Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UE uzgodniła kwestie billingów

UE uzgodniła kwestie billingów

WitekT 5 Grudnia 2005 10:38

0 0

Ministrowie sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych krajów UE doszli w piątek do porozumienia w sprawie przechowywania danych telekomunikacyjnych. Jest to kolejne rozwiązanie, które ma ułatwić walkę z terroryzmem.

Zgodnie z wypracowanym przez Radę Ministrów UE kompromisem, operatorzy sieci telekomunikacyjnych mają przechowywać podstawowe informacje o rozmowach telefonicznych (np. godziny i daty połączeń) i o połączeniach internetowych, ale nie o treści rozmów czy e-maili. Mogą one być wykorzystywane w postępowaniach prokuratorskich lub przez sądy.

Polska poparła porozumienie, ale z zastrzeżeniem dotyczącym czasu przechowywania danych. Rada ministrów UE chce by był to okres od sześciu do 24 miesięcy. Polska chciała natomiast, aby kraje członkowskie mogły same decydować o górnej granicy czasu przechowywania danych, tym bardziej, że do polskiego parlamentu trafił projekt, zgodnie z którym miałaby ona wynosić 15 lat. Udało się jednak uzyskać zgodę na wprowadzenie do dyrektywy takich zapisów, które umożliwią stosowanie w tej sprawie bardziej rygorystycznych niż w dyrektywie przepisów krajowych.
Nierozstrzygnięta została też sprawa rekompensaty kosztów operatorom przechowującym dane. Rada UE chce by rozstrzygały to poszczególne kraje członkowskie.

Ministrowie chcą też by przechowywane były informacje o połączeniach przerwanych i tych które z jakichś powodów nie doszły do skutku. Mogą one bowiem również służyć zamachowcom, np. do przekazywania wiadomości lub detonacji ładunku. Ponieważ jednak nie wszyscy operatorzy telekomunikacyjni przechowują tego typu dane, zgodzono się by dyrektywa zobowiązywały do tego tylko te sieci, które stosują takie rozwiązania.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 2
  • 0

    1.  2005-12-05 11:51:35

    hahahah to mzoe ilosc "fekali" z kibelka tez bedzie monitorowana i przechowywana przez 15lat? wiem nie ten temat ale tak to wyglada..

  • 0

    2. ~FBI  2005-12-05 12:17:22  host: dial-2201.zgora.dialog.net.pl

    do sdz: Twoja wypowiedź została zarejestrowana i będzie przechowana przez 15 lat.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-141-12.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy wg Ciebie usługa Apple Pay odniesie w Polsce sukces?

[Aktualizacja] Apple Pay od jutra w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet