Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Tylko 3,5% z nas korzysta z bankowości mobilnej

Tylko 3,5% z nas korzysta z bankowości mobilnej

LuiN 16 Czerwca 2011 13:14

0 0

Jak wynika z badania Instytutu Homo Homini, tylko 3,5% Polaków-klientów banków korzysta z rachunku przez komórkę. Za to ponad połowa z nich nie wie, czym jest bankowość mobilna. Wśród amatorów tej formy bankowości przeważają osoby młode, lepiej zarabiające, zamieszkujące duże miasta.

Instytut Homo Homini wspólnie z internetowym mBankiem zapytał Polaków o nowoczesny sposoby komunikowania się z bankami przy wykorzystaniu urządzeń mobilnych, takich jak telefony komórkowe. Ankieterzy instytutu badawczego zatelefonowali do przeszło 30 tys. gospodarstw domowych, aby na tej podstawie dobrać dwie reprezentatywne dla ogółu Polaków 1000-osobowe próby klientów polskich banków. W jednej grupie znaleźli się respondenci nie korzystający z banku przez komórkę, w drugiej klienci, którzy usługę znają i mieli już z nią styczność.

Mimo że obecnie z bankowości internetowej według szacunków mBanku korzysta ok. 10 mln osób, to użytkowników bankowości mobilnej w milionach liczyć nie można. Jak oszacował Instytut Homo Homini, obecnie z banku w komórce korzysta zaledwie 3,5% wszystkich klientów banków, czyli ok. 850 tys. osób. W 100% są to użytkownicy bankowości elektronicznej.

Z reguły z bankiem za pośrednictwem urządzeń mobilnych łączą się ludzi młodsi, lepiej wykształceni, nieźle zarabiający, wydający pieniądze w dużych miastach. Tego typu klienci często pełnią rolę trendsetterów, a więc osób, które z nowości korzystają głównie jako pierwsi.




Większość klientów polskich banków, pytana o to, do czego bankowość w komórce wykorzystuje lub chciałaby wykorzystywać, odpowiada podobnie - największym powodzeniem cieszy się sprawdzanie stanu rachunku i jego historii, możliwość realizacji przelewów oraz doładowywania telefonów.

Respondenci odpowiadali na pytania zadawane drogą telefoniczną (wywiad typu CATI). Badanie zostało przeprowadzone na przełomie maja i czerwca 2011 roku na zlecenie mBanku.

Źródło tekstu: mBank     

Dodaj do:
w sumie: 24
  • 0

    5. ~  2011-06-16 14:40:14  host: adcy72.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Uwazam tak jak Wojtaszek ; ) Z tego mozna jedynie korzystac, dla sprawdzenia salda konta.

  • 0

    6. ~  2011-06-16 14:45:01  host: 84-10-219-22.dynamic.chello.pl

    bo to ani wygodne ani bezpieczne(pomylki) i niebezpieczny (niezabezpieczone wi-fi gdzies na wyjezdzie).Sam uzywalem tylko raz bo musialem-ale to raczej kryzysowo.

  • 0

    7. ~  2011-06-16 15:27:57  host: public65025.cdma.centertel.pl

    Nie czaje jednego, skoro Opera Mobile obsługuje normalną standardową stronę to po co ta wersja lajt?

  • 0

    8. ~  2011-06-16 15:30:09  host: public65025.cdma.centertel.pl

    A poza tym jest to średnio bezpieczne, gdyby ktoś niechcący zapisał/zapamietał login i hasło w Operze Mobile. W takim przypadku kradzież telefonu, jest równoznaczna z pełnym dostępem do konta i wszelkich zgromadzonych środków, porażka.

  • 0

    9. ~Franzol  2011-06-16 15:35:53  host: dynamic-78-8-14-194.ssp.dialog.net.pl

    Jesli banki zrobia dedykowane aplikacje to ludzie beda korzystac czesciej. Bankom sienie chce, a nam przez przegladarke za malo wygodnie/bezpiecznie.

  • 0

    10.  2011-06-16 15:46:18

    No ja nie wiem co to jest bankowość mobilna na przykłąd... Mimo, ze kartą kredytową przez Internet płąciłem już grubo ponad 10 lat temu - zresztą kupując za granicą oprogramowanie (Winzip, Windows Commander) - u nas nie było możliwości płtności kartą jeszcze długo potem ;-) Czy jak biorę komputer w teren i łączę sie przez komórkę z Siecią i tak realizuję dyspozycję to jest mobilnie? Jesli tylko z ekranu komórki oznacza mobilnie, to znaczy, ze nigdy nie skorzystam z mobilnej bankowości ;-) Sorry - długo nie będzie interfejsu pozwalającego na wygodne korzystanie z bankowości w ten sposób. Poza tym - czy musi być ta mobilna bankowość? Przecież i tak nie on-line są realizowane dyspozycje - są godziny sesji - co za różnica czy teraz czy za godzinę ze stacjonarnego komputera zrealizuję płatność? I jeszcze ten ton - tylko 3,5%... A niby dlaczego ma być więcej? Dla mnie to długo nie będzie wygodne i długo nie będę mobilny. A tym bardziej ludzie, którzy na dużym ekranie monitora gubią się w gąszczu zakłądek cyferek, pozycji itd.

  • 0

    11.  2011-06-16 15:49:20

    Wojtaszek - nie słyszałeś reklay, jak laska księgowa robi przelewy w parku a szef załatwia służbową korespondencję w knajpie w czasie lanczu? Wszystko dzięki super zestawowi komputer/modem z firmy [...]. Śmieszne...

  • 0

    12.  2011-06-16 15:51:44

    Ktoś korzysta z tej mobilnej? Jak tam się autoryzuje dyzpozycje przelweu itp.? Token trzeba ze sobą nosić? arkusz ze zdrapkami? ;-)

  • 0

    13.  2011-06-16 16:32:58

    Mobilne to chyba trzeba sie poruszac i korzystac. Ewentualnie wszedzie mozna skorzystac. Dla mnie bank w telefonie jest niepraktyczny. Za maly wyswietlacz ale zarzadzanie kontem dzwoniac jest to przydatne. Po zdefiniowaniu platnosci mozna latwo korzystac. 5 lat temu jak mialem prepaida to doladowywalem dzwoniac do banku przez automatyczny serwis. Zarzadzanie na duzym ekranie jest o niebo wygodniejsze ale jak sie musi gdzies w lesie skorzystac to dlaczego nie.

  • 0

    14. ~gre  2011-06-16 17:33:52  host: z22-02.opera-mini.net

    ja często robię przelewy mbanku z mini opery, ale na rachunki już zdefiniowane. Teraz czekam na aktywacje konta w millenium i już mam zainstalowana qplikacje na androida myślę, że będzie znacznie wygodniej niż w mbanku

  • 0

    15.  2011-06-16 18:38:49

    *wlo: z taką ironią pytasz o mobilną bankowość i pewnie chodzi o to, że Kredyt Bank, w którym, zdaje się, masz konto tego nie oferuje. Nawet jakbyś chciał to nie możesz z tego skorzystać więc najprościej to poprzez ironię wyśmiać - proste, jak ktoś jest dłużej na Telepolis ;-) Co do pytania, to jako użytkownik bankowości internetowej w ING odpowiem, że strona mobilna jest dostępna już od dłuższego czasu. Oczywiście wchodzi się nie przez żadne "opery" tylko przez wbudowaną w telefon przeglądarkę. Połączenie jest szyfrowane, pojawia się symbol zamkniętej kłódki i monit o połączeniu szyfrowanym. Całość operacji jest odwzorowaniem tych na normalnym komputerze, oczywiście w wersji mobilnej przystosowanej do telefonów. Do logowania podaje się kilka znaków hasła a nie wszystkie, autoryzacje są poprzez SMS (nie wiem, który zacofany bank oferuje tokeny i papierowe zdrapki) stąd konieczność telefonu z systemem. Za pomocą pozostałych telefonów też można korzystać ale bez transakcji, co jest zrozumiałe. Jeszcze spostrzeżenie, ING od lat oferuje na koncie Direct przysłowiowe "zero" ale dopóki tego swego czasu w telewizji nie powiedział Marek Kondrat to w świadomości wielu istniał właśnie tylko mbank.

  • 0

    16.  2011-06-17 20:40:29

    15. tymis - no nie próbuj nawet kombinować ;-) Bank mogę w każdej chwili zmienić, naprawdę. Nie jestem do niego przywiązany. Rzeczywiście KB nie oferuje typowej (co to znaczy?) bankowości mobilnej, ale jako jeden z pierwszych oferował bankowość elektroniczną - najpierw przygotowywało się przelewy w komputerze, podpisywało kluczem z dyskietki i na innej dyskietce nosiło do banku - bez kolejki były załatwiane. Potem wprowadzili niezły system bankowości elektronicznej KB24 - nie narzekam. Korzystam bez problemu gdziekolwiek jestem i mam dostęp do dowolnego komputera, z czym nie ma problemu w większości przypadków jeśli tylko się mówi, ze chce się przelew zrobić za zakup - wolą to niż kartę kredytową. No oczywiście można też noisić własny komputer. Nie korzystałęm na komórce z wersji "pecetowej" - zapewne się da - bo jak mówiłem wyżej - sensu to nie ma. Wolałbym podłączyć komputer przez komórkę do sieci i tak zrobić przelew niż z komórki, nawet gdyby była specjalna aplikacja dostosowująca system do wyświetlaczy komórek. Esemes... no to też jak widzisz ogranicza, bo trzeba czas tracić na przepisywanie haseł. Jeśli tylko Ci to pasuje - nie ma zakazu. Mi to nie jest potrzebne, bo przelewy przygotowuję przy moim biurku - biorę fakturę do ręki, wpisuję kwotę, czasem odsetki muszę policzyć... potem ściągnąć potwierdzenie - tak - kolekcjonuję, oprócz wyciągów ;-)

  • 0

    17.  2011-06-17 21:40:09

    *wlo: ja nie kombinuję, jestem poważnym człowiekiem. A to, że Ty uwielbiasz naśmiewać się z innych (ironia to nic innego niż kpiący śmiech), to taka moja reakcja. Powiem szczerze, i nie jest to wycieczka osobista, nie jesteś wyrocznią :-) I tak jak ostatnio, powtórzę, najważniejsze są WŁASNE wybory i z tym (chyba?) akurat się zgadzamy. To, że masz bogatą przeszłość "kombatancką" jeszcze w wielu innych dziedzinach niż bankowość to wiem, ale czasy się zmieniają i to, że ktoś (w tym wypadku Ty) walczył z ograniczeniami lub przeciwnościami tak naprawdę nic nie znaczy. Co do SMS-a autoryzacyjnego to nie żadne przepisywanie hasła tylko unikatowy pięciocyfrowy kod autoryzacji - naprawdę proste. A bankowość mobilna to nie nakaz, konieczność lub codzienność a bardzo przydatna MOŻLIWOŚĆ skorzystania w każdym zakątku.

  • 0

    18.  2011-06-17 22:08:03

    17. tymis - mówię o kombinowaniu w sprawie moich opinii ;-) Tu akurat mówię całkiem poważnie, a jeśłi kpię, ironizuję to właśnie pytaniem - co to znaczy dziaij "mobilna bankowość". Pytam, bo mam dostęp do mojego banku gdiekolwiek jestem - bez komórki... A jeśłi jestem na impresie, to naprawdę nie przewiduję pilnować przelewów, bo dawno są zrobione jeśli wiem, zę w dniu płatności nie będę mógł usiąść przy komputerze - od czego są dyspozycje odroczone? Naprawdę nie rozumiem tekstó - tylko 3,5% używa - komu to potrzebne mi powiedz? Że Ty używasz? No i dobrze - mam kolegę, który używa lampy naftowej do dziaj ;-)

  • 0

    19.  2011-06-17 22:08:47

    a! i czasem nie odbierz tego, ze mówię o zacofaniu porównując te dwa przykłady - mówię tu o wyjątkowości tylko i wyłaczie ;-)

  • 0

    20.  2011-06-17 22:11:03

    dla mnie np. nie jest ważny dostę p do poczty w komórce, a setki jak nie tysiące maili miesięcznie dostaję - ważne jest, zebym wiedział, że przyszedł ;-)

  • 0

    21.  2011-06-17 22:15:33

    mikropłatności itp. - no jak najbardziej, ale obsługa pełnej e-bankowiości? bez sensu dzisiaj, kedy bezpiecznie z każdego komputera można to zrobić. Dzisja nawet w jedym urzędzie zauważyłem, ze się pojawił taki "kiosk" z dostępem do Sieci - super rzecz. I po co się męczyć z komórką?

  • 0

    22.  2011-06-17 22:16:40

    tablety, netbooki - to już mobilny dostęp czy jeszcze nie?

  • 0

    23.  2011-06-17 22:17:43

    notebook podłączony do komórki? bo jeśli tak, to ja korzystałem z mobilnej bankowości kiedy używałem 6230 i 6230i 2 lata później ;-)

  • 0

    24. ~Franzol  2011-06-18 09:34:23  host: public-gprs56457.centertel.pl

    mBank wlasnie stworzyl wersje lajt swojej strony - wyglada naprawde slicznie :), polecam sprawdzic.

Dodaj swoją opinię