Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Ujawnili się pierwsi po licencje GSM i UMTS

Ujawnili się pierwsi po licencje GSM i UMTS

WitekT 29 Października 2004 10:17

0 0

Szwedzko-fińska Telia Sonera i holenderski KPN, w charakterze partnera Netii, dołączyli do grona zainteresowanych GSM i UMTS w Polsce.

Wszystko wskazuje na to, że holenderski operator telekomunikacyjny KPN to tajemniczy partner, z którym giełdowa Netia chciałaby wejść na polski rynek telefonii mobilnej. Kilka dni temu Netia deklarowała znalezienie potencjalnego wspólnika, który na budowę infrastruktury w Polsce jest w stanie wydać nawet 1 mld EUR. Odbyły się już pierwsze spotkania z Witoldem Grabosiem, prezesem Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty. 2 głównie oczekiwania to zezwolenie na roaming wewnętrzny i asymetryczność stawek interconnectowych, które preferowałyby nowego gracza na rynku.
Według regulatora, możliwości zaangażowania się w ten biznes w naszym kraju sądował też szwedzko-fiński telekom Telia Sonera. Jak podejrzewa prezes URTiP, nie są to jeszcze wszyscy potencjalni zainteresowani.

Witold Graboś podkreśla, że roaming wewnętrzny to postulat wszystkich chętnych do zajęcia miejsca czwartego operatora. Regulator zastrzega jednak, że na jego realizację mogą liczyć najwcześniej w czwartym kwartale 2005 r, gdyż wymaga to przeprowadzenia żmudnej procedury określających pozycję rynkową dotychczasowych sieci, zanim zgodnie z nowym Prawem Telekomunikacyjnym można będzie narzucić im roaming wewnętrzny. Drugi postulat powtarzany przez większość zainteresowanych dotyczy nierozdzielania przetargów na UMTS i GSM. Prezes URTiP jest za 2 przetargami, ale za to tylko z jedną licencją na GSM i UMTS, choć możliwą do zakupu przez jeden podmiot.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-238-157.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.