Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TP wyłączyła ostatnią analogową centralę

TP wyłączyła ostatnią analogową centralę

WitekT 29 Grudnia 2005 03:05

0 0

Telekomunikacja Polska wyłączyła ostatnią centralę analogową i zakończyła program pełnej cyfryzacji sieci. Dzięki temu wszyscy Klienci uzyskali dostęp do pełnej gamy usług świadczonych przez firmę.

Ostatnia centrala analogowa pracowała w miejscowości Skorogoszcz (gmina Lewin Brzeski, województwo opolskie). Obsługiwała 600 abonentów.

Pełna cyfryzacja sieci jest przełomowym momentem dla TP. Z jednej strony oznacza, że każdy bez wyjątku klient może korzystać z nowoczesnych usług, z drugiej pozwala firmie lepiej monitorować i zarządzać siecią - powiedział Konrad Kobylecki członek Zarządu Telekomunikacji Polskiej ds. techniki.

Pełna cyfryzacja sieci ułatwi Grupie TP tworzenie operatora zintegrowanego, który będzie oferował klientom innowacyjne usługi telefonii stacjonarnej, komórkowej i dostępu do Internetu. Nowoczesne centrale cyfrowe pozwalają na zaoferowanie innowacyjnych usług, szybką rozbudowę i zmiany systemu w zależności od potrzeb klientów, umożliwiają zdalne nadzorowanie i usuwanie uszkodzeń systemowych, także zdalne uruchamianie, wyłączanie i modyfikację usług abonenckich. Wszystkie ważniejsze elementy centrali są dublowane, by w przypadku awarii uszkodzony element był od razu zastępowany przez inny, spełniający tą samą rolę.




Pierwsze centrale cyfrowe TP zaczęła montować na początku lat 90. Obecnie 11,2 mln Klientów firmy jest obsługiwanych przez ponad 5,5 tys. obiektów centralowych. Większość z nich jest bezobsługowa, a ich funkcjonowanie jest zdalnie sterowane.

TP w tej chwili nie przewiduje wymiany central cyfrowych, a jedynie wymianę ich oprogramowania, którego celem jest wprowadzenie nowych funkcjonalności. Obecna sieć oparta jest na technologii TDM (ang. Time Division Multiplexing) będzie ewoluowała w kierunku sieci NGN (ang. New Generation Network), opartej na technologii IP.

Tylko w latach 2004-2005 koszty cyfryzacji wynosiły 180 mln zł, co pozwoliło na wymianę 774 obiektów o łącznej pojemności 390 440 abonentów. Ceny central wahają się od 500 tys. zł (tzw. centrala końcowa) do 3 mln zł (centrala główna tzw. HOST o pojemności 10 tys. portów).

TP była zobowiązana wymienić wszystkie centrale analogowe do 31. grudnia 2005 roku.

Źródło tekstu: Telekomunikacja Polska, wł     

Dodaj do:
w sumie: 25
  • 0

    6. ~  2005-12-29 08:44:37  host: proxy.netia.pl

    "każdy bez wyjątku klient może korzystać z nowoczesnych usług" - u mnie muszę męczyć na "nowoczesnym" SDI, bo ADSL nie ma :-(

  • 0

    7.  2005-12-29 10:17:56

    SDI? ;) ...a ta "proxy.netia.pl" to co to jest? ;))

  • 0

    8.  2005-12-29 10:44:27

    Będzie VoIP w pierwszej kolejności. Myślę, że to kwestia kwartału. To będzie przede wszystkim tania alternatywa dla rozmów międzynarodowych w standardowej ofercie TP. Wątpię, żeby opłacało się dzwonić lokalnie. O telewizji to już gadają - ho ho, albo i dłużej. ;) Miała być w tym roku, będzie pewnei w przyszłym. :)

  • 0

    9.  2005-12-29 11:12:56

    nio...widze ze juz Witusiowi Livebox dziala ;) ...brawo brawo! :) Welcome Warsaw :D ;)

  • 0

    10. ~  2005-12-29 11:21:04  host: nat01.rtk.net.pl

    mam pytanie do Witka T. tzn że jak wprowadzą Voip to albo zrezygnują z obowiązkowego abonamentu TP w zamian za tą niby neostrade z liveboxem - gdzie oprócz neostrady będzie sie dodatkowo płaciło 10 zł miesięcznie za posiadanie LiveBoxa??
    Jak to z tym jest bo w &TP nic mi na ten temat nie chcieli napisać tylko sie chwalili mozliwościami potencjalnymi LiveBoxa (z naciskiem głównym na "potencjalnymi") no i faktycznie - tutaj niby czytam - że wszyscy klienci TP będą mieli dostęp do "pełnej gamy usług" TP - a z drugiej strony napisali mi tak jak to wcześniej abrz147.neoplus.adsl.tpnet.pl napisał że usługa dostępna na razie tylko w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Rzeszowie. A informacje na temat LiveBoxa mogę uzyskać tylko w 40 punkach &TP w tych oto miastach..
    Także jak to jest z tą powszechnością usług w &TP??
    Prosiłbym o dokładniejsze informacje na ten temat??

  • 0

    11.  2005-12-29 11:34:11

    Nie - będzie się płaciło wspólny abonament za POTS (zwykły telefon) i VoIP. Żeby jeszcze uprościć - uruchomienia VoIP nie będzie się najprawdopodobniej wiązało z nowym abonamentem. Tam się będzie płaciło tylko za same rozmowy. LiveBox dostępny jest wszędzie przez 801 321 123, natomiast do końca tego roku tylko w 5 wybranych miastach. Od 1.01 ma by dostępny wszędzie.

  • 0

    12. ~  2005-12-29 11:57:25  host: nat01.rtk.net.pl

    do Witka T. Tak?? to dlaczego napisali mi tak: "Użytkownik z tytułu najmu modemu będzie ponosił stałą miesięczną opłatę, która będzie podwyższać opłatę za usługę neostrada (w formie opłaty dodatkowej). Opłata abonamentowa za udostępnienie modemu będzie wystawiana na fakturze telekomunikacyjnej."
    I tylko jedno mnie interesuje. To w końcu zlikwidują ten cholernie drogi obowiązkowy abonament telefoniczny (obecnie minimum 50zł) ?? czy dalej będzie trzeba płacić najpier obowiązkowo za telefon (i ceny rozmów drogie bardzo) a potem dopiero tak jak do tej pory, można skorzystać z neostrady (teraz LiveBoxa)?? i oprócz tego będzie wprowadzony Voip?? jeśli to ma być tak - to co to za nowość - przecież ja i bez nich mogę np ze skype korzystać czy z róznych tunerów tv (np wuupa) - i to zupełnie za darmo - a jakość rozmów czy tv internetowych dość że za free - to jeszcze nieraz mam wrażenie lepszej jakości niż zwykłe (= drogie) rozmowy telefoniczne &TP...??
    Dla mnie oferta &TP tylko wtedy stała by sie interesująca, gdyby nie było abonamentu telefonicznego. Był stały szybki dostęp do internetu z różnymi nowinkami i usługami, które TP gwarantuje wysoką jakość o każdej porze (= voip i tv internetowa czy na żądanie) - to wtedy to by mnie mogło zainteresować. Ale nie wiem czy wprowadzenie LiveBoxa będzie równoznacznie z gwarancją jakości usługi o każdej porze..?? prosiłbym o takie informacje - oraz co z abonamentem telefonicznym...??
    Dla mnie wprowadzenie przez &TP Voip powinno wiązać sie z rezygnacją tradycyjnej telefonii na rzecz tańszego Voipa by telefonia stacjonarna stała sie chociaż troszkę bardziej konkurencyjna i atrakcyjna w stosunku do tel. kom. tak jak to się stało w Wielkiej Brytanii..
    Witek T. To zmieni sie coś w &TP czy sie w końcu nie zmieni..??
    A mam drugie pytanie. jeśli nie miałbym dostępu do internetu ani LiveBoxa - a płaciłbym ten obowiązkowy abonament &TP bo mam rozumieć że wtedy mógłbym równie dobrze skorzystać w ramach tego abonamentu z Voipa od styczni

  • 0

    13. ~  2005-12-29 11:59:35  host: nat01.rtk.net.pl

    od stycznia (np)?? i np w sytuacji, kiedy dzwonie za granice - nic nie dopłacam tylko przełączam rozmowy na voip i np dzwonie do Niemiec, Anglii czy USA za te powiedzmy 8-10 gr/min brutto ??
    Prosiłbym o odpowiedź

  • 0

    14.  2005-12-29 11:59:40

    Nie chcę się wdawać w dywagacje, bo nie mam stosownej wiedzy, a strzępki informacji. Proponuję poczekać - VoIP ma być naprawdę już niedługo, zapewne 1Q2006. :)

  • 0

    15.  2005-12-29 12:00:28

    Tak - przełączasz i masz tanie międzynarodowe. Tak przynajmniej wnioskuje na postawie tego, co do mnie dociera. :)

  • 0

    16.  2005-12-29 12:39:00

    Od 2006 podobno nie trzeba będzie płacić abonamentu za telefon chcąc mieć neostrade przecież :-)

  • 0

    17. ~  2005-12-29 12:50:17  host: nat01.rtk.net.pl

    do pajarro: a to jest pewna informacja..??
    Moze także w końcu dojdzie do tego, że nawet nie korzystając z Ich neostrady, ani nie opłacając abonamentu telefonicznego powstanie takie coś jak telefonia stacjonarna na karte - gdzie będzie się płacić tylko i wyłącznie za przeprowadzone rozmowy...??
    Heh - bo jak się doczytałem o tym LiveBoxie to mnie mimo wszystko nie zachęcili tym za wiele. Bo dalej nie zrezygnują z limitów transferu. A co mi będzie w Tv internetowej czy nażyczenie - gdzie prędkości będą max np 512 kb/s? no i co mi z tego że bezprzewodowo będę mógł między komputerami mieć prędkości do 54Mb a kablowo do 100mb - no ale jak ?? no to między swoimi ewentualnie komputerami..?? to między komputerami to ja mogę sobie własną sieć zrobić (jakbym tylko miał wiecej niż 1 komputer) i z tego co wiem - właśnie do 100mb - i to by mnie tylko tyle kosztowało ile te kabelki do podłączenia..
    No - jak by mi dali stałe prędkości do tych 100mb/s czy Wi-Fi, którymi sie tak chwalą do 54mb/s - no to już w tv przez &TP tc by miała całkiem niezłą jakość i mogli by wiele zaoferować. A jak piszą, że muszę mieć PSTN by korzystać z LiveBoxa - no to kurcze - jednak nie zrezygnują z tego abonamentu telefonicznego...:(( a prędkość łaczy - piszą mi będą zalerzeć od wykupionej opcji neostrady (obecnie max do 6mb):((
    Nadal kicha...:(( Chyba - że rząd zmusi &TP do rezygnacji z abonamentu telefonicznego...

  • 0

    18.  2005-12-29 15:06:09

    Tak nie bedzie trzeba placic dodatkowego abo za tel, jednak sama opcja neostrady bedzie znacznie drozsza i niekorzystna w porownaniu do POTS +NEO. Przeciez to tylko tpsa :)

  • 0

    19.  2005-12-29 16:39:27

    Chyba, że wyjdzie tak, że neostrada+ VoIP będzie kosztować tyle samo co neo+abo za telefon :-)

    ~ 2005-12-29 12:50 nat01.rtk.net.pl- TVoADSL będzie prawdopodobnie niezaleźnie od posiadanej prędkości i nie będzie limitu transferu. Pozatym Livebox jak i inne modemy-routery od tepsy są zgodne ze standardem ADSL2+. Część central też już jest zgodna wiec wprowadzenie nowych opcji to tylko kwestia czasu ;-))

  • 0

    20. ~telepies  2005-12-30 10:21:18  host: abri105.neoplus.adsl.tpnet.pl

    100 $ za port. Chyba ta cena to przed przetargiem. Końcowe były duuużo lepsze :)

  • 0

    21. ~znaFca  2006-01-08 17:27:13  host: daliowa.krakow.pl

    haha dobre - "pelna gama uslug" .. ciekawe bo u mnie nie da sie podpiac lacza 4 bity - KABLE NA TO NIE POZWALAJA - po co wiec cyfrowa centrala jak kable sa do bani ?!

  • 0

    22. ~bobek  2006-01-09 16:29:55  host: bvt240.neoplus.adsl.tpnet.pl

    nie wszyscy... u mnie neostrada nie chodzi:)(:(:(

  • 0

    23. ~Sami77777  2006-01-09 19:50:44  host: cpm24.neoplus.adsl.tpnet.pl