Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TP raportuje DSLAM-y, Streżyńska czeka na linie

TP raportuje DSLAM-y, Streżyńska czeka na linie

WitekT 8 Stycznia 2010 16:00

0 0

Prezes UKE Anna Streżyńska dostrzega pierwsze problemy w realizacji zawartego pod koniec października porozumienia z Telekomunikacją Polską, które dotyczą zobowiązań inwestycyjnych telekomu - pisze Polska Agencja Prasowa.

Urząd zgodził się na stabilizację stawek hurtowych do 2012 roku w zamian za 500 tys. nowych linii umożliwiających szybki dostęp do Internetu i modernizację kolejnych 700 tys. Szerzej o porozumieniu pisaliśmy w tej wiadomości, a o szacowanych na ponad 3 mld zł inwestycjach TP - w tej wiadomości.




Im dalej w las, tym więcej drzew. Pojawiają się pierwsze trudności dotyczące m.in inwestycji, ale jesteśmy w trakcie ich wyjaśniania i mam nadzieję, że zakończymy to z sukcesem. (…) Telekomunikacja ostatnio przedstawiła nam raport z pierwszego okresu wykonania, który dotyczy budowy DSLAM-ów. (…) Nie obchodzi mnie, ile jest kart na DSLAM-ie, interesuje mnie natomiast, ile jest linii do klienta i taka jest definicja w zawartym porozumieniu. Natychmiast zgłosiliśmy protest - powiedziała PAP Streżyńska.

Streżyńska zauważa jednak, że to dopiero początki i wszystko musi się "dotrzeć". Przypomniała też, że ostateczna decyzja o zamknięciu postępowania nad podziałem telekomu może zostać podjęta na koniec roku i że do tej pory cały czas będą trwały prace. Streżyńska zaznaczyła także, że Komisja Europejska bardzo pilnuje realizacji zasad porozumienia TP i UKE.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 52
  • 0

    33.  2010-01-09 19:13:07

    WitekT - ja bynm tak na Tepsę nie najeżdżał... Na mojej "znajomiej" wsi, gdzie jeszcze 20 lat temu tylko sołtys, kółko rolnicze, straż ochodnicza i moze 2 mieszkańców miało telefon, różne firmy rózne podchody robiły - telefony jakieś zachodnie czy coś (radio), potem jakiś inny operator, potem tepsa też na radiu... Przyszedł czas na światłowody, pociągnęli chyba 4 czy 3 lata temu, zbudowali centralę, podłaczylo do każdej chałupy kabel praktycznie (chyba, ze ktoś nie chciał (ale i tak nie problem bo do "słupka" ma może 100-200 najdalej) i teraz każdy kto chce ma Neostradę ;- I to nie 1-megową, bo znam ludzi z szybszymi wersjami - 8 Mbps nawet. Łącza pozwalają na 16 Mbps podobno bez problemu.

  • 0

    34.  2010-01-09 19:57:23

    wlo: ja na tepsę nie najeżdżam - to była taka wyrazista kontra w dyskusji.

  • 0

    35. ~  2010-01-09 23:56:08  host: inet20909ns-3s.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    WitekT nie gryzie rączki, która karmi ;-)W głuchych telefonach ani jednej nominacji dla TP group, a bylo za co ;-) Grazyna Piotrowska-Oliwa jako czlowiek roku np., za spadek Orange z I pozycji na dno, albo Witucki za przylaczanie mniej klientow netu niz np. Netia, czy UPC.

  • 0

    36.  2010-01-09 23:57:57

    35: daruj sobie takie anonimowe oszczerstwa bez poparcia w faktach. Wszyscy na rynku dobrze wiedzą, że nikt nie jest w stanie nas kupić i że mamy ostre, stanowcze stanowisko w każdej sprawie. Twoje obrzucananie błotkiem tego nie zmieni.

  • 0

    37.  2010-01-10 15:33:04

    Dodam do 33, że jak tylko możiwości podłaczenia się pojawiły, pozmieniali ludziom łącza radiowe na kablowe - jak by inaczej - sępów się pojawiło trochę... Oczywiście głównie z Netii konsultanci zaczęli wydzwaniać z super ofertami (wtedy jeszcze telefonu tylko chyba - nie pamiętam dokłądnie, natomiast pamiętam pytania - skąd oni wiedzą, że Tepsa zmieniła przyłącza?

  • 0

    38. ~beznick  2010-01-10 23:25:02  host: 86-36-n1.aster.pl

    wlo: mają dostęp do systemu TP o nazwie CHECK-OA. Można w nim śledzić zmiany dostępu (wpisując numer abonenta)z radia lub PCM na na naturalny (miedź).

  • 0

    39. ~n  2010-01-11 01:29:48  host: public-gprs128432.centertel.pl

    34. Witek napisał: "n: a po co stawiać DSLAM-y, skoro nie ma co pod nie podłączyć? Żeby się kurzyły ładnie? No można..." Naprawdę wyrazista kontra. Witek, nie ma sensu dywagować, to i tak na nic nie wpłynie... ale skoro tak bardzo chcesz. Napisałeś tak, że najpierw trzeba kłaść kable, a później dopiero martwić się jak wpiąć je w DSLAM (no bo jak się go najpierw postawi to będzie się kurzył). Podejście z pamiętnej wspaniałej gospodarki socjalistycznej. Robi się tak jak napisał wlo, najpierw stawia się DSLAM a dopiero później prowadzi do niego linie. Dlatego nie dziw się mojej kontrze z porównaniem do media2 i nie czuj się nią aż tak obrażony. Tak się normalnie buduje, a wpadki zdarzają się w końcu nawet najlepszym.

  • 0

    40. ~n  2010-01-11 01:53:57  host: public-gprs128432.centertel.pl

    a dalsza moja kontra wynika z tego, że jako niezależny i w końcu opiniotwórczy dziennikarz powinieneś jednak zwrócić uwagę na inne problemy trawiące naszą telekomunikację. Np. lokalne monopole. Poza tym jakieś 2 m-ce temu napisałeś, że zapytasz się UKE jak wyliczyło poziom asymetrii jeśli chodzi o telefonię komórkową i dlaczego akurat tyle. Jak na razie ciągle cisza.

  • 0

    41.  2010-01-11 08:36:03

    n: tekst o DSLAM-ach nie był kontrą, kontrą było stwierdzenie o GT dla TP. Myślałem, że to zauważyłeś, tym bardziej, że wspominałem o tym dwukrotnie. Jeżeli chodzi o DSLAM-y, to jest to NAJPROSTSZY element inwestycji - przyjeżdża ciężarówka, wyładowuje sprzęt, następnie jest on montowany i podłączany pod linie. I co potem? Ano się kurzy - bo albo są PCM-ki, albo max to 256 kb/s... A harmonogram budowy linii jest, uzgodniony i podpisany przez Wituckiego i Streżyńską. W tym czasie sprzęt się amortyzuje i starzeje. Kolejna sprawa - bardzo bym Ciebie prosił, żebyś po pierwsze darował sobie gładkie teksty o obiektywnym i opiniotwórczym dziennikarzu (co to ma do merytoryki???), po drugie pozwolił mi samemu wybierać tematy i dyskutować tutaj pod dowolnymi newsami, a także nie rozliczał mnie z jakiś materiałów, bo nie przypominam sobie, żebym cokolwiek komukolwiek obiecywał. OK?

  • 0

    42. ~rysiek  2010-01-11 10:00:17  host: 212.160.172.70

    Chciałbym tylko zauważyć, że zgodnie z podpisanym porozumieniem z UKE, TP musi traktować PTK Centertel jako OA. A więc nie ma mowy o przekazywaniu sobie wewnątrz firmy żadnych niedozwolonych informacji, które są dokładnie opisane w porozumieniu. Obecnie w TP jest zamieszanie i nie wiadomo co TP Hurt może przekazywać do TP Detal. A TP Detal musi traktować PTK jak OA. A więc nie ma wiedzy o ruchu w CDMA. – Witek na pewno o tym wie, bo zna porozumienie

  • 0

    43. ~beznick  2010-01-11 10:34:02  host: 212.160.172.70

    WitekT: obrazowo z tą ciężarówką i DSLAM. A co z transmisją pod górę sieci?

  • 0

    44.  2010-01-11 10:35:08

    beznick: no własnie, backhaul... Ale to mimo wszystko jest prostsze w realizacji niż ostatnia mila. :-) Teraz budować ją tam, gdzie są największe skupiska Orange Freedom Pro.

  • 0

    45. ~beznick  2010-01-11 22:48:14  host: 86-36-n1.aster.pl

    WitekT: Najpierw gadki (musiałem uważać by nie napisać gatki) Pani Prezes a dopiero potem publikacja raportu na stronie UKE. Nie dam linka bo to Twój chleb.

  • 0

    46. ~n  2010-01-12 00:03:27  host: public-gprs133266.centertel.pl

    Witek, to nie była obietnica, ale Twoje stwierdzenie gdy dyskutowaliśmy dlaczego akurat tyle. Często piszesz, rozumiem, że możesz nie pamiętać. Teraz jej nie odszukam, bo posty o p4 zwykle obarczone długą ilością komentarzy o MTR, szkoda czasu. Dam więc sobie spokój. A co do DSLAM... nie buduje się ich aby się kurzyły, buduje się tam gdzie jest na nie zapotrzebowanie. Bynajmniej nie ma raczej DSLAM w środku puszczy białowieskiej. Znasz jakiś DSLAM który by się kurzył? A PCM'ki oczywiście swoją drogą, nie jest ich chyba jednak dużo. Zdziwiłem się tylko, że najpierw chciałbyś kłaść linie, a dopiero później kombinować jak wpiąć je w DSLAM. A co gdyby po budowie linii coś z DSLAM nie wypaliło, bo ktoś nie wyraził zgody?. Tak się nie buduje. Poza tym jeszcze raz powtórzę, dla białych plam harmonogram nowych linii na dzień dzisiejszy przewiduje liczbę 0.

  • 0

    47.  2010-01-12 10:11:39

    n: a kto ma jakiejś zgody na DSLAM nie wyrazić? Jest budynek centralowy? Da się wynieść ONU poza centralę? Jest pod niego miejsce? To buduje się linie, a potem stawia DSLAM-y. Tereny, gdzie mają być budowane i modernizowane ŁĄCZA, są jasno określone w porozumieniu. Więc niezbyt rozumiem po co budować najpierw DSLAM-y, skoro nie będzie ich jak wykorzystać bez wcześniejszej modernizacji linii...

  • 0

    48. ~n  2010-01-12 22:39:54  host: public-gprs1861.centertel.pl

    Budynki centralowe często nie są własnością tp. Z ONU też najpierw stawia się szafę, a dopiero później zmienia przebiegi linii. To o czym piszesz, może sprawiać problemy. Wystarczy, że magistralny poprowadzi się z prawej strony szosy, a okaże się, że DSLAM będzie jednak po lewej. Górą puścić nie można, nagle trzeba rozkopać drogę - a to już nie jest łatwe. Sztukowanie kabla też nie wpływa pozytywnie na jego parametry. Sam budując coś takiego stawiałbym najpierw element centralny. Zważywszy też na to, że jak sam trafnie zauważyłeś jest to tańsze i mniej problematyczne. Nowo podłączeni klienci na nowych liniach będą mogli od razu korzystać z usług. Nie będą czekać z głuchym gniazdkiem w domu. TP nie opłacałoby się stawiać DSLAM w miejscu gdzie nie da się poprowadzić linii, inwestycja jednak musi się zwrócić a karty ADSL2+ nie są aż takie tanie. Ale może koniec tematu, bo chyba nie przekonamy się do swoich racji, a dalej byłoby to już tylko jątrzenie. Pozdrawiam i dziękuję za dyskusję.

  • 0

    49.  2010-01-12 22:48:51

    n: często, tzn? Możesz podać jakieś liczby - ile budynków centralowych należy do TP a ile nie? Powiedz mi jeszcze - ile trwa budowa linii, uzyskiwanie pozwoleń, a ile stawianie DSLAM-a? Nie zaczyna się od centralnego elementu topografii, tylko od najtrudniejszego i najbardziej czasochłonnego w wykonaniu. Jeżeli jest projekt, to chyba wiadomo gdzie stanie DSLAM, prawda? Przecież jego się stawia wręcz momentalnie w stosunku do czasu budowy linii. Pomijam już zupełnie fundamentalny argument - TP ma, wg porozumienia, budować linie i to raportować, a nie DSLAM-y...

  • 0

    50. ~n  2010-01-13 01:43:25  host: public-gprs128443.centertel.pl

    Witek, a co powiesz o tym? http://media2.pl/telekomunikacja/60527-tp-do-uke:-tysiace-szybki ch-laczy-internetowych.html Niestety nie podają dokładnego źródła informacji, jedynie tylko UKE. Podobno w 4 kwartale powstało 40 tyś łączy. Co do Twojego pytania, na terenach wiejskich raczej większość budynków to szkoły, biblioteki, urzędy gminy... nie potrafię powiedzieć ile to %. Co do budowy linii, może trwać różnie. Musisz opracować projekt, linia musi przebiegać jakąś trasą. Musisz uzyskać zgody właścicieli nieruchomości (nie możesz od tak sobie rozkopać komuś ogródka), przewidzieć możliwe kolizje z inną infrastrukturą, uzyskać zgody na rozkopanie drogi itd. itp. Dużo tego się znajdzie. Budowa linii to nie jest takie hop siup jak sądzisz.

  • 0

    51. ~n  2010-01-13 01:47:09  host: public-gprs128443.centertel.pl

    I kolejne pytanie, jeśli jest projekt i wiadomo gdzie powstanie DSLAM, dlaczego nie stawiać go od razu.

  • 0

    52.  2010-01-13 08:14:58

    n: kurczę, a gdzie ja napisałem, że linie buduje się "hop-siup"? Zakładam, że zajmie to średni kilka-kilkanaście miesięcy. Więc po kiego grzyba inwestować w sprzęt, który się będzie kurzył i nie będzie na siebie zarabiał? Chyba po to jest projekt, żeby czasowo zaplanować inwestycję, w tym dostarczenie DSLAM-ów?

Dodaj swoją opinię