Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Tworzy się czarny rynek kart SIM

Tworzy się czarny rynek kart SIM

orson_dzi 8 Sierpnia 2016 10:22

12 2

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, konieczność rejestracji kart SIM sprzyja powstawaniu czarnego rynku.

Nowa ustawa antyterrorystyczna wymaga na użytkownikach numerów na kartę ich rejestracji. Nie każdemu ten fakt pasuje. Nie każdy chce rejestrować numer, dużo osób woli jak do tej pory cieszyć się anonimowością. Ustawa jednak w żaden sposób nie ogranicza możliwości sprzedawania kart SIM zarejestrowanych na inne osoby. Internet powoli zapełnia się tego typu ogłoszeniami.

Karty SIM, które już zostały zarejestrowane, w Internecie można nabyć za 50 zł. Jak można przeczytać w jednym z ogłoszeń: Jeśli z jakichś powodów nie możesz zarejestrować karty - przez wścibskiego partnera, komornika lub z braku dowodu osobistego - to ogłoszenie jest dla ciebie.




Dziennik Gazeta Prawna zwrócił się w tej sprawie z pytaniem do prawnika - czy na chwilę obecną osoba handlująca zarejestrowanymi kartami może zostać pociągnięta do odpowiedzialności prawnej? Wg opinii prawnika ciężko byłoby w takiej sytuacji oskarżyć sprzedawce np. o pomoc w popełnieniu przestępstwa, ponieważ nie wie on, czy udostępniając innej osobie zarejestrowaną na siebie kartę SIM, zostanie ona użyta do czynu zabronionego przez prawo. Mimo wszystko taka osoba nie uniknie przesłuchań, gdyby została oskarżona o tzw. pomocnictwo. Dziennik radzi również, żeby w przypadku zgubienia lub kradzieży karty, dla własnego bezpieczeństwa, wyrejestrować ją u operatora.

Problem nie jest nowy. Z identyczną sytuacją zmagały się również inne kraje, które wprowadziły obowiązek rejestracji kart SIM.

Źródło tekstu: Dziennik Gazeta Prawna     

Dodaj do:

Tagi: karta sim | sim | rejestracja

w sumie: 68
  • 1

    52. ~  2016-08-08 16:00:59  host: 031011171201.tychy.vectranet.pl

    "Karty SIM, które już zostały w Internecie można nabyć za 50 zł." Chyba brakuje słowa w tym zdaniu...?

  • 0

    53.  2016-08-08 16:02:19

    @52, Dziękuję, już poprawiłem.

  • 0

    54.  2016-08-08 16:03:54

    To tak przy okazji popraw jeszcze początek czwartego akapitu. ;-)

  • 0

    55.  2016-08-08 16:07:04

    Na całe szczęście można na Allegro kupić nowe fajne numery nierejestrowane i po prostu je później zarejestrować. Zakup karty już zarejestrowanej na kogoś jest podejrzany a sprzedaż karty zarejestrowanej na siebie komuś też jest, delikatnie mówiąc, głupim pomysłem

  • 1

    57.  2016-08-08 16:10:23

    Dodam też, że zgubioną lub skradzioną kartę od zawsze należało blokować także wtedy, gdy nie było jeszcze przymusu rejestracji. Teraz tym bardziej jest to konieczne

  • 0

    58. ~halo  2016-08-08 18:05:32  host: 037008209022.suwalki.vectranet.pl

    Ciekawe co zrobią, jak właśnie taki Ziutek spod sklepu będzie nie długo miał na siebie zarejestrowanych 100-200 a może i więcej numerów. Nie mówimy tu o jednym takim chętnym.

  • -1

    59.  2016-08-08 19:41:40

    59 - wybory nie służą pokazywaniu środkowego palca... Niedawno normalne społeczeństwo podobno pokazało jednym środkowy palec... I co? Nie chcą tych co nie jadają ośmiorniczek i nie noszą złotych zegarków?

  • 0

    60. ~fan WLO  2016-08-09 11:51:28  host: dynamic-78-8-53-222.ssp.dialog.net.pl

    Hi hi hi teoretycy. Tak naprawdę to 99% z Was łącznie ze mną widziała prawdziwego bandyte co najwyzej w filmach o Kojaku. Ale jak zwykle kazdy Polak jest specem od medycyny polityki no i aktualnie od telekomunikacji

  • 0

    61.  2016-08-09 12:41:03

    Zarejestrowałem się i mam luzik. Niech sobie inni szukają słupów jak wolą. ;)

  • 0

    62. ~gość  2016-08-09 13:30:16  host: public-gprs213140.centertel.pl

    Telepolis to porttal propisowski, nic dziwnego że usuwają komentarze dot. "władzy", boją się zbyszka i paszczaka.

  • 0

    63. ~  2016-08-09 17:39:09  host: user-46-112-57-178.play-internet.pl

    @ 40: internet niestety do tej pory tylko w play był bez rejestracji. Więc skype nie wchodzi tu w grę. Poza tym na prawdę chcesz swoją prywatnośc powierzać Microsoftowi, mega-inwigilatorowi?

  • 0

    64. ~  2016-08-09 17:41:07  host: user-46-112-57-178.play-internet.pl

    @ 47: A jak doładować czeskiego prepaida? Jeżeli da się w Polsce, to z której sieci?

  • 0

    65.  2016-08-09 17:46:25

    @64, a po co to robić w Polsce? Przecież można anonimowo kupić kilka kuponów/zdrapek na zapas będąc jeszcze w Czechach. Czeskie prepaidy można chyba doładowywać w roamingu (przynajmniej UE) podobnie, jak polskie?

  • 0

    66. ~gość  2016-08-09 18:58:05  host: public-gprs206609.centertel.pl

    @64,65 Krótko: Mało opłacalne jest korzystanie u nas w roamingu z czeskiego prepaida, sprawdzałem, nie logowałem się tylko do wszystkich naszych sieci a miałem kartę O2. A np. będąc w Czechach z kartą Orange nie dało się zalogować do Vodafone. Komunikat "karta nieuprawniona" do pozostałych T-m i O2 bez problemu.

  • 0

    67. ~  2016-08-09 19:01:53  host: user-46-112-57-178.play-internet.pl

    @65: Jak dokonać doładowania czeskiego SIMa w roamingu? Do Czech z Warszawy mam daleko więc jeżeli coś to kupię od pośrednika. Ci na pewno się pojawią na rynku i będą sprzedawać z marżą.

  • 0

    68. ~  2016-08-09 19:04:07  host: user-46-112-57-178.play-internet.pl

    @65: chodzi mi oczywiście o coś jakguthaben.de, niestety mobilka nie sprzedaje kart w Warszawie i nie da się wziąć na paczkomat tak aby nie podawać adresu zamieszkania i pozostać anonimowym.

  • 0

    69.  2016-08-09 19:04:20

    @gość, tylko że tu mówimy o potencjalnych terrorystach. Stawki cennikowe w roamingu UE nie mogą przekroczyć pewnych progów. I tak obecnie za minutę połączenia wychodzącego w przeliczeniu na złotówki zapłacisz maksymalnie ok. 60 gr (dokładnie 54 gr) i to w zasadzie przy naliczaniu sekundowym 30/1. To naprawdę nie jest wielka przeszkoda, jakaś ogromna kwota dla takiego gagatka, który chciałby w Polsce korzystać z czeskiej karty SIM.

  • 0

    70. ~gość  2016-08-09 19:16:10  host: public-gprs206609.centertel.pl

    @69 Zgadza się, ja miałem na myśli kogoś kto chce sie tym pobawić potestować a jak bywa w Czechach to zyskuje w sumie najbardziej na internecie mając ich kartę. Potencjalny terrorysta pojedzie tam albo ktoś mu wyśle na paczkomat, użyje raz bez doładowania, załatwi sprawę potem wyrzuci i koniec. Cały plan paszczaka diabli wzieli:-)))))

  • 0

    71. ~gość  2016-08-09 19:18:16  host: public-gprs206609.centertel.pl

    @67 Doładować tak samo, zdrapką kodem. Czasem na aukro bywają jak sprzedawca wysyła do Polski to kupuj, raz czy dwa widziałem na allegro brytyjskie i czeskie karty sim.

  • 0

    72. ~como  2016-08-09 20:23:38  host: 212.160.172.85

    HAHAHAH, zaraz na TOR'owych forach pojawi się nowy wątek tych czarnorynkowych kart sim. :D

Dodaj swoją opinię