Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TP wygrała z UOKiK

TP wygrała z UOKiK

WitekT 19 Października 2005 15:00

0 0

15. grudnia 2004 roku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił pozew Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie dotyczącej Telekomunikacji Polskiej.

UOKiK wystąpił o uznanie postanowień: Zmiana wysokości opłat w Cenniku nie stanowi zmiany treści umowy oraz Wszelkie inne zmiany niż wynikające z ust. 1 wymagają wyłącznie formy pisemnych aneksów podpisanych przez obie strony wzorca umownego TP Umowa o świadczenie usługi linia cyfrowa ISDN TP za niedozwolone, uznając, że nie mają one charakteru abuzywnego.

Orzeczenie to miało związek z wydaną przez Prezesa UOKiK 24. listopada 2003 roku decyzją uznającą za nadużycie pozycji dominującej na krajowym rynku świadczenia usług telekomunikacyjnych w sieci cyfrowej z integracją usług ISDN działania TP polegające na: jednostronnej - tj. bez uzyskania zgody abonenta - zmianie warunków umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych w sieci cyfrowej z integracją usług ISDN w trakcie jej obowiązywania, oraz narzucanie w umowach o świadczenie usług telekomunikacyjnych w sieci cyfrowej z integracją usług ISDN warunku, zgodnie z którym zmiana wysokości opłat przewidzianych w cenniku świadczenia tych usług nie stanowi zmiany treści umowy.

Decyzja Prezesa UOKiK nakładała też na TP karę finansową w wysokości 7 mln zł.
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpatrując sprawę z odwołania od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia 24. listopada 2003 roku, w sprawie nadużycia przez TP pozycji dominującej na krajowym rynku świadczenia usług w sieci cyfrowej z integracją usług ISDN, przychylił się do prezentowanej koncepcji i zmienił decyzję w ten sposób, że nie stwierdził stosowania przez TP zarzuconych w decyzji praktyk.

W decyzji Prezez UOKiK stwierdził, że TP naruszyła zakazy określone w Ustawie:
jednostronną - tj. bez uzyskania zgody abonenta - zmianę warunków umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych w sieci cyfrowej z integracją usług (ISDN), w trakcie jej obowiązywania,
narzucanie w umowach o świadczenie usług telekomunikacyjnych w sieci cyfrowej z integracją usług (ISDN) warunku, zgodnie z którym zmiana wysokości opłat przewidzianych w cenniku świadczenia tych usług, nie stanowi zmiany treści umowy.

SOKiK nie zgodził się z tą oceną i uznał, że TP nie naruszyła ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Wyrok Sądu oznacza, że TP nie ma obowiązku zapłaty do budżetu kary 7 mln zł, będącej konsekwencją stwierdzonej praktyki.

Od wyroku prezesowi UOKiK przysługuje apelacja do Sądu Apelacyjnego.

Źródło tekstu: Telekomunikacja Polska     

Dodaj do:
w sumie: 2
  • 0

    1. ~gosciu  2005-10-19 18:04:35  host: dpv239.neoplus.adsl.tpnet.pl

    UOKiK zapowiada, ze rozwaza odwolanie ;-)

  • 0

    2. ~sympatyczny  2005-10-19 21:20:21  host: chello081018196007.chello.pl

    Lepiej juz jakby tp wygrala ta sprawe o abonament 115 zlotych zryczaltowany. Bo jak na razie to miesiace mijaja, a tej oferty nie ma ani w tp, ani u konkurencji :/

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-92-153-90.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uważasz, że iPhone'y powinny mieć port USB-C?

Piekło zaczyna zamarzać: przyszłe iPhone'y mogą mieć port USB-C

 

Zobacz wynik | Opinie (5)

Archiwum Ankiet