Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Trzy miesiące więzienia za niewyłączoną komórkę?

Trzy miesiące więzienia za niewyłączoną komórkę?

LuiN 20 Stycznia 2008 12:59

0 0

Do trzech miesięcy więzienia grozi trzem pasażerom włoskiego samolotu za to, że przed startem nie wyłączyli na pokładzie swoich telefonów komórkowych.

Aparaty wywołały interferencje i uniemożliwiły odlot, który ostatecznie uległ poważnemu opóźnieniu. Do zdarzenia doszło w sobotę na mediolańskim lotnisku Linate. Kiedy na pokładzie samolotu lecącego do Bari rozpoczęły się procedury przygotowania do startu i poproszono wszystkich pasażerów o zgaszenie urządzeń elektronicznych, pilot stwierdził zakłócenia w pracy aparatury pokładowej, wywołane przez fale elektromagnetyczne z telefonów komórkowych. Dlatego ponownie poproszono wszystkich pasażerów o ich wyłączenie. Kiedy i to nie poskutkowało, stewardessy rząd po rzędzie sprawdzały kolejne osoby.




I dopiero wtedy jedna z nich zobaczyła mężczyznę spokojnie rozmawiającego przez telefon. Znalazła także dwóch innych z włączonymi aparatami. Kapitan podjął decyzję o wyrzuceniu niesubordynowanych mężczyzn z samolotu i wezwał policję. Zostali zaprowadzeni na posterunek na lotnisku i spisani. Samolot wystartował ze znacznym opóźnieniem, dopiero po przeprowadzeniu szczegółowych kontroli wszystkich urządzeń.

Mężczyźni odpowiedzą za nieprzestrzeganie norm bezpieczeństwa. Mimo, że wywołali tak poważne kłopoty i narazili innych na niebezpieczeństwo, zamierzają wystąpić na drogę prawną, ponieważ samolot odleciał bez nich.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 23
  • 0

    4.  2008-01-20 14:03:18

    jacek: ;)

  • 0

    5. ~  2008-01-20 14:08:49  host: ackx158.neoplus.adsl.tpnet.pl

    2, nie wierze, ale piszę że jest tylko taki przepis, że trzeba wyłączać na stacji benzynowej. 3 . nie mam tvn 24 :( może ktoś nagra i wrzuci gdzieś na jakiś serwer ?

  • 0

    6.  2008-01-20 15:20:11

    Swoją drogą to bałbym się wsiąść do tego złomu, którego można skutecznie zakłócić transmisją w paśmie GSM/UMTS(*). Ta sytuacja stanowi interesujący kontrast wobec wprowadzanych rozwiązań typu pokładowy BTS małej mocy. (*) niepotrzebne skreślić ;)

  • 0

    7. ~xx  2008-01-20 16:17:43  host: 217.98.38.5

    Jeszcz emaja pretencje... dla przyklady bym dal MAXymalny mozliwy wyrok. Przeciez Ci frajerzy nie zdaja sobie sprawy ze przez nich moglo zginac sposo osob. Dobrze ze pilot zorientowal sie przed odlotem.

  • 0

    8.  2008-01-20 16:37:44

    fajne sprzęty mają. Po co bomba, skoro na pokład wystarczy zabrać komórkę, po starcie żądasz by "cośtam", bo jak nie to zaczniesz rozmawiać :D

  • 0

    9. ~  2008-01-20 17:33:21  host: apn-77-113-33-85.gprs.plus.pl

    Co to za samolot był? IŁ czy TU?

  • 0

    10.  2008-01-20 17:36:37

    To narmalne ze ludzie nie wyłączaja telefonów w samolocie, nie raz widzialem jak personel prosil o wylaczenie bo wlasnie startujemy a dana osoba niby chowa do kieszenia a zaraz wyciaga i włącza... no bo jak tu sobie nie posluchac ulubonej piosenki podczas startu :) Na szczescie coraz wiecej tel ma tryb samolotowy ale niestety nadal uzytkownikow tego nie wie i go nie uzywa!

  • 0

    11. ~  2008-01-20 17:43:41  host: apn-77-113-33-85.gprs.plus.pl

    A tak przy okazji. Testuję właśnie transmisję danych Plusa w północno-zachodniej Warszawie. EDGE praktycznie nie istnieje. Jest szczątkowe 3G i HSDPA. Era i Orange na tym samym terenie mają EDGE, 3G, HSDPA równe sygnałowi GSM.... Plusie do roboty. Era się wzięła ostro do pracy, powstaje w stolicy sporo nowych stacji gsm/umts.

  • 0

    12. ~  2008-01-20 17:45:23  host: apn-77-113-33-85.gprs.plus.pl

    a.d. 11 -> Uściślając - chodzi o Żoliborz i Bielany (wawrzyszew, chomiczówka, młociny, ruda, marymont, piaski)

  • 0

    13.  2008-01-20 17:59:13

    Podjecie krokow prawnych za byc moze uratowanie mu zycia. Coz... Niestety ludzie sa teraz w wiekszosci kompletnie przyjebani , wyzuci z najbardziej elementarnych ludzkich odrochow i chocby krzty zdrowego rozsadku. Takiego imbecyla nalezaloby sie zapytac czy szczytem jego marzen sa zaplakane twarze rodziny oczekujacej na lotnisku ktora dowiedziala sie , ze wlasnie zginal w wypadku. Na glupote jednak nie ma lekarstwa.

  • 0

    14.  2008-01-20 18:23:43

    Sam miałem "przyjemność" widzieć jak ludzie podczas lotu, włączyli komórkę, żeby zapisać sobie numery telefonów. No cóż po 2 tygodniach wakacji nie każdy myśli racjonalnie :) A co do stacji benzynowych, czytałem kiedyś artykuł, w którym jakiś naukowiec udowadniał, że nie ma możliwości zapłonu oparów paliwa od sygnału komórki.

  • 0

    15.  2008-01-20 18:34:23

    #14: ale przecież obsługa zwracała uwagę tym ludziom. Więc to nie jest raczej sprawa nieracjonalnego myślenia co raczej poważnego defektu mózgu :)

  • 0

    16. ~xxx  2008-01-20 19:38:45  host: 217.98.38.5

    Paliwa komorka nie odpalisz... ale elektronike w samolocie jestes w staie zaklocic...

  • 0

    17.  2008-01-20 19:38:51

    15: Wyobraźnia (albo zdrowy rozsądek) niektórych ludzi nie jest aż tak duży. Wolą sądzić że "mnie to nie grozi"... A może to od zbyt długiego rozmawiania przez komórkę te problemy z głową :) Podobno godzinna rozmowa podnosi temperaturę mózgu o 1 stopień.:)

  • 0

    18. ~do 11 i 12  2008-01-20 21:20:46  host: chello083144127113.chello.pl

    ...ja tam mam bardzo dobry zasięg Plusa jeśli chodzi o UMTS/HSDPA na Bielanach, a mieszkam w pobliżu ulic Aspekt, Wólczyńska, Wolumen (orientacyjne położenie dla zorientowanych)

  • 0

    19. ~  2008-01-20 23:22:03  host: public-gprs37968.centertel.pl

    @18 - to blisko mnie. Na petofiego z plusem jest cieniutko. Szczególnie w mieszkaniu, w którym okna wychodzą na sokratesa. Orange i Era mają btsy/nodeB między sokratesa a nocznickiego więc u nich jest wypas. Do tego orange ma bts/nodeB na centrali TP na wolumenie przy aspekcie.

  • 0

    20.  2008-01-21 08:52:39

    ...kiedy juz samolot podchodzil do ladowania i obnizyl swoj pulap uslyszalem dzwiek nadchodzacego smsa. okazalo sie, ze posazerka za mna nawet nie wiedziala. ze trzeba wylaczyc telefon. Podczas krotkiej instrukcji przed startem byla bardzo zajeta plotkowaniem z kolezanka. Zwrocilem Jej uwage to sie obuzyla, bo nie wiedziala, ze to moze stanowic zagrozenie. Ludzie potrafia byc nieodpowiedzialni :-(

  • 0

    21. ~golfiarz  2008-01-21 09:37:16  host: public-gprs106308.centertel.pl

    ciekawe jak pilot stwierdził, że to są zakłócenia od komórki a nie np. od cb-radia czy innego systemu komunikacji używanego dajmy na to przez obsługę naziemną?

  • 0

    22. ~znawca  2008-01-21 11:20:57  host: atropos.tpi.pl

    Czy leci z nami pilot (czy komórka :)

  • 0

    23.  2008-01-21 12:13:59

    21: pilot pewnie zauważył jakieś zakłócenia i trafnie stwierdził że pewien odsetek ludzi jest niestety upośledzony więc kazał sprawdzić komórki na pokładzie...Nawet nie musiał to być Sherlock Holmes...

Dodaj swoją opinię