Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TP ukarana za brak zapowiedzi

TP ukarana za brak zapowiedzi

sirmark 27 Lipca 2006 16:08

0 0

Telekomunikacja Polska ma zapłacić 1 mln zł kary za brak informacji o cenie połączenia z numerami o podwyższonej opłacie.

Dostawca usługi o podwyższonej opłacie powinien zapewnić, aby użytkownik końcowy w stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej był każdorazowo informowany przed rozpoczęciem naliczania opłat, o cenie jednostki rozliczeniowej połączenia do numeru danej usługi. Bezpłatna informacja o jednostce rozliczeniowej powinna być wdrożona z dniem wejścia w życie Prawa telekomunikacyjnego, czyli od 3 września 2004 r.

Pomimo obowiązywania ustawy TP przez prawie dwa lata nie wdrożyła bezpłatnych informacji o koszcie połączenia na numery o podwyższonej opłacie dla wszystkich taryf dla usług 0-300/0-400/0-700/0-701.

Na podstawie wyników przeprowadzonej kontroli Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej stwierdził, że TP naruszyła obowiązki wynikające z Prawa telekomunikacyjnego w następującym zakresie:
na dzień 19 grudnia 2005 r. użytkownicy końcowi usług 0-300, 0-700, 0-701 otrzymywali bezpłatną informację jedynie o jednostce rozliczeniowej na taryfach T8 i T9, w pozostałych taryfach brak było zapowiedzi (bezpłatnej informacji o jednostce rozliczeniowej);
zapowiedzi w zakresie numeracji 0-300-7xx-xxx, 0-700-7xx-xxx, 0-701-7xx-xxx realizowane były od dnia 16 stycznia 2006 r.;
realizacja zapowiedzi w zakresach numeracji 0-300-(1¸6)xx-xxx, 0-700-(1¸6)xx-xxx, 0-701-(1¸6)xx-xxx oraz 0-400-xxx-xxx nastąpiła dopiero 26 maja 2006 r.;
opóźnienie TP we wdrożeniu ustawowego obowiązku wyniosło więc 20 miesięcy.




Tylko w tym roku Prezes UKE otrzymał około 200 skarg użytkowników w związku z brakiem zapowiedzi słownej o kosztach połączenia z numerami o podwyższonej płatności. Wartym podkreślenia jest fakt, że Prezes UKE nie zgodził się na przesunięcie terminu uruchomienia zapowiedzi do dnia 31 maja 2006 r., o co wnioskowała TP.

Prezes UKE w decyzji z 27 lipca 2006 r. ustalił wysokość kary na kwotę 1 mln zł, co stanowi mniej niż jedną setną kary, jaka mogłaby zostać wymierzona w granicach do 3% przychodu TP za ubiegły rok. W tym wypadku na wymiar kary wpływ miał fakt wprowadzenia od 26 maja 2006 r. zapowiedzi we wszystkich taryfach. Jednakże obowiązek ustawowy został wcześniej naruszony, a opóźnione działania TP pozbawiły użytkowników informacji, które powinny im zostać zapewnione.

Od decyzji Prezesa UKE w sprawie nałożenia kary przysługuje TP prawo odwołania się do Sądu Okręgowego w Warszawie - sądu ochrony konkurencji i konsumentów.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 17
  • 0

    1. ~Longman  2006-07-27 16:22:17  host: euz95.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Moze to nie lezy w zasiegu technologicznym TP SA skoro przez dwa lata nie wdrozyli? :-P

  • 0

    2. ~ehmmmmn  2006-07-27 16:30:32  host: nat01.rtk.net.pl

    Aż miło czytać takie wiadomości :)
    Czekam na dalesz kary od UKE dla &TP:))
    Najbliższe chyba się szykują 16 sierpnia - bo &TP miała czas 30 dni na to by klienci mogli niezależnie korzystać z internetu bez konieczności płacenia abonamentu za telefon..
    Pewnie znowu "nie zdążą" nic zrobić w tej sprawie na czas...
    :)) - Prezesi w &TP i zarządzający tą firmą są chyba bardziej tępi niż ustawa przewiduje - skoro wolą kary płacić i sporo kasy wydawać na prawników niż dostosować się do UKE (a pośrednio UE)
    Nie wiem dlaczego - ale czasem mam wrażenie że miejscami ja nawet - prosty człowiek umiałbym lepiej zarządzać taką firmą jak &TP...

  • 0

    3. ~uke.rulez  2006-07-27 16:34:48  host: gin.nysa.3play.net.pl

    ad.2 to tylko wrażenie ...

  • 0

    4.  2006-07-27 16:55:38

    wkoncu sie wzieli :)

  • 0

    5. ~telepies  2006-07-27 17:01:22  host: abuc56.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Życzę Pani Pani Prezes z okazji imienin dużo zdrowie i braku współczucia dla łamiących prawo. Obyśmy mogli jej się zrewanżować za wszystko co dla nas konsumentów zrobiła do tej pory. Może by Ją na Prezydenta ?

  • 0

    6. ~lepper  2006-07-27 17:21:52  host: n10do2.resetnet.pl

    mie mogę dostać się na forum

  • 0

    7.  2006-07-27 18:02:31

    Dobrze im tak

  • 0

    8. ~  2006-07-27 18:36:08  host: cac136.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ale my jesteśmy mili ;)

  • 0

    9.  2006-07-27 20:53:42

    A ja sie boje,ze jak ktos robi duzo szumu i wszedzie porzadki to zaraz wylatuje z rzadu. Ja osobiscie polubilem ta rozczochrana kobitke! Aneczka rulezzz!

  • 0

    10. ~marek  2006-07-27 23:05:58  host: apn-100-182.gprsbal.plusgsm.pl

    niech zyje prawo, a nawet i sprawiedliwosc!!

  • 0

    11.  2006-07-28 00:10:21

    ***echmmmm nastepną kara bedzie 50 milionów złotych za zwłokę w oddzielaniu neozdrady od abonamentu :) oby ;)

  • 0

    12. ~  2006-07-28 01:53:49  host: dts217.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Czy tak trudno zapamiętać, że poza 0800 i 0801 to numery o podwyższonych płatnościach?
    W budżecie dziura i chcą ją załatać kosztem TP. Ciekawe ile z tym pieniędzy rzeczywiście płaci TP a ile jest umorzonych.

  • 0

    13. ~hiszpan  2006-07-28 09:28:21  host: 213.25.40.130

    zwolni się pare tysięcy ludzi i w budżecie i tak będzie zysk... taka kara odbije się tylko na ludziach tam pracujących... bez premii do końca roku i podwyżek...

  • 0

    14. ~Karol  2006-07-28 09:44:30  host: zv218.internetdsl.tpnet.pl

    hiszpan: a znasz firmy gdzie by dawali tak chętnie premie i podwyżki? Pytam bo ja pracuję u pracodawcu 6 lat i podwyżki nie dostałem ani złotówki. Nie sądzę też by w tp rozrzucali pieniądze (no chyba, że na zarząd) bo szeregowy pracownik pewnie i tak nic by nie dostał..Twoja argumentacja jest podobna do argumentacji tp, która "groziła" zwolnieniami, które miały być spowodowane decyzjami UKE

  • 0

    15. ~jarekt  2006-07-28 10:31:09  host: ebh198.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie badzcie smieszni. To ze my wiemy ile kosztuje polaczenie z 0700 nie znaczy ze wszyscy wiedza. Normalny kraj to taki w ktorym nie trzeba byc specjalista od telekomunikacji zeby uzywac telefonu bez ryzyka, ze wybranie numeru z gazety wpedzi nas w dlugi, ktore splacac bedziemy latami. Tak swoja droga nie ma sie co czarowac - skoro mozna bylo informowac o najdrozszych polaczeniach nie bylo zadnych przeszkod technicznych zeby informowac o wszystkich o podwyzszonej platnosci a jedyny powod tego ze TP obowiazek olala to niezly przychod jaki takie polaczenia generuja. Jak nie ukarac takiego postepowania?

  • 0

    16. ~hettman  2006-07-28 13:42:55  host: host86-143-140-81.range86-143.btcentralplus.com

    nie badzcie glupi,tpsie bardziej sie oplaca placic kary i za prawnika i przeciagac wdrozenie czegos co im zmniejszy dochody bo roznica z zysku osiagnietego z przeciagniecia czegos i potem zaplacenie z tego kary jest dla nich bardziej "dochodowe"

  • 0

    17. ~getITright  2006-07-29 18:42:05  host: phantom.teldom.pl

    @2 - no właśnie chodzi o to że im się BARDZIEJ opłaca nie dostosowywać się do nakazów, zarabiać latami, a potem zapłacić stosunkowo niewielką karę. Naszczęście teraz jest to już niemożliwe, bo decyzje UKE mają rygor natychmiastowej wykonalności :) @hiszpan - a kogo to obchodzi ??? @12 - trudno nie trudno, TPsa MA informować i kropka ! @hettman - tak było, ale się skończyło :) @Karol - no wiesz ty co, dla mnie już poorażką jest pracowanie 6 lat w tym samym miejscu, ale bez podwyżek ?!?! toż to wyzysk !!! i nie próbuj tu ludziom tłumaczyć że to jest normalne, BO NIE JEST ! a jeżeli nie możesz znaleźć innej pracy gdzie będziesz zarabiał więcej, to dlaczego nie wyjedziesz do anglii ??? w końcu tylu ludzi wyjedzie, że pracodawca żeby znaleźć pracownika z jakimiś kwalifikacjami będzie musiał mu dobrze zapłacić...

Dodaj swoją opinię