Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Trochę historii - 110 lat Ericssona w Polsce

Trochę historii - 110 lat Ericssona w Polsce

orson_dzi 18 Listopada 2014 14:31

5 0

Pod skrótami działających w przedwojennej Polsce firm PAST i PASE kryje się Ericsson, który obchodzi właśnie 110 lat działalności w Polsce.

Ericsson rozpoczął rozbudowę sieci telefonicznej w Warszawie na podstawie umowy z operatorem szwedzkim SAT, należącym do Henrika Tore Cedergrena. W pierwszych latach XX wieku SAT otrzymała koncesję na budowę sieci telefonicznych w Warszawie i Moskwie. Firma Cedergrena została w 1918 roku wykupiona przez Ericssona.

Uruchomiona w 1904 roku pierwsza centrala telefoniczna Ericssona przy ul. Zielnej 37 obsługiwała ponad 5000 aparatów. Autorem projektu gmachu był profesor Politechniki Sztokholmskiej Isaak Gustaf Clason. Liczba telefonów w Warszawie rosła tak szybko, że wkrótce trzeba było centralę rozbudować w przylegającym budynku przy ul. Zielnej 39. Legendarny dziś budynek PAST-y był w tamtym czasie najwyższym budynkiem w całym Imperium Rosyjskim.

W latach międzywojennych rząd w Polsce, szukał odpowiedniego partnera do współpracy przy rozbudowie łączności telefonicznej. Wybór padł na sprawdzoną firmę która dotychczas z powodzeniem rozbudowywała w kraju sieci telefoniczne. W 1922 roku, Polski rząd i Ericsson tworzą wspólnie Polską Akcyjną Spółkę Telefoniczną (PAST) celem budowy i eksploatacji sieci telefonicznych. Ericsson miał w niej 4/7 udziałów, pozostałe należały do rządu polskiego.
Polski rynek okazał się wkrótce tak chłonny, że Ericsson uruchomił kolejną firmę - Polską Akcyjną Spółkę Elektryczną (PASE), która miała zakłady montażowe i produkcyjne w Warszawie, Wełnowcu i Radomiu. PASE produkowała m.in. sprzęt telefoniczny i sygnalizacji kolejowej na potrzeby rynku polskiego. PASE dostarczała słynne centrale automatyczne OS, w Polsce zwane SALME.

Po wojnie Ericsson otworzył biuro techniczne w Warszawie, jednak z przyczyn politycznych nie odnotował w tym czasie wielkich sukcesów. Na dobre wrócił do Polski w 1992 roku, rejestrując spółkę w Warszawie.

Aktualnie Ericsson współpracuje w Polsce z wszystkimi najważniejszymi operatorami komórkowymi. Firma zapewnia operatorom infrastrukturę, systemy informatyczne, utrzymanie i obsługę sieci.

Źródło tekstu: Ericsson     

Dodaj do:

Tagi: ericsson

w sumie: 3
 • 1

  1.  2014-11-18 15:44:48

  Kolejne kilka tysięcy miejsc pracy w Polsce dał Ericsson nawiązując ścisłą współpracę z takimi firmami jak chociażby łódzki Ericpol. :)

 • 1

  2.  2014-11-18 19:50:28

  Mój pierwszy telefon to Ericsson właśnie :-) GA628

 • 0

  3. ~  2014-11-21 18:31:47  host: secured-by.zenmate.com

  Miałem kiedyś telefon Ericssona. Zniszczył mi go autoryzowany "serwis" CCS.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-111-185.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Co byś wybrał/a kupując iPhone'a z OLED-em?

Chińskie władze zatwierdziły nową fabrykę paneli OLED firmy LG

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet