Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Trochę statystyk o EDGE, 3G i HSDPA

Trochę statystyk o EDGE, 3G i HSDPA

WitekT 31 Maja 2006 19:29

0 0

EDGE jest dostępny u 133 operatorów w 80 krajach, z czego 31 to państwa latynoamerykańskie. 81 kolejnych sieci jest w trakcie modernizacji i niedługo udostępni swoim klientom tę usługę.

W 50 krajach działa 105 sieci UMTS, a kolejnych 59 jest w trakcie budowy. HSDPA jest dostępne komercyjnie w 22 sieciach, a kolejne 73 niedługo udostępnią ten standard swoim abonentom.




HSDPA (ang. High Speed Downlink Pocket Access) to system szybkiej transmisji w sieciach UMTS. Pozwala na uzyskanie maksymalnej prędkości 14 Mb/s, jednak aktualne rozwiązania sieciowe i dostępne telefony na rynku pozwalają na uzyskanie prędkości na poziomie 2-3 Mb/s.

Źródło tekstu: zdnet, wł     

Dodaj do:
w sumie: 37
  • 0

    18. ~~~szalony  2006-05-31 21:31:08  host: apn-99-85.gprspla.plusgsm.pl

    Jako ciekawostkę podam że męcze dział techniczny plusa strasznie :-) ostatnio na moje natarczywe pytania o umts w łodzi odpisali mi że w 2 kwartale na teofilowie(dzielnca lodzi) będzie umts :) dzis 31 maja jeszcze go tam nie ma ;)

  • 0

    19. ~  2006-05-31 21:34:22  host: aasw56.neoplus.adsl.tpnet.pl

    issa - 450 kb/s to synchronizacja a nie realna prędkość. Przy korzystaniu np: z UMTS praktycznie zawsze jest taka wartość.

  • 0

    20. ~issa  2006-05-31 21:40:23  host: apn-100-181.gprsbal.plusgsm.pl

    ***19 - dzięki:) Pomiar prędkości wykazuje , że jest to niestety realnie 5.5 zamiast 56KB/s (450kb.s) Szkoda ;-(

  • 0

    21.  2006-05-31 21:41:45

    Ja mieszkam obecnie w centrum Wałbrzycha i plusowe EDGE jest wszędzie dookoła miasta (nawet w górach i totalnych zadupiach) i w zewnętrznych dzielnicach a w centrum niema :-/ Pisałem im maila z zapytaniem co z tym EDGE i mi odpisali (po 2 tygodniach) że pod koniec roku zmodernizują wszystkie BTSy w mieście i EDGE będzie wszędzie... Dobre i to ale ja już będe prawdopodobnie mieszkał we wrocku ;-)

  • 0

    22. ~  2006-05-31 21:44:53  host: aasw56.neoplus.adsl.tpnet.pl

    issa - synchronizacja zwykle jest większa niż realna prędkość, np: przy Neo 256 jest to 320 down i 160 up.

  • 0

    23. ~issa  2006-05-31 21:50:03  host: apn-100-181.gprsbal.plusgsm.pl

    Jak ja bym chcial do końca roku edge u mnie. 2006 najlepiej; Będę musiał napisać do kogoś z KGHM ;-), maja tutaj taki ładny hotel w centrum , nawet Marian Krzaklewski się w nim szykował do kampanii prezydenckiej w 2001 roku o ile się nie mylę i nie mają edge nawet dla swoich vipów , a przy okazji dla zwykłych śmiertelników jak ja.

  • 0

    24.  2006-05-31 22:21:58

    issa skrobnij zapytanie na iplus@iplus.pl to za jakieś 2 tygodnie sie dowiesz czy będzie ;-)

  • 0

    25.  2006-05-31 23:10:26

    Podoba mi się strategia Orange i Ery - mimo rozbudowy sieci UMTS cały czas powiększają zasięg EDGE, nawet w miejscach, gdzie działa/ma działać UMTS. Niestety Plus ma inną politykę i EDGE działa tylko w nowych/wymienianych BTSach lub w lokalizacjach, gdzie nie planują UMTSu. A przecież mało jest jeszcze terminali EDGE+UMTS pozwalających na "konwergencję" tych usług.

  • 0

    26. ~  2006-05-31 23:21:48  host: abbu77.neoplus.adsl.tpnet.pl

    "High Spped" - to chyba piszący miał niezłego speeda ;-)

  • 0

    27.  2006-05-31 23:24:42

    26 - Dzięki za zwrócenie uwagi, już poprawione ;-)

  • 0

    28. ~  2006-06-01 01:17:59  host: dus44.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Może właśnie tym Era uderzy w Neostratę?

  • 0

    29.  2006-06-01 03:40:50

    sieci bezprzewodowe w tym iplusy, blueconnecty i inne na razie nie zagroza siecia przewodowym. Siec nie wydoli po prostu.

  • 0

    30.  2006-06-01 07:11:19

    15.Issa ile wyciągnąłeś na EDGE V360? I w jakiej sieci?

  • 0

    31. ~  2006-06-01 07:39:53  host: p04-07.opera-mini.net

    Jak ciagnalem pliki dla testu , to na DU Meter mialem skoki do , o ile pamietam , powyzej 26-28 KB/s , a praktycznie 20KB/s to byl standard. Strony otwieraly sie znakomicie , komfort przegladania naprawde wysoki. Na zadnym innym uzywanym telefonie mi to tak dobrze nie dzialalo. I w zaden sposo nie chce tu jakos zachwalac Motki , bo sam telefon jest niesamowicie zakrecony jak dla mnie...

  • 0

    32. ~  2006-06-01 07:42:50  host: p04-07.opera-mini.net

    ... , ale pod transmisje danych jest wymarzony. Uzywalem go w Plusie , przez kabel z zestawu. Dodatkowa zaleta , ze automatycznie laduje telefon po podlaczeniu przez kabel USB.

  • 0

    33. ~wlo  2006-06-01 09:14:30  host: atq212.neoplus.adsl.tpnet.pl

    issa - to co pokazuje przy połączeniu możesz sobie dowolnie zmieniać. Ja mam w mojej 6230i ustawione... 921600 ;-)

  • 0

    34. ~issa  2006-06-01 10:23:06  host: ayc175.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ale ja nic nie zmieniałem. Nie wiedziałbym nawet jak...

  • 0

    35.  2006-06-03 01:12:08

    co to jest prędkość synchronizacji?

  • 0

    36. ~magik  2006-06-05 23:59:26  host: apn-100-182.gprsbal.plusgsm.pl

    uwaga. plus włączył juz limity. pod koniec poprzedniego okresu rozliczeniowego ograniczyli mi prędkość po przekroczeniu 1 GB. wiec nie jest tak kolorowo jak było do tej pory :/ najgorsze jest to ze ograniczyli prędkosć do pozmiomu ponizej jakiejkolwiek normy - czyli uwaga: 1-2 KB/s. tragedia !!! mam nadzieje ze to ktos z plusa czyta i sie zastanowi !!! bo trzeba bedzie zrobic antyreklame :)

  • 0

    37. ~WDR  2006-06-06 13:49:41  host: apn-99-86.gprspla.plusgsm.pl

    W zeszły czwartek z plusa powiedzieli mi, ze UMTS u mnie (Prawobrzeże Szczecina) dopiero w IV kwartale, a wieczorem już mi łapalo 3G (na razie trwają testy). Plus specjalnie daje dalekie terminy, żeby ich za slowo nie lapac, a i tak robią swoje. Tak samo bylo z Częstochową - niby miała być dopiero za rok, a już od Papieża działa.

Dodaj swoją opinię