Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE: Analiza cen stacjonarnego dostępu do Internetu

UKE: Analiza cen stacjonarnego dostępu do Internetu

LuiN 19 Marca 2012 12:55

0 0

Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował raport na temat cen stacjonarnego dostępu do Internetu w Polsce. Który operator okazał się najtańszy?



Dane dotyczące cen usług pochodzą z cenników zamieszczonych na stronach internetowych dostawców Internetu z dnia 1. marca 2012 roku. Z raportu wynika, że w sytuacji możliwości wyboru długości umowy u danego operatora, zazwyczaj korzystniejsze ceny dla klienta mają umowy zawarte na okres 24 miesięcy, które są tańsze od 12 miesięcznych średnio - dla klientów indywidualnych o blisko 12%, a dla klientów biznesowych o ponad 7% miesięcznie.

Najkorzystniejsze są oferty operatorów telewizji kablowych oraz alternatywnych oferujących swoje usługi w ramach własnej infrastruktury (Multimedia Polska, TK Telekom, Telefonia Dialog, Netia). Należy podkreślić, że z usług dostępu do Internetu za pośrednictwem telewizji kablowych korzystają głównie mieszkańcy większych miast. Klienci z pozostałych regionów kraju muszą wybierać wśród mniej korzystnych, zarówno pod względem parametrów, jak i ceny ofert.




Z przedstawionych ofert dla klientów biznesowych we wszystkich przepływnościach najmniej korzystna cenowo jest usługa świadczona przez Telekomunikację Polską. Wynika to wysokiego kosztu abonamentu, aktywacji oraz opłaty za utrzymanie łącza telefonicznego (29,24 zł).

Najszybszy Internet stacjonarny dla klienta indywidualnego oferuje Petrus (128 Mbps), dla klienta biznesowego zaś UPC (150 Mbps). Wraz ze wzrostem prędkości maleje liczba ofert operatorów telekomunikacyjnych świadczących te usługi.

Zobacz: pełną analizę cen usług stacjonarnego dostępu do internetu (plik .pdf; 387 kB).

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 19
  • 1

    1. ~@  2012-03-19 13:05:25  host: 213-216-90-192.ip.netia.com.pl

    Utrzymujcie jeszcze dłużej opłatę za tzw. "utrzymanie łącza" a tym szybciej dojdziecie do dna...Cóż...jaka polityka firmy /i urzędów/ takie też jej osiągnięcia finansowe - zresztą coraz gorsze. Od ośmiu lat korzystam z radiówki a TP niech się cmoknie..sami wiecie gdzie...Ciekawe kiedy się obudzą z ręką w nocniku???

  • 0

    3. ~ala  2012-03-19 13:14:17  host: public-gprs355797.centertel.pl

    właśnie to głupie, mam kabel TP nie używany to darmowy, ale chcę usługę - neo - to mam płacić extra za kabel... no idiotyzm. ale jak ktoś nie chce Klientów, to konkrecja skorzysta.

  • 2

    4. ~zii  2012-03-19 13:28:14  host: ath.cx

    co to za żart..? dlaczego w przypadku Inei uwzględniono tylko internet w usłudze WiMax, a znacznie bardziej powszechna usługa po kablu została pominięta? Po urzędzie państwowym chyba można by oczekiwać rzetelności..

  • 0

    5. ~  2012-03-19 13:35:38  host: host-89-231-206-20.dynamic.mm.pl

    Jak sie obudza ze utrzymanie lini powinno byc juz dawno byc zlikwidowanew i adekwatne do cen konkurencji to moze wezme sobie neostrade. A tak to niech sie pocaluja

  • 0

    6. ~  2012-03-19 14:00:53  host: 89-77-142-55.dynamic.chello.pl

    upc oferuje rowniez 150mbit/s dla klientow indywidualnych

  • 0

    7. ~MADD  2012-03-19 14:02:49  host: host-89-230-71-222.rzeszow.mm.pl

    Jęzeli tp da cene za dostęp do netu 20zł +30zł utrzymanie łącza to i tak byłaby to oferta ok. Nieważne te ich sztuczne rozdziały co za sam internet, co za inne usługi, zważywszy, że nie ma już odliczeń podatkowych za net. Liczy się cena ostateczna. Myśle że cena za internet nie powinna przekraczać 50zł za około 6mega. Inne propozycje to zdzierstwo.

  • 0

    8. ~  2012-03-19 14:25:06  host: acmv75.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Odliczenia z internet obowiązują jeszcze w tym roku tj. jeżeli korzystasz z ulgi "zbierasz" faktury za internet wystawione w 2012 roku. Od 2013 roku możesz sobie już odpuścić. Tym samym jak w przyszłym roku będziesz się rozliczał z US bądź twoi rodzice będą to możesz ostatni raz uwzględnić ulgę na internet.

  • 0

    9. ~  2012-03-19 14:56:20  host: host-217-172-234-253.gdynia.mm.pl

    no tak ale sam goły internet (bez pakietu z tv czy telefonem), jest drogi takze w tv kablowych, jak chocby upc

  • 0

    10. ~  2012-03-19 16:29:04  host: z23-16.opera-mini.net

    nie wiem czy jest drogi, jak sobie porownasz z cenami mobilnego,a szczegolnie z lejkami

  • 0

    11. ~b  2012-03-19 19:40:19  host: ip-78-30-109-106.free.aero2.net.pl

    Szkoda, ze operatorzy wmawiaja nam, ze potrzebny nam telefon, internet i telewizja. Mnie nie jest potrzebny, i najchetniej, zamiast placic za utrzymanie lacza plus abonament np 60 pln za abonament internetowy zaplacic za wyzszy upload albo jakas uzyteczna usluge dodatkowo- np hosting do mojego bloga i strony inetowej. Tak to- wydaje kasiore na telefon( badz utrzymanie lacza ) i i tak z tego nie korzystam.

  • 0

    12.  2012-03-19 19:47:10

    Najbardziej, żałosne jest koszt utrzymania linii w TP, 21-30zł miesięcznie przecież to skandal.

  • 0

    13. ~  2012-03-19 20:07:23  host: z19-15.opera-mini.net

    Nie ma jak mobilny internet mam 21 Mb/s na wsi w lesie gdzie nigdy żadna lini TP nie doleci ani radiówki.

  • 0

    14. ~lte  2012-03-19 20:21:40  host: user-31-175-238-163.play-internet.pl

    Moico.pl 1Gb/s czyli 1024Mb/s za 155 zł. Syntetyczne! http://moico.pl/oferta,internet.html Widać że nowa prezes nie umie posługiwać Internetem... Żal... "Dane dotyczące cen usług pochodzą z cenników zamieszczonych na stronach internetowych dostawców Internetu z dnia 1. marca 2012 roku."

  • 0

    15. ~  2012-03-19 20:57:29  host: 31.41.144.41

    @14. Tylko nie doczytałeś, iż dane zostały zebranej od operatorów, których udział w rynku przekracza 0,5%. Wspomniany przez ciebie operator kablowy "miecio" niestety najwyraźniej nie spełnia(-ło) tego kryterium.

  • 0

    16. ~  2012-03-20 00:21:29  host: z56-15.opera-mini.net

    obiektywnie patrząc, to najtanszy internet oferuje Play.

  • 0

    17.  2012-03-20 09:52:20

    Poczekajcie aż tradycyjne telefony zostaną zastąpione VoIPem. Wtedy opłata za utrzymanie łącza zniknie, za to telefon będzie "gratis" do internetu. Przecież w fun packu nie płaciło się za utrzymanie, a po odliczeniu kosztów internetu i tv za telefon (voip) z nielimitowanymi rozmowami wychodziły jakieś grosze.

  • 0

    18. ~DAD  2012-03-20 14:31:10  host: 178.183.147.83.dsl.dynamic.t-mobile.pl

    Tydzień temu otrzymałem propozycję powrotu do TP SA.Taką otrzymałem oferta-35zł abonament telefoniczny i 60min."darmowych",internet 45 zł i...zapłacą za mnie kare umowną za zerwanie umowy z obecnym operatorem.Poprosiłem o przesłanie na mój adres e-mail oferty z regulaminem i nie otrzymałem.Mało tego Konsultantka podała wszystkie moje dane.Propozycja padła z numeru 22 4943136.Sprawdziłem ten numer i należy do Dialogu.Dzisij był kurier z umowa i gościa pogoniłem.Starych wróbli na plewy się nie bierze.Zastanawiam się czy zgłosić tej sprawy do prokuratóry?

  • 0

    19. ~oberserwator  2012-03-20 18:25:14  host: 178-37-50-223.adsl.inetia.pl

    Powiedzcie proszę na co Wam net 50 czy 100Mbit? Ja mam 6 Mbit i tylko czasami czuję niedobór szybkości, często zaś czuję jak przytkane są określone strony i one są wąskim gardłem. Myślę, że wprowadzając na szerszą skalę zasobożerne media zatkamy internet. To tak jak z telefonią komórkową, w ramach mody dopuszcza się korzystanie z netu na 2D i przciąza się dany węzeł/nadajnik. On nie został do tego wykonany. Jak dla mnie, sieć zaczyna zwalniać. Pozywało się do sądu firmy piszące programy torrentowe, to fakty. A programy te są lekarstwem dla zapchanej sieci (mowa o legalnej zawartości).

  • 0

    20. ~micu  2012-08-13 12:32:40  host: 222-210-174-79.altitudetelecom.fr

    Prawda jest taka, ze wielu klientow, nawet tych w duzych miastach, MUSI korzystac z lacz Tpsa i placic tym zdziercom za utrzymanie linii tylko dlatego, ze nikt inny nie oferuje na ich miejscu zamieszkania kablówki itp. Ja mieszkam w centrum Sosnowca i tu jeszcze dluzo zim uplynie zanim bede mogl miec kablowke z internetem, bo nikomu sie to nie oplaca.. a komunistyczna Tp jest tu juz od lat, choc w latach 90tych kiedy wszystkie inne dzielnice mialy juz telefony, my (centrum) czekalismy na linie jakies 6 lat dluzej.. Zenada. Polska, zenada.

Dodaj swoją opinię