Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Treści w Internecie nie są darmowe

Treści w Internecie nie są darmowe

orson_dzi 25 Lipca 2017 17:07

3 16

internet reklama

25 lipca startuje kampania edukacyjna skierowana do Internautów. Przypomina ona, że bez reklam nie ma "darmowego" Internetu i że to dzięki nim użytkownicy mogą korzystać z zasobów sieci bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

36% (7,6 mln) Internautów w Polsce blokuje reklamy online (dane IAB Polska z sierpnia 2016 roku). W 2015 roku było to 29% (5,9 mln użytkowników), a w 2014 roku - 25% (4,9 mln). Najczęstszymi powodami skłaniającymi Polaków do korzystania z adblocków są agresywne kampanie reklamowe (78%), problemy techniczne (np. wydłużenie czasu ładowania strony - 45%) oraz potrzeba ochrony prywatności i poczucia bezpieczeństwa (42%). Jednocześnie aż 78% polskich użytkowników adblocków dopuszcza różne formy działań reklamowych i marketingowych. 27% z nich stosuje białe listy oraz akceptuje nienatrętne formaty reklamowe, 33% instaluje dodatkowe przeglądarki bez włączonych adblocków, 38% wyłącza adblocki po komunikacie z prośbą, a 50% ustawia wyjątki od reguł blokowania.




Te informacje były punktem wyjścia do przygotowania kampanii edukacyjnej skierowanej do Internautów. Akcja wyjaśnia, jak działa rynek reklamy i uzmysławia, że to dzięki niej użytkownicy mogą korzystać z ciekawych treści i usług bez konieczności płacenia - robią to reklamodawcy, którzy zyskują w ten sposób możliwość promowania swoich produktów. Tak działający rynek reklamy online, wart w 2016 roku 3,6 mld zł, jest coraz ważniejszym elementem naszej gospodarki. Pozyskiwane z reklam środki pozwalają finansować działalność serwisów internetowych i podwyższać jakość ich usług, generują przychody dla Skarbu Państwa, dają zatrudnienie tysiącom specjalistów w przedsiębiorstwach tworzących kampanie reklamowe - w firmach technologicznych, agencjach reklamowych i kreatywnych czy firmach badawczych.

Kampania została przygotowana w ramach prac Grupy Roboczej Komunikacja Adblocków w IAB Polska. Inaugurują ją: Grupa Wirtualna Polska, Grupa Onet-RAS Polska, Grupa Interia, Polska Press, Gazeta.pl, Sprzedajemy.pl, Burda Media, Ströer Digital Media oraz Cloud Technologies.

Źródło tekstu: IAB Polska     

Dodaj do:

Tagi: reklama | internet

w sumie: 101
  • 0

    82. ~  2017-07-26 19:49:58  host: user-94-254-130-110.play-internet.pl

    @79 idąc dalej tym "wykolejonym" tropem to może TV niekodowane powinno być zakodowane i wtedy ty by "nie było problemu", ludzie by płacili za oglądanie i być może nie musieliby być reklam oglądać (lub oglądaliby ich dużo mniej) i by było wszystko w porządku. A tak jak za darmo dostępne to ludzie oglądają i przełączają w momentach w którym im się podoba i wcale się temu nie dziwię.

    @81 Kod źródłowy jest jaki jest. Jest wolno ponieważ dziś nikt nie ma czasu na optymalizację tego wszystkiego żeby chodziło szybko. Jest to podobnie jak z grami komputerowymi - każda nowsza i "lepsza" gra wymaga szybszego procesora i szybszej karty graficznej bo nikt sobie nie zawraca głowy optymalizacją kodu. Tak samo jest ze stronami internetowymi - gdy odpalimy "ciężką" stronę z wszelakiego rodzaju skryptami i mnóstwem reklam na starym komputerze sprzed 15 lat to będzie chodzić wolno.

  • 0

    83. ~  2017-07-26 20:17:34  host: 240-158-255-130.dynamic.t-mont.net.pl

    @ 82: Sądzisz, że po zakodowaniu z TV znikną reklamy? To zobacz na płatny i zakodowany NC+!
    Jak z nagranego godzinnego programu na National Geografic wytnę reklamy, to mi zostaje tylko 40 minut materiału, a i w tym jakieś 10% to powtórki, bo po reklamach zazwyczaj powtarzają ostatnie sceny sprzed rozpoczęcia bloku reklamowego.

  • 0

    84. ~  2017-07-26 21:23:03  host: user-94-254-130-110.play-internet.pl

    @82 napisałem to pół żartem, pół serio bo nie wiem czy przedmówca pisał na poważnie czy ironicznie, więc nie bierz tego na poważnie. Jedno jest pewnie, powinny powstać konkretne przepisy które by w skuteczny i co najważniejsze łagodny dla obu stron sposób regulowały te reklamy, zarówno w internecie jak i w TV. Wtedy by może nie było "pokrzywdzonych" firm/właścicieli stron i "nabitych reklamami" użytkowników internetu.

  • 0

    85. ~  2017-07-26 21:50:11  host: user-31-175-246-115.play-internet.pl

    Mam net mobilny z limitem i ograniczam przesył wyłączając reklamy.

  • 1

    86. ~  2017-07-26 21:59:44  host: 6bb6e9d7.setaptr.net

    do 82 - no chyba żartujesz? nikt nie ma czasu? a za co płaca informatykom?... ach zapomniałem, za siedzenie na sofach w strefach relaksu...

  • 0

    87. ~a  2017-07-26 22:52:32  host: 178-37-16-11.adsl.inetia.pl

    Ja blokuję tylko "ciężkie" reklamy flashowe i java script, które zamulają kompa. Przeciwko reklamom "obrazkowym" nic nie mam.

  • 1

    88. ~stop reklamom!  2017-07-26 22:53:54  host: ip-37-248-253-44.a2mobile.pl

    WP - największy spamer polskiego Internetu będzie "edukował" ludzi żeby oglądali jego reklamy... to żałosne.
    Jeżeli 60% wyświetlanej na stronie treści stanowią reklamy to niech się takie serwisy nie dziwią że większość ludzi blokuje reklamy. Gdy jakiś serwis informuje mnie, że aby móc oglądać jego treści, MUSZĘ wyłączyć blokowanie reklam to po prostu nie korzystam z takiego serwisu.
    Zobaczcie sobie na serwis jw.org , są tam setki artykułów, filmów, utworów muzycznych, audiobooków, e-booków itp. w 903 językach (również migowych), wszystko to ZA DARMO i BEZ ŻADNYCH REKLAM. Można? Można! To właśnie jest przykład do naśladowania, a nie zasypywanie użytkowników dziesiątkami reklam flash i automatycznie odtwarzającymi się filmami, i wmawianie im że to dla ich dobra.

  • 1

    89. ~  2017-07-26 23:20:44  host: user-94-254-130-110.play-internet.pl

    @86 widać informatycy (a raczej programiści) słabo się starają, pomimo iż mają dobre zarobki. Kiedyś za czasów Commodore 64 wystarczyło kilka KB programu a takie cuda się działy na ekranie. A dziś ciągle trzeba mieć nowszy sprzęt żeby najnowsza gra lepiej chodziła.

  • 1

    90. ~gte  2017-07-26 23:58:43  host: 109241246010.gdansk.vectranet.pl

    Do 48- tak Calm, mam wypłaty ze wszystkich bankomatów w polsce za darmo i konto też mam za zero pln

  • 1

    91. ~  2017-07-27 00:24:20  host: 138.197.147.82

    do 89 - bo niestety kiedys informatyk to cos umiał - dzisiaj jedynie pieprza głupoty (typu że windows to najlepszy z mozliwych systemów)

    jakis czas temu robiłem kurs na London University (online) dotyczący pewnych rozwiązań w projektowaniu stron - podejscie jest charakterystyczne dla dzisiejszych czasów, nie wyjasnianie jak co działa, jak się programuje, ale odwoływanie się do bibliotek - czyli 'nakładek'

    a to oznacza, że coś co można rozwiązać dwoma wierszami kodu, jest owszem opisane tymi dwoma wierszami, ale dodatkowe 2 odsyłaja do biblioteki, która zawiera parę tysięcy linijek kodu

    i to jest cały bezsens

    jakiś czas temu robiłem inny kurs dotyczący AI na Stanford i tam podejscie było całkiem inne - minimalizowanie kodu do niezbędnych elementów (ale tam te 2 linijki kodu oznaczały i tak dużo pracy procesora, a 4 mogłyby oznaczać zbyt wiele)

  • 0

    92. ~  2017-07-27 01:25:43  host: 240-158-255-130.dynamic.t-mont.net.pl

    @ 89 i 91: Też uważam, że dzisiejsi informatycy to w dużej mierze pozbawione polotu beztalencia, a zwłaszcza dotyczy to pracowników Microsoftu. Dla porównania z obecnymi systemami podaję przykład systemu operacyjnego komputerów Atari ST: graficzny interfejs z rozwijanym menu w postaci drzewa, obsługa myszki, dysku twardego, stacji dyskietek, drukarki, trzech różnych rozdzielczości (w tym dwie w kolorze), najlepsze na owe czasy możliwości multimedialne. System operacyjny (fakt, że przyrżniety z MacIintosha) tak intuicyjny, że po 15 minutach zabawy myszką wydawało mi się, że znam ten system od lat!
    I teraz zgadnijcie, ile pamięci potrzebował ten zapisany w ROM-ie system?
    Usiądźcie sobie: 192 KB!
    Kiedyś gdy na pececie w systemie Windows instalowałem myszkę, to oprogramowanie potrzebne do jej obsługi miało 40 MB!

  • 0

    93. ~  2017-07-27 09:39:17  host: 138.197.149.12

    do 92 - to fakt kazdy sterownik (co chwila zmieniany) jest teraz wielkości średniego czołgu - nie wiem skąd aż takie potrzebne ilości miejsca, bo zwykle opcje spadają.

    Dla przykładu głupi sterownik/interface do drukarki/skanera na XP ma wiele rzeczy do wyboru, między innymi rozdzielczość i zajmuje w miarę mało miejsca, ale już ten na win10 jest ograniczony do paru rzeczy (trend robienia wszystkiego dla bezmyślnie klikających idiotów), ale za to zajmuje 10x wiecej miejsca

    nie dość w win10 ciągle coś nie chce funkcjonować a często sterownik nie widzi drukarki... sterownik aktualizowany

  • 0

    94.  2017-07-27 14:16:31

    @88 WP to taki spamer co na własnych darmowych skrzynkach nie umie sobie poradzić z filtrowanie spamu, który im skrzynki śmieci i napływa do nich z zewnątrz. Narzędzie na tamtejszych darmowych skrzynkach do zaznaczania czegoś jako spam - to taki pic na wodę fotomontaż. W ogóle się to nie potrafi uczyć. Zaznaczysz śmieciarza nic to nie daje, następnego dnia od śmieciarza dalej jakby nic wpada ten sam śmietnik jak pełnowartościowy mail do skrzynki odbiorczej. To nawet onet i interia z tym sobie radzi bez problemu, na WP magicy nie potrafią. Szybciej ubijesz śmietnik w muzealnym Outlook Expressie niż na ich pożal się skrzynkach z poziomu www. Możesz do nich pisać, wskazać gdzie mają problem - rozmowa ze ścianą i odpowiedzi-gotowce kopiuj-wklej o niczym.

  • 0

    95.  2017-07-27 14:22:33

    @93 windows zakończył się na jedynym słusznym, wypasionym win2k. Wszystko powyżej to już wielkie g... Już z XP trzeba wywalić 50% śmietnika żeby to w miarę mogło przypominać win2k i porównywalnie szybko działać jak 2k. Generalnie nawet te popularne linuxy idą drogą donikąd wzorując się chyba na windowsach. Obrazy instalek po kilka GB zajmowany głównie przez różnego typu fontanny i dzikie węże, gdzie z dobrze skrojonego xp zrobisz iso 390MB.

  • 1

    96.  2017-07-27 15:11:23

    Gdyby nie reklamy, nie mielibysmy na portalach wartosciowego contentu. Jak wyśiwtlają mi się reklamy na banerach, nic mi przeszkadzają. Ale cięzkie, flashowe reklamy to już inna bajka, bo najzwyczajniej zamulają mi kompa.

  • 1

    97.  2017-07-27 15:30:15

    Ja sobie przypominam artykuł o tym że zapytano pewnego poważnego amerykańskiego przedsiębiorcę: "Czy zwracają mu się te miliony wydawane corocznie na reklamę". Oto jego odpowiedź (piszę z pamięci):
    "Tego nie wiem, ale dalej będę się reklamował, bo chcę mieć czyste sumienie że zrobiłem wszystko dla swojej firmy żeby się rozwijała".
    I to jest cała prawda o reklamach. Ciekawe o ile % by mogły spaść ceny towarów, gdyby te miliony wydawane na reklamy (Telepolis też kwoty podawał) ograniczyć do minimum informacji. Przy dzisiejszych rozbudowanych kontaktach między ludźmi w necie to dobry produkt sam się będzie reklamował.

  • 0

    98.  2017-07-29 18:38:48

    Wszyscy zablokują kampanię i nie wypali.

  • 0

    99. ~  2017-07-30 13:57:56  host: user-94-254-145-173.play-internet.pl

    jedrek brnie -dzisiaj reklama w necie nie ma znaczenia, za to maja znaczenie takie trolle jak jedrek. To one udupiaja kolejne produkty i kreuja owe. NP PISIS , jutjuberow itp ;) czesto robia to za darmo ( wspolczuje ) a w wiekszosci za pieniadze - tez wspolczuje. No ale k.u.r.e.s.two ma sie dobrze.

  • 0

    100. ~Master Chief  2017-07-31 13:37:35  host: ip-5-172-255-153.free.aero2.net.pl