Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UE walczy z wysokimi cenami roamingu

UE walczy z wysokimi cenami roamingu

WitekT 11 Lipca 2005 19:22

0 0

Komisja Europejska przestrzega konsumentów przed kosztami używania za granicą telefonów komórkowych i wskazuje na brak przejrzystości cen.

Wobec zbliżającego w Europie szczytu wakacyjnego, Komisja Europejska przestrzega konsumentów przed wysokimi kosztami używania telefonów komórkowych w czasie zagranicznych wyjazdów. Koszty te są już od jakiegoś czasu przedmiotem troski zarówno Komisji, jak i krajowych regulatorów rynku telekomunikacyjnego. Pomimo pierwszych oznak zmian w tym względzie, Komisja nie uważa, że ceny płacone przez konsumentów już odzwierciedlają istnienie efektywnej konkurencji na rynku. Wobec tego, Komisja podejmie kroki zmierzające do poprawienia przejrzystości opłat za roaming międzynarodowy, tak, aby umożliwić konsumentom wybór najkorzystniejszej oferty.

Korzystanie z telefonu komórkowego w czasie wakacyjnego pobytu za granicą wciąż może nam sprawić niemiłą niespodziankę. Jestem przekonana, że zdecydowanie większy postęp ze strony przemysłu jest i potrzebny i możliwy. Musimy osiągnąć taki etap, na którym konsumenci będą mogli skorzystać z lepszej ceny, niż jest im obecnie oferowana – przestrzega Viviane Reding, Komisarz odpowiedzialna za Społeczeństwo Informacyjne i Media.

Ceny za połączenia z zagranicy z krajem, gdzie wykupiony jest abonament bardzo różnią sie w obrębie Unii Europejskiej, od 58 eurocentów za minutę (fiński abonent dzwoniący z Cypru do Finlandii), aż do 5,01 euro za minutę (polski abonent dzwoniący z Malty do Polski). Zjawisko to jest szczególnie dotkliwe dla turystów i biznesmenów.
Aby wzmocnić konkurencję na międzynarodowym rynku usług roamingowych i zwiększyć przejrzystośc cen, począwszy od jesieni 2005 r. Komisja będzie publikować na specjalnej stronie internetowej przykłady opłat detalicznych za roaming międzynarodowy, proponowanych przez operatorów z 25 państw członkowskich UE. Niniejsza inicjatywa Komisji otrzyma wsparcie ze strony krajowych regulatorów rynku telekomunikacyjnego, którzy będą koordynować działania dotyczące przejrzystości opłat za roaming międzynarowdowy pod auspicjami Europejskiej Grupy Regulacyjnej (ERG). Z satysfakcją przyjmuję tę wspólną inicjatywę krajowych regulatorów, która jest dowodem ich efektywnej współpracy z Komisją Europejską – powiedziała Komisarz Reding.

Komisja spodziewa się, że działania zmierzające do zwiększenia przejrzystości opłat zachęcą operatorów do zaproponowania konsumentom lepszych i uczciwszych cen.

Komisarz Reding zajęła się sprawą międzynarodowego roamingu w telefonii komórkowej w grudniu 2004 r., kiedy to ERG – grupa krajowych regulatorów telekomunikacyjnych powołana przez Komisję w celu koordynacji uregulowań prawnych dotyczących komunikacji elektronicznej w obrębie UE – rozpoczęła skoordynowaną analizę opłat za roaming międzynarodowy, narzucanych sobie wzajemnie przez operatorów. Ta analiza trwa cały czas, a od momentu, gdy w maju na spotkaniu grupy ERG krajowi regulatorzy uzgodnili wspólny punkt widzenia, weszła w nową fazę - fazę analizowania przez regulatorów własnych krajowych rynków. O planowanych decyzjach powiadomią Komisję w odpowiednim czasie. Ceny dla abonentów są aktualnie bardzo wysokie bez jasnego uzasadnienia – taki jest jeden z wniosków grupy ERG.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 2
  • 0

    1. ~  2005-07-12 14:34:00  host: external.ciech.waw.pl

    Przykład Polski jest piękny i patologiczny zarazem.

  • 0

    2. ~kinio  2005-07-12 16:14:00  host: dpz198.neoplus.adsl.tpnet.pl

    mnie się tam podoba widać po tym że jesteśmy biednym krajem w biednym kraju płacisz wielokrotnie wiecej za ten sam produkt i jakoś nikomu to nie przeszkadza

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-80-247-119.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz nową ofertę dla biznesu w sieci Play?

Play wprowadza nowe oferty dla klientów biznesowych

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet