Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Uciekaj konsolo do dziury

Uciekaj konsolo do dziury

LuiN 27 Sierpnia 2010 13:06

0 0

Telefony przejmują rolę mobilnych konsol do gier - nie ustępując im jakością tytułów. Próbowała Nokia z NGage - nie wyszło, udało się Apple'owi z App Store, swojego kawałka tortu chce też Microsoft.

Wystarczy tylko zerknąć na grę Angry Birds, by jednoznacznie stwierdzić, że rynek mobilnych gier się zmienił. Kosztująca 0,99 dolara gra zręcznościowa sprzedała się od lutego w ponad 6,5 mln sztuk, a jej darmową wersję "lite" pobrano już 11 mln razy.



Zaczęło się od iPhone'a, szybko jednak tytuł przewędrował na wszystkie liczące się platformy - w tym nawet WebOS czy Maemo. Producent co chwila udostępnia darmowe dodatki do gry, a na fali popularności rozważa nawet wyprodukowanie pełnometrażowego filmu.

Ogrom rozmaitych specyfikacji telefonów z Androidem hamuje szybki rozwój oferty gier. Trudności dotyczą zarówno rozdzielczości ekranu, sposobów kontroli (np. nie wszędzie jest multitouch), ogólnej wydajności systemu, jak i wielu różniących się od siebie wersji systemu. Błędu tego nie chce popełnić Microsoft. Telefony z Windows Phone 7 mają mieć bardzo potężne specyfikacje, nie ustępujące topowym konstrukcjom z innych platform. W ramach tej strategii firma chce zaoferować gry o bardziej złożonej grafice i lepszej płynności niż wszystko to, co do tej pory widzieliśmy.




Prezentacje gier Harvest i Twin Blades pod Windows Phone 7 załączamy niżej. Pod względem graficznym rzeczywiście gry te rzucają na kolana, jednak nie gwarantuje to jeszcze sukcesu Microsoftu. Nie raz już na rynku gier dominację uzyskiwała nie najpotężniejsza graficznie konsola, lecz taka, która miała najbardziej "grywalne" tytuły.





W pierwszej połowie 2010 roku użytkownicy telefonów komórkowych pobrali ponad 3,8 mld aplikacji - 0,7 mld więcej niż w analogicznym okresie 2010 roku. Średnia cena aplikacji wyniosła w przeliczeniu około 11,30 zł. Jest więc o co walczyć.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 31
  • 3

    12. ~rain86  2010-08-27 14:25:37  host: 213.155.179.66

    @11 i zapewne wszędzie te 42 cale + konsole+przedłużacz ze sobą weźmiesz;p...chodzi o to,że jest to mobilne rozwiązanie i tak jak tu już wcześniej pisano wychodzą coraz to ciekawsze tytuły..na początku sam byłem sceptycznie nastawiony, ale wystarczy spróbować pograć by się przekonać, że nie jest tak źle:)

  • 0

    13. ~fism  2010-08-27 14:28:58  host: user-188-33-113-157.play-internet.pl

    Czy którykolwiek z Panów 5,9 czy 11 przeczytał coś więcej niz tytuł newsa przed umieszczeniem komentarza? Przecież chodzi o konsole mobilne...

  • 0

    14. ~kacperkadra  2010-08-27 14:54:44  host: abww98.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @PLAY - a co byś powiedział jakby dołączano do telefonów pady na bluetooth a sam telefon można było podłączyć przez kabel HDMI to telewizora? Wiadomo, że nie będą to tak samo rozbudowane tytuły jak na PS3 czy xbox'a 360 ale możliwość przeniesienia konsoli w kieszeni do kolegi to już tylko kwestia czasu. Gra nie musi być nie wiadomo jak upiększona graficznie bo nie to decyduje o sukcesie tylko grywalność ;)

  • 0

    15. ~rain86  2010-08-27 15:04:07  host: 213.155.179.66

    @14 kabel HDMI już niedługo zagości...co do kontrolera bluetooth to jest już takie ustrojstwo..ja swego czasu np grałem na Omni HD w Q3 myszką przez BT na podłączonym tv w sieci z kumplem:)...nie kwestionuję tu potęgi konsol stacjonarnych,lecz tak jak kolega wyżej napisał czasem chce się pograć, ale nie ma na czym;p

  • 0

    16. ~Kociak  2010-08-27 16:19:40  host: golum.rodan.pl

    @13: To jak chodzi o konsole przenośne, to niech w tytule jest "konsole przenośne" a nie "konsole". Zagrywka jak z onetu.

  • 0

    17. ~p  2010-08-27 16:19:42  host: ihm90.internetdsl.tpnet.pl

    Czy Pan 13 zastanowił się nad tym, że PSP to też konsola przenośna? Jakieś dotykowe urządzenie z Windowsem służące "do wszystkiego" będzie się miało do PSP tak jak PC mają się do PS3. Więc pytanie "dlaczego konsole mają uciekać do dziury?" jest uzasadnione.

  • 0

    18.  2010-08-27 17:25:03

    16. Kociak - odkąd Galaxy S ma wydajność przebijającą PS2 i da się go podłączyć do TV, nawet i porównanie do dużych konsol nie jest takie znowu chybione. W artykule chodzi jednak o konsole mobilne; tytuł bez "przenośne" po prostu wygląda ładniej.

  • 0

    19.  2010-08-27 18:30:34

    Dla mnie mistrzostwem marketingu Apple jest właśnie kwestia cenowa: większość gier kosztuje 1-2$, te najbardziej wypasione tytuły są po 6-7$, ale bywają promocje, że można je też kupić za grosze. Przy takich cen nikt o zdrowym rozumie i bez węża w kieszeni nie będzie się bawił w piracenie. Autorzy gier też myślą, bo zdecydowanie lepiej jest sprzedać 6,5mln gier po 1$, niż wystawić za 10$ i sprzedać 1000 sztuk ;). Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale bodajże 70% ceny aplikacji w AppStore to honorarium autora, więc twórcy takich hitów jak właśnie Angry Birds pięknie się obłowili... Zresztą duże firmy też poszły tym tropem, np. Zombie Infection Gamelfotu, która tez kosztuje 1$ a dzisiaj spędziłem z nią ponad 2h :)

  • 0

    20.  2010-08-28 06:52:51

    z androidem to prawda - lipa straszna jak nie mozna pograc w bardziej zlozona gierke tylko wywala komunikat o niekompatybilnosci - mam SWIFTa i strasznie mnie to drazni - andek 1.6 i brak MT - gry chodza od andka 2.1, gry chodzace od andka 1.6 - nie da się grać bo brak multi touch... niedlugo umowa sie konczy - rozwazam SGS lub kamien milowy - ale z 2 strony - wiazanie się umowami, gdy kasy brak - zobaczymy co z tego wyjdzie...:/

  • 0

    21.  2010-08-28 11:35:43

    a ja polecam do grania wave, brak problemów z kompatybilnością, ceny niższa niż iphone a gierek ciekawszsyk z dnia na dzien coraz wiecej

  • 0

    22.  2010-08-28 12:03:20

    Głupie gadanie... iPhone ma super gry i fajnie się na nich gra, ale to telefon i ma jedną mega wadę przez którą konsole NIGDY nie znikną... Prosty przykład: jedziemy samochodem po naszych polskich drogach i już iPhone odpada bo nie będziemy grali w gry gdzie np trzeba skupienia albo akcelerometra do gry bo niestety to nie wypali z powodu lekkiego sprzętu który będzie latał na wszystkie strony nawet trzymany w dwóch rękach (wiem coś o tym = ). Natomiast psp które zawsze będzie na topie dla tych co mają kasę jest w tym wypadku znacznie bardziej grywalne, poza tym w samochodzie ten poroblem już tak nie występuje z powodu cięższego urządzenia które nie jest aż tak podatne na zakręty i wstrząsy. Ceny są może większe niż na iPhonie ale na psp kupuje się gry w które można grać tygodniami a nawet miesiącami, więc nie potrzeba wciskać na chama jak to jest w iPhonie jak najwięcej gier bo te zaraz przejdziemy i kolejnej potrzeba, więc mniej gier a bardziej grywalne i cena będzie nie większa jak w ipongu

  • 0

    23. ~kociak  2010-08-28 22:32:12  host: ahd27.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @18: Skoro artykuł odnosi się jedynie do konsol przenośnych, to w tytule powinno się to znaleźć, szczególnie że w Polsce większości ludzi słysząc konsola raczej pomyśli o konsoli stacjonarnej niż przenośnej. A co do zastąpienia konsole przez telefony to nie wydaje mi się to realne jeszcze przez długi czas. Nie wiem czy Galaxy jest wydajniejszy od PS2, ale PS2 ma 10 lat a Galaxy wyszedł w tym roku. Chętnie bym zobaczył jakieś benchmarki dotyczące układów w smartphonach porównujące je do procesorów x86.

  • 1

    24. ~pisul  2010-08-29 00:10:10  host: kwiatkowskiego.res.pl

    Po straszne po alkoholu swiat gier przenosi sie do reala.Bedac inwestorem sam widzialem na wlasne oczy jak pijani murarze murowali cegly i pustaki jak w tetrisie!

  • 0

    25. ~Filemon  2010-08-29 08:54:17  host: apn-77-113-196-196.dynamic.gprs.plus.pl

    ojeje konsola uciekaj do dziury, bo cie złapie kot bury....

  • 0

    26. ~jacek  2010-08-29 09:19:32  host: t19-02.opera-mini.net

    Ta sama gra na Samsungu I7500 i Nokia N82 .Nokia smiga a Samsung muli .Nokia ojca Samsung moj

  • 0

    27.  2010-08-29 13:35:36

    Pewno w tle masz z 20 aplikacji włączonych i się dziwisz... pff

  • 0

    28. ~córeczka Jerzego  2010-08-30 14:16:50  host: 77-255-33-65.adsl.inetia.pl

    Kiedyś były ruskie jajeczka, kucharzyki, ośmiorniczka, formułka . . . potem game boy und pegasus. Gry Virtua Fighter 5 nic nie przebije obecnie! Nawet Mortal Kombat, Tekken czy Street Fighter! A n-gage kupili uzależnieni od gier wyłącznie i fani emulatorów. Nawet stary Xbox jeden jak zMODowany jest to nie ma sensu go wywalać jak napęd siądzie, bo na HDD multum emulatorów Amigi 500, PC DOS czy reszty konsolek zarzucić, można - czysta nostalgia i sentymenty odgrzewane. Dlatego pijaństwo trzeba zastąpić graniem w gry (komputerowe lub konsolowe, a i nawet seksualne z partnerem czy partnerką i to zdrowsze jest). Budowlańcy dużo piją alkoholku i nikotki POpalają! Czyli mają tetris w real'u! Na konsoli i telewizorze mniej oczy siadają i plecy, niż na kompie ale wszystko wykończy zdrowie w nadmiarze. PS3 już jest niby złamane kluczem ładowanym z pen'a ale to mogą być kity netowe fejkowane przez troll'ownie durną netową. Dobre gry i tak nie zdychają nigdy!

  • 0

    29. ~embe  2010-08-31 09:43:30  host: user-188-33-145-171.play-internet.pl

    tja... pograjmy sobie na iPoo w COD:MW2, B:BC2, FIFE czy dobrą ścigankę - powodzenia zycze ;)

  • 0

    30. ~Marc90  2010-08-31 10:30:31  host: ahw170.internetdsl.tpnet.pl

    Co do padów do telefonu, to SE przetarł szlak już dawno. Nie pamiętam tylko czy były one dedykowane tylko do samochodziku sterowanego przez BT czy również do gierek.

  • 0

    31. ~hfh  2010-11-19 02:34:59  host: host86-169-75-140.range86-169.btcentralplus.com

    Od kiedy to Omnia hd ma wm7

Dodaj swoją opinię