Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TP przypomina o nowym sposobie wybierania numerów

TP przypomina o nowym sposobie wybierania numerów

LuiN 30 Grudnia 2009 14:36

0 0

Dzwoniąc z telefonu stacjonarnego na numer miejscowy, międzystrefowy, do sieci komórkowej czy teleinformatycznej, nie musimy już wybierać na początku cyfry "0". Grupa TP zachęca wszystkie osoby, które korzystają z telefonów lub innych urządzeń z zaprogramowanymi numerami, by przeprogramowały je zgodnie z nowymi zasadami.

Zmiana sposobu wybierania numerów wynika z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 28. lutego 2008 roku -  dostosowują się do niego wszyscy operatorzy. Zgodnie z Rozporządzeniem, do 15 maja 2010 r. obowiązuje okres przejściowy.

Jeśli w tym czasie wybierzemy numer "po staremu", z zerem na początku, przy losowo wybranych połączeniach pojawi się bezpłatna zapowiedź informująca o zmianach. Po zapowiedzi połączenie zostanie automatycznie przerwane. Zgodnie z Rozporządzeniem, liczba połączeń z zapowiedzią będzie stopniowo wzrastać, od około 1% na początku okresu przejściowego, do 100% po 15. maja 2010 roku.




Osoby korzystające z telefonów, modemów bądź centralek z zaprogramowanymi numerami, powinny przeprogramować je zgodnie z nowymi zasadami już teraz, nie czekając do zakończenia okresu przejściowego. To pozwoli uniknąć  ewentualnych kłopotów z dzwonieniem z błędnie zaprogramowanego telefonu, w chwili gdy  możliwość wybierania numeru z zerem zostanie całkowicie zlikwidowana.

Od 16. maja przyszłego roku obowiązywać będzie już tylko jeden sposób wybierania połączeń krajowych - bez początkowego zera - zarówno z telefonów stacjonarnych jak i komórkowych. Po tej dacie, aż do 15. stycznia 2011 roku po wybraniu numeru  "po staremu", czyli z zerem na początku zawsze usłyszymy bezpłatną informację o zmianie sposobu wybierania numeru, po czym połączenie zostanie przerwane.

Przypominamy jednocześnie, że nie zmienia się sposób wybierania numerów międzynarodowych. Przed numerem kierunkowym kraju, do którego dzwonimy, nadal będziemy wybierać "00". Czyli, dzwoniąc np. do Wielkiej Brytanii, wybieramy tak jak dotychczas, 0044, a następnie właściwy numer.

Źródło tekstu: Telekomunikacja Polska, wł     

Dodaj do:
w sumie: 20
  • 0

    1. ~  2009-12-30 14:45:05  host: 213-238-80-245.adsl.inetia.pl

    Czy +48 nadal można mieć przed numerem?

  • 0

    2. ~asior  2009-12-30 14:56:18  host: 193.19.165.109.osk.enformatic.pl

    tymczasem 95% firm z uporem maniaka podaje na swoich stronach www i produktach tel. 0...

  • 0

    3. ~  2009-12-30 14:59:46  host: awb30.neoplus.adsl.tpnet.pl

    bo jak podasz 0-22 409-56-41 to od razu wiesz, ze to stacjonarny w wawce, a jak niektorzy juz podaja 226 250-084 to sie zastanawialem co to za nowy kierunek komorki

  • 0

    4. ~lwiczek  2009-12-30 15:14:38  host: 83-238-225-208.adsl.inetia.pl

    a ja zacząłem podawać wzytkie numery jako +xx xxx-xxx-xxx, przynajmniej jest jeden schemat ;]

  • 0

    5. ~beznick  2009-12-30 15:18:11  host: 212.160.172.70

    A co z zerem w prezentacji numeru?

  • 0

    6. ~  2009-12-30 15:25:21  host: ip-94-42-38-9.multimo.pl

    Nie będzie.

  • 0

    7. ~  2009-12-30 15:29:19  host: 212.160.172.70

    Od kiedy?

  • 0

    8.  2009-12-30 15:49:23

    @2 - wpisujac nazwy firm w google pierwsze, ktore mi sie pojawiaja na mapie nie maja 0 z przodu, ale zeby nie bylo tak rozowo niektore nawet do dzisiaj nie podaja obowiazkowego kierunkowego...

  • 0

    9.  2009-12-30 15:50:12

    @3 a jak ktos Ci poda numer 0616678000 to bedziesz wiedziec gdzie to jest? 90% osob nie bedzie odrozniac czy to komorka czy to stacjonarny w poznaniu (a jest to ten drugi)... z kolei 895338833 to nie komorka tylko stacjonarka w olsztynie... przyda sie rozszerzenie numeracji o cyferke z przodu.

  • 0

    10. ~  2009-12-30 16:13:56  host: 77-254-206-99.adsl.inetia.pl

    nie rozszerzenie numeracji, tylko co za matoł dał komórka numeracje bardzo podobne z kierunkowymi miast...

  • 0

    11. ~mp  2009-12-30 17:06:05  host: 193.111.166.133

    a co to za różnica jak muszę zadzwonić, to dzwonię, nie interesuje mnie czy to komórka, stacjonary, czy audiotele, skoro i tak muszę tam zadzwonić...

  • 0

    12. ~:))  2009-12-30 17:14:45  host: 94.254.250.35

    bo według mnie rozróżnienie albo powinno być przez długość numeru (ilość cyfr) albo przez jasne doprecyzowanie rozróżnienia (np. pierwszą cyfrą) pomiędzy numerami stacjonarnymi i komórkowymi. A to dlatego, że u nas (w przeciwieństwie do USA, Kanady czy bodaj Rosji), dzwoniąc na komórki ponosimy wyższe opłaty. A tak swoją drogą to czy 0 znika też przed 0-800 czy 0-700?

  • 0

    13.  2009-12-30 17:29:16

    @10 gdzies je musieli wcisnac, a stary podzial administracyjny panstwa w numeracji krajowej pozostal i stad ten bajzel... ktos po prostu przy zmianie wojewodztw nie pomyslal, by zrobic to bardziej czytelnie. jakis czas temu glosno bylo o mieszkancach jednej wioski, ktorzy mimo mieszkania w granicach jednego wojewodztwa na druga strone ulicy dzwonili po stawkach zamiejscowych, bo numeracja byla taka a nie inna ;)

  • 0

    14.  2009-12-30 17:31:40

    @11 dla osob, ktore maja preferencyjne polaczenia na stacjonarne robi to roznice ;) zamieszanie bedzie podobne do tego, ktore bylo gdy przenoszenie numerow stalo sie powszechne. znow beda dziwy na rachunkach dlaczego tak drogo poszlo, chociaz numer wydawal sie z tych tanszych ;)

  • 0

    15.  2009-12-30 17:52:28

    @12 wolisz zaplacic wiecej za minute na komorke, czy skladac sie po polowie na kazda minute z twoim rozmowca nawet jak dzwoni do Ciebie z byle pierdola? kij ma dwa konce ;) ja jestem za wprowadzeniem systemu jaki jest w niemczech - rozszerzenie numerow do 10 cyfr przy czym komorki i inne uslugi typu infolinie dostaja z przodu 1, a stacjonarne i reszta od 2-9.

  • 0

    16. ~beznick  2009-12-30 23:11:34  host: 86-36-n1.aster.pl

    #10: a jaką numerację ten matoł miał przydzielać? W 1996 i 1997 przy 3,5 mln abonentów sieci stacjonarnej wydawało się, że 20 milionów numerów w AB=60 i AB=50 wystarczy na dziesięciolecia...

  • 0

    17. ~:))  2009-12-31 12:24:10  host: 188.33.233.86

    do 15 - przecież o tym piszę - ponieważ u nas opłaca się inaczej za połączenie na komórkę (więcej), to POWINNO być jasne rozróżnienie. Podałem przykład tych paru krajów, bo w tamtym systemie jest to całkowicie obojętne czy dzwoni się na komórkę czy na stacjonarny - czyli TAM takiego rozróżnienia nie potrzeba. Dodam także, że w niektórych krajach komórki maja jeden lub parę zaledwie prefiksów (powiedzmy że to prefiksy - pierwsze cyfry), w Polsce wiadomo że system jest nastawiony na ZAMIESZANIE - bo komórki o takiej samej długości numeru jak stacjonarne, mają numery bardzo podobne do tych kierunkowych. Zapewne są (na 100%) inne, ale przecież nikt nie zapamięta jakie są WSZYSTKIE numery kierunkowe na stacjonarne w Polsce. Do tego dochodzi zamieszanie z płatnymi usługami, które chyba teraz NIE będzie sposób odróżnić. Ciekawe czy zacznie się taka afera, jak kiedyś była z 0700...?

  • 0

    18.  2009-12-31 12:38:08

    17: będzie nowe PNK (Plan Numeracji Krajowej), w której sieci planuje się rozróżniać po pierwszej cyfrze (np. zaczynające się o 1 to stacjonarne, od 2 komórkowe, od 7 premium rate, od 8 - free). Nowa cyfra będzie dodana przed dotychczasowym numerem.

  • 0

    19. ~:))  2009-12-31 12:59:25  host: 188.33.233.86

    do 18/witek - o ciekawe (nie słyszałem), pytanie retoryczne zapewne, dlaczego tego nie wprowadzają RAZEM ze zniesieniem 0...

  • 0