Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UFED Physical Pro - odzyska z telefonu nawet usunięte dane

UFED Physical Pro - odzyska z telefonu nawet usunięte dane

Q! 22 Listopada 2009 15:22

0 0

W Paryżu odbyły się, zamknięte dla publiczności, międzynarodowe targi najbardziej nowoczesnego sprzętu szpiegowskiego, policyjnego i wojskowego - Milipol 2009. Jedną z ciekawszych rzeczy tam prezentowanych było urządzenie, za pomocą którego możliwe jest odzyskanie z pamięci telefonu wszystkich danych, nawet tych, które zostały już usunięte.

Urządzenie UFED Physical Pro (ang. Universal Forensic Extraction Device) umożliwia odzyskanie z pamięci telefonu danych, które już dawno zostały z niego usunięte. Dzięki niemu możliwy jest dostęp do pamięci praktycznie dowolnego telefonu i uzyskanie dostępu do jego systemu plików, haseł czy wykasowanych informacji.

ufed ufed ufed ufed




Wśród odzyskanych danych mogą się znaleźć m.in. usunięte wiadomości, zdjęcia, pliki wideo, historia rozmów czy wpisy z książki telefonicznej. Aby mieć do nich dostęp, wystarczy sam telefon, bez baterii, który dodatkowo nie musi być w idealnym stanie.

Urządzenie produkowane jest przez izraelską firmę CelleBrite. Jest ono na tyle potężne, a jego działanie na tyle wiarygodne, że odzyskane za jego pomocą informacje mogą być pełnowartościowymi dowodami w sądzie.

Zaprezentowane rozwiązanie jest już kolejną wersją urządzenia. Dotychczas, na całym świecie, jego wcześniejsza wersja została sprzedana w ponad 4,5 tys. sztuk. Głównymi jego odbiorcami były służby amerykańskie, brytyjskie oraz francuskie.

Źródło tekstu: Cellebrite, wł     

Dodaj do:
w sumie: 21
  • 0

    2. ~hettman  2009-11-22 18:01:01  host: chello089076047057.chello.pl

    @1-nie do konca masz racje-ostatnio mialem okazje ogladac odzyskiwanie zdjec z twardego ktory mial wielokrotnie nadpisane dane,po wyciagnieciu "czastek"zdjecia specjalny program uzupelnia dane ktore sa nie do odzyskania i wychodzi pelne lub "prawie"pelne zdjecie-mnie osobiscie rura "opadla" :) i teraz wiem ze jezeli chcesz cos zniszczyc to uzyj ognia :)

  • 0

    3. ~zzz  2009-11-22 19:26:16  host: 94.254.179.215

    hettman: podaj nazwe softu... jakos nie chce mi sie wierzycz...

  • 0

    4. ~Elvir  2009-11-22 19:36:23  host: v07-02.opera-mini.net

    @hettman: bardzo możliwe że tak było w przypadku dysku,bo kasowanie czegoś i późniejsze kopiowanie wielokrotnie na ten sam dysk nie musi nadpisywac akurat tego samego obszaru danych.Może się to nawet nigdy nie zdarzyć,póki dysk nie będzie całkowicie zapełniony.

  • 0

    5. ~hettman  2009-11-22 19:46:38  host: chello089076047057.chello.pl

    @zzz,Elvir-niestety nie moge podac nazwy bo jest to program uzywany przez...jedna z telewizji niepublicznych do roznych takich programow :)-a sam bym nie dal wiary gdybym nie widzial na wlasne oczy.A dysk byl wielokrotnie zapelniony(ponoc).Jest w nim opcja do takiego samego odzyskiwania textu,filmow.

  • 0

    6.  2009-11-22 20:11:11

    zzz: mozesz nie wierzyc, ale to jest fakt. Od dawna aby skutecznie nadpisac dane, nalezy uzyc specjalnego programu, ktory w sobie ustalony sposob, nadpisuje caly dysk iles tam razy. Derek: tutaj nigdzie nie chodzi o cuda. W przypadku telefonu, zapewne bazuje to na odczytywaniu nienadpisanej pamieci. Ale i tak wazniejsze jest to, ze taka policja dostaje niwersalne narzedzie do odczytu danych.

  • 0

    7. ~SirmarK  2009-11-22 21:36:08  host: 58.211.21.208

    Oddalem lgkc505/prad trzymal 1.5doby przy 5min rozmow i 4fotkach/ do huty.otrzymalem po tygodniu przedluzacz jako bonus.po zaladowaniu do gniazdka,ze sznura dobiegly urywki odbytych rozmow!!!.spalilem sznur na dzialce,popiol z ziemia wrzucilem do rzeki.,.bedzie ciekawie jak trafia na REKINA

  • 0

    8. ~Zenek  2009-11-22 22:08:58  host: v05-11.opera-mini.net

    Zmien dilera

  • 0

    9.  2009-11-22 23:06:08

    Low-level format pare(nascie) razy i POWODZENIA z odzyskiwaniem JAKICHKOLWIEK danych. ;)

  • 0

    10. ~ktos  2009-11-23 02:03:22  host: w3cache.dialog.net.pl

    lepiej zastosowac gutmanna i tyle ;) ..co do odzyskiwania danych to taka funkcje posiadal juz stary dobry dos ;)

  • 0

    11. ~Prawda  2009-11-23 08:09:57  host: 213.192.66.1

    Teoria spiskowa :-) Czyli teoretycznie możliwe jest , że dysk 500 giga ma 1 terra :-) Bo skoro saksujesz i nadpiszesz a i tak odzyskasz !?!

  • 0

    12. ~sal  2009-11-23 10:28:26  host: 87-205-248-24.adsl.inetia.pl

    to trzeba stworzyć program który będzie na bieżąco kasował wgrywane dane a jak będzie potrzebny do nich dostęp to będzie je odzyskiwał - w ten sposób mamy dyski twarde o nieograniczonej pojemności :D

  • 0

    13. ~Alek  2009-11-23 11:54:25  host: rev-194-154-243-60.t-mobile.sk

    Przy "nadpisywaniu" ważne jest, żeby wielokrotnie, losowo, zmienić wartość bitu. Przy czym na dyskach magnetycznych trzeba pamiętać o paru rzeczach: * gdy mamy bit 1 i zmienimy go na 0, a potem znowu na 1 to niekoniecznie będzie taka sama jedynka (drobne różnice wartości ładunku, w granicach specyfikacji danego medium, ale mierzalne przez "smutnych panów") * ścieżki mają ograniczoną szerokość i występują pewne niezerowe przestrzenie między nimi. Znowu, analizując namagnesowanie tych "przerw" i ścieżek na obrzeżach można próbować wnioskować o poprzednich zapisach. To wszystko są oczywiście heurystyki i statystyki -- ale w naprawdę wielu przypadkach skuteczne. Teraz pytanie do kogoś obeznanego z krzemem -- czy w kościach pamięci występują analogiczne zjawiska?

  • 0

    14. ~rambo  2009-11-23 14:11:23  host: btl172.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Do odzyskiwania danych z magnetycznego dysku twardego stosuje sie mikroskop sil elektronowych i pare lat temu bariera powyzej ktorej nie dalo sie odczytac bylo okolo 30 kolejnych zapisow, technologia mogla pojsc do przodu wiec moglo sie to poprawic, zatem jak ktos z was chce dysk skutecznie wyczyscic to proponuje powtorzyc to okolo 50 razy, mysle ze w przypadku kart pamieci powinno byc podobnie. Po prostu normalnie ludzie tego nie robia wiec to urzadzenie bardzo czesto przyniesie efekt.

  • 0

    15. ~.Rafiki  2009-11-23 19:42:38  host: host-87-101-68-192.nowiny.net

    Jeśli mamy do czynienia z tradycyjnymi magnetycznymi dyskami, to można dla pewności potraktować je silnym magnesem, a jeśli mówimy ogólnie o zapisie danych to dodatkowo prądu o dużych parametrach natężenia i napięcia. Tylko zy ktoś z Was używa choćby prostego niskopoziomowego formatu w mobilnych urządzeniach? Nawet służby spec. tego nie robią porządnie, a co dopiero użytkownicy domowi i firmowi.

  • 0

    16.  2009-11-23 20:23:00

    kiedys odzyskalem zdjecia (dokladnie czesc zdjec)z karty SD zapisanej juz 3 razy . Darmowy program dostepny w sieci. Z dysku takze odzyskiwalem juz dane . Wiekszosc plikow wielkosci do kilku Mb udalo mi sie odzyskac po...3 formatach , 3 ponownych instalacjach windowsa. Ostatnia z tych instalek chodzila ponad rok. Wielokrotnie dokonywalem porzadkowania dysku w tym czasie!!! Od tego czasu wiem jedno nikomu nie sprzedam swojego dysku twardego ani karty pamieci.

  • 0

    17. ~  2009-11-24 01:09:39  host: 94.254.201.197

    no ja pierdziele ile tu znafcuf od odzyskiwania danych ;) przyjmijcie jedno dyski flash to nie sa HDD! O ile na hdd mozna odzyskac nadpisane dane tak na dyskach flash NIE MA TAKIEJ TECHNICZNEJ MOŻLIWOSCI! I nigdy nie bedzie ze wzgledu na wlasciwosci dyskow flash (karty pamieci, pamiec telefonow, dyski SSD)

  • 0

    18. ~gnz  2009-11-24 02:17:30  host: 87.204.108.4

    ~~17 - no chyba se jaja robisz. nagraj coś na pendrive, potem wszystko usuń i spróbuj odzyskać. 100% wejdzie.

  • 0

    19. ~GfaRm  2009-11-30 17:17:52  host: dynamic-78-8-233-153.ssp.dialog.net.pl

    ~16: tere fere kuku! takie bajki to se mozesz... powiedz jeszcze jaki to byl ten darmowy program, bo ja kiedys w desperacji przetestowalem z 10 bezplatnych i 10 platnych i nic mi sie nie udalo odzyskac z "czesciowo" nadpisanej karty flash 4gb z aparatu cyfrowego nikon d90. a te cuda o ktorych piszesz, to dotycza nadmiarowych komorek pamieci ktore rzekomo znajduja sie na kazdej pamieci flash jako "zapas" dla tych co sie zuzywaja, nie mam pojeca jaki to procent i jak dokladnie dzialaja algorytmy je wykorzystujace

  • 0

    20. ~GfaRm  2009-11-30 17:20:51  host: dynamic-78-8-233-153.ssp.dialog.net.pl

    do rambo: zapomniales jszcze dodac ile czasu zajmuje taki odczyt, jeden mega to... no ile, powiedz, tydzien czasu? czy moze 2 albo 4 tyodnie? :)

  • 0

    21. ~G  2009-11-30 17:24:57  host: dynamic-78-8-233-153.ssp.dialog.net.pl

    aha, polecam lekture anglojezycznych profesjonalnych forow internetowych o odzyskiwaniu danych i ich zabezpieczaniu (sa takie) bo jak sie czyta takie brednie jak powyzej (niektore posty) to rece opadaja...

Dodaj swoją opinię