Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Tylko 3,5% z nas korzysta z bankowości mobilnej

Tylko 3,5% z nas korzysta z bankowości mobilnej

LuiN 16 Czerwca 2011 13:14

0 0
Jak wynika z badania Instytutu Homo Homini, tylko 3,5% Polaków-klientów banków korzysta z rachunku przez komórkę. Za to ponad połowa z nich nie wie, czym jest bankowość mobilna. Wśród amatorów tej formy bankowości przeważają osoby młode, lepiej zarabiające, zamieszkujące duże miasta.Instytut Homo Homini wspólnie z internetowym mBankiem zapytał Polaków o nowoczesny sposoby komunikowania się z bankami przy wykorzystaniu urządzeń mobilnych, takich jak telefony komórkowe. Ankieterzy instytutu badawczego zatelefonowali do przeszło 30 tys. gospodarstw domowych, aby na tej podstawie dobrać dwie reprezentatywne dla ogółu Polaków 1000-osobowe próby klientów polskich banków. W jednej grupie znaleźli się respondenci nie korzystający z banku przez komórkę, w drugiej klienci, którzy usługę znają i mieli już z nią styczność.

Mimo że obecnie z bankowości internetowej według szacunków mBanku korzysta ok. 10 mln osób, to użytkowników bankowości mobilnej w milionach liczyć nie można. Jak oszacował Instytut Homo Homini, obecnie z banku w komórce korzysta zaledwie 3,5% wszystkich klientów banków, czyli ok. 850 tys. osób. W 100% są to użytkownicy bankowości elektronicznej.

Z reguły z bankiem za pośrednictwem urządzeń mobilnych łączą się ludzi młodsi, lepiej wykształceni, nieźle zarabiający, wydający pieniądze w dużych miastach. Tego typu klienci często pełnią rolę trendsetterów, a więc osób, które z nowości korzystają głównie jako pierwsi.

Większość klientów polskich banków, pytana o to, do czego bankowość w komórce wykorzystuje lub chciałaby wykorzystywać, odpowiada podobnie - największym powodzeniem cieszy się sprawdzanie stanu rachunku i jego historii, możliwość realizacji przelewów oraz doładowywania telefonów.

Respondenci odpowiadali na pytania zadawane drogą telefoniczną (wywiad typu CATI). Badanie zostało przeprowadzone na przełomie maja i czerwca 2011 roku na zlecenie mBanku.

Źródło tekstu: mBank     

Dodaj do:
w sumie: 24
 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  5. ~  2011-06-16 14:40:14  host: adcy72.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Uwazam tak jak Wojtaszek ; ) Z tego mozna jedynie korzystac, dla sprawdzenia salda konta.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  6. ~  2011-06-16 14:45:01  host: 84-10-219-22.dynamic.chello.pl

  bo to ani wygodne ani bezpieczne(pomylki) i niebezpieczny (niezabezpieczone wi-fi gdzies na wyjezdzie).Sam uzywalem tylko raz bo musialem-ale to raczej kryzysowo.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  7. ~  2011-06-16 15:27:57  host: public65025.cdma.centertel.pl

  Nie czaje jednego, skoro Opera Mobile obsługuje normalną standardową stronę to po co ta wersja lajt?

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  8. ~  2011-06-16 15:30:09  host: public65025.cdma.centertel.pl

  A poza tym jest to średnio bezpieczne, gdyby ktoś niechcący zapisał/zapamietał login i hasło w Operze Mobile. W takim przypadku kradzież telefonu, jest równoznaczna z pełnym dostępem do konta i wszelkich zgromadzonych środków, porażka.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  9. ~Franzol  2011-06-16 15:35:53  host: dynamic-78-8-14-194.ssp.dialog.net.pl

  Jesli banki zrobia dedykowane aplikacje to ludzie beda korzystac czesciej. Bankom sienie chce, a nam przez przegladarke za malo wygodnie/bezpiecznie.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  10.  2011-06-16 15:46:18

  No ja nie wiem co to jest bankowość mobilna na przykłąd... Mimo, ze kartą kredytową przez Internet płąciłem już grubo ponad 10 lat temu - zresztą kupując za granicą oprogramowanie (Winzip, Windows Commander) - u nas nie było możliwości płtności kartą jeszcze długo potem ;-) Czy jak biorę komputer w teren i łączę sie przez komórkę z Siecią i tak realizuję dyspozycję to jest mobilnie? Jesli tylko z ekranu komórki oznacza mobilnie, to znaczy, ze nigdy nie skorzystam z mobilnej bankowości ;-) Sorry - długo nie będzie interfejsu pozwalającego na wygodne korzystanie z bankowości w ten sposób. Poza tym - czy musi być ta mobilna bankowość? Przecież i tak nie on-line są realizowane dyspozycje - są godziny sesji - co za różnica czy teraz czy za godzinę ze stacjonarnego komputera zrealizuję płatność? I jeszcze ten ton - tylko 3,5%... A niby dlaczego ma być więcej? Dla mnie to długo nie będzie wygodne i długo nie będę mobilny. A tym bardziej ludzie, którzy na dużym ekranie monitora gubią się w gąszczu zakłądek cyferek, pozycji itd.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  11.  2011-06-16 15:49:20

  Wojtaszek - nie słyszałeś reklay, jak laska księgowa robi przelewy w parku a szef załatwia służbową korespondencję w knajpie w czasie lanczu? Wszystko dzięki super zestawowi komputer/modem z firmy [...]. Śmieszne...

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  12.  2011-06-16 15:51:44

  Ktoś korzysta z tej mobilnej? Jak tam się autoryzuje dyzpozycje przelweu itp.? Token trzeba ze sobą nosić? arkusz ze zdrapkami? ;-)

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  13.  2011-06-16 16:32:58

  Mobilne to chyba trzeba sie poruszac i korzystac. Ewentualnie wszedzie mozna skorzystac. Dla mnie bank w telefonie jest niepraktyczny. Za maly wyswietlacz ale zarzadzanie kontem dzwoniac jest to przydatne. Po zdefiniowaniu platnosci mozna latwo korzystac. 5 lat temu jak mialem prepaida to doladowywalem dzwoniac do banku przez automatyczny serwis. Zarzadzanie na duzym ekranie jest o niebo wygodniejsze ale jak sie musi gdzies w lesie skorzystac to dlaczego nie.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  14. ~gre  2011-06-16 17:33:52  host: z22-02.opera-mini.net

  ja często robię przelewy mbanku z mini opery, ale na rachunki już zdefiniowane. Teraz czekam na aktywacje konta w millenium i już mam zainstalowana qplikacje na androida myślę, że będzie znacznie wygodniej niż w mbanku

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  15.  2011-06-16 18:38:49

  *wlo: z taką ironią pytasz o mobilną bankowość i pewnie chodzi o to, że Kredyt Bank, w którym, zdaje się, masz konto tego nie oferuje. Nawet jakbyś chciał to nie możesz z tego skorzystać więc najprościej to poprzez ironię wyśmiać - proste, jak ktoś jest dłużej na Telepolis ;-) Co do pytania, to jako użytkownik bankowości internetowej w ING odpowiem, że strona mobilna jest dostępna już od dłuższego czasu. Oczywiście wchodzi się nie przez żadne "opery" tylko przez wbudowaną w telefon przeglądarkę. Połączenie jest szyfrowane, pojawia się symbol zamkniętej kłódki i monit o połączeniu szyfrowanym. Całość operacji jest odwzorowaniem tych na normalnym komputerze, oczywiście w wersji mobilnej przystosowanej do telefonów. Do logowania podaje się kilka znaków hasła a nie wszystkie, autoryzacje są poprzez SMS (nie wiem, który zacofany bank oferuje tokeny i papierowe zdrapki) stąd konieczność telefonu z systemem. Za pomocą pozostałych telefonów też można korzystać ale bez transakcji, co jest zrozumiałe. Jeszcze spostrzeżenie, ING od lat oferuje na koncie Direct przysłowiowe "zero" ale dopóki tego swego czasu w telewizji nie powiedział Marek Kondrat to w świadomości wielu istniał właśnie tylko mbank.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  16.  2011-06-17 20:40:29

  15. tymis - no nie próbuj nawet kombinować ;-) Bank mogę w każdej chwili zmienić, naprawdę. Nie jestem do niego przywiązany. Rzeczywiście KB nie oferuje typowej (co to znaczy?) bankowości mobilnej, ale jako jeden z pierwszych oferował bankowość elektroniczną - najpierw przygotowywało się przelewy w komputerze, podpisywało kluczem z dyskietki i na innej dyskietce nosiło do banku - bez kolejki były załatwiane. Potem wprowadzili niezły system bankowości elektronicznej KB24 - nie narzekam. Korzystam bez problemu gdziekolwiek jestem i mam dostęp do dowolnego komputera, z czym nie ma problemu w większości przypadków jeśli tylko się mówi, ze chce się przelew zrobić za zakup - wolą to niż kartę kredytową. No oczywiście można też noisić własny komputer. Nie korzystałęm na komórce z wersji "pecetowej" - zapewne się da - bo jak mówiłem wyżej - sensu to nie ma. Wolałbym podłączyć komputer przez komórkę do sieci i tak zrobić przelew niż z komórki, nawet gdyby była specjalna aplikacja dostosowująca system do wyświetlaczy komórek. Esemes... no to też jak widzisz ogranicza, bo trzeba czas tracić na przepisywanie haseł. Jeśli tylko Ci to pasuje - nie ma zakazu. Mi to nie jest potrzebne, bo przelewy przygotowuję przy moim biurku - biorę fakturę do ręki, wpisuję kwotę, czasem odsetki muszę policzyć... potem ściągnąć potwierdzenie - tak - kolekcjonuję, oprócz wyciągów ;-)

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  17.  2011-06-17 21:40:09

  *wlo: ja nie kombinuję, jestem poważnym człowiekiem. A to, że Ty uwielbiasz naśmiewać się z innych (ironia to nic innego niż kpiący śmiech), to taka moja reakcja. Powiem szczerze, i nie jest to wycieczka osobista, nie jesteś wyrocznią :-) I tak jak ostatnio, powtórzę, najważniejsze są WŁASNE wybory i z tym (chyba?) akurat się zgadzamy. To, że masz bogatą przeszłość "kombatancką" jeszcze w wielu innych dziedzinach niż bankowość to wiem, ale czasy się zmieniają i to, że ktoś (w tym wypadku Ty) walczył z ograniczeniami lub przeciwnościami tak naprawdę nic nie znaczy. Co do SMS-a autoryzacyjnego to nie żadne przepisywanie hasła tylko unikatowy pięciocyfrowy kod autoryzacji - naprawdę proste. A bankowość mobilna to nie nakaz, konieczność lub codzienność a bardzo przydatna MOŻLIWOŚĆ skorzystania w każdym zakątku.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  18.  2011-06-17 22:08:03

  17. tymis - mówię o kombinowaniu w sprawie moich opinii ;-) Tu akurat mówię całkiem poważnie, a jeśłi kpię, ironizuję to właśnie pytaniem - co to znaczy dziaij "mobilna bankowość". Pytam, bo mam dostęp do mojego banku gdiekolwiek jestem - bez komórki... A jeśłi jestem na impresie, to naprawdę nie przewiduję pilnować przelewów, bo dawno są zrobione jeśli wiem, zę w dniu płatności nie będę mógł usiąść przy komputerze - od czego są dyspozycje odroczone? Naprawdę nie rozumiem tekstó - tylko 3,5% używa - komu to potrzebne mi powiedz? Że Ty używasz? No i dobrze - mam kolegę, który używa lampy naftowej do dziaj ;-)

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  19.  2011-06-17 22:08:47

  a! i czasem nie odbierz tego, ze mówię o zacofaniu porównując te dwa przykłady - mówię tu o wyjątkowości tylko i wyłaczie ;-)

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  20.  2011-06-17 22:11:03

  dla mnie np. nie jest ważny dostę p do poczty w komórce, a setki jak nie tysiące maili miesięcznie dostaję - ważne jest, zebym wiedział, że przyszedł ;-)

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  21.  2011-06-17 22:15:33

  mikropłatności itp. - no jak najbardziej, ale obsługa pełnej e-bankowiości? bez sensu dzisiaj, kedy bezpiecznie z każdego komputera można to zrobić. Dzisja nawet w jedym urzędzie zauważyłem, ze się pojawił taki "kiosk" z dostępem do Sieci - super rzecz. I po co się męczyć z komórką?

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  22.  2011-06-17 22:16:40

  tablety, netbooki - to już mobilny dostęp czy jeszcze nie?

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  23.  2011-06-17 22:17:43

  notebook podłączony do komórki? bo jeśli tak, to ja korzystałem z mobilnej bankowości kiedy używałem 6230 i 6230i 2 lata później ;-)

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  24. ~Franzol  2011-06-18 09:34:23  host: public-gprs56457.centertel.pl

  mBank wlasnie stworzyl wersje lajt swojej strony - wyglada naprawde slicznie :), polecam sprawdzic.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-174-129-188-109.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy darmowy streaming muzyki zachęci cię do podpisania umowy?

Orange zachęca do oferty abonamentowej darmowym dostępem do Spotify

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet