Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TP złoży wniosek o dopłatę do usługi powszechnej

TP złoży wniosek o dopłatę do usługi powszechnej

sirmark 24 Czerwca 2009 10:58

0 0

Telekomunikacja Polska złoży do końca czerwca w UKE trzeci wniosek o przyznanie dopłaty z tytułu świadczenia usługi powszechnej za 2008 rok - poinformował Parkiet Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy grupy TP.

Dopłata przysługuje operatorowi, który został wyznaczony przez UKE do świadczenia usługi powszechnej. To m.in. utrzymanie łącza aż do domu abonenta czy udzielanie informacji o numerach telefonicznych. Dopłata jest pokrywana proporcjonalnie przez wszystkich operatorów, których przychody przekraczają 4 mln zł. O tym czy zwrot dla TP będzie się należał zdecyduje UKE. Szerzej o decyzji o obowiązkach TP wiążących się z tym statusem pisaliśmy w tej wiadomości.




Jabczyński nie powiedział, o jaką kwotę w tym roku będzie ubiegać się TP. Prawdopodobnie będzie ona zbliżona do kwoty z wniosku za usługi świadczone w 2007 r. czyli 219 mln zł. Za 2006 r., w którym TP świadczyła usługi przez pół roku operator oczekiwał 140 mln zł. UKE jednak żadnego z tych wniosków nie zaakceptowało i sprawa trafiła do sądu.

Według TP, postępowanie dotyczące kosztów 2006 r. nie zostało rozstrzygnięte przez NSA, bo UKE złożyło skargę kasacyjną, odwołując się od korzystnego dla TP wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Drugiego wniosku UKE nie zaczęło rozpatrywać. Dlatego TP rozważa złożenie skargi na bezczynność regulatora do WSA.

Źródło tekstu: Parkiet, wł     

Dodaj do:
w sumie: 40
  • 0

    21.  2009-06-24 14:04:47

    ale dalej jest blad - UKE to jest on, nie ono ;) anyway - TP naleza sie te pieniadze, wiekszosci operatorow nawet nie chce sie ryszyc tylkow z miast i na wsiach nie urzeduja, a TP musi, bo to ich obowiazek...

  • 0

    22.  2009-06-24 14:07:51

    @18 powiedz o VoIPie ludziom na wsiach... netia, dialog? Ci ludzie nawet nie wiedza, ze tacy operatorzy sa, a oni sami na wsie nie chca wchodzic bo im sie to nie oplaca. internet bez linii stacjonarnej na wiekszosci powierzchni naszego kraju to tez abstrakcja...

  • 0

    23. ~  2009-06-24 14:08:43  host: t06-14.opera-mini.net

    @11. To dlaczego używasz neostrady jeżeli uważasz, że jest tak drogo? Kto zabrania innym firmom utworzyć konsorcjum, które zbuduje sieć alternatywną w całej Polsce. Ale ci operatorzy alternatywni wolą korzystać z linii tp przez BSA i WLR. A swoje sieci budują w dużych miastach bo tanim kosztem można pozyskać dużo klientów. Utrzymanie linii w całym kraju to nie km samo co lokalnych sieci na małym terenie. A sposób obliczania opłat za dzierżawę łączy dla alternatywnych operatorów powoduje, że tp nie może konkurować ceną abonamentu z nimi. Czy któryc z was zawodowi krytykanci będąc szefem firmy inwestowałby w szybkie łączą jeżeli nie miałby pewności, że wasza firma będzie na tym zarabiać a nie alternatywni a wam może zwrócą tylko koszty a może i nie za dzierżawę.

  • 0

    24. ~Gormar  2009-06-24 14:32:09  host: 217.96.62.235

    @22. thonka, ale internet nie jest uznawany za usługę powszechną ;). Poza tym powiedz ludziom na wsi o Erze Domowej. Bo prawie nikt tam nie wie, że poza sieciami komórkowymi można mieć także telefon stacjonarny GSM. Teraz jak zlikwidują opłatę za przeniesienie numeru przydało by się, żeby Era rozpoczęła jakąś kampanie reklamową ala PLAY dla PLUS'a.

  • 0

    25. ~malik  2009-06-24 14:35:04  host: inet20908na-3.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    ale jak to jest bo nie wiem czy dobrze rozumiem: operatorzy inni, ktorzy maja dochod powyzej 4 milionow zl rocznie placa do budzetu panstwa czy do kasy uke danine na utrzymanie uslugi powszechnej, a pozniej ta kasa nie jest wyplacana tp? bo z tego co rozumiem to jeszcze tp nic nie dostala tych doplat? no to jesli jest tak to dla mnie to jest mega oszustwo ze strony wladz :|

  • 0

    26. ~Gormar  2009-06-24 15:00:50  host: 217.96.62.235

    @25. Nie mam pojęcia jakie są szczegóły finansowania operatora powszechnego, ale przypominam sobie, że operatorzy mają płacić po 1% przychodu, ale nie wydaje mi się, aby te opłaty były aktualnie pobierane. Prawdopodobnie firmy potworzyły rezerwy na ich wypłatę.

  • 0

    27. ~Marek  2009-06-24 15:08:06  host: dbh181.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Do tych tam wyżej co to bredzą że z ich pieniędzy sieć zbudowano i teraz kazdy może się za 1 zł wpiąć. Te tysiąc złotych co wtedy wydaliście na podłączenie to wiecie gdzie jest? Na złomowisku - centrale i cała infrastruktura z tamtych czasów, więc nie pier...... W telekomunikacji trzeba cały czas inwestować w nowe technologie bo inaczej się wypadnie z gry

  • 0

    28. ~gosc  2009-06-24 15:12:38  host: dkq195.neoplus.adsl.tpnet.pl

    TP nie lubie - ale jesli takie jest prawo - i tak ono wyglada jak w tym news'ie to TP kase powinna dostac i tyle a UKE powinno zostac ukarane

  • 0

    29.  2009-06-24 17:05:44

    @14 zobacz do ktorej wypowiedzi sie odnosze... autor sugeruje tam, ze byle VoIP jest tanszy, szkopul w tym, ze w wiekszosci przypadkow w naszym kraju, by korzystac w VoIP trzeba ten internet miec...

  • 0

    30. ~Chrome_TP  2009-06-24 17:58:01  host: 212.160.172.70

    Gormar z tym zgłoszeniem się i wybraniem TP do tej roli jest bardzo podobnie jak w opowiastce :"Pluton baczność !- Kowalski na ochotnika wystąp ! - czyli jakby się sami nie zgłosilibyśmy to i tak nas by wybrali bo po prostu nikt inny nie spełniał wymagań ;].

  • 0

    31.  2009-06-24 19:52:17

    ~Gormar - nie ma w Polsce opaeratora, któy może się ubiegać o to zaszczytne miano "wyznaczonego" ;-) Choćby się nie zgłosili, to i tak by administracyjne byli wyznaczeni.

  • 0

    32. ~  2009-06-24 20:08:57  host: adky177.neoplus.adsl.tpnet.pl

    "Cóż z tego, że stracą na kilku łączach w jakichś zabitych deskami wioskach, jak wykorzystują pozycję monopolistyczną i zdzierają bez litości w miastach, gdzie mogliby obiżyć ceny o połowę albo więcej." - o polowe?! jak oni pobieraja za nic 50zl, wiec gdyby nie mieli monopolu to musieliby obnizyc ceny o 100%! a ceny rozmow o jakies 95% a i tak pewnie nikt tego by nie wzial od nich.

  • 0

    33. ~Gormar  2009-06-24 20:19:30  host: 217.96.62.235

    @30. Chrome_TP możesz mieć rację ja akurat nie znam szczegółów Prawa Telekomunikacyjnego. Sądziłem, że jak nikt się nie zgłosi to nie będzie usługi powszechnej i tyle ;). @31. wlo, co do braku podmiotó to się mylisz ;). Moim zdaniem funkcje operatora powszechnego mogłaby świadczyć jakaś sieć GSM (np.: Era). Jedyny szkopuł to warunki jakie postawiło UKE w części dotyczącej jakości świadczonych usług a w szczególności czasu zestawiania połączeń (maks 2 sekundy to dla GSM za mało).

  • 0

    34. ~  2009-06-24 20:22:52  host: adky177.neoplus.adsl.tpnet.pl

    #7 "Jeżeli mówisz o planie domowym60 to możesz tam mieć nawet 120 min (tyle, że poza godz. szczytu)." - WOW! ale wypas! za 50zl moge miec 120min jak bede dzwonil w promieniu kilku km od domu w srodku nocy i tylko na stacjonarne do tpsa i to za niecale 50gr za min - normalnie BOMBA, REWELACJA, SZAŁ, ide zaraz wyrzucic mojego Play Fresha z minuta do kazdej sieci w Polsce za 29gr bez wzgledu na pore, odleglosc od domu i siec do klopa! Nie dam wiecej z siebie zdzierac! TPSA RULEZ!!!

  • 0

    35. ~Gormar  2009-06-24 20:24:32  host: 217.96.62.235

    @32. Z tymi obniżkami o 100% to nie przesadzaj. Utrzymanie infrastruktury(kabli, użadzeń, itp) musi kosztować. W jakiej wysokości to już inna sprawa. Operatorzy VoIP mogą sobie pozwolić na brak abonamentu, gdyż prawie w ogóle nie posiadają infrastruktury telekomunikacyjnej. Liczą, że niskie koszty połączeń zachęcą użytkowników do dzwonienia i z zysków opłacą utrzymanie urządzeń, które posiadają. Ponieważ w stosunku do operatorów infrastrukturalnych nie posiadają ich zbyt wiele więc jakoś tam ciągną ;).

  • 0

    36. ~nick  2009-06-24 23:05:53  host: afge88.neoplus.adsl.tpnet.pl

    6. ~deni28s - u mnie też jest 50zł ale żadnych darmowych minut czy impulsów nie ma. To jest dopiero złodziejstwo. Niestety nie mozna tego zlikwidować bo w jaki sposób bede zgłaszał awarie które są prawie codziennie?. CBA powinno zrobić w końcu jedną uczciwą rzecz i zająć się tym procederem - z jednej strony kasawpływa jako dopłata do usługi powszechnej a z drugiwj wypływa do Sarkołchozu.

  • 0

    37.  2009-06-25 20:36:47

    ~Gormar - no naprawdę ciekawa propozycja... tylko jak się ma do obowiązującego prawa? Co to za kryterium szybkości zestawienia połączenia? Gdzieś to wyczytał za głupotę taką? Zacytuję tylko a sam oceń gdzie popełniasz błąd: Art. 81 ust. 1. Zestaw usług telekomunikacyjnych, jakie powinny być dostępne dla wszystkich użytkowników końcowych stacjonarnych publicznych sieci telefonicznych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zachowaniem wymaganej jakości i po przystępnej cenie, stanowi usługę powszechną. Art. 81 ust. 2. Usługę, o której mowa w ust. 1, świadczy przedsiębiorca telekomunikacyjny wyznaczony, zgodnie z art. 82 albo art. 83, do świadczenia usługi powszechnej albo poszczególnych usług wchodzących w jej skład, zwany dalej "przedsiębiorcą wyznaczonym".

  • 0

    38.  2009-06-25 20:37:28

    Na wszelki wypadek: "końcowych stacjonarnych publicznych sieci telefonicznych" ;-)

  • 0

    39. ~Gormar  2009-06-27 12:57:01  host: 217.96.62.235

    @37. Czytałem uważnie: http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?place=Lead01&news_cat_id =261&news_id=3281&layout=8&page=text. Zdaje sobie sprawę, że przy aktualnie obowiązujących przepisach Era w zasadzie nie ma szan ubiegać się o operatora usługi powszechnej, ale zmiany wymagane nie były by zbyt duże (zwiększenie wskaźnika jakości dla czasu zestawiania połączeń oraz brak publicznych automatów). Ale przynajmniej na początek dzierżawa od TPSA "końcowych stacjonarnych publicznych sieci telefonicznych", czyli automatów, a później wymiana ich na takie które łączą się poprzez sieć GSM. Być może nie ma takich na rynku, ale za kwotę powiedzmy 3 milionów na pewno znajdzie się firma skłonna do ich zbudowania. A za 200 milionów to postawią we wszystkich dużych miastach.

  • 0

    40. ~Gormar  2009-06-27 13:03:56  host: 217.96.62.235

    @40. wlo a tak ogólnie to po prostu jestem przeciwny marnowaniu pieniędzy na nierentowne przyłącza kiedy można problem prawie? całkowicie rozwiązać niższym kosztem a przynajmniej szybciej niż poprzez ciągnięcie kabli.

Dodaj swoją opinię