Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TP Teltech: przetargi na wojewódzkie sieci szerokopasmowe ruszyły zbyt późno

TP Teltech: przetargi na wojewódzkie sieci szerokopasmowe ruszyły zbyt późno

sirmark 10 Kwietnia 2014 08:09

0 0

Przetargi na wojewódzkie sieci szerokopasmowe w perspektywie 2007-2013 rozpoczęły się zbyt późno. Teraz wykonawcy spieszą się, by zdążyć rozliczyć unijne dofinansowanie do końca przyszłego roku. Spośród czterech inwestycji, w których udział bierze TP Teltech, na ukończeniu jest sieć w województwie lubuskim. Największe problemy sprawia realizacja inwestycji w województwie podkarpackim.

Powinniśmy mieć trzy lata na czystą budowę. Potem powinien pozostać czas na rozliczanie projektów. Natomiast na dziś dużo przetargów było w latach 2012-2013, więc zostały tak naprawdę dwa lata na wybudowanie. Te przetargi powinny mieć miejsce w roku 2008-2009. Wtedy nikomu czasu by nie brakło i wszystkie sieci byłyby zrobione zgodnie z założeniami - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Dariusz Kowalczyk-Tomerski, prezes zarządu TP Teltech.

Należąca do Orange spółka TP Teltech buduje regionalne sieci szerokopasmowe w czterech województwach: lubuskim, łódzkim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim. Najbardziej zaawansowany jest ten pierwszy projekt, który jest już ukończony w 98%. Do wybudowania pozostało tylko kilka światłowodów. Kowalczyk-Tomerski ocenia, że prace zakończą się zgodnie z planem, czyli do końca czerwca.

W Łódzkiem pierwszy etap projektu udało się zakończyć trzy miesiące przed czasem. Inwestycje w województwie warmińsko-mazurskim ruszyły rok temu. Umowa została podpisana w kwietniu 2013 r. Do tej pory TP Teltech zrealizował tylko 5% inwestycji, ale prezes uspokaja, że to normalny cykl inwestycyjny. Na początku niezbędne jest zaplanowanie budowy i uzyskanie pozwoleń, co trwa nawet do dziewięciu miesięcy. Potem rusza budowa, która na jednym odcinku trwa nie więcej niż dwa tygodnie. Należy zatem spodziewać się skokowego przyspieszenia.

Projekt podkarpacki rozpoczął się w Polsce najpóźniej. Wspólnie z marszałkiem województwa podkarpackiego staramy się go zrealizować, przyspieszyć, uzyskać konieczne pozwolenia. Aczkolwiek muszę powiedzieć, że spotykamy się czasami z niezrozumieniem jednostek samorządu terytorialnego, które na przykład odmawiają nam prawa wejścia z węzłami dystrybucyjnymi na teren danej gminy czy miasta - wyjaśnia Kowalczyk-Tomerski.
Dodaje, że w jego ocenie takie proceduralne przeszkody nie powinny pojawiać się tak blisko końca projektu. Choć są one rozwiązywane ze wsparciem władz województwa, wywołują opóźnienia. Czasu do stracenia nie ma, bo projekty dofinansowywane z unijnej perspektywy budżetowej 2007-2013 muszą zostać rozliczone do końca przyszłego roku. Kowalczyk-Tomerski ocenia jednak, że gdyby projektowanie sieci szerokopasmowych rozpoczęło się wcześniej, projekty byłyby zrealizowane z zapasem czasu.

Problemem był okres przygotowania do tych przetargów. To były duże, po raz pierwszy w historii tak duże przetargi, prowadzone przez administrację publiczną, ale niestety ten okres trwał za długo i dzisiaj mamy tego skutki. Myślę, że wszyscy wykonawcy sieci zdają sobie sprawę z ciężaru odpowiedzialności w zakresie realizacji tych projektów - ocenia Kowalczyk-Tomerski.

Zaleca, by przyszłe inwestycje projektować "od tyłu". Polega to na wyznaczeniu daty ukończenia projektu, a następnie układaniu harmonogramu poszczególnych etapów wstecz. Budowa sieci szerokopasmowych w Polsce jeszcze się nie kończy. W nowej unijnej perspektywie na ten cel będzie przeznaczony ponad miliard euro. Nowe inwestycje nie będą już miały na celu zwiększenia zasięgu, lecz raczej poprawę szybkości. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju szacuje, że obecnie ponad 16 mln Polaków nie ma dostępu do szybkiego internetu. Niemal połowa z nich mieszka na takich obszarach, gdzie nie opłaca się budować komercyjnych sieci.

Źródło tekstu: Newseria     

w sumie: 10
 • 0

  1. ~  2014-04-10 09:02:32  host: 213-195-160-133.ip.netia.com.pl

  Ten pan ma rację. Dzisiaj na szybko wykonawcy, których sposób wybrania też pozostawia wiele do życzenia, szukają w pośpiechu podmiotów dysponujących rurociągami, które można wykorzystać. Nie idzie to sprawnie, tyle powiem.

 • 0

  2.  2014-04-10 09:55:08

  unas nić się nie robi buduje planowo, dopiero jak niema wyjścia wtedy akcja na hura.

 • 0

  3.  2014-04-10 10:06:08

  A wystarczyłoby zlikwidować wszystkie dotacje i problem rozwiąże się sam. Tam gdzie się opłaca to operatorzy będą budować sieci za własną kasę.

 • 1

  4. ~  2014-04-10 10:13:25  host: 77-253-199-144.adsl.inetia.pl

  @3 - a ten znowu ze swoimi korwinizmami... Nie pajacyku, nie będą budować sieci na terenach nieopłacalnych. Zresztą w tych programach buduje się np. węzły dystrybucyjne, które umożliwiają alternatywnym operatorom pociągnięcie sieci dalej. Światło jest podciągnięte tam, gdzie w bez "dotacji" nigdy by się nie znalazło, no ale wiem, jak to skontrujesz - niech się wieśniaki przeprowadzą.

 • 0

  5.  2014-04-10 10:38:16

  "nie będą budować sieci na terenach nieopłacalnych"
  każda firma tak robi, dlatego ci ludzie potrafią zarabiać pieniądze, a ty dalej pracujesz za marny grosz (albo twoja firma podupada). Prowadząc działalność każdy wydatek musi być zasadny, inaczej bankruci i co gorsza kolejne masy bez pracy.

 • -1

  6. ~Brk!  2014-04-10 11:04:10  host: ip52-2.devices.net.pl

  @4. Weź przejrzyj mapy i sprawdź w jakich miejscach buduje się węzły sieci szkieletowych - w 98% są to miejsca już całkiem dobrze zaludnione i miejsca w których istnieją już operatorzy alternatywni - to tyle z mojej strony. Nikt i nawet za unijne pieniądze nie będzie inwestował w tereny gdzie nie ma jakiegokolwiek potencjału.

  Sieć światłowodowa w Polsce jest bardzo dobrze rozbudowana - wystarczy tylko rzucić okiem na tą mapkę :
  http://www.polskaszerokopasmowa.pl/mapy/infrastruktura-telekomunikacyjna-na-terenie-rp-2012.html

  A teraz porównaj mapy węzłów sieci regionalnych - w 98% węzły się pokrywają. I co ty na to powiesz?

 • 0

  7. ~tkubon  2014-04-10 11:22:54  host: ip-93-154-235-63.free.aero2.net.pl

  @4: Dobrze, a dlaczego Orange buduje za te węzły dystrybucyjne za publiczne pieniądze. Dlaczego robi to Orange, czyli dawny monopolista. Czy myślisz, że jak jest w to zaangażowana władza polityczna to Orange będzie grzecznie wszystkim zainteresowanym alternatywnym udostępniał swoje szafki i kable? Chyba już to z nimi raz przerabialiśmy. To po pierwsze.
  Po drugie: Orange zawsze jęczy i marudzi, dlatego nienawidzę ich szczerze. Najpierw kupili (żabojady) TP ze starą, ale jednak infrastrukturą. Mieli już pokaźną bazę abonentów, wystarczyło zrobić inwestycje i samemu wykurzyć całą konkurencję. Ale oni nie: zatrudnili jakiś polskich menadżerków (takie popychadła do popychania), którzy mieli tak kombinować, żeby jak najniższym kosztem jak najwięcej kasy wyciągnąć. Jak telefonia stacjonarna, dial-up odszedł do lamusa, gdzie nawet im się w Neostradę nie chce inwestować to wołają o kasę z unii. Szczyt bezczelności.
  Po trzecie: Dawałem już tutaj nie raz ten przykład: Czy jak mam piekarnię to ktoś mi będzie do tego dopłacał, czy po prostu interesuje konsumenta cena chleba i koniec? Chyba jednak chleb powszedni jest większą potrzebą niż jakiś internet. Naprawdę tak ciężko zrozumieć zasady wolnego rynku i uwaga - UCZCIWEJ konkurencji

 • 1

  8. ~konio  2014-04-10 18:35:59  host: host-91-222-118-20.myslenice.net.pl

  Z tymi dofinansowaniami jest tak, że jak by ich nie było to ceny kabli, osprzętu i robocizny poszły by w dół! Jak słyszy się, że projekt jest współfinansowany to zawsze firmy dają wyższe ceny bo wiedzą, że inwestor może zapłacić więcej! Takich przypadków znam co najmniej kilka!

 • 0

  9. ~mirekb  2014-04-10 22:11:16  host: apn-31-1-232-102.dynamic.gprs.plus.pl

  orange polska da rade.jestem o tym przekonany

 • 0

  10. ~Realista  2014-04-13 17:43:43  host: 212.160.172.84

  TP Teltech jest zupełnie nie przygotowany do realizacji tej inwestycji, ta firma to praktycznie firma " widmo" , która bazuje na podwykonawcach. A prawda jest taka, że z TP Teltech nie chce praktycznie nikt pracować bo płacą głodowe stawki, czyli szukają jelenia do odwalenia czarnej roboty. W podkarpackim TP Teltech nie posiada ani jednej ekipy do realizacji tego zadania i aż dziw bierze, że służby nie sprawdziły firmy która wygrała przetarg na taką inwestycję wartą ponad 300 mln złotych. A teraz płacz za późno przetarg .... Panie Prezesie trzeba powiedzieć prawdę nie ma Pan kim realizować tej inwestycji, bo po stronie TP Teltechu i Orange pracują już praktycznie sami dyletanci, prawdziwi fachowcy zostali zwolnieni lub zwalniają się sami, nie chcąc być białymi niewolnikami w francuskiej korporacji ORANGE

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-92-174-226.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy płacisz smartfonem lub zegarkiem zbliżeniowo?

Garmin Pay dla klientów PKO BP

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet