Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Udziałowcy skarżą Deutsche Telekom

Udziałowcy skarżą Deutsche Telekom

sirmark 8 Kwietnia 2008 08:29

0 0

Największy w historii niemieckiego wymiaru sprawiedliwości proces cywilny rozpoczął się we Frankfurcie nad Menem. Dotyczy on skargi ponad 16 tys. drobnych udziałowców przeciw największej niemieckiej firmie telekomunikacyjnej Deutsche Telekom.

Akcjonariusze zarzucają spółce podanie fałszywych informacji w prospekcie emisyjnym i żądają 80 mln euro odszkodowania za straty, jakie ponieśli w wyniku spadku kursu akcji Deutsche Telekom. Skarga dotyczy trzeciej publicznej emisji akcji spółki telekomunikacyjnej, dawniej części państwowego monopolisty Deutsche Bundespost (Niemieckiej Poczty) z 2000 roku. Wówczas skarb państwa sprzedał 200 mln akcji za jednostkową cenę 66,50 euro.

Lwią częśc papierów wartościowych kupili drobni udziałowcy, zachęceni wielką kampanią reklamową oraz sukcesami poprzednich dwóch publicznych emisji akcji spółki w 1996 roku i 1999 roku. Do kasy państwa wpłynęło dzięki temu 13 miliardów euro. Jednak kurs jednostkowy akcji spółki gwałtownie spadł z ponad 100 euro w marcu 2000 roku do 8,4 euro w połowie 2002 roku. Był to skutek załamania na rynku nowych technologii, a także nietrafionego przejęcia amerykańskiego operatora telefonii komórkowej Voice Stream w 2001 roku.
Drobni inwestorzy, którzy stracili większość oszczędności, poczuli się oszukani. Jak twierdzą, Deutsche Telekom zataił plany przejęcia amerykańskiej firmy. W prospekcie emisyjnym podano również zawyżone informacje na temat wartości nieruchomości należących do spółki; niedługo po sprzedaży trzeciej transzy akcji skorygowano ich wartość z 6,6 mld euro do 4,1 mld euro.

Byłe oraz obecne kierownictwo Deutsche Telekom odpiera zarzuty. Twierdzi, że w 2000 roku nie istniały jeszcze konkretne plany dotyczące przejęcia amerykańskiego operatora. Adwokaci spółki odrzucili także propozycję zawarcia ugody i wypłacenia odszkodowań w wysokości 80 milionów euro.

W podobnej sprawie w USA Deutsche Telekom poszedł na ugodę wypłacając udziałowcom 120 milionów dolarów odszkodowania.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 3
 • 0

  1. ~  2008-04-08 08:57:22  host: p03-08.opera-mini.net

  No ciekawe jak to sie skonczy @sirmark mam cos na news dnia era ma wyprzedaz fonow od 41zl bez umowy szczeguly http://www.sklep.era.pl/shop/eshop_clearence.php?offer_step=1

 • 0

  2. ~  2008-04-08 09:22:34  host: nat-tar.aster.pl

  Kolejna niemiecka firma z problemami po firmie Siemens? I znów dokłada się do tego rynek USA. DT nie najlepiej sobie tam widać radzi. Niemieckie banki tracą najwięcej na kryzysie kredytów hipotecznych w USA. Niemiecko-francuski Airbus przynosi straty, produkcja ucieka z Niemiec. Chyba nieciekawie się tam robi. Jeszcze motoryzacja się jakoś im trzyma, tylko ciekawe jak długo.

 • 0

  3. ~  2008-04-08 17:09:28  host: 77-253-179-104.adsl.inetia.pl

  Germańska solidność, ja ja, jahwol alkohol in maine flashen.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-225-17-239.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Najlepszy smartfon do 1500 zł to:

Polecane smartfony - wakacje 2018

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet