Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Uaktualnienie wyszukiwarki BTSearch oraz nowa mapa

Uaktualnienie wyszukiwarki BTSearch oraz nowa mapa

sirmark 12 Lutego 2009 00:04

0 0

Wyszukiwarka polskich nadajników sieci komórkowych BTSearch, została uaktualniona o nowe dane. Przygotowana została także nowa wersja mapy nadajników oraz poradnik dla osób rozpoczynających monitorowanie sieci.

Wyszukiwarka nadajników sieci komórkowych została uaktualniona o 94 nowe BTS-y/nodeB. Obecnie wykaz zawiera łącznie 18560 stacji. BTSearch.pl opiera się w całości na danych nadsyłanych przez entuzjastów, hobbystów i wszystkie inne osoby zainteresowane tematem stacji bazowych GSM i 3G w Polsce.




Aby zainteresować tematem nowe osoby, Krzysztof Niemczyk, jeden z twórców serwisu, opracował dokument będący cennym źródłem wiedzy i praktycznych porad dla osób chcących rozpocząć aktywne monitorowanie stacji bazowych. Tutorial zawiera sporo informacji teoretycznych nt. działania sieci komórkowych GSM/UMTS oraz praktyczne opisy aplikacji pomocnych przy monitoringu sieci - CellTrack oraz PyNetMony (dla telefonów opartych o system Symbian S60). Dokument dostępny jest do pobrania w wersji PDF.

Pod adresem mapa.btsearch.pl działa także mapa zawierająca pozycje GPS nadajników, która oparta jest o dane pochodzące z wykazu UKE. Po dzisiejszej aktualizacji danych przez UKE, wykaz zawiera 41065 rekordów. Autorzy przeprojektowali także stronę, aby wygodniej korzystało się z mapy.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 24
  • 0

    5. ~mirekb  2009-02-12 08:43:35  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    o kurczę ;-)era postawila u mnie w gminie 2 bts 900..w srodku miasteczka.wreszcie ludzie będą byc moze wybierac ich oferte a wszyscy zrobieni w butelkę z najszybszym bezprzewodowym internetem DO 7,2 Mb/s z edge ktore wyciagalo w dzien na max70kb/s bedą mogli korzystac w miare normalnie..jak je odpalą sim heyah do v6 i sprawdze transfer.tyle lat narzekan a tu masz ci los

  • 0

    6. ~evad  2009-02-12 09:07:47  host: 212-159-119-20.plus.com

    Wszystkie osoby mające problemy z ładowaniem ikonek lokalizacji proszę o odświeżenie cache przeglądarki. Był chwilowy problem i został już naprawiony, ale jeśli lokalizacje nadal się nie ładują, to znaczy, że stara wersja skryptu została w cache przeglądarki i trzeba wymusić załadowanie poprawionego skryptu.

  • 0

    7.  2009-02-12 09:43:01

    zaryzykuje pytanie o ile by się zmniejszyły koszty gdyby nadajniki nie były dublowane przez operatorów i mieliby wszyscy jedną infrastrukture ;) wiem mrzonki...

  • 0

    8.  2009-02-12 09:45:33

    Polecam wizyte u Chłopów w Lipcach Reymontowskim na wzgorzu na południe od stacji kolejowej stoją w odległosci 50 metrów 3 wielkie maszty Plusa, Ery i Orange zabawne

  • 0

    9. ~Th0mas  2009-02-12 10:12:10  host: bdl232.neoplus.adsl.tpnet.pl

    I na dole na tej mapie... Serwis powstał dzięki wsparciu TELEPOLIS.PL

  • 0

    10. ~  2009-02-12 10:13:35  host: p09-10.opera-mini.net

    A jest szansa na mobilna wersje tej mapki ?

  • 0

    11. ~  2009-02-12 10:26:10  host: f96-064.opera-mini.net

    Zastanawiam się czy nie lepiej byłoby usuwać z mapy te lokalizacje, które figurują wyłącznie w wykazie UKE (stacje widmo). Oczywiście wymagałoby to kupę roboty i w ogóle ciężko byłoby sprawdzić wszystkie pozwolenia. Jednak gdyby jakiś user napisał: "stacja nr XXXXX tak naprawdę nie istnieje, jest tylko w wykazie" - to możnaby rozważyć usunięcie jej z mapy. A generalnie to świetna inicjatywa, gratulacje dla twórców. Łukasz_W

  • 0

    12. ~  2009-02-12 10:27:10  host: f96-025.opera-mini.net

    @7 : no na chwile obecna jakby kazdy tak wspolnie postawil jeden maszt dla wszystkich to statystycznie o 1/4 koszt by sie zmniejszyl:) Tylko czemu oni o tym nie pomysla?? U mnie era i plus na jednym kominie siedza i jest dobrze xD

  • 0

    13. ~  2009-02-12 10:29:31  host: p09-10.opera-mini.net

    A w tej wyszukiwarce brakuje opcji podzialu na gminy powiaty i wojwodztwa bo tak strzelanie na slepo miejscowosciami to troche syzyfowa praca dla szukajacego

  • 0

    14. ~  2009-02-12 10:42:42  host: 94.246.135.29

    Era zabrała sie do roboty,to prawda nie-ktore stacje nie działają ,ale sa w budownie przykład polski południowej. Duzo nowych stacji UMTS, i pasmo GSM 900 CO DAJE W KONCU DOBRY ZASIĘG. Jezeli chodzi o plusa to jak w moim miescie lokalizacje dodane ale nie widać budowy stacji wiec sa w planach ...

  • 0

    15. ~  2009-02-12 11:28:25  host: 80.238.89.138.ip.airbites.pl

    bts-gsm.eu przedstawia czytelniej nadajniki, jest podział na pasma

  • 0

    16.  2009-02-12 11:41:34

    potwierdzam! powstało dużo pozwoleń Ery gsm i umts.wreszcie era ruszyła.

  • 0

    17. ~evad  2009-02-12 12:39:19  host: 217.205.197.194

    #10 - wersja mobilna jest rozważana (dostałem już takie prośby wcześniej), ale na razie brak mi pomysłu na sensowne wdrożenie. Niemniej jest to w planach. #11 - dobry pomysł z tym 'wykreślaniem' stacji-widm. Szczególnie lubuje się w tym Polkomtel, który ma mnóstwo pozwoleń na lokalizacje, a fizycznie stojących BTS-ów brak. Myślę jednak, że usuwanie ich z mapy byłoby złym rozwiązaniem, prędzej oznaczanie ich jakimś innym odcieniem koloru, z możliwością dynamicznego ukrycia (tak jak można obecnie ukryć poszczególne pasma czy operatorów). No i kolejny problem - skąd mamy wiedzieć które lokalizacje istnieją, a które nie? Trzeba będzie wprowadzić jakiś element interakcji z użytkownikami... niemniej pomysł ciekawy i godny rozważenia. :) Dzięki! #13 - wyszukiwarka lokalizacji będzie poprawiona już niebawem. Po wpisaniu niejednoznacznej nazwy miejscowości (np. 'Nowa Wieś'), w panelu z lewej strony pojawi się lista wszystkich wyników do wyboru.

  • 0

    18. ~Łukasz_W  2009-02-12 13:01:01  host: apn-95-41-255-4.gprs.plus.pl

    @evad: No właśnie pisałem - nie sposób srawdzić wszystkich pozwoleń. Ale właśnie użytkownicy mogliby podrzucać takie stacje. Masz rację - lepiej nie usuwać tylko jakoś oznaczać. Generalnie jest w tej kwestii parę problemów, ale jakby to przemyśleć i zrobić z sensem to czemu nie. Sam znam w promieniu 20 km kilka nieistniejących stacji Polkomtela. Ale są też takie, które nie figurują w wykazie.

  • 0

    19. ~wers  2009-02-12 13:33:23  host: dhcp-077-249-144-037.chello.nl

    play w Rabce... i to dwa nadajniki!! Jestem bardzo zdziwiony ale i zarazem mile zaskoczony.Tani internecik z play w moim miescie.Pięknie

  • 0

    20.  2009-02-12 14:04:32

    Taaa... w mielcu play ma dwa nadajniki 900 od grudnia... na papierze tak jak na waszej mapie nadajniki widmo :P

  • 0

    21. ~evad  2009-02-12 14:15:24  host: 217.205.197.194

    @Łukasz_W - w rezerwowaniu pozwoleń 'na zaś' faktycznie niekwestionowany prym wiedzie Polkomtel. W Zielonej Górze z miesiąca na miesiąc Plus tak właśnie 'buduje' coraz to nowe stacje UMTS - obecnie ma ich już na mapie więcej niż dotychczasowy lider Play! A w rzeczywistości nie ma chyba nawet połowy z tego. :/ Co do oznaczania stacji-widm, to dobrze też będzie zrobić interakcję w drugim kierunku, a zatem dać możliwość zgłaszania stacji 'nielegalnych', czyli takich, które istnieją fizycznie, ale nie figurują w wykazie. Zdecydowanie wezmę to pod uwagę, ale nie mogę obiecać zbyt szybkiego wdrożenia na razie...

  • 0

    22. ~Łukasz_W  2009-02-12 15:21:24  host: 94.254.253.20

    @evad: Nie jest to (sprawa stacji-widm) w sumie takie najważniejsze :-) Jeżeli miałoby pochłonąć zbyt wiele czasu/pracy/$ to lepiej odpuścić.

  • 0

    23.  2009-02-12 15:59:33

    Rzeczywiście jest sporo stacji które realnie istnieją, ale na mapie ich nie ma, ale zawsze to coś...

  • 0