Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UE chce nagrywać rozmowy prowadzone przez Skype'a?

UE chce nagrywać rozmowy prowadzone przez Skype'a?

Q! 21 Lutego 2009 14:54

0 0

Według włoskiej policji szyfrowane połączenia wykonywane za pomocą komunikatora Skype uniemożliwiają wykorzystanie podsłuchów w celu zbierania dowodów w prowadzonych śledztwach. Mimo wielu próśb jego producent nie zgadza się na ujawnienie zasady działania mechanizmów szyfrujących. Wszystko wskazuje więc na to, że sprawą zajmie się Komisja Europejska.

Kilka dni temu włoska policja poinformowała, że przestępcy w ich kraju w coraz większym stopniu wykorzystują w swojej działalności komunikator Skype. Dzięki temu, że rozmowy prowadzone za jego pomocą są szyfrowane, policja ma poważne kłopoty z ich podsłuchiwaniem. A problem jest poważny, gdyż tego rodzaju dowody stanowią podstawę w wielu procesach sądowych. Co więcej, każdego roku na obsługę podsłuchów wydaje się we Włoszech wiele milionów euro.

Policja zwróciła się do producenta komunikatora o udostępnienie metody działania mechanizmu szyfrującego. Jednak Skype odmówiło udzielenia takich informacji. W związku z tym władze włoskie postanowiły zwrócić się z problemem wyżej, czyli do Unii Europejskiej.

Stamtąd sprawa trafiła do Eurojust, czyli Europejskiego Urzędu na rzecz Poszerzania Współpracy Sądowniczej. Zapowiedział on, że w przyszłym tygodniu nastąpi spotkanie przedstawicieli wszystkich 27 państw członkowskich, którego celem będzie debata nad tą sprawą. Efektem tego może być zmiana europejskiego prawa telekomunikacyjnego, która automatycznie objęłaby wszystkie kraje członkowskie.




Warto przy tym zauważyć, że zarówno operatorzy stacjonarni, jak i komórkowi, mają obowiązek nie tylko udostępnienia odpowiednim organom informacji na temat przeprowadzanych przez ich klientów rozmów.

Również w uzasadnionych przypadkach muszą oni umożliwić odpowiednim organom prowadzenie czynności śledczych, którymi jest m.in. wykorzystywanie podsłuchów.

Jeśli doszłoby do ewentualnych zmian w prawie mogłoby się okazać, że cały ruch z sieci VoIP może zostać przekierowany na tradycyjne łącza.

Źródło tekstu: infoworld, wł     

Dodaj do:
w sumie: 20
  • 0

    1. ~Gal  2009-02-21 15:12:35  host: 77-253-0-114.adsl.inetia.pl

    Tak naprawde nikt nie wie co Skype wysyla i gdzie. Skype jest praktycznie zakazany w kazdym wiekszym przedsiebiorstwie w USA, natomiast jest absolutnie niedopuszczalna jego instalacja (nawet nie uzywanie) na komputerach zawierajacych poufne dane. Skype to jedna wielka czarna dziura.

  • 0

    2. ~  2009-02-21 15:23:06  host: f96-028.opera-mini.net

    Nawet minuty za friko niekorzystalbym z tego nigdy.nic mnie do skype nie przekona.voip tak ale jak z uregulowany.polecam debate o voip w mp3 na ukegovpl.mirekb

  • 0

    3.  2009-02-21 15:59:01

    poza tym ta jedynie sluszna aplikacja stala sie za bardzo jedynie sluszna i za bardzo zabajerowana, odinstalowalem ja w domu i na kazdym stanowisku w pracy, wrocilem do gg w wersji 7.7

  • 0

    4. ~  2009-02-21 16:33:49  host: 77-253-125-70.adsl.inetia.pl

    Kryzys jest, ale marketingowcy musza byc kreatywni - kiedys "Era dla gangstera", dzisiaj "Skype dla Godfather'a". Pozwole sobie na dopelnienie zauwazyc, ze news jest opatrzony zapiskiem (Q!). Telewizji nie ogladam, faktu, super-ekspresu nie czytam, ale takie niusy zawsze. Troche humoru nikomu nie zaszkodzi ;)

  • 0

    5. ~  2009-02-21 16:35:01  host: f96-028.opera-mini.net

    a ja uzywam skype i jestem bardzo zadowolony. rozmowa i wideo rozmowa ze znajomymi i rodzina w usa, anglii czy niemiec sa za darmo i naprawde dobrej jakości i za free. gg mimo wszystko ma gorsza jakość i jest pełno reklam co mnie wkurza. natomiast faktycznie by używać voip jako telefonu stacjonarnego z nr stacjonarnym polskim poprzez bramkę voip wole używać takiej telefonii jak actio, tartel czy seeay. do gg naglos nie jestem przekonany (czesto urywa rozmowy lub sa reklamy a lacze mam 2 mega na 512kb) i do betamaxow (tanie maja rozmowy ale na telefony komórkowe nie moge sie dodzwonić co je eliminuje jako zastapienie normalnego tel stacjonarnego. ale skype jako aplikacja do rozmów i wideo rozmów przez komputer czy laptopa np jest aplikacja bardzo dobra. nie wiem skąd te ataki na skypa ze to takie zlo ten skype?

  • 0

    6. ~  2009-02-21 17:35:50  host: sos3-1x-dhcp322.studby.uio.no

    ***5 Jaki masz problem z Betamaxem na komórki? Kiedyś ok szarpało trchę, ale obecnie chodzi wszystko bez zarzutu. Korzystam z voipdiscount.com i poivy.com

  • 0

    7. ~  2009-02-21 18:21:09  host: f96-036.opera-mini.net

    do 6: ja mam problem. nie moge sie dodzwonic, nie słyszę czesto rozmówcy ani rozmówca mnie. uzywam voipdisconta ze względu na te 300 min gratis na stacjonarne numery. jednak na komorki to tragedia. natomiast takie telefonie jak actio, tartel czy seeya po pierwsze daja albo nr stacjonarny za free albo za 1zl na rok. i jakość rozmowy na komorki jest naprawde dobra i nigdy nie nawala. z betamaxami bywa roznie. wiem ze wychodzą najtaniej. dlatego na kompie z tego czasem korzystam. natomiast jako telefon stacjonarny (ze względu na starszych rodzicow) uzywam polskiego operatora voip ktory ma sprawdzona wysoka jakość i pomoc w razie problemów. druga sprawa - mam dosc prosta bramkę ktora moze obsłużyć tylko jeden nr sip. wiec nie mam mozliwosci ustawić jednoczesnie 2 opow: jeden z nr stacjonarnym a drugi betamax. bo chyba takie rozwiązanie bylo by najbardziej optymalne ale trudno. ale potwierdzam swoja poprzednia wypowiedź. na komorki betamaxy maja slaba jakość, a szkoda

  • 0

    8. ~  2009-02-21 19:02:19  host: acmy109.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a mi to wszystko wisi bo i tak wiem ze mnie nagrywają wszedzie: przez telefon,komputer czy poza domem;o ile mi wiadomo przeciwko mnie nie toczy sie zadne sledztwo wiec niech robią co chcą w Polsce i nie po cichu tylko oficjalnie

  • 0

    9.  2009-02-21 19:44:54

    UE niech się zajmie swoimi sprawami a od Skype niech się odp...i. Policje wszelkich totalitarnych dymokracji wściekają się bo nie potrafią złamać algorytmów szyfrujących Skype, które bardzo często się zmieniają. Najlepiej dla nich aby zakazano używania Skype i zamiast tego cała Unia przymusowo przerzucić na GG tak jak autor komentarza nr 3. Brawo dla tego pana. Osobiscie jestem coraz bardziej dumny, że głosowalem przeciwko wejściu do Eurosojuza ale niestety byłem w mniejszości. Ludzie mądrzy też są w mniejszości :]

  • 0

    10.  2009-02-21 20:55:42

    I dobrze że nie mogą podsłuchać rozmowy ze skype... Pewnie skype żażada grubej kasy za ujawnienie metody metody na odkodowanie rozmowy;)

  • 0

    11. ~tkubon  2009-02-21 23:29:22  host: sos3-1x-dhcp322.studby.uio.no

    ***7: Jakość takiego połączenia zalezy w głównej mierze od jakości połączenia internetowego. jeśli jest niski ping i szybka prędkość to nie ma żadnego problemu. Ja kiedyś ustawiłem tlenofon na komy i na kiepskim łączu też była lipa. Do tego bramka. Za ok 20-30 € można z niemieckiego Ebaya ściągnąc jakiegoś używanego FritzBoxa np. 7050 i tam można do 10kont SIP ustawić i hula to naprawdę super. Nie ma żadnych problemów i jakość dużo lepsza niż ze wszystkich Dlinków, Linksysów.

  • 0

    12. ~  2009-02-22 00:02:09  host: f143-058.opera-mini.net

    do 11: możliwe. ale ja na razie korzystam ze zwykłej bramki grandstream 486. kiedys myslalem ze uda mi sie to komuś upschnac i nie udało. a po co mi 2 bramki? pozatym mi wystarczyły by tylko na 2 sip i jakies proste przestawianie z którego numeru sie dzwoni (jak byloby to bardziej skomplikowane to rodzicow bym do tego nie przekonał. Ogolnie czym prostsza obsługa i telefonia przypominająca telefon stacjonarny od starej TP tym lepiej. w sumie jak Im 2 miesiace temu dalem na actio to sa zadowoleni i cieszą sie ze maja tak tanio.. i nawet Ich cena 69gr/min na komorki nie przeraża. zwracają tylko na jedna rzecz uwagę by Wszedzie i zawrze bez problemu mmogli sie dodzwonic. Myslalem o voipdiscount kiedys ale byly 3 problemy: 1 brak darmowego polskiego numeru stacjonarnego, 2 slaba lub zadna jakość połączeń na polskie telefonie komórkowe, 3 - brak polskiej pomocy i polskiego wsparcia technicznego dotyczącego np konfiguracji itp (a to akurat jest dla mnie wazne). do skypa ich przezwyczailem jak rodzina wyjechała za granicę a ze skypa moga soba za free zarówno rozmawiac jak i widziec sie i jakość jest naprawde dobra. chyba ze czegos nie wiem i na mojej bramce mozna miec jednoczesnie 2 numery sip? to bym przemyślał wtedy sprawe z tym betamaxem takze..? zna sie ktos na tym? na gs486 da sie czy sie nie da?

  • 0

    13. ~radek  2009-02-22 04:37:29  host: user-89-108-235-1.mobile.playmobile.pl

    a co oznacza te (Q!) na koncu wiadomosci?

  • 0

    14.  2009-02-22 06:18:28

    @13 autor newsa ;)

  • 0

    15. ~m  2009-02-22 08:17:07  host: abdr110.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Skończy się na tym, że firma wyprowadzi się, a EU straci dochody z podatków.

  • 0

    16.  2009-02-22 09:44:58

    a w ogóle to dlaczego odsądza się od czci i wiary Skype , a bandziory nie używają komórek na kartę?? tak? to zakazać w ogóle komórek:-) Policja powinna się zabrać do roboty - co za problem namierzyć takiego mafioza ? podobno można.a od Skype niech się naprawdę odp... - nie mają narazie takiego obowiązku ujawnienia kod źródłowego - nawet firma Billa tego nie zrobiła:-)

  • 0

    17.  2009-02-22 11:55:03

    Wielu Skype nie podoba się dlatego, że robi znacznie więcej niż to, do czego służy oficjalnie. A nie każdy lubi być śledzony i podlądany. Z drugiej strony, jeśli nie mamy na dysku strategicznie ważnych danych, to niech sobie czytają moje maile od znajomych :) A tak poza wszystkim - nie wydaje się Wam dziwne, że służby specjalne, które mogą zatrudnić każdego eksperta za dowolne pieniądze, nie poradziły sobie jeszcze z jakimś tam komunikatorem? Coś mie się wydaje, że czytamy wersję dla brukowców.

  • 0

    18.  2009-02-22 12:52:16

    @ 13 - ten news został opatorzony znakiem jakości "Q" (quality) ;) A tak serio, thonka już odpowiedział :)

  • 0

    19.  2009-02-22 18:35:59

    Ad 17. Pewnie Mosad i kilka innych lepszych podobnych organizacji dawno Skype rozpracowało. Ale nie chwalą się i sieją w mediach info jakoby nie byli w stanie podsłuchać rozmów w Skype. A to utwierdza tylko rożnych gangsterów i terrorystów w poczuciu poufności.

  • 0

    20. ~nick  2009-02-22 21:31:04  host: cem71.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Gdyby unia była rzetelna a nie jewropejska to by się zajeli ale wymierzaniem kary dla policji za próbe inwigilowania.

Dodaj swoją opinię