Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TVP uruchomi platformę cyfrową

TVP uruchomi platformę cyfrową

LuiN 13 Czerwca 2008 13:58

0 0

Po długich debatach zarząd TVP dał zielone światło na stworzenia własnej platformy cyfrowej z operatorem satelitarnym SES Astra. W tym roku na start platformy TVP nie ma już szans, realny jest jednak debiut w przyszłym roku - pisze Rzeczpospolita.

Żadna ze stron nie chce mówić o kosztach inwestycji. Dostęp do platformy ma być łatwy i tani - mówi Surgowt. Najtańszy obecnie na rynku pakiet kanałów oferowany przez lidera Cyfrowy Polsat, kosztuje 9,90 zł. Z informacji Rzeczpospolitej wynika, że TVP wraz z Astrą mogą rozważać nawet niższe opłaty, a na platformie oprócz wszystkich kanałów TVP (także tematycznych) miałyby się pojawić stacje należące do prywatnych nadawców.

Pierwotne plany zakładały umowę, w ramach której telewizja publiczna miałaby wziąć na siebie koszty związane z pierwszą dostawą dekoderów cyfrowych, zapłacić 114 mln euro za obsługę platformy i w ciągu siedmiu lat udostępniać czas antenowy na reklamę projektu o wartości 105 mln euro netto. Wariantu tego nie przyjął zarząd TVP.




Obecnych warunków stworzenia platformy żaden z kontrahentów nie chce ujawniać. Wszystko wskazuje jednak na to, że nie ma w już w tej sprawie sporu w zarządzie TVP.

Na polskim rynku funkcjonują obecnie aż trzy platformy cyfrowe - start nie będzie więc łatwy. Obok największego Cyfrowego Polsatu (ma 2,19 mln abonentów), działa silna Cyfra + (1,1 mln klientów), a od jesieni 2006 roku także najmniejsza dziś i wciąż jeszcze nierentowna platforma "n", wchodząca w skład holdingu ITI (320 tys. abonentów).

Oprócz TVP stworzenie własnej platformy rozważa też Telekomunikacja Polska.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 18
  • 0

    1. ~:))  2008-06-13 14:09:39  host: chello089076129129.chello.pl

    no tak ale co mają robić ci, którzy NIE mogą założyć sobie anteny satelitarnej? Lepiej gdyby tak zajęli się naziemną cyyfrową

  • 0

    2. ~Piotrek  2008-06-13 14:26:10  host: riviera.nat.student.pw.edu.pl

    TVP cyfrowy - świat największej kompromotacji - chyba że będzie for free w końcu misja publiczna :P. Najtańszy abo Polsatu wynisi 9,90 zaś abo RTV 15 złotych wiesięcznie - już widzę ich kleskę - a DVB-t mają testowac do końca 2009 tylko że obszar testów POTu ma się powiększyć do 70% Polski

  • 0

    3.  2008-06-13 14:52:19

    Ciekawe jak będą rozwiązane kwestie płatności. Pewnie abonament RTV pozostanie tak jak był i wcale taniej nie będzie w porównaniu z innymi platformami.

  • 0

    4. ~kwistas  2008-06-13 16:14:36  host: w3cache.wignet.pl

    Ogólnie dobrze by było żeby była platforma cyfrowa wtedy mógł bym płacić te 15zł, nie dość że miał bym dostęp do kanałów TVP to jeszcze inne prywatne no i oczywiście mnóstwo zagranicznych.

  • 0

    5.  2008-06-13 19:53:23

    Abonament RTV to tylko czesc pieniedzy dla TVP. Ja z checia place abonament RADIOWY, pomimo ze nie slucham stacji radiowych PR, za to na TV nie dam ani grosza, chocby jakosciowo technicznie byli najlepsi na swiecie. Gnioty jakie sie puszcza w polskiej publicznej wola o pomste do nieba. W dodatku zniszczono calkowicie regionalne osrodki, tworzac najwiekszy bubel w stylu TVP Info. Jeszcze raz napisze-na radio owszem, bo sa tam i repotraze i niszowe audycje, ktorych prozno szukac w komercyjnych stacjach, jak i sporo lokalnych rozglosni, ktore sa faktycznie lokalne, za to na Dode, Grabosia i SA reszty debili i nieudacznikow nie dam ani grosza.

  • 0

    6. ~Irma  2008-06-13 20:19:30  host: byl5.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Urbański i spółka złodziei z TVP znowu chce naszym kosztem nabić sobie kieszenie kasą.Niech sobie zakodują te badziewskie programy i sami je oglądają.

  • 0

    7.  2008-06-13 21:50:28

    @empireus, nie oglądaj publicznej i nie płać. Nikt ci nie karze. Możesz pozostać przy wyznawaniu jedynie słusznej politycznie i programowo ogłupiającej TVN/Polsat. Ja płacę abonament i nie mogę się doczekać platformy TVP, by móc w końcu odbierać pełny zestaw kanałów publicznych, nie płacąc tandetnej niby cyfrowej konkurencji.

  • 0

    8. ~ss  2008-06-14 07:51:37  host: gate.krotoszyn.kaskada.net

    to będzie Tvcep? hehe a znając TVP to będzie koszt bonamentu RTV + pakiet + vat +coś tam + coś tam...

  • 0

    9. ~taki4  2008-06-14 10:53:25  host: 77-253-104-24.adsl.inetia.pl

    do 1: a czemu nie mozesz nie masz sciany w domu czy co? ;)

  • 0

    10.  2008-06-14 12:10:03

    #7 - problem w tym, ze z astry mozna za free odbierac wszystkie kanaly tvp (1, 2, info, sport, kultura, historia, polonia), wiec po co jeszcze placic tvp dodatkowo za cos, co juz udostepnila za darmo? chyba, ze sprzet beda dawac za darmo, a przez 2 lata beda pobierac po 5zl za talerz i odbiornik to jeszcze moze byc oferta w miare. co ciekawe oprocz tvp na astrze jest z polskojezycznych kanalow jest chyba tylko tv trwam i radio maryja...

  • 0

    11. ~vari  2008-06-14 13:21:30  host: ejt191.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @9 Najczęstrzy przypadek to okno od północy i brak dostępu do dachu (administracja !). Są też bardziej beznadziejne przypadki np domek jednorodzinny w miejscu gdzie nie ma TV kablowej a od południa stanął ogromny budynek (np supermarket) i pieknie zasłania dostęp do jakiegokolwiek satelity telewizyjnego. Widziałem też miejca, gdzie taki budynek odciął ludziom sygnał TV naziemnej - mimo stosowania najbardziej złożonych systemów antenowych, można odbierać sygnał tylko z odbicia w koszmarnej jakości. Sytuacje te są potwierdzane przez ekipy pomiarowe UKE (ostatnia taka stuacja w Bydgoszczy). Co ciekawe - zasłoniętym pozostaje......założenie sprawy cywilnej w sądzie przecw zasłaniającemu o to aby udostępnił na swój koszt podstawowe programy (nie ma mowy o wyburzaniu z tego powodu). No i oczywiscie tylko programy, które są w tym miejscu w ofercie naziemnego analogu (w przyszosci tyczyć się to będzie i naziemnej DVB-T). W takich sytuacjach sąd czasedm zasądza zbudowanie (bo z reguły zasłaniający to bogata firma) małej lokalnej kablówki (a raczej anteny zbiorczej), gdzie system antenowy i stacja czołowa (w zasadzie złożona z przemienników kanałowych i wzmacniacza) stoi na obiekcie pozwanego (tym duzym budynku co zasłonił) i działa na jego koszt (zasłonięci nic nie płacą). Z reguły w takiej "sądowej" kablówce jest tylko TVP1, TVP2, TVP Info, Polsat, TVN i TV4 (lub mniej jeśli mniej jest na tym terenie programów "z powietrza").

  • 0

    12.  2008-06-14 18:03:56

    arnie 7*** Tak sie sklada, ze jestem zmuszony placic-kazdy z nas jest zmuszony... Fakt, TVP oplaca np. transpondery za TV Kultura/Info/Polonia (ktora jest w wielu krajach/platformach dostepna tylko w platnych pakietach),ale TVN i Polsat tez maja swoje globalne programy i jakims dziwnym trafem nie dostaja ani grosza. Mam placic za ta blazenade w Opolu? Wskaz mi jakis wartosciowy program w TVP, ktorego nie ma konkurencja, a na ktory warto bylo by dac zlotowke. Dodaj do tego fakt, ze TVP z racji zasiegu i popularnosci ma ogromne zyski z reklam. Uwazam, ze abonament powinien zostac, ale powinno to byc rozdzielane do wszystkich podmiotow. Niech beda organizowane np. konkursy na dany program, gdzie wygrywaly by faktycznie wartosciowe programy/projekty, a nie jak teraz, ze gdzie nie przelacze, to tylko spiewaja,tancuja i kloca sie na lodowisku, albo nasladuja Zone Romantica, pszczajac beznadziejne seriale. Tak sie sklada, ze aktualnie TVP jest bardziej komercyjna niz jej komercyjni konkurenci.

  • 0

    13. ~nick  2008-06-14 23:18:16  host: cbg28.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ten zawszony TVPisowski kołchoz trzeba jak najszybciej sprywatyzować a towarzystwo wzajemnej adoracji wywalic na zbity pysk. Zachciewa im się cyfryzacji... Żenada!

  • 0

    14.  2008-06-15 23:24:34

    @empireus- napisałeś: "Mam płacić za ta błazenadę w Opolu?" Obejrzałem dzisiejsze Opole i stwierdzam, że było świetne, wczorajszy kabareton- fakt- był błazenadą, ale w najwyższym wydaniu :D:D:D. Jak ci nie podoba się taka misja, to po prostu nie oglądaj....

  • 0

    15.  2008-06-15 23:28:08

    Acha i jeszcze- napisałeś: "pszczajac beznadziejne seriale" Takike np M jak miłość ogląda średnio 8kk widzów (powalająco rekordowa oglądalność). Uważasz ich za idiotów, czy może serial jest po prostu dobry i ma pozytywne przesłanie??

  • 0

    16.  2008-06-16 05:01:58

    15*** tylko ze MjM nie jest robiona z abonamenu :] Co do Opola, to owszem, sam obejzalem kabarety (w wiekszosci odgrzewane kotlety), ale o walorach muzycznych juz wole sie nie wypowiadac, bo Opole z roku na rok staje sie wykopaliskiem archeologicznym w ktorym wykopuje sie stare skostniale mamuty... albo promuje sie kretynska Dode... Czyzby ona dala ciala komus w TVPiS, ze wszedzie sie ja wciska na chama?

  • 0

    17.  2008-06-16 05:11:52

    Nawiazujac jeszcze do platformy, to nalezy pamietac, ze z abonamentu TVP utrzymuje jedynie TVP1,TVP2,TVP Info i TV Polonia. TVP Sport,Historia,Kultura sa wyjete spod abonamentu i utrzymywane z srodkow wlasnych(zazwyczaj z reklam). Mysle, ze gdyby TVP zaproponowala w pakiecie wszystkie w/w programy + ew. darmowe Polsatu i TVN, oraz jakies nowe swoje + TVP HD w jakiejs niskiej cenie (np.30zl), w ktorej bylby juz wliczony abonament, to wowczas taka platforma miala by spore szanse na powodzenie. W przeciwnym wypadku nie widze sensu. Nalezy wspomniec, ze mamy juz trzy platformy, a szykuje sie czwarta od TP/Orange... W kraju gdzie jest niespelna 35mln luda, 5 platform to jednak tlok. W Niemczech, gdzie mieszka 2x tyle ludzi sa bodajze tylko dwie platformy(do niedawna byla tylko Premiere). We Wloszech sa dwie. W UK sa dwie lub trzy... Mialo by to rowniez sens, gdyby wreszcie wystartowal u nas DVB-T a jak na razie POT mizdzy sie do pewnej pani(szeryf), zeby jak najdluzej opoznic ten fakt.

  • 0

    18.  2008-06-16 08:24:31

    @empireus- Piszesz, że TVP emitują gnioty, odgrzewane kotlety itd... To dlaczego to oglądasz nie płacą przy tym abonamentu??? Oglądaj wspaniały TVN, tam zapewne znajdziesz audycje zaspokajające twoje potrzeby... HIMALAJE HIPOKRYZJI!!- (jak to powiedział klasyk Niesiołowski) Nie masz moralnego prawa, ani oglądać publicznej, ani tym bardziej krytykować nadawanych przez nią audycji.

Dodaj swoją opinię