DAJ CYNK

UKE: Analiza cen stacjonarnego dostępu do Internetu

LuiN

Wydarzenia

Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował raport na temat cen stacjonarnego dostępu do Internetu w Polsce. Który operator okazał się najtańszy?

Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował raport na temat cen stacjonarnego dostępu do Internetu w Polsce. Który operator okazał się najtańszy?

Dane dotyczące cen usług pochodzą z cenników zamieszczonych na stronach internetowych dostawców Internetu z dnia 1. marca 2012 roku. Z raportu wynika, że w sytuacji możliwości wyboru długości umowy u danego operatora, zazwyczaj korzystniejsze ceny dla klienta mają umowy zawarte na okres 24 miesięcy, które są tańsze od 12 miesięcznych średnio - dla klientów indywidualnych o blisko 12%, a dla klientów biznesowych o ponad 7% miesięcznie.

Najkorzystniejsze są oferty operatorów telewizji kablowych oraz alternatywnych oferujących swoje usługi w ramach własnej infrastruktury (Multimedia Polska, TK Telekom, Telefonia Dialog, Netia). Należy podkreślić, że z usług dostępu do Internetu za pośrednictwem telewizji kablowych korzystają głównie mieszkańcy większych miast. Klienci z pozostałych regionów kraju muszą wybierać wśród mniej korzystnych, zarówno pod względem parametrów, jak i ceny ofert.

Z przedstawionych ofert dla klientów biznesowych we wszystkich przepływnościach najmniej korzystna cenowo jest usługa świadczona przez Telekomunikację Polską. Wynika to wysokiego kosztu abonamentu, aktywacji oraz opłaty za utrzymanie łącza telefonicznego (29,24 zł).

Najszybszy Internet stacjonarny dla klienta indywidualnego oferuje Petrus (128 Mbps), dla klienta biznesowego zaś UPC (150 Mbps). Wraz ze wzrostem prędkości maleje liczba ofert operatorów telekomunikacyjnych świadczących te usługi.

Zobacz: pełną analizę cen usług stacjonarnego dostępu do internetu (plik .pdf; 387 kB).

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: UKE