Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Trójmiasto liderem pod względem bezpieczeństwa sieci WiFi

Trójmiasto liderem pod względem bezpieczeństwa sieci WiFi

LuiN 29 Grudnia 2009 11:44

0 0

mziarek wardriving trojmiastoKaspersky Lab, producent rozwiązań służących do ochrony danych, opublikował kolejny artykuł poświęcony bezpieczeństwu sieci bezprzewodowych WiFi. Według badań Kaspersky Lab najszybsze i najbezpieczniejsze sieci WiFi znajdziemy w Trójmieście.

Badanie polegało na wyszukiwaniu dostępnych lokalnie sieci bezprzewodowych i analizowaniu ich pod kątem zabezpieczeń (bez naruszania prywatności właścicieli sieci). Analiza opierała się zatem na sprawdzaniu typu zabezpieczeń, a nie ich łamaniu.

W trakcie badania Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska, skontrolował zabezpieczenia ponad 3 350 sieci. Wszystkie sieci zostały wykryte podczas jazdy samochodem na trasie o długości 45 km.




Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane zabezpieczenia żadnej sieci. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione, żadne dane nie zostały zgromadzone ani też nie były przetwarzane.

Jest to kolejne, a zarazem ostatnie z serii zestawienie poświęcone stanowi bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych na terenie polskich miast. Kolejna seria badań zostanie przeprowadzona w 2010 roku.

Pełny raport dostępny jest na stronie www.viruslist.pl.

Źródło tekstu: Kaspersky Lab     

Dodaj do:
w sumie: 18
  • 0

    1.  2009-12-29 11:56:01

    "Wszystkie sieci zostały wykryte podczas jazdy samochodem o długości 45 km." Dłuuugi ten samochód ;-) Lepiej by było dodać "na trasie o długości..."

  • 0

    2.  2009-12-29 12:06:12

    ezaq - celna uwaga:) Już poprawiłem. Dzięki!

  • 0

    3. ~rysiuncio  2009-12-29 13:26:42  host: ip-84.38.160.60.resman.pl

    Wpadnijcie na Rzeszów przetestować naszą darmową sieć miejską :D

  • 0

    4. ~Piko  2009-12-29 13:40:20  host: apn-77-112-219-141.dynamic.gprs.plus.pl

    #3 o obejmuje to cało miasto czy tylko ścisłe centrum ?

  • 0

    5. ~:))  2009-12-29 17:03:22  host: 188.33.130.128

    ciekawe czy jako sieci były brane pod uwagę jakieś sieci firmowe czy też zwykłe prywatne iem modemy wifi?

  • 0

    6. ~Andy  2009-12-29 17:37:02  host: csknet-91-145-138-23.csk.pl

    Czy ten raport jest gdzieś dostęny?

  • 0

    7.  2009-12-29 17:44:47

    andy: dodalem link.

  • 0

    8. ~Jacek  2009-12-29 17:46:33  host: afp156.neoplus.adsl.tpnet.pl

    "Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione, żadne dane nie zostały zgromadzone ani też nie były przetwarzane." - Kłamstwo. Aby ustalić, które miasto jest 'cool' dane trzeba było przetworzyć.

  • 0

    9.  2009-12-29 17:49:51

    Jacek: mozesz uzasadnic? bo mowa jest o nazwie sieci i jej konkretnej lokalizacji. A zbierane były inne dane do statystyki, jak typ sprzetu, szyfrowanie itp.

  • 0

    10. ~Andy  2009-12-29 17:50:14  host: csknet-91-145-138-23.csk.pl

    SirmarK: Dzięki za link!

  • 0

    11. ~Jacek  2009-12-29 17:56:05  host: afp156.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Wygenerowanie danych statystycznych na podstawie zebranej listy AP-ków jest przetwarzaniem danych.

  • 0

    12. ~get  2009-12-29 18:21:17  host: host-81-190-117-238.gdynia.mm.pl

    heh fakt że mało jest miejsc w 3-mieście gdzie się wyszuka Wi-Fi i nic się nie znajdzie... ale zazwyczaj przynajmniej jedna jest otwarta, czyli można się za darmo z netem łączyć z telefonu :]

  • 0

    13. ~SE fan  2009-12-29 22:28:21  host: 188.33.40.187

    czegoś tu nie rozumiem - zbadali sieci podczas przejazdu z Gdańska do Gdyni przez Sopot, po czym stwierdzili że najbezpieczniejsze sieci WiFi w PL są w ... Trójmieście ? albo ja głupi jak but, albo ...

  • 0

    14.  2009-12-29 22:34:06

    SE fan: wiesz co mi się podoba w Twojej wypowiedzi? To, że z jednej strony nie podchodzisz bezkrytycznie do treści wiadomości, a z drugiej dopuszczasz istnienie wytłumaczenia, którego nie widzisz. Jakby wszyscy prezentowali podobny punkt widzenia, to rozmowy na telepolis byłyby o wiele bardziej merytoryczne. Wracając do tematu - wydaje mi się, że zdanie, o które pytasz, jest pewnym uproszczeniem - to jest cykl badań z polskich miast. Trójmiasto było ósmym z kolei. To stwierdzenie imho jest lekko na wyrost, no ale może reszty po prostu jeszcze nie opublikowali...

  • 0

    15. ~  2009-12-30 02:06:27  host: public12854.cdma.centertel.pl

    Zapraszamy do Rzeszowa :) WiFi darmowe

  • 0

    16. ~MM  2009-12-30 04:49:13  host: 15-pra-22.acn.waw.pl

    @ WitekT: były wcześniej publikowane dane o sieciach w innych miastach

  • 0

    17. ~SE fan  2009-12-30 06:25:04  host: 188.33.92.225

    WitekT: dzięki za konstruktywną krytykę ;) oraz za wyjaśnienie tematu, właściwie to się domyślałem że musiały być przeprowadzone badanie w innych miejscach, skoro wyciągnięto takie wnioski - ale z drugiej strony dziwne trochę że tylko na podstawie 8 miejsc.

  • 0

    18. ~:))  2009-12-30 10:39:15  host: 94.254.250.35

    może brali pod uwagę tylko duże miasta czy aglomeracje? raporty dotyczą miedzy innymi Katowic, Warszawy, Krakowa, itd... Kiedy można stwierdzić czy dane miasto w Polsce jest najlepiej zabezpieczone - po sprawdzeniu 8-20 a moze 1000? Zawsze komuś cos nie bedzie sie podobac - zawsze znajdzie się fan malego miasteczka, wielkosci duzej wsi, ktorego nie przebadano. Zawsze mozna sie tez doczepic do metodologii, chocby samej trasy - jak ktos zna Trojmiasto, to widzi to jasno, jak nie wystarczy spojrzec na mape. Tylko ze jak kazde badanie, to dotyczy tylko czesci obiektow badanych, a nie 100%. Wiec specjalnie nie doczepiajcie sie do wynikow tego typu badan.

Dodaj swoją opinię