Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TP wejdzie na rynek finansowy?

TP wejdzie na rynek finansowy?

WitekT 23 Grudnia 2006 20:21

0 0

Telekomunikacja Polska już w przyszłym roku może skutecznie zaskoczyć rynek finansowy - wynika z nieoficjalnych informacji serwisu Bankier.pl.

TP posiadając infrastrukturę na terenie całego kraju, znaną markę, doświadczenie byłego prezesa Lukas Banku, a aktualnego prezesa TP Macieja Wituckiego, a także kilkanaście milionów klientów, grupa TP może stać się realnym konkurentem dla niektórych banków, Poczty Polskiej, firm rozliczeniowych, a nawet operatorów obsługujących sieci bankomatów.

Wszystko to za sprawą mało jeszcze znanej firmy PayTel, spółki z grupy kapitałowej TP. Klienci indywidualni mogą w tej chwili kojarzyć tę firmę jako jeszcze jeden punkt, gdzie można opłacić rachunki za telefon lub energię, czy doładować telefon komórkowy. Jest to największa tego typu sieć w Polsce, obejmująca ponad 3,5 tys. punktów przede wszystkim w wybranych salonach Orange (gdzie przejęła obsługę kasową rok temu), kioskach i salonikach prasowych Ruchu. Tym samym stanowi dużą konkurencję dla innych tego rodzaju podmiotów.
Na rynku funkcjonuje już kilka firm przyjmujących płatności masowe. Na dodatek pobierają o wiele niższe prowizje niż Poczta Polska. Punkty takie jak Via czy Unikasa umożliwiają opłacenie rachunków przy kasie sklepowej w osiedlowym markecie czy stacji benzynowej. Rachunki można także opłacać w sklepach Żabki, gdzie Raiffeisen Bank uruchomił Zielone Okienka, a także w salonikach prasowych Kolportera, który razem z BPH stworzył sieć punktów TransKasa. Jednak największą siecią zaczyna dysponować PayTel. Wszystko dzięki współpracy z debiutującą na giełdzie firmą Ruch. Pod koniec roku rozpoczęła ona prawdziwą ofensywę i postanowiła podwoić liczbę terminali w swoich kioskach z obecnych 2,8 tys. do niemal 5,6 tys. Gra jest warta świeczki, bowiem według szacunków Polacy opłacają co miesiąc około 50 - 70 mln faktur, z czego 80% gotówką. Większość z nich wciąż obsługuje Poczta Polska.

Obsługa faktur, doładowań czy dzwonków do telefonów komórkowych to nie jedyne usługi, których może oczekiwać klient detaliczny w punktach PayTel. Oprócz tego będzie miał tam możliwość doładowania kart miejskich, parkingowych, podarunkowych, czy lojalnościowych. W punktach będzie też można na przykład spłacić kartę kredytową, nie mówiąc o racie kredytu. W pewnym sensie PayTel będzie też konkurował z niektórymi bankami i firmami, oferując firmom konwojowanie przyjętej gotówki, szybkie przekazywanie środków na konta bankowe. Jeśli do tego dodać możliwość obsługi sieci bankomatów, terminali POS, programów kartowych, usług agenta rozliczeniowego, obsługę platform płatności internetowych i mobilnych to okaże się, że pole potencjalnego wzrostu staje się wręcz nieograniczone. Zwłaszcza, że firma deklaruje, że w punktach PayTel będzie można sprzedawać i dystrybuować wybrane produkty bankowe. Jeśli połączyć to z istniejącym już potencjał w postaci milionów klientów - zarówno indywidualnych, jak i firm, a także potrzebną infrastrukturą, obejmującą swoim zasięgiem cały kraj, to może się okazać, że za kilka lat główne przychody TP będą pochodziły nie z usług telekomunikacyjnych, a finansowych. Zwłaszcza, że na rynku jest duże zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi, zwłaszcza świadczone przez niezależne podmioty, a właśnie za taki może być uważana grupa TP. Poza brakiem bezpośrednich związków z rynkiem finansowym, atutem firmy jest również jej Prezes, który jako były już bankowiec, doskonale rozumie potrzeby i oczekiwania tej branży.

Źródło tekstu: Bankier.pl     

Dodaj do:
w sumie: 11
 • 0

  1. ~  2006-12-23 20:32:22  host: host-100-140.gprsbal.plusgsm.pl

  Rychlo w czas...juz dawno mogli zarabiac na takim skupieniu uslug.

 • 0

  2. ~  2006-12-23 20:38:15  host: host-100-140.gprsbal.plusgsm.pl

  to pisalem,ja - khak - :)

 • 0

  3.  2006-12-23 21:04:01

  No tak: tepsa zacznie świadczyć usługi bankowo-pocztowe czerpiąc z tego główne dochody, a Poczta Polska powinna zacząć usługi telekomunikacyjne reperując swój budżet po podwyżkach pensji po strajku.Tylko czy tak już kiedyś nie było???

 • 0

  4.  2006-12-23 21:59:25

  Mały błąd - 4 akapit powinno być kolportera zamiast Kloportera ... ;-)

 • 0

  5.  2006-12-23 22:15:42

  pyp: gratuluję spostrzegawczości. Dzięki, już poprawione! ;)

 • 0

  6. ~  2006-12-23 22:16:56  host: aayl10.neoplus.adsl.tpnet.pl

  "dzwonków na telefonów" :) :) :)

 • 0

  7.  2006-12-23 22:49:08

  fajna nisza, ciekawe, co z tego wyjdzie? ;)

 • 0

  8. ~haha  2006-12-24 00:35:36  host: ndm-nat.quest-net.pl

  hmm jak dla mnie troche wyssane z palca. Pod jedną małą firmę podrobiono całą ideologię... co to może być.... gdy????

 • 0

  9.  2006-12-24 01:10:31

  Wstydziliby się! Niech ten moloch zajmie się wreszcie wprowadzaniem normalnych usługi i normalnych cen za te usługi. Czym oni się szczycą? Tym, że chcą ściągać od ludzi kasę? To już wszyscy wiemy od dawna. Żeby tylko nie doszło do tego, że TP nie będzie miała niedługo od kogo tej kasy ściągać.

 • 0

  10. ~sympatyczny  2006-12-24 01:43:10  host: chello081018196007.chello.pl

  lol, to te 2 zlote co sie im placi w salonach orange jak sie akurat tam placi rachunek to nie idzie do zewnetrznej firmy tylko do wspolnej kasy? dusigrosze i skapiradla, z takim podejsciem to juz widze te nieograniczone mozliwosci wzrostu przychodow :)

 • 0

  11. ~d  2006-12-24 12:39:29  host: bxb78.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Lepiej, taniej i wygodniej wychodzi polecenie zapłaty a nie gonienie po jakiś salonikach z rachunkami, czasem owszem trzeba opłacić nie cykliczne rachunki ale wtedy wystarczy zwykły przelew za 50 gr. w mBanku

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-159-91-117.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy wg Ciebie usługa Apple Pay odniesie w Polsce sukces?

[Aktualizacja] Apple Pay od jutra w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet