Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UE zabiera się za prokonsumenckie zmiany w telekomunikacji

UE zabiera się za prokonsumenckie zmiany w telekomunikacji

WitekT 22 Listopada 2007 10:54

0 0

Najprawdopodobniej już pod koniec 2009 roku będą obowiązywać nowe przepisy wspólnotowe, które zmienią rynek usług telekomunikacyjnych w państwach członkowskich. Swoje propozycje w tym zakresie przedstawiła już Komisja Europejska - pisze Gazeta Prawna.

Głównym celem zmian obowiązujących przepisów unijnych z 2002 roku jest wzmocnienie uprawnień konsumentów, poprawa bezpieczeństwa sieci i zwiększenie pozycji krajowych organów nadzoru nad rynkami usług telekomunikacyjnych.

Jedną z ważniejszych zmian, którą zapowiada Komisja Europejska, jest zagwarantowanie konsumentom możliwości szybkiej zmiany operatora z zachowaniem numeru. Dziś to zajmuje średnio w Europie 8 dni w przypadku telefonii stacjonarnej i 5 dni dla komórek. Są państwa, w których przeniesienie numeru trwa 30 dni. Unijne prawo będzie tutaj bardziej restrykcyjne i klienci krajowych operatorów telefonii stacjonarnej i komórkowej będą mogli zmienić dotychczasową sieć w ciągu jednego dnia.
Skuteczniejsze narzędzia w walce z nieuczciwymi operatorami otrzymają krajowe organy regulacyjne w państwach członkowskich. Jeżeli operator, który ma dominującą pozycję na rynku, będzie łamał prawo i nie stosował się do decyzji organu regulacyjnego, urząd będzie mógł dokonać podziału jego firmy na część hurtową i detaliczną. Podział funkcjonalny byłby ostatecznym środkiem zaradczym i urząd musiałby wykazać, że w inny sposób nie da się przeprowadzić regulacji rynkowej.

Pomysłem, która wzbudza dotąd najwięcej kontrowersji, jest propozycja powołania Europejskiego Urzędu ds. Rynku Łączności Elektronicznej. Ma on przejąć zadania dotychczasowej Europejskiej Grupy Regulatorów i Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Informacji i Sieci. Zdaniem Komisji powołanie takiej instytucji zapewni spójne i konsekwentne stosowanie przepisów w całej Unii Europejskiej. Do pomysłu powołania superurzędu podchodzi sceptycznie UKE, bo jego zdaniem kompetencje takiego urzędu mogą dublować się z uprawnieniami krajowych organów, w efekcie czego może dojść do powielania prac i zwiększenia kosztów stosowanych procedur.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 5
 • 0

  1. ~Templariusz  2007-11-22 11:09:19  host: staticline23090.toya.net.pl

  Nice ^_^

 • 0

  2. ~mrzolwik  2007-11-22 12:02:43  host: aaxy9.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Można byłoby tak zasadniczo zmienić rynek usług telekomunikacyjnych. Przede wszystkim spoić rynek telewizyjny, dostępu do internetu i telefonu w jeden. KRRiT jest niepotrzebna, jej kompetencje powinno przejąć UKE. Idąc dalej tym tropem, skrócić maksymalny okres wypowiedzenia umowy operatorowi np. maksymalnie do 7 dni. Nie tak jak dziś, że niby 30 albo 45 a potem jeszcze do końca okresu rozliczeniowego. To jakaś patologia.

 • 0

  3. ~klimass  2007-11-23 08:37:02  host: ustronie.nat.student.pw.edu.pl

  mieszkam w miescie gdzie kroluja "telefony podlaskie" i 1Mbit kosztuje 109zl a przejscia do innego operatora nie ma bo nikt na tym rynku poza tym uslug nie swiadczy. z telefonem jest tam samo. Do tej pory nie moge sie od nikogo doprosic zadnej pomocy w zakonczeniu tej glupoty, ciekawe czy to cos zmieni...

 • 0

  4. ~ukenamuniu  2007-11-23 21:44:40  host: nat-go2.aster.pl

  ~klimass: ale za to w Twoim mieście robia dobre kiełbasy. Pójdę chyba do lodówki. Ale zanim.. Tępi się monopol TP. Telefony Podlaskie niech sobie spokojnie działaja nawet za 109 zł.

 • 0

  5. ~ukenamuniu  2007-12-05 19:49:23  host: nat-go2.aster.pl

  Nie rozumiem dlaczego UKE nie podoba się propozycja Europejskiego Superregulatora. Likwidacji uległyby ERG i ENISA. Urząd przydzielałby częstotliwości "ogólnoeuropiejskie" (a więc nie te co UKE),załatwiał spory przygraniczne, przydzielał numerację z europejskiej przestrzeni numeracyjnej (ETNS), opiniował dla KE i był jej organem doradczym. Gdzie tu dublowanie kompetencji Superregulatora i UKE? Nie doczytałem jeszcze co z notyfikacjami- dalej w KE, czy w Urzędzie.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-158-15-97.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz pomysł z aparatami chowanymi w obudowie smartfonu?

Oppo Find X oficjalnie

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet