Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TP wnioskuje o 220 mln zł dopłaty

TP wnioskuje o 220 mln zł dopłaty

sirmark 26 Czerwca 2008 21:36

0 0

Telekomunikacja Polska miała złożyć dziś w UKE wniosek o dopłatę do tzw. usługi powszechnej. Chodzi o kwotę 220 mln zł - pisze Gazeta Wyborcza.

Dopłata przysługuje operatorowi, który został wyznaczony przez UKE do świadczenia usługi powszechnej. To m.in. utrzymanie łącza aż do domu abonenta czy udzielanie informacji o numerach telefonicznych. Dopłata jest pokrywana proporcjonalnie przez wszystkich operatorów, których przychody przekraczają 4 mln zł. Tegoroczny wniosek będzie drugim w historii TP, ponieważ wcześniej nie pozwalały na to przepisy. Ubiegłoroczny wniosek TP opiewał na kwotę 140 mln zł.




Jak powiedział gazecie Maciej Rogalski z Grupy TP, dopłata, jaką spółka wyliczyła za rok 2007, to 220 mln zł. W ramach usługi powszechnej znajduje się m.in. plan socjalny, a więc oferta skierowana do najuboższych abonentów oraz połączenia z budek telefonicznych - twierdzi.

W ubiegłym roku UKE odmówił przyznania dopłaty, tłumacząc, że operator nie udowodnił, iż świadczenie tej usługi jest dla niego nierentowne. Tę decyzję odrzucił jednak w środę Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 20
  • 0

    1. ~  2008-06-26 21:43:39  host: ip-89-174-83-21.multimo.gtsenergis.pl

    Tanio ;-) Zapewne dlatego, ze wramach uzasadnionych kosztow, ktore nie przyniosly pokrycia w przychodach nie wliczyli sponsorowania pilki noznej i tych patatalachow, ktorzy jednego meczu na Euro wygrav nie umieli ;-/

  • 0

    2. ~majcher  2008-06-26 22:08:57  host: ciu4.neoplus.adsl.tpnet.pl

    co oni chca znow, jeszcze kar nei zaplacili a sie o doplaty dopominaja, jak tp mnie wkurza, ja nie kumam ze netia takich numerow nie robi i jakos zyje!

  • 0

    3. ~ukenamuniu  2008-06-26 22:32:38  host: 86-59-n1.acn.waw.pl

    majcher: widzę, że nie kumasz.

  • 0

    4. ~:::darius86:::  2008-06-26 22:37:11  host: emt140.neoplus.adsl.tpnet.pl

    myślicie, że tepsa same kokosy zbija? teraz wymieniają ludziom na wsiach bezpłatnie skrzynki radiowe? wiecie ile tego jest? kto ma za to zapłacić? zostało to tepsie narzucone decyzją UKE.

  • 0

    5. ~rollo  2008-06-26 22:43:42  host: apn-77-115-110-72.gprs.plus.pl

    poprostu trzeba placic tepsie za misje - jak tvp za emisje i misje

  • 0

    6. ~biedny  2008-06-26 22:49:29  host: 77-253-168-53.adsl.inetia.pl

    ja też chcę!!!!

  • 0

    7.  2008-06-26 23:10:14

    akurat utrzymywanie lacz az do domu kazdego z odbiorcow kosztuje naprawde duuuuuuuuuza kase. a juz najwiecej na wsiach i ogolnie terenach slabozurbanizowanych. a ze zostali operatorem powszechnym to sie nie dziwie, ze chca doplaty. skoro prawo daje im taka mozliwosc i pozwala to uszczuplic budzet konkurencji to czemu nie skorzystac? tez byscie wnioskowali o cos takiego jakbyscie byli na miejscu TP. moze i maja swoje za uszami, ale prawnie w uproszczeniu za swiadczenie uslug nie przynoszacych zyskow (budki, abo socjalne itp) nalezy im sie doplata od innych.

  • 0

    8. ~haha  2008-06-26 23:23:58  host: chello089077126158.chello.pl

    Pomysłowy klient chce mieć tańszy internet. Zatem wychodzi ze swego nowo zakupionego BMW i idzie do salonu TP, wybiera sobie plan socjalny i przechodzi do konkurencji na BSA. Inni operatorzy muszą się zrzucać na tego "biednego" klienta, gdyż zgodnie z prawem UE potrzebuje on dopłat do abonamentu. Jak dla mnie logiczne ;) Zatem nie wiem czego się czepiacie

  • 0

    9. ~  2008-06-27 00:03:37  host: chr77.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jak jest kasa, to niech wnioskują. Dobrze, zeby tylko sie to przelozylo potem na ceny, bo te sa zastraszajace, w porownaniu z taką Netią!

  • 0

    10. ~*****  2008-06-27 00:11:44  host: 87-205-202-35.adsl.inetia.pl

    Niech dostaną te 220mln, a w zasadzie to niech te 220mln zostanie odliczone od nałożonych kar na tp...

  • 0

    11.  2008-06-27 00:38:05

    9*** Nikt Ci zatem nie broni isc do Netii... A tak juz na marginesie, to ciekawe ile kazdy z Was wydaje na ten internet, bo kazdy tylko biadoli, ze drogo, ale nikt nie pochwali sie swoimi pensjami(ktore ciagle rosna), gdzie aktualnie procent wydatkow na tenze internet to doslownie pierdniecie... No ale Polakowi zawsze wszystko bedzie drogie :P Nawet jakby telekomy doplacaly, to Polacy beda marudzic, ze za malo ;) marudzimy ze u nas drogo... ze net niedostepny etc, ale znajomi mi wlasnie relacjonuja, jak jest np. w UK. Wcale tak pieknie jak sie niektorym wydaje tam nie ma... To samo w USA, gdzie sa rejony w ktorych wciaz uzywa sie internetu wdzwanianego, bo na nic innego nie mozna liczyc(znane mi sa przypadki np. w Chicago).

  • 0

    12. ~jojo  2008-06-27 00:43:06  host: eeu143.neoplus.adsl.tpnet.pl

    "ale nikt nie pochwali sie swoimi pensjami(ktore ciagle rosna)" - to miał być żart empireus...?

  • 0

    13. ~ukenamuniu  2008-06-27 00:55:39  host: 86-59-n1.acn.waw.pl

    empireus: Dopłacacie? Dopłacamy!!

  • 0

    14. ~tpsa baner  2008-06-27 03:12:57  host: hsiproxy.astra-net.com

    a kto będzie dopłacał ? Pan, Pani ... heh, emperius - bez obrazy - puknij się w czółko.

  • 0

    15.  2008-06-27 08:07:35

    złodzieje proszą o pieniądze? farsa ;/

  • 0

    16. ~mirekb  2008-06-27 08:55:06  host: hii228.internetdsl.tpnet.pl

    plan socjalny:28,06 pln w tym zazwyczaj 15 impulsów po3 minuty(sa jeszcze 2 inne opcje ale mało używane)daje za 3minuty 1,87 pln NA STACJONARNE CO Z KOLEI DAJE W SUMIE ZA 1MINUTE 62 GROSZE.pytanie:do czego tu dopłacać?PRZECIEZ W TAKIM TAKCIE(3MIN) I TAKIEJ STAWCE ZA MIN,ZAWIERA SIE CENA ZA UTRZYMANIE LINII.wiem ze regulaminowo wynosi ona 36,60pln ale to próg zaporowy dla internetowców co nie chcą tela.to ksiegowe wałki i totalne zawyżanie kosztów.jesli juz o żartach mowa,tytul newsa powien uzyskać brzmienie:TP wnioskuje o 220 mln zł dopłaty od FRANCE TELEKOM

  • 0

    17. ~Chrome_TP  2008-06-27 09:21:54  host: 212.160.172.70

    Ad 16 - jak coś to nie "od" tylko "dla" :> Ad 15 - ja bym się cieszył że najpierw proszą, a biorą potem niż, aby pierwej brali a później mówili ;>

  • 0

    18. ~vari  2008-06-27 10:47:30  host: ein142.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @4. Nic nie zostało TP narzucone w kwestii radiodostępów NMT. To TP w 2000 roku postanowiła wykorzystać technologię z lat 80 do telefonizowania wsi (mając już sieć GSM Idea). Na dodatek tak "wspaniale" zmodyfikowali to rozwiąznie że w przeciwnieństwie do abonentów komórkowych, dało sie piracko dzwonić na koszt abonentów stacjonarnych na NMT (sprawdzałem osobiscie). Obecnie żaden producent nie wspiera już serwisem urządzeń NMT i TP czy to w tym roku czy za rok lub dwa sama musiała by migrować abonentów z NMT do innego systemu. Sprzęt NMT się sypie (jedna centrala obszarowa po pwoaznej awarii już nie została przywrócona do życia a jej obszar jest obsługiwany przelewowo do dziś przez pozostałe). To, że UKE nakazał rozpoczęcie świoadczenia usług na pasmie 450 MHz w technologii CDMA to zupełnie inna bajka. Nie nakazał zaprzestanie świadczenia na NMT (a przypomnę że CDMA jako emisja widma rozmytego może koegzystować z monochromatycznymi w porównaniu do CDMA emisjami FM). Nieco gorzej by to działało ale by działało. To sypiące się urządzenia NMT bez serwisu wymusiły by i tak za chwilę migrację radiodostępowiczów NMT do GSM. BTW: W Polsce wciąż działa i ma się dobrze RSŁA-160 MHz. Mam spis (z UKE) wszystkich RSŁA-160. Zdaje się, że ten system przeżyje nawet NMT. W okolicach Koszlina sporo jest jeszcze tego w uzyciu (tam gdzie NMT wysiadał to dawali RSŁA). Ostatnio zlokalizowałem lesniczówkę z RSŁA-160. Działa ładnie. I jeszcze podziała bo tam nie ma sygału GSM.

  • 0

    19. ~Chrome_TP  2008-06-27 11:21:14  host: 212.160.172.70

    Ad18 mhm podejrzewam że gostkowi z posta 4 mogło chodzić nie oto że decyzją UKE musieli wykorzystać NMT tylko że powinni ich jakoś podłączyć bo to wynika z faktu realizacji usługi powszechnej. co do samego wykorzystania NMT to mhm fakt niespecjalnie nowoczesne rozwiązanie wybrano ale zapewne było tańsze niż linie kablowe ;]

  • 0