DAJ CYNK

Trwają prace nad konwersją opłat za UMTS

WitekT

Wydarzenia

Ministerstwo Transportu i Budownictwa pracuje nad programem konwersji opłat koncesyjnych za UMTS na inwestycje w rozwój dostępu do Internetu na terenach wiejskich.

Ministerstwo Transportu i Budownictwa pracuje nad programem konwersji opłat koncesyjnych za UMTS na inwestycje w rozwój dostępu do Internetu na terenach wiejskich.

Rozważamy wprowadzenie konwersji opłat za koncesję UMTS. Będzie ona realizowana na podobnych warunkach, jak to miało miejsce w przypadku konwersji opłat koncesyjnych dla alternatywnych operatorów stacjonarnych - powiedziała wiceminister Anna Streżyńska.

Według niej, konwersją zostaną objęte opłaty koncesyjne w wysokości około 1 mld euro. Program ma objąć raty koncesyjne, płatne przez operatorów od 2007 roku. Wiceminister zaznaczyła, że opłata za ten rok będzie przez operatorów wnoszona bez zmian.

Jak powiedziała Streżyńska, cześć opłat koncesyjnych, objętych programem zostanie umorzona, natomiast cześć zostanie przeznaczona na zapewnienie dostępu do Internetu dla szkół podstawowych i przedszkoli na terenach wiejskich.

Zgodnie ze wstępnymi założeniami programu, oprócz samego zapewnienia szerokopasmowego dostępu do Internetu, ministerstwo myśli także o przechodniej "wyprawce" dla każdego dziecka w postaci laptopa, który byłby przez nie użytkowany w czasie całego okresu edukacji podstawowej, a później zwracany, oraz o zakupach programów edukacyjno-multimedialnych dla szkół.

Streżyńska nie podała bliższych szczegółów dotyczących realizacji inwestycji. Według niej, program nie jest jeszcze gotowy, a w ministerstwie trwają prace nad jego założeniami, którymi już pod koniec lutego może zająć rząd. Do wejścia programu w życie będzie potrzebne uchwalenie odpowiedniej ustawy przez parlament oraz jego pozytywna ocena przez Komisję Europejską pod kątem udzielenia przez państwo niedozwolonej pomocy publicznej.

W czwartek KE poinformowała, że umorzenie opłat koncesyjnych dla operatorów telefonii stacjonarnej w Polsce nie było pomocą publiczną i nie stanowi pomocy państwa.

Centertel, Polkomtel oraz PTC, zgodnie z warunkami koncesji, zgodzili się zapłacić po 650 mln euro, rozłożone w ratach do 2022 roku. Operatorzy kilkakrotnie już domagali się umorzenia tych opłat koncesyjnych.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: PAP