Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Trwają prace nad konwersją opłat za UMTS

Trwają prace nad konwersją opłat za UMTS

WitekT 27 Stycznia 2006 15:00

0 0

Ministerstwo Transportu i Budownictwa pracuje nad programem konwersji opłat koncesyjnych za UMTS na inwestycje w rozwój dostępu do Internetu na terenach wiejskich.

Rozważamy wprowadzenie konwersji opłat za koncesję UMTS. Będzie ona realizowana na podobnych warunkach, jak to miało miejsce w przypadku konwersji opłat koncesyjnych dla alternatywnych operatorów stacjonarnych - powiedziała wiceminister Anna Streżyńska.

Według niej, konwersją zostaną objęte opłaty koncesyjne w wysokości około 1 mld euro. Program ma objąć raty koncesyjne, płatne przez operatorów od 2007 roku. Wiceminister zaznaczyła, że opłata za ten rok będzie przez operatorów wnoszona bez zmian.

Jak powiedziała Streżyńska, cześć opłat koncesyjnych, objętych programem zostanie umorzona, natomiast cześć zostanie przeznaczona na zapewnienie dostępu do Internetu dla szkół podstawowych i przedszkoli na terenach wiejskich.
Zgodnie ze wstępnymi założeniami programu, oprócz samego zapewnienia szerokopasmowego dostępu do Internetu, ministerstwo myśli także o przechodniej "wyprawce" dla każdego dziecka w postaci laptopa, który byłby przez nie użytkowany w czasie całego okresu edukacji podstawowej, a później zwracany, oraz o zakupach programów edukacyjno-multimedialnych dla szkół.

Streżyńska nie podała bliższych szczegółów dotyczących realizacji inwestycji. Według niej, program nie jest jeszcze gotowy, a w ministerstwie trwają prace nad jego założeniami, którymi już pod koniec lutego może zająć rząd. Do wejścia programu w życie będzie potrzebne uchwalenie odpowiedniej ustawy przez parlament oraz jego pozytywna ocena przez Komisję Europejską pod kątem udzielenia przez państwo niedozwolonej pomocy publicznej.

W czwartek KE poinformowała, że umorzenie opłat koncesyjnych dla operatorów telefonii stacjonarnej w Polsce nie było pomocą publiczną i nie stanowi pomocy państwa.

Centertel, Polkomtel oraz PTC, zgodnie z warunkami koncesji, zgodzili się zapłacić po 650 mln euro, rozłożone w ratach do 2022 roku. Operatorzy kilkakrotnie już domagali się umorzenia tych opłat koncesyjnych.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 9
 • 0

  1.  2006-01-27 17:28:42

  Po co dziecku w podstawowce laptop....chyba ze do gier :] Dzieciaki coraz glupsze sie robia,a oni jeszcze chca we wczesniejszym wieku dawac takie zabawki. Poza tym ciekawe jaki stan techniczny bylby tego zwracanego laptopa..;)

 • 0

  2. ~  2006-01-27 17:36:56  host: ahs210.internetdsl.tpnet.pl

  Hmmm... Laptop byłby używany przez cały okres edukacji w podstawówce... Ministrstwo pewnie kupiło by największy bubel na rynku i chciało jeszcze go dostac z powrotem po 6 latach? Ciekawe w jakim stanie. GŁUPOTA. Lepiej w to miejsce nauczyć dzieci czytać, pisać, liczyć i rozumieć co się robi. Rafcyk ma rację- dzieciaku są coraz głupsze...

 • 0

  3.  2006-01-27 17:46:00

  chyba Plus będzie zwolniony z opłat ;) ma największy zasięg umts, więc powinno mu się udać

 • 0

  4. ~  2006-01-27 18:40:49  host: dpx165.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Bylo BECIKOWE bedzie LAPTOPIKOWE, kampania wyborcza sie zaczela ;-( A kto za to zaplaci? Pani, Pan, Ja... Bo przeciez choc opom moze czesc umorza, to reszte bede musieli wydac... z naszych kieszeni. To jest Prawo i Sprawiedliwosc

 • 0

  5.  2006-01-27 20:21:22  host: aiy12.neoplus.adsl.tpnet.pl

  należy stworzyć system kredytów 0% dla kupujących na wsi kompy stacjonarne z określoną konfiguracją dla zastosowań biurowo-internetowych z edukacyjnym oprogramowaniem i obniżyć abo za neostradę dla celów edukacyjnych na wsi, bo większość ma tel. stacjonarny a nie bawić się w rządowe propozycje laptopowo-bezprzewodowe, w dodatku za darmo, chyba?

 • 0

  6.  2006-01-27 20:29:49

  LOL a czemu na wsi? Wieśniaki i tak już mają same przywileje, a miasto przestaje się liczyć. Tym pazernym rolnikom trzeba w końcu zajrzeć do tyłka i zacząć od zabrania KRUSu...

 • 0

  7.  2006-01-27 21:03:14  host: aiy12.neoplus.adsl.tpnet.pl

  ***Jedi, z biedą trzeba walczyć i w mieście!

 • 0

  8. ~  2006-01-27 22:54:33  host: dpx165.neoplus.adsl.tpnet.pl

  O jakich przywilejach Jedi piszesz? Laptopikowe ma byc dla wszystkich, a budowanie laczy na wsi dla szkol i przedszkoli to na prawde potrzebna rzecz.

 • 0

  9.  2006-01-28 10:19:16

  rolnikow na wsiach nie duzo zostalo, wiekszosc mieszkancow wsi pracuje nie na roli...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-170-159.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Najlepszy smartfon powyżej 3000 zł to:

Polecane smartfony - wakacje 2018

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet