Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TP wnioskuje o 208 mln zł dopłaty do usługi powszechnej

TP wnioskuje o 208 mln zł dopłaty do usługi powszechnej

sirmark 26 Czerwca 2009 17:16

0 0

Telekomunikacja Polska złożyła w UKE trzeci wniosek o przyznanie dopłaty z tytułu świadczenia usługi powszechnej za 2008 rok - poinformował Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy grupy TP. Operator wnioskuje o 208 mln zł.

Dopłata przysługuje operatorowi, który został wyznaczony przez UKE do świadczenia usługi powszechnej. To m.in. utrzymanie łącza aż do domu abonenta czy udzielanie informacji o numerach telefonicznych. Dopłata jest pokrywana proporcjonalnie przez wszystkich operatorów, których przychody przekraczają 4 mln zł. O tym czy zwrot dla TP będzie się należał zdecyduje UKE. Szerzej o decyzji o obowiązkach TP wiążących się z tym statusem pisaliśmy w tej wiadomości.




To już trzeci wniosek TP o dopłaty. W pierwszym za 2006 r. operator ubiegał się o 140 mln zł. UKE jednak wniosków nie zaakceptowało i sprawa trafiła do sądu. Obecnie czeka na rozstrzygnięcie przez NSA. W drugim za 2007 r. operator wnioskował o 219 mln zł, a UKE wciąż go analizuje.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 54
  • 0

    35. ~Gormar  2009-06-27 13:06:55  host: 217.96.62.235

    @25. wlo właśnie czytałem i pod tamtym newsem opisałem jak można zaradzić opisanym przez ciebie problemom. A tak ogólnie to po prostu jestem przeciwny marnowaniu pieniędzy na nierentowne przyłącza kiedy można problem prawie? całkowicie rozwiązać niższym kosztem a przynajmniej szybciej niż poprzez ciągnięcie kabli.

  • 0

    36.  2009-06-27 14:11:09

    ~Gormar - no to chyba musisz najpierw załatwić zmianę ustawy?

  • 0

    37.  2009-06-27 14:19:02

    To, ze ktoś ustalił mnima jakie należy spełnić przedsiębiorca wyznaczinym nie znaczy, że odnosimy to do innych sieci! Usługa powszechna może być świadczona zgodnie z ustawą tylko w sieciach stacjonarnych! Więc żaden komórkowiec nie może tego robić, o ile oczywiście nie posiada sieci stacjonarnej, na bazie której może podłączać użytkowników ;-) Nie ma więc najmniejszego znaczenia w tym kontekscie jak długo trwa zestawienie połączenia w sieci komórkowej, bo jeśli by to było i 10 razy szybciej, nic by to nie zmieniło.

  • 0

    38. ~Gormar  2009-06-27 14:23:46  host: 217.96.62.235

    @37. Nie wiem czy się orientujesz, ale określenie sieć stacjonarna odnosi się w polskim prawie zarówno to telefonów na kablu jaki i przykładowo Sferii oraz Ery Domowej. Nie znam szczegółów, ale jest to związane z faktem ograniczenia mobilności terminali. Teoretycznie do 500m od miejsca instalacji dla Ery Domowej oraz 100m dla rozpoczętej rozmowy w Sferii. Inaczej jak sądzisz w jaki sposób otrzymali by numery przypisane dla telefonów stacjonarnych ?

  • 0

    39. ~Gormar  2009-06-27 16:19:16  host: 217.96.62.235

    Przy okazji poszukiwania z czym się wiążą nakłady na usługę powszechną znalazłem ciekawe info: 2-3 zł miesięcznie "zarabia" wiele budek telefonicznych. Źródło: http://www.telepolis.pl/news.php?id=11543 Teraz nie dziwie się, że trzeba dopłacić te 200mln ;)

  • 0

    40. ~ukenamuniu  2009-06-27 21:48:11  host: 86-59-n1.aster.pl

    edi #27: nadaj 5 stron faksem z domowej do domowej o potwierdź, że się udało.

  • 0

    41. ~Gormar  2009-06-27 22:05:56  host: 217.96.62.235

    @40. Kolega pisał wcześniej, że nie ma potrzeby korzystania z faksu więc podejrzewam, iż nie posiada odpowiedniego wyposażenia ;). Ale technologia istnieje i można dokupić do Ery Firmowej i zdaje się domowej usługę przesyłania faksów. No chyba, że sprzedają usługę, której nie mają możliwości świadczyć: http://www.era.pl/pl/biznes/taryfy/taryfy_stacjonarne/faks_stacj onarny

  • 0

    42. ~Gormar  2009-06-27 22:09:50  host: 217.96.62.235

    ukenamuniu tutaj masz cennik: http://www.era.pl/r/era_pl_repo1/documents/biz/zalacznik_cenowy_ przesylanie_faksow.pdf. Może skorzystasz ;).

  • 0

    43. ~ukenamuniu  2009-06-27 23:31:56  host: 86-59-n1.aster.pl

    Gormar: nie cennik mnie interesuje, tylko sprawność. W G4F też jest faks. Tylko po co? Z różnych ustaw, umów, decyzji powinno zniknąć "pisemnie lub faksem". Wycofano telegramy/dalekopisy może więc i faksy? Są skanery i pdf jest lepszy. Kiedyś jak wchodziły do użytku machiny bez koni przed nimi biegł facio z chorągiewką.. Niestety tylko list (do 50g monopol Poczty Polskiej) i faks jest właściwą formą powiadomienia. Jak długo jeszcze?

  • 0

    44. ~Gormar  2009-06-27 23:59:12  host: 217.96.62.235

    @43. ukenamuniu zgadzam się, że faks to powoli przeżytek, ale nie mogę dojść dlaczego uważasz, że dodatkowa usługa w Erze Domowej lub Firmowej nie działa ? Niestety nie znam nikogo, kto by takiej funkcjonalności na co dzień potrzebował, dlatego nie mogę jakichkolwiek informacji potwierdzić.

  • 0

    45. ~  2009-06-28 11:19:37  host: 86-59-n1.aster.pl

    #44: jeden znajomy to mało. Potrzeba dwóch by sprawdzić nie era/PSTN czy PSTN/era tylko era/era i to 5 stron. Jak sprawność nie jest gorsza od PSTN/PSTN to OK, tylko przy powszechnej w TP nie ma ekstra cennika za faks.

  • 0

    46. ~Gormar  2009-06-28 12:12:11  host: 217.96.62.235

    @45. ukenamuniu ależ dodatkowa opłata wynosi "zaledwie" 10zł + VAT. W Erze domowej można mieć faks już za 37,22 zł z VAT/miesięcznie pod warunkiem, że posiadamy odpowiedni sprzęt. W Erze Firmowej za 49,90 zł netto mamy Sagem GSM Phonefax 43s, czyli faks/telefon i Sudoku ;), za 1zł przy umowie na 2 lata. Z tym, że muszę uczciwie przyznać iż tanie połączenia to raczej nie będą (35gr/minuta transmisji faksu lub głosu). Ale dla firmy można wziąć za 124,9 zł netto plan z 1000 minut i wtedy ceny są już znośne. Poza tym najważniejszą dla mnie kwestią jest fakt, że w przypadku gdy ktoś potrzebuje takich usług to nie ma konieczności ciągnięcia specjalnie dla niego nowych kabli i dopłacać do nierentownego przyłącza.

  • 0

    47. ~ukenamuniu  2009-06-28 13:13:37  host: 86-59-n1.aster.pl

    Gormar: jednak opłata dodatkowa. W G4F TP musi oddawać abonentowi ryczałt za prąd. Chciałbym wiedzieć, czy "dołożono należytej staranności" i czy jest w miarę wysoka sprawność dla połączeń faks/faks wewnątrz sieci. Brak staranności (entropia?)zdarza się już nie tylko technikom, prawnikom, lekarzom ale nawet wydawcom, czytam: "A zatem czy to dziwne, że od razu znienawidziłam cesarskiego wysłannika, gdy z dumą wkraczał do naszego podpitego, lecz nie uległego miasta?".

  • 0

    48. ~Gormar  2009-06-28 14:12:47  host: 217.96.62.235

    @47. ukenamuniunamuniu ;) nie mam pojęcia czy Era "dokłada należytej" staranności. Ale znając nieco temat powiem, że na pewno nie odpowiada ani za błędy "podpitego" korektora, ani innych grup zawodowych. A już na pewno nie za problemy z transmisją danych na łączach G4F TPSA (dial-up i faks ledwie na tym zipie. http://telepolis.pl/news.php?id=10150). Tutaj mamy do czynienia z urządzeniem, które wykorzystuje transmisję GSM z prędkością 9600bps i zamiast głosu wysyła cyfrowo obraz strony. Nie mam pewnych informacji, czy przypadkiem nie jest to jakieś własne niestandardowe rozwiązanie Sagem'a, ale sądzę, że nie sprzedawali by sprzętu gdy był on wadliwy. Oczywiście takie zastosowanie nie jest zgodne z podstawowym zastosowaniem GSM, ale jak widać po ofercie jest możliwe w szczególności po zainwestowaniu operatora w odpowiedni sprzęt pomocniczy m.in.: "mostki" z faks GSM do PSTN.

  • 0

    49. ~  2009-06-28 19:29:16  host: 86-59-n1.aster.pl

    Gormarrmar: id=10150 prowadzi do spraw z przełomu 2007/8. Teraz jakość G4F jest duuużo lepsza. Co do era dom, jeżeli to stacjonarka, to powinna przy "112" wywoływać PSP (jak PSTN) a nie Policję jak PLMN. O "conajmniej (?!)500m" w uzasadnieniu UKE i regulaminie już pisałem. G4F ma być stosowane dla najdłużej oczekujących w białych plamach.

  • 0

    50. ~Gormar  2009-06-28 20:55:26  host: 217.96.62.235

    @49. Wiedziałem, że to stara sprawa, ale sądziłem, iż na tej podstawie wnioskujesz o niemożliwości świadczenia usługi powszechnej w sieci GSM. Sprawa z numerem 112 to już się ciągnie od co najmniej kilku lat. Nawet KE chciała Polskę ukarać, ale mam nadzieje, że do 2011 to się z tym uporają. A wracając do usługi powszechnej to cytat z raportu KE na jej temat: "Wyrażenie „dostęp stacjonarny” odnosi się do głównego stałego miejsca zamieszkania użytkowników końcowych (gdzie kilku członków gospodarstwa domowego może korzystać z tego samego podłączenia), a nie do wymogu stosowania przez operatorów technologii stacjonarnej; tzn. nie powinny istnieć ograniczenia dotyczące wykorzystywanych środków technicznych – przewodowych albo bezprzewodowych – za pomocą których dostarcza się podłączenia. Z drugiej strony usługa powszechna nie obejmuje usługi „prywatnej mobilności” (możliwości korzystania z usług Internetowych w każdym miejscu).". Źródło: http://www.uke.gov.pl/_gAllery/13/27/13274/Komunikat_KE_pl.pdf strona 3, akapit pierwszy.

  • 0

    51. ~ukenamuniu  2009-06-28 21:33:29  host: 86-59-n1.aster.pl

    @50: Znam raport KE, sam w @19 tego linka podałem a G4F też nie jest mi obce. Z tymi 500m czepialski jestem. Ktoś w UKE w uzasadnieniu decyzji się pomylił i napisał, że era domowa ma działać w odległości "conajmniej 500m". Czyli do 500m ma nie działać? Powinni napisać - by spełniony była warunek "stacjonarności" - "co najwyżej 500m". Era to "conajmniej" przepisała do regulaminu.

  • 0

    52.  2009-06-29 18:02:02

    ~Gormar - podaj mi konkretnie definicję, jeśli łaska? Co innego numeracja geograficzna a co innego sieć ;-)

  • 0

    53.  2009-06-29 18:06:50

    nie wiem oczywiście i nie mam terz czasu to sprawdzać... na pewno siecią stacjonarną jest sieć, w której zakończenie sieci ma stałą lokalizację (albo coś podobnego). Tak - na pewno może to być radiowe przyłącze... bo przeceiż ma ograniczony zasięg i pewnie można to podciągnąć pod stałą lokalizację, tym bardziej, ze ma numerację geograficzną... Ale nie jestem pewien czy to właściwa interpretacja ;-)

  • 0

    54. ~Gormar  2009-07-02 12:26:54  host: 87-205-253-208.adsl.inetia.pl

    wlo ja się nie znam na prawie tak dobrze jak ty. Przytaczam jedynie opinie Komisji Europejskiej (opinia #50). Aktualnie do roku 2011 TPSA jest wyznaczona do pełnienia roli operatora usługi powszechnej i najprawdopodobniej do tego czasu zostaną przygotowane odpowiednie zmiany w prawie, aby każdy operator telekomunikacyjny o zasięgu ogólnopolskim (nawet MNVO) mógł się ubiegać o taką funkcje.

Dodaj swoją opinię