Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TP przegrała z UKE w sądzie ws. RIO 2006

TP przegrała z UKE w sądzie ws. RIO 2006

WitekT 9 Marca 2007 19:35

0 0

9. marca przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym odbyła się rozprawa dotycząca skargi Telekomunikacji Polskiej na decyzję Prezesa UKE z 24. sierpnia, która dotyczyła zmiany i zatwierdzenia Ramowej Oferty o dostępie telekomunikacyjnym w zakresie połączenia sieci (RIO 2006). WSA oddalił skargę TP.

Podczas rozprawy TP podniosła nowy zarzut, że decyzja RIO 2006 nie mogła być wydana, bowiem reguluje ten sam zakres co obowiązująca RIO z 2004 roku. W ten sposób, jak twierdziła TP doszło do wydania drugiej decyzji w tej samej sprawie.

Pełnomocnik Prezesa UKE wskazał, iż zarzut ten nie był podnoszony na żadnym etapie postępowania, oraz wyjaśnił, iż decyzja RIO 2006 została wydana w następstwie wykonania zobowiązania do przedłożenia zmiany oferty ramowej, nałożonego decyzjami Prezesa UKE.

W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd w pierwszej kolejności rozważył zarzut wydania drugiej decyzji w tej samej sprawie. Wskazał, iż składając wniosek o zatwierdzenie RIO 2006, TP wykonywała zobowiązania, nałożone na nią decyzjami Prezesa UKE. Argument sąd uznał za niezasadny, gdyż nie może być tu mowy o tożsamości spraw.




Następnie WSA odniósł się do zarzutu naruszenia prawa poprzez wydanie decyzji przez osobę nieuprawnioną. W pierwszej kolejności Sąd wskazał, iż przedmiotem rozpatrywanej sprawy nie było rozstrzyganie o prawidłowości powołania Prezesa UKE. Ponadto w dacie wydania decyzji Prezes UKE działał na podstawie powołania podpisanego przez Prezesa Rady Ministrów i posiadał kompetencję do rozstrzygania w przedmiotowej sprawie.

Sąd nie podzielił także pozostałych zarzutów wskazanych przez TP w skardze. Sąd zgodził się ze stanowiskiem Prezesa UKE przedstawionym w odpowiedzi na skargę TP i uznał, iż postępowanie było przeprowadzone zgodnie z przepisami prawa, a Prezes UKE zebrał wszelkie dowody w sprawie i wyczerpująco uzasadnił decyzję.

Ponadto sąd stwierdził, iż Prezes UKE ustalając stawki rozliczeń międzyoperatorskich na podstawie benchmarku prawidłowo przyjął dane zawarte w XI raporcie Komisji Europejskiej, co zostało już wyczerpująco wyjaśnione w odpowiedzi Prezesa UKE na skargę TP.

Wyrok WSA nie jest prawomocny. O ofercie RIO 2006 pisaliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 19
  • 0

    1. ~dt  2007-03-09 20:19:49  host: wap.plusgsm.pl

    Jak znam zycie to tepsa mimo ze nie ma racji bedzie sie odwolywac do upadlego.

  • 0

    2. ~  2007-03-09 20:36:59  host: oo7.ipartners.pl

    @dt to pewne. wszak maja jeszcze klintow co to im jeszcze placa. ale najsmieszniejsze jest to, ze sad uznal ze Pani prezes jest lagalna. a tepsa w kazdym kwicie podwaza jej prawne umocowanie. tu dopiero maja tfardy orzech do zgryzienia. tow. sekretarz generalny zarzadu bedzie mial co sprzatac

  • 0

    3.  2007-03-09 22:25:13

    #2 twardy, twardy!!!Coś jest twarde a nie tfarde. Dzięki Bogu moje dzieci nie siedzą w internecie i mam nadzieję,że nauczą się poprawnie pisać. Jestem wzrokowcem i bolą mnie oczy jak coś takiego czytam, a potem się zastanawiam czy to ja przypadkiem nie robię błędów

  • 0

    4. ~dt  2007-03-09 22:45:34  host: wap.plusgsm.pl

    Fakt. Prezes UKE jest legalna. To dopiero cios dla tepsy.

  • 0

    5. ~jareckim  2007-03-09 22:48:57  host: 204.13.236.244

    Coraz więcej tego. Kiedyś to się nazywało analfabetyzm, a teraz dysleksja. Zgroza bierze jak się czyta te mądrości z bykami ortograficznymi.

  • 0

    6.  2007-03-09 22:59:52

    Macie miętkie umysły, jeśli nie wiecie, co to znaczy "TFARDY" :D :D

  • 0

    7. ~Wilk  2007-03-09 23:51:32  host: gw.slowianin.pl

    Choć nei ejstem zapatrzony w TP, jak w obrazek nie mogę doczekać się zabawnych komentarzy o "francuskiej dojarce", jakie to głównie propagował na forum Pawrzes :)

  • 0

    8.  2007-03-10 10:26:53

    Miał rację - TP to rozbójnicy łupiący abonentów na każdym kroku:P

  • 0

    9. ~b52  2007-03-10 11:56:30  host: dsk196.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Szkoda, ze UKE z taka sama determinacja nie walczy z operatorami "alternatywnymi", ktorzy doja klientow jak chca. Ale juz zdazylem sie przyzwyczaic, ze dzialalnosc UKE i dobro klientow, to dwie zupelnie rozne sprawy.

  • 0

    10.  2007-03-10 12:15:35

    b52: "dobro" klienta to także możliwość wyboru oferty wielu dostawców.

  • 0

    11. ~b52  2007-03-10 15:42:00  host: dsk196.neoplus.adsl.tpnet.pl

    WitekT: oczywiscie ze tak! Ale dobro klienta to przede wszystkim dogodne warunki i niskie ceny! A o niskie ceny u alternatywnych UKE nie walczy. W ogole praktycznie nie interesuje ich, co robi netia, czy energis. A te sympatyczne firmy maja przeciez koszty sporo nizsze niz tepsa, a ceny podobne. I co? I wedlug UKE to jest ok. A wedlug mnie znowu traca na tym klienci.

  • 0

    12.  2007-03-10 16:41:14

    b52: a czemu alternatywni mają niższe koszty niż TP?

  • 0

    13. ~getITright  2007-03-11 12:17:34  host: chello087206213042.chello.pl

    @b52 - błeheheh tracą klienci ??? chyba TYLKO I WYŁĄCZNIE klienci TPsy !!! a czy ktoś ich w tej firmie trzyma na łańcuchu ?!? CHCĄ PŁACIĆ kary za nieuczciwość szefostwa TP - TO PŁACĄ ! A pozatym, co do "czepiania" się TP to wszyscy operatorzy łamiący prawo są na celowniku UKE, ostatnio bodaj karę dostał tele2, a era chyba juz nawet przegrała w sądzie, a to że UKE wiele uwagi musi poświęcać TP, to już nikt nie poradzi nic na to że to TP w ordynarny i arogancki sposób łamie wszystklie prawa jakie istnieją i jeszcze żre się w sądach, a dodatkowo jeszcze uprawia propagande że prezes UKE jnie ma umocowania prawnego itd...

  • 0

    14. ~waldas  2007-03-11 12:19:54  host: dti85.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie wiem, czy koszty maja nizsze, bo sie na tm nie znam. Faktem jest jednak, ze poza duzymi miastami takiej netii ze swieca szukac. Ciekawe, ze im sie nie chce dzialac tam, gdzie profity sa mniejsze. Nie slyszalem tez, zeby netia budowala wlasna siec lacz... Oznacza to wiec, ze placac netii nie inwestuje w rozwoj sieci, tylko daje im zarobic.

  • 0

    15. ~czytelnik  2007-03-11 17:16:52  host: dss137.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ~getITright, wlasnie, chodzi o to, zeby UKE zaprzestal prywatnych wojenek z jakims operatorem, a zajal sie kompleksowym spojrzeniem na rynek i dazyl do obnizenia cen w skali calego rynku. A ZADNGO wplywu na obnizenie cen nie ma obkladanie tepsy karami i blokowanie jej nowych promocji i cennikow.

  • 0

    16. ~sylwek  2007-03-11 23:29:28  host: dtp99.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Bo niestety UKE sie wpisuje w PiSowska propagande... :( Znalezli sobie malo popularna firme i teraz udaja, ze cos robia. A klienci jak mieli drogo,tak maja. Az dziwne, ze tyle ludzi wierzy w te propagande...

  • 0

    17. ~qba  2007-03-12 09:42:09  host: dsj58.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Coz, przeciez od dawna widac, ze UKE dziala w interesie tele2 i netii. Ciekawe tylko czym to jest wywolane, jaki interes ma p. Strezynska we wspieraniu kilku wybranych firm... Bo na pewno nie jest to w interesie klientow!

  • 0

    18. ~Nigga  2007-03-12 11:04:58  host: 212.160.172.70

    ad 2 i 4: z tego co ja tu widze to sad nie uznal legalnosci powolania Pani Prezes, tylko stwierdzil, ze nie jest wladny rozstrzygac te sprawe. Ale nie sadze zeby TP mogla cos tu ugrac, gdyby Anna Strezynska nie miala mocnych ekspertyz prawnych w sprawie legalnosci swojego urzednowania to nie szla by tak ostro w regulacjach.

  • 0

    19. ~olo  2007-03-12 13:37:42  host: pc11.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl

    Dla rynku i klientow na pewno bylo by lepiej, gdyby nie szla w te strone w swoich dzialaniach. Bo z tego, co teraz robi nie wynika nic dobrego. Jedynie sa to dzialania pod publiczke i to mocno nie uswiadomiona...

Dodaj swoją opinię