczna jest ta analiza... Co z tego ile GB kto daje za ileś tam jak przy transferze np. w Play żeby wykorzystać limit to przy ich realnych "prędkościach" przesyłu trzeba chyba ściągać non stop i to stojąc w miejscu w centrum miasta. W przypadku Play mobilny internet oznacza to że trzeba biegać w poszukiwaniu sygnału i liczyć że cudze wi-fi trafi się po drodze;)

  • 0

    21.  2009-08-27 15:56:20

    W segmencie pre-paid prowadzi Era??? Jakim cudem? Przecież mbank, Simplus i Heyah zajadają Erę na śniadanie w ogóle nie gryząc tylko połykając. Dla mnie to nic nie warta analiza.

  • 0

    22. ~  2009-08-27 19:53:30  host: v02-02.opera-mini.net

    Przeczytalem 2razy ze zrozumieniem ten 26stronicowy raport.jego wyniki istotnie wynikaja z zalozen..jednym z nich jest de facto mobilnosc internetu play.kolejne to cenniki,nie promocje-stad brak pakietow simplusa,mbank,36.6 itp..pan Cichy zapewne w zyciu nie slyszal ze wszystkie fony gprs,edge,3g to tez modemy do mobilnego neta.od ponad 3lat tak jade..na telixie bylo dobre porownanie cen neta w prepaid.lepsze niz raport uke,bo praktyczne.moze telepolis sie pokusi jak play wprowadzi pakiety pol do pf?mirekb

  • 0

    23. ~  2009-08-27 20:37:44  host: v02-04.opera-mini.net

    Popatrzcie na ulotke orange'4x szybciej'jak falszywa reklame porownawcza zrobili na str. Nr.2 :mowia o cdma a wstawiaja 39.5(tam cdma brak)niby orange wychodzi najtaniej ale..orange pro dziala na 3g/cdma(bez gsm-tj.edge to oznacza ze gdy brak 3g lub cdma sim wogole sie nie loguje) ciekawie ilu klientow ma o tym pojecie?uokik,do pracy..mirekb

  • 0

    24. ~ukenamuniu  2009-08-27 20:46:26  host: 86-59-n1.aster.pl

    mirekb: co ma zrobić UOKiK?

  • 0

    25. ~Shaggy  2009-08-27 23:41:02  host: chello087206058113.chello.pl

    @ 22. Podoba mi się Twoja argumentacja o założeniu przez uke, że play oferuje mobilny, internet. Takie założenie mówi wszystko o obiektywności autorów tego czegoś co nazwali analizą

  • 0

    26. ~qos  2009-08-27 23:41:54  host: 23-bi2-2.acn.waw.pl

    moonlight: mam takie same spostrzeżenia. Dodałbym jeszcze, że wysyp raportów UKE na temat cen telefonii mobilnej pojawił się również wtedy, gdy pojawił się Play Fresh. Taki układzik. Ja tu innym obniże, wam spadną koszty, wy obniżycie ceny, ja się pochwalę i też was pochwalę. I wio. Wszyscy szczęśliwi.

  • 0

    27. ~PanPikuś  2009-08-27 23:48:40  host: 188.33.4.205

    Właśnie wróciłem od rodziny, wieś w części centralnej Polski, kilkanaście zabudowań. Maszty TV na dachach po kilka metrów. Z internetu mobilnego mogą korzystać wszyscy mieszkańcy w Erze, Orange, Play i Plus pod jednym drobnym warunkiem, że są mobilni i wyjadą gdzieś dalej. Kilkadziesiąt metrów od granic wioski jest wzniesienie (trudno je nazwać nawet pagórkiem), to taka budka GSM, na tym wzniesieniu łapie się 1-3 kreski W3. A tu "spece" od GSM oceniają w skali krajowej, która sieć lepsza, ma większy zasięg w miejscu, które Oni uznali za najwłaściwszy punkt dla tej Krajowej oceny. Jacy "spece", takie oceny Panowie.

  • 0

    28. ~marcinA  2009-08-28 12:52:11  host: dqa176.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @23, mirekb: Mylisz sie. Modemy z ofert CDMA Orange'a obsluguja zarowno 3G, CDMA, jak i technologie GSM. Nie pisz prosze rzeczy nieprawdziwych. Link: http://www.orange.pl/portal/map/map/article?id=3943904

  • 0

    29. ~Niekumaty  2009-08-28 15:32:32  host: ip-213-17-201-42.netia.com.pl

    @13: a jakie znasz duże miasta, w których nie ma zasięgu Play? @11: 100% racji. @12: 1-5MB to jest małe i średnie korzystanie? To jak nazwiesz 256kB w TPSA? Dla mnie 256-512 to jest małe, 1-2GB to jest średnie, a od 4 w górę to już jest duże. @5, 20, 22, 25: Za wikipedią: "Urządzenie mobilne - (przenośne) urządzenie elektroniczne pozwalające na przetwarzanie, odbieranie oraz wysyłanie danych bez konieczności utrzymywania przewodowego połączenia z siecią." Jakieś pytania?

  • 0

    30. ~mobi  2009-08-28 17:13:56  host: 195.74.49.18

    Plaj tani jes,t oczywiście mobilny też, ale na tyle aby z laptopem przejść z toalety na balkon, w drodze powrotnej zrywa, broń Boże wyjechać poza miasto bo tam tylko reklamy widać a zasięgu nie ;)

  • 0

    31. ~  2009-08-29 13:24:54  host: v01-15.opera-mini.net

    @28 zwracam honor.nie czytalem regulaminu pro a to zalozenie wynikalo z wiedzy z ulotek-czyli takiej jaka dociera zwykke do klienta,sprawdz ulotki.tam nigdzie nie na zapisu ze terminal cdma/3g obsluguje gsm.mirekb

Dodaj swoją opinię