Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TP uwolnila już ponad 100 linii

TP uwolnila już ponad 100 linii

WitekT 17 Marca 2008 15:15

0 0

Telekomunikacja Polska uwolniła już 129 linii, a kolejne 190 jest w trakcie - poinformował na antenie telewizji TVN CNBC Biznes Ireneusz Piecuch, sekretarz generalny TP.

Zdecydowaną większość, o ile nie wszystkie uwolnione linie przejęła Netia, dzięki umowie na LLU (ang. Local Loop Unbounding) z TP. Netia jako jedyna komercyjnie świadczy już usługi na "ostatniej mili" TP dla swoich klientów.




Netia swój pierwszy węzeł lokalnej pętli abonenckiej w ramach projektu pilotażowego uruchomiła już w grudniu. Do połowy marca firma uwolniła węzły w Warszawie i Kaliszu wraz z rozpoczęciem sprzedaży usług na ich bazie. W ramach oferty LLU Netia proponuje pakiety internetowe i głosowe po stawkach identycznych z usługami WLR i BSA.

Do końca 2008 roku Netia planuje uwolnić 100 węzłów lokalnych pętli abonenckich w oparciu o analizy geomarketingowe oraz uzyskać dostęp do około 1 mln linii TP. W przyszłości przewidywana jest również migracja klientów BSA i WLR do usług świadczonych na bazie LLU.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 24
  • 0

    5.  2008-03-17 16:53:50

    i o co chodzi z tym uwalnianiem linii? :(

  • 0

    6.  2008-03-17 16:57:36

    rcicho: 100 węzłów - 100 central, obsługujących ogółem około miliona klientów (linii).

  • 0

    7.  2008-03-17 16:57:52

    Właśnie, jestem zupełnie zielony jeśli o to chodzi i czy mógłby ktoś wytłumaczyć mi o co z tą linią chodzi?

  • 0

    8.  2008-03-17 16:58:21

    wiklef: uwalnianie linii to wypożyczanie od TP kabelka od centrali do gniazdka abonenta - jakiś telekom mający umowę na LLU podłącza go pod swoją centralę.

  • 0

    9.  2008-03-17 16:59:23

    Dzięki Witek:)

  • 0

    10.  2008-03-17 16:59:49

    LLU to tzw. "ostatnia mila". Od TP bierze się SAM kabelek bez żadnych urządzeń i wszystkie usługi świadczy się na swoich.

  • 0

    11. ~  2008-03-17 17:39:49  host: dedi63.mer-2.real-hosts.com

    Czyli netia po wyłożeniu się ze swoim sprzetem jest w stanie zaoferować większe prędkości (adsl2+) ?

  • 0

    12. ~wolodya  2008-03-17 18:29:37  host: public7388.xdsl.centertel.pl

    Irek, no ja pier....., masowo oddajecie rynek widze....., jak tak dlugo pojdzie to za pół roku drugie tyle....., dzielmy sie tp zanim tp podziela.....

  • 0

    13. ~  2008-03-17 18:38:18  host: oo7.ipartners.pl

    @11 teoretycznie tak, ale w praktyce to zalezy do tego jak daleko jest gniazdko w u abonenta od centrali telefonicznej. A ze ostatnia mila w sieci TP nie nalezy do najkrotszych....

  • 0

    14. ~  2008-03-17 18:50:48  host: dedi63.mer-2.real-hosts.com

    To, toto ja wiem, że nie każdy drucik wyciągnie max przepustowości, chodziło mi o to, czy netia dalej będzie musiała bulić tpsie $$ za ruch i czy będzie uzależniona od tego co ma aktualnie w ofercie tp. (czyli tak jak jest teraz, 6/0,5 max i nic więcej) Bo llu z tego co zrozumiałem polega na tym, że netia podstawia sprzęt i własne światło pod dslam i od dslamu cały ruch już leci po szkielecie netii.

  • 0

    15.  2008-03-17 18:59:19

    14: Netia bierze SAM kabelek - więc prędkości, usługi, itp zależą TYLKO od niej i jej sprzętu. Jest jeszcze tzw. shared-LLU (czyli od jednego głos, od drugirgo dane), ale to już zaciemni obraz sytuacji. Generalnie w LLU nie ma ŻADNEGO sprzętu TP, TP oddaje samą miedź.

  • 0

    16. ~ukenamuniu  2008-03-17 20:23:25  host: nat-go2-1.aster.pl

    WitekT: żadnego sprzętu TP, ale Netia może umieścić w tzw. sali kolokacyjnej TP swój multiplekser DSLAM.

  • 0

    17. ~ukenamuniu  2008-03-17 20:37:14  host: nat-go2-1.aster.pl

    TP uwolniła 129 linii. Dla mnie nie TP uwolniła, tylko inni tyle wzięli. Jeżeli w centrali z 3400 czynnymi liniami jest miejsce na PG (przełącznica główna)i nawet sala kolokacyjna, to dostępnych jest 3400 linii + ileś tam nieaktywnych. Tyle krzyku, tyle sal kolokacyjnych porobionych a jakoś mało chętnych. A na dokładkę nie wpisywać ich (operatorów)do bazy przy przełącznicach, by inni nie zorientowali się gdzie, kto atakuje.

  • 0

    18.  2008-03-17 20:58:05

    ukenamuniu: tyle sal kolokacyjnych mówisz... A alternatywni się skarżą, że dostają mase decyzji odmownych.

  • 0

    19. ~ukenamuniu  2008-03-17 22:13:23  host: nat-go2-1.aster.pl

    WitekT: większość central (chodzi o dostęp do przełącznic) jest w budynkach nie należących do TP. Umowa najmu uniemożliwia wejście (jak na razie) do pomieszczeń TP komuś innemu. Inni mogliby sobie coś wynająć, coś pobudować - tylko bez klimatyzacji, bo wyjdzie im za drogo!! No, ale chcą to zwalić na TP. Ty nam TP załatw pomieszczenia u właściciela, wybuduj, to wejdziemy na gotowe. Przecież masz (TP) nam zapewnić uwolnienie. Tylko nic nie refakturuj, wszystko ma być zgodnie z ofertą na LLU (RUO, czy jak jej tam).

  • 0

    20. ~ukenamuniu  2008-03-17 22:36:12  host: nat-go2-1.aster.pl

    WitekT: tam, gdzie nie ma warunków na kolokację w pomieszczeniach TP, TP proponuje zgodnie z ofertą kolokację wyniesioną. Uwaga jednej z Izb do prezentacji LLU/TP w UKE: "Podejście nie jest efektywne – jedynie podnosi koszty Operatora (s. 10, pkt 5);". A może by się tak udało bezkosztowo??

  • 0

    21.  2008-03-17 23:03:05

    ukenamuniu: a to swoją droga, że chcieli by za darmo, a najlepiej z dopłatą. ;) Ale mówili, że nawet na zdecydowaną większość dostają odmowy... I to samo stwierdzenie padło z ust dwóch szefów alternatywnych (nie Tele2).

  • 0

    22. ~ukenamuniu  2008-03-18 00:52:10  host: nat-go2-1.aster.pl

    WitekT: tak, bo wnioski dotyczyły kolokacji a nie dostępu jedynie do przełącznicy (studni zero)- chcą dociągać światłowody i stawiać DSLAM lub jeszcze lepiej (phone/TV/IP). Zabawa w dociąganie kabli/miedzi, gdy nie mają w pobliżu własnej centrali lub węzła, niewiele opom daje, bo do ilu km można wydłużyć linię?

  • 0

    23.  2008-03-18 08:14:36

    ~ukenamuniu - ano właśnie... Tele2 i ich metoda to nie konkurencja, jak sobie wszyscy myśleli. Konkurencja niestety wymaga inwestycji! Takiej u nas nie ma... Teraz może w końcu się zacznie, jak wreszcie doszli do wniosku, ze nikt im na tacy nie poda możliwości trzepania kasiory bez inwestowania ;-)

  • 0

    24.  2008-03-18 08:18:44

    To tylko alternatywa ;-)

Dodaj swoją opinię