Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TP zainteresowana nietypową propozycją UKE

TP zainteresowana nietypową propozycją UKE

LuiN 28 Kwietnia 2008 08:51

0 0

W piątek zarząd TP otrzymał od UKE pismo z propozycją zmniejszenia nałożonych do tej pory kar (ponad 500 mln zł), na rzecz inwestycji w infrastrukturę, które TP miałaby wykonać na terenach wiejskich. Telekomunikacja Polska jest zainteresowana propozycją - pisze Gazeta Wyborcza.

Kary, które wiszą nad TP to ponad 500 mln zł, w tym rekordowa kara za wprowadzenie bez konsultacji opłaty za utrzymanie łącza, w przypadku osób podłączających Neostradę bez telefonu stacjonarnego (340 mln zł).

TP kary zapłacić musi, dzięki UKE istnieje teraz możliwość, by zrobiła to z korzyścią dla wszystkich. Pierwszym warunkiem umorzenia kar jest usunięcie wszelkich podstaw ich nałożenia.




Kary mogą być umorzone nawet do symbolicznej wielkości 1 tys. zł ale na ich poczet TP miałoby zainwestować w rozwój infrastruktury internetowej na terenach wiejskich. Kwoty kar powinny wystarczyć na pokrycie zasięgiem Internetu w technologii WiMAX około tysiąca gmin wiejskich - jeden nadajnik rozsiewający sygnał na 20 - 30 km kosztuje około 500 tys. zł.

Na infrastrukturze skorzystaliby wszyscy, bo prawo nakazuje TP udostępnianie łączy innym operatorom. Niektórzy z nich co prawda też inwestują we własną sieć, ale nie są to wielkie sumy - o ile TP rocznie wykłada na inwestycje około 3 mld zł, o tyle Netia w ubiegłym roku na WiMax wydała 30 mln zł, Tele2 zainwestowało w I kwartale tego roku niewiele ponad 730 tys. zł. Dodatkowe 500 mln z pewnością się przyda.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 31
  • 0

    12. ~ukenamuniu  2008-04-28 12:35:28  host: 212.160.172.70

    "TP kary zapłacić musi" - co za głupota. Wcale nie musi. Powinna przejść drogę sądową w kraju i przed ETS (jeśli w kraju przegra, w co wątpię). Jeśli by TP zgodziła się nawet na karę tylko 1 zł, to wszyscy powiedzą, że kara należna a TP utargowała. Najlepsze rozwiązanie: uchylenie decyzji przez UKE (w trybie nadzwyczajnym).

  • 0

    13.  2008-04-28 14:01:54

    dobra, zaplacic musza. tylko jezeli zamienia kare, to kto bedzie kontrolowal czy tp rzeczywiscie cokolwiek robi? czy to przypadkiem nie jest tak, ze UKE wie, ze nie ma szans i chce w ten sposob zachowac twarz?

  • 0

    14.  2008-04-28 14:42:11

    Kara to kara i powinna być zapłacona do budżetu!!! a "budżet" niech zwolni za te pieniądze Tele2 np. z podatku dochodowego na 10 lat tylko niech zainwestują. Tylko czy alternatywni myśą w perspektywie 10 lat? Szczerze w to wątpię

  • 0

    15. ~Chrome_TP  2008-04-28 15:24:38  host: 212.160.172.70

    Przypomnę to co wydedukowano o wiele już wcześniej w znacznej części są to kary nałożone przez UKE a nie potwierdzone prawomocnym wyrokiem sądowym czyli póki co tak de fakto to są kary wirtualne...

  • 0

    16.  2008-04-28 18:04:20

    8*** Ja tez JESTEM operatorem telekomunikacyjnym i wlasnie dzieki mnie ludzie na zabitych wiochach maja neta! Jakos mi nikt nie funduje takich "dotacji", jak to robi AS wczesniej pasozytom, a aktualnie TP. Niech ta baba wezmie sie za hurtowe ceny neta. Wiesz ile kosztuje dla mnie lacze z TP 10Mb? (o ile wogole TP/Netia/Exatel/GTS/TKT by chcialy gadac przy takim wolumenie). Madrzysz sie, a nie widzisz faktu, ze TP "dostala" czestotliwosci na WiMax! Na dodatek ULE jeszcze bardziej aktualnie wsparl monopol TP, bo dzieki tej decyzji TP urosnie jeszcze bardziej w sile! LUDZIE, Myslcie-to nie boli!!! Co do kar fiskalnych, to UKE, jak i np. Urzad Skarbowy-maja prawo do nakladania kar. Mi jakos nikt nie umorzyl kary na poczet rozwoju dz.gosp. gdy spoznilem sie z deklaracja VAT-7 o JEDEN dzien (500zl kary). Pamietam przypadek Optimusa i ITT... Pamietam historie goscia, ktory dal chleb biednym, to dzis sam o ten chleb żebrze, bo mu US zlicytowal jego piekarnie! Czemu to niby US nie anulowal tej kary na poczet wybudowania drugiej piekarni, z ktorej biedni mieli by chleb za 1gr?! Cieszycie sie, ze bedziecie miec taniej? G...no prawda-NIE BEDZIE taniej, bo koszta socjalno/fiskalno/gospodarcze ida w gore w zastraszajacym tempie! Wszystko idzie w gore podwojnie, a Wy jak stado cielat wierzycie nadal w ta nawiedzona babe... Tak naprawde ona nic nie zrobila,by zliberalizowac rynek-ona tylko WZMOCNILA pozycje TP, ale widze, ze niektorzy sa tak slepi, ze glebiej sie zastanowic nie potrafia...

  • 0

    17. ~getITright  2008-04-28 18:13:18  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    z_boku - to ty nie za bardzo o czymkolwiek masz pojęcie "nie przeszły drogi sądowej i póki co to raczej są nałożone niezgodnie z prawem niż zgodnie" zostały nałożone zgodnie z prawem !!! jeśli zapadnie wyrok, który będzie mówił co innego wtedy będą nie zgodne z prawem, nie może być coś bardziej lub mniej zgodne z prawem, albo coś jest zgodne, albo nie jest ! te kary są, bo nie zapadł wyrok który by je uchylił !!! @ukenamuniu - MUSI, chyba że zapadł wyrok mówiący że kara jest nielegalna, na dzień dzisiejszy musi, oczywiście korzysta ze swojego prawa do zaskarżenia kar i dopóki sprawa w sądzie się nie skończy, kara nie jest wykonywana ! uważam że nie ma co się cackać z tymi haraczownikami i ABSOLUTNIE nie zmieniać kar, no chyba że TP usunie wszystkie sprawy do których UKE ma zastrzeżenia, wtedy można im pozwolić zapłacić te kary w postaci inwestycji na wsiach, tylko tak żeby TP musiała sie rozliczyć z każdej złotówki i inwestowac te pieniądze w terenach nieopłacalnych, bo w opłacalnych to i tak inwestuje ! @Chrome_TP - jak będą potwierdzone wyrokami, to mam nadzieje że już nikt nie będzie dyskutował z TP, teraz można rozmawiać, jak będą prawomocne, to natychmiast powinny być wyegzekwowane, a jak jakieś opory by były, to egzekucja komornicza, już bez żadnych dyskusji, o zamianie na inwestycje !

  • 0

    18.  2008-04-28 18:20:05

    I na koniec jeszcze dodam, ze na Zachodzie promuje sie wlasnie srednie i male przedsiebiorstwa, dzieki czemu cenimy sobie np. wloskie buty, francuskie perfumy i ubrania itd itd... a u nas co? U nas wspiera sie tylko molochy, a malych ma sie w "glebokim powazaniu". Nie dziwie sie, ze ludzie pouciekali i nie chca wracac, bo tam gdzie teraz sa-moze i kokosow nie maja, ale nie ma tam tez tego typu anomalii i tam maly biznes jest najbardziej wspierany. Gdyby taka sprawa zdazyla sie w USA ze tamtejszy rzad wsparlby np. ATT, to tamtejsze sądy mialy by mase roboty o chocby nieuczciwa konkurencje. A u nas... jak to u nas-oficjalnie toczy sie wojny pod publike, pozniej zeby wyjsc z twarza robi sie dobry gest, a tak naprawde chodzi jedynie o stolek, w ktory juz sie przywyklo pierdziec... UKE dobrze zdaje sbie sprawe z tego, ze ma przegrane w sądach i boi sie po prostu przegranej, wiec teraz by nie wyjsc na kretynow chca znowu medialnie byc tymi dobrymi, co to niby dbaja o spoleczenstwo. Dbaja, ale jedynie o wlasne kieszenie i posady, a Was maja szeroko w ... Zamiast wprowadzac faktycznie konkurencje na rynku, to wspiera sie wciaz tego samego molocha. Najpierw za sprawa wprowadzenia pasozytow (co z tego ze sa, jak ceny te same co w TP, a na dodatek TP ma i tak kase od nich), teraz wybiera sie tylko TP jako tego, ktory ma budowac infrastrukture... A czemu Tele2 tego nie robi?! Znam firmy internetowe, ktore buduja ZA WLASNE pieniadze swoja infrastrukture i miesiecznie wydaja wiecej, niz Tele2 w ciagu roku! Jakos o tych firmach sie zapomina! Naprawde pora zastanawiac sie nad wyjazdem na zmywak, bo tu im dluzej czlowiek probuje cos wlasnymi silami zrobic, to jakis urzedas potrafi tylko zgnebic caly ten trud...

  • 0

    19. ~:-(  2008-04-28 19:23:23  host: public-gprs12256.centertel.pl

    empireus skoro jak piszesz jesteś przedstawicielem operatora czy też operatorem telekomunikacyjnym to załóż internet u nas , bo żadnemu z lokalnych operatorów się nie chce tego robić mimo naszych próśb , a moloch powiązany z francuzami twierdzi że się im to nie opłaci itp .no ręce opadają . Klienci na stałe łącze są a nie ma kto tego zrobić

  • 0

    20. ~ukenamuniu  2008-04-28 19:40:16  host: nat-go2-1.aster.pl

    Przez dwa lata UKE karmił się medialnie kolejnymi karami nakładanymi na TP. Podniecona publika krzyczała, również na Telepolis: Brawo Pani Aniu, za jaja (!?)Tepsę. Coś teraz cichutko? A sprawa zasługuje, by być pierwszą informacją u góry wiadomości, chociaż przez kilka dni - jeszcze wiele się ciekawego wydarzy (wydarzenie- ang.happening).

  • 0

    21. ~  2008-04-28 19:53:23  host: oo8.ipartners.pl

    #20 ukenamuniu, poluznij paseczek i generalnie wyluzuj. Serce Ci nie wytrzyma ;-( A na powaznie to ten news ma dalszy ciag ;-) Otoz Twoj chebodawca wposcil biednego dziennikarza GW w maliny ;-) AS owszem, jest gotowa odpuscic kary -> zamienic na inwestycje we wskazane przez UKE obszary, ale tylko te, w ktorych &FTP usunela uchybienia. To informacja za PAP ;-)

  • 0

    22. ~  2008-04-28 19:54:33  host: oo8.ipartners.pl

    a tu zrodlowa linka: http://www.gpwinfostrefa.pl/palio/html.run?_Instance=cms_gpw.pap .pl&_PageID=2&_OID=43&_Lang=pl&_RowID=997436& ;category=31,32,33,35,5,6,7,10,9,8,15,41,18,13,42,16,43,14,44,17 ,45,11,36,47,48,58,59,54,55,56,57&_CheckSum=-1604837529

  • 0

    23. ~ukenamuniu  2008-04-28 19:58:40  host: nat-go2-1.aster.pl

    #21. Nie da rady poluzować - już mam paseczek na ostatnią dziurkę. Już się biorę za wykopywanie kabli ołowianych (?), które tak nie podobają się Pani Prezes. I tu ma rację, przez rury ołowiane padło Cesarstwo Rzymskie.

  • 0

    24. ~  2008-04-28 21:52:21  host: oo7.ipartners.pl

    #23 Tam mocno scisniety, czy tak mocno poluzowany ten paseczek ;-) A co do olowianych kabli, to jak sadze, licencja poetica autora txt ;-) Inzynier musi wybaczyc rusycyscie ;-)

  • 0

    25. ~xxx  2008-04-28 22:14:37  host: emf191.neoplus.adsl.tpnet.pl

    WIMAX - no WI(e)sz, na wsi u Ciebie to MAX 128 kB/s :)

  • 0

    26. ~z_boku  2008-04-29 08:19:21  host: proxy1.anon-online.org

    ~getITright szanowny oponencie otóż to była gra słów ale założenie, że polskie czy sądy w ogóle wydaja sprawiedliwe wyroki ?? to czysta kpina. Nie raz nie dwa sąd najwyższy uchylał wyroki np NSA stwierdzając, że został wydany z rażącym naruszeniem prawa i czy któryś sędzia odpowiedział za to ??? a sprawa Kluski ???. Jak jesteś taki znawcą to wytłumacz mi jak można wydać decyzję o WLR w oparciu o pojęcie łączenia sieci telekomunikacyjnych ?? czy sąd który to podtrzyma wyda wyrok zgodny z prawem ?? czy własnym nieuctwem - póki co uchylił decyzję !!! ale zaznaczył też, że można tu użyć tego pojęcia. Decyzję o WLR to można by i wydać tylko nie w oparciu o te pojęcie a jak się czyta ten prawniczy bełkot to zaręczam ci, że można w ten sposób każdemu udowodnić wszystko. Moja wypowiedź zmierzała do innej konkluzji : w państwie prawa a Polska jest państwem bezprawia /sprawa Olewnika/ nie wydaje się decyzji o prywatnym biznesie "dłubiąc w nosie" tylko dokonuje się zmian w prawie i później wydaje się decyzje. Decyzje te jeżeli wywierają skutki finansowe dla np TP - nie mogą mieć klauzuli natychmiastowej wykonalności tylko powinny być w trybie sądowym w max 3 miesiące rozstrzygnięte i wtedy będzie to państwo prawa. jeżeli trzeba podzielić TP - to proszę bardzo tylko niech prawo na to zezwala a nie w stylu AS mówi : czuje, że mogę !!! jaja sobie AS robi czy co ??. W takim kraju chcesz żyć ???

  • 0

    27. ~  2008-04-29 23:57:24  host: cji75.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Tez bylbym zainteresowany, na takich warunkach to jak amnestia! Zobaczymy co na to Netia, ktora lubui zaskakiwac. Jestem bardzo ciekaw czy przyniesie jej cos ta akcja z meczami euro2008, wszak tam mozna kupowac karnety na mecze HD!

  • 0

    28. ~jeremi  2008-04-30 19:48:50  host: cjf68.neoplus.adsl.tpnet.pl

    500 mln kary? to jak oni musieli w glupa leciec, wedlug mnei umarzanie tego w ten sposob, to idiotyczny pomysl. tepse wowczas ominie kara za na prawde ciezkie grzechy , najwiekszym bylo zmuszanie nas do korzystania z oferty monopolisty. na szczescie mamy netie, ktora mimo trudnosci pokonala tepse i spokojnie sie rozwija.

  • 0

    29. ~Zamek  2008-05-09 18:35:57  host: aayj139.neoplus.adsl.tpnet.pl

    jakby nie traktowała wszystkich jak śmieci, to teraz pewnie by inwestowała te pieniądze w infrę bez żadnych umów i rozmów. powinni się w końcu nauczyć od konkurencji jak się traktuje klienta. Netia robi to wzorcowo.

  • 0

    30. ~  2008-05-10 12:17:18  host: cjk251.neoplus.adsl.tpnet.pl