Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TP zarabia najwięcej na lokalnych i międzymiastowych

TP zarabia najwięcej na lokalnych i międzymiastowych

WitekT 5 Listopada 2007 14:40

0 0

Rozmowy lokalne i międzymiastowe to najbardziej rentowny dla Telekomunikacji Polskiej rodzaj podstawowych usług - wynika z raportu z rachunkowości regulacyjnej TP, na który powołuje się Gazeta Prawna.

UKE zauważa, że wyliczone przez TP koszty na 2007 rok są o kilka do kilkudziesięciu procent wyższe niż ustalone przez regulatora w 2006 roku w tzw. ofercie ramowej, czyli RIO 2006. W jawnej części sprawozdania TP nie ma informacji o rzeczywistych kosztach połączeń.




Gazeta Prawna przedstawiła także, na podstawie własnych wyliczeń, tabelę z rentownością podstawowych typów połączeń głosowych.

Połączenia

2004 rok

2005 rok

2006 rok

Lokalne

54,0%

50,3%

59,9%

Międzymiastowe

53,4%

55,6%

57,3%

Międzynarodowe

43,6%

42,7%

38,6%

Do sieci komórkowych

21,6%

9,4%

3,6%

Z automatów telefonicznych

-100,9%

-99%

-198,3%

Do biura numerów

-47,1%

-8,2%

-46,3%

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 21
  • 0

    2. ~ttt  2007-11-05 15:00:40  host: 88-199-134-2.tktelekom.pl

    tepsa kradnie tepsa to zlodzieje .....!!!!!!!!!!!!!!!

  • 0

    3. ~Greg  2007-11-05 16:48:45  host: 212.160.172.70

    Wiadomość od: () IP: 212.160.172.70 :))) Ciekawy jestem jak to policzyli, skoro nie mają wystarczających danych. W wersji jawnej sprawozdania TP nie ma danych, które pozwalają na policzenie marży TP.

  • 0

    4. ~ukenamuniu  2007-11-05 18:47:49  host: nat-go2.aster.pl

    ciekawe, uke zauważa, że wyliczne (!) przez TP koszty są wyższe niż ustalone (!) przez regulatora. To raczej narzucone przez uke koszty są niższe od kosztów TP.

  • 0

    5. ~zorro12  2007-11-05 22:39:25  host: 87-205-165-17.adsl.inetia.pl

    a ja mam takie pytanie: jak rentowność połączenia może być -198 % poniżej. Rozumiem, że rentowność to wyrażony procentowo iloraz zysku (lub straty) do kosztu usługi. W najgorszym razie (przy przychodzie zero zł bo strata = koszty - przychody) W związku z tym strata może być co najwyzej równa kosztom więc najmiejsza hipotetyczna rentowność to -100 % Skąd takie dane wziął portal i Gazeta Prawna??

  • 0

    6. ~Greg  2007-11-06 10:38:45  host: 212.160.172.70

    Wiadomość od: () IP: 212.160.172.70 5: Usługi powszechne mogą być nierentowne, ponieważ operator wyznaczony do świadczenia usług powszechnych ma pewne obowiązki wobec społeczeństwa. Wtedy jeżeli usługi świadczy poniżej kosztów, to ma prawo uzyskać dopłatę, na którą ostatnio nie zgodziło się UKE. Poza tym nie sugeruj się tymi obliczeniami, ponieważ sama ich próba wykonania na podstawie jedynej jawnej tabeli w sprawozdaniu TP wskazuje, że te obliczenia zostały wykonane przez kompletnych laików. Przy takich danych jakie są jawnę, można wyliczyć zarówno kilkadziesiąt lub nawet kilkaset % straty lub zysku w zalezności od "orientacji politycznej", innych własnych przekonań i wybranej usługi.

  • 0

    7. ~zorro12  2007-11-06 13:58:34  host: 87-205-207-69.adsl.inetia.pl

    Matematyka matematyką, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie ;) Dzięki, Greg za odpowiedź :)

  • 0

    8. ~ukenamuniu  2007-11-06 17:35:18  host: nat-go2.aster.pl

    ~zorro12, zdefiniuj: "nasza strona"

  • 0

    9. ~Greg  2007-11-06 22:27:11  host: abap18.neoplus.adsl.tpnet.pl

    8: Mi się wydaje, że zorro12 zrozumiał to dobrze, bo sam powątpiewał wcześniej w kalkulację gazety prawnej. Przecież nie bez przyczyny reszta tabel w srawozdaniu TP jest utajniona. Dzięki temu osoby nieuprawnione nie są w stanie policzyć marży TP.

  • 0

    10. ~ukenamuniu  2007-11-06 23:24:10  host: nat-go2.aster.pl

    ~Greg: no, skoro zorro jest z nami, to szeryf mi nie groźny.

  • 0

    11. ~ukenamuniu  2007-11-06 23:29:47  host: nat-go2.aster.pl

    ~Greg, a uważasz, ze osoby uprawnione umieją, czy tylko umią?

  • 0

    12. ~zorro12  2007-11-07 00:19:37  host: 87-205-203-137.adsl.inetia.pl

    po naszej ;) - to taka oczywista oczywistość, że TP nawet naciągnie statystykę i matematykę do swoich potrzeb. Jasne, że z Wami :) Greg, wiesz, ja myślę, że "osoby uprawnione" tylko tak wyglądają na niezbyt rozgarnięte, a właściwie dla siebie, to wszystko dobrze wyliczą. Wychodzą jedynie ze smutnego założenia, że "ciemny naród wszystko kupi", po to, by potem wcisnąć temu narodowi jakiś marketingowy kit. Tak spytam, widzieliście reklamę planów tp dla biznesu? Dają: "brak opłaty za rozpoczęcie połączenia" - w sumie coś co przez lata każdy miał w standardzie, potem tp w planach rozliczanych co do sekundy to zabrała, a teraz z wielką pompą daje w prezencie ;) To jest taki właśnie marketingowy kit :) Pozdrawiam Wasz zorro12 :)

  • 0

    13. ~Greg  2007-11-07 11:20:41  host: 212.160.172.70

    11: to dobre pytanie :)

  • 0

    14. ~Greg  2007-11-07 11:30:30  host: 212.160.172.70

    12: Widziałem reklamę, ale nie wiem jakie wcześniej stawki były dla biznesu, a jakie są teraz. Jeżeli nowa oferta obniża koszty dla klientów biznesowych w porównaniu do poprzednich to brak opłat za inicjację połaczenia jest nie tylko zabiegiem marketingowym, ale równiez obniżką opłat. Czy te koszty się zmieniły dla klientów biznesowych?

  • 0

    15. ~zorro12  2007-11-07 12:22:51  host: 87-205-163-137.adsl.inetia.pl

    Greg: sprawdziłem cennik tych planów, owszem TP znosi opłatę za inicjację, ale dopiero w planie TP biznes sekundowy uniwersalny za 67,10 zł brutto. Podstawowy plan tp startowy biznes za 48,74 zł brutto ma opłatę za rozpoczęcie 12 groszy. Poza tym ma przy tańszym abonamencie połączenia miedzymiastowe i na komórki są droższe o 2,4 grosza/min. brutto. Z tego wynika, że bardziej się opłaca tańszy plan jedynie dla firm, które bardzo mało dzwonią - różnica w abonamencie zwraca się po około 150 rozpoczętych rozmowach (patrząc tylko na opłatę inicj.) - raptem 7 - 8 rozmów na dzień roboczy. Natomiast jak było dotychczas nie wiem, jeśli to obniżka (a pewnie to wiesz lepiej ode mnie) to tylko plus dla TP, bo każda obniżka jest pozytywna dla klienta. Teraz nie bardzo mam czas na szukanie starych cenników i wgryzanie się w cenniki, bo w sobotę zdaje egzamin z zupełnie innej działki. :)

  • 0

    16. ~Greg  2007-11-07 13:06:44  host: 212.160.172.70

    15: a więc połamania pióra (długopisu lub też innego urządzenia ...) :)

  • 0

    17. ~zorro12  2007-11-07 14:22:39  host: 87-205-163-137.adsl.inetia.pl

    Nie-dziękuję, by nie zapeszyć :) Dokładnie ołówka B2 :)

  • 0

    18.  2007-11-07 14:25:20

    zorro12: rysuneczki jakieś? ;)

  • 0

    19. ~zorro12  2007-11-07 22:06:34  host: 87-205-201-93.adsl.inetia.pl

    WitekT: pudło ;) w sumie to zawody w wypełnianiu Totolotka ;) tyle że stawka jest trochę większa, takie "być albo nie być" zawodowe - LEP - Lekarski Egzamin Państwowy, a wypełnia się go ołówkiem - http://cem.edu.pl/howto.html

  • 0

    20.  2007-11-07 22:08:30

    zorro12: znam LEPa dobrze, kupa znajomych mi zawsze przy wódce na niego narzekała. Czymam kciuki! :)

  • 0

    21.  2007-11-07 22:56:16