Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TP przegrała z UKE przed SOKiK ws. Dialogu i 0-700

TP przegrała z UKE przed SOKiK ws. Dialogu i 0-700

WitekT 26 Marca 2007 15:45

0 0

26. marca odbyła się rozprawa w SOKiK w sprawie z odwołania Telekomunikacji Polskiej od decyzji UKE z 18. sierpnia 2006 roku w sprawie zmiany umowy o połączeniu sieci pomiędzy TP a Telefonią Dialog. Sąd oddalił odwołanie.

Telefonia Dialog zwróciła się 27. grudnia 2005 roku z wnioskiem do Prezesa UKE o wydanie decyzji zmieniającej "Umowę o współpracy i zasadach rozliczeń z tytułu świadczenia przez Telefonię Dialog na rzecz TP usług z dodatkową opłatą (premium rate) na numeracji 0-708 P QM CDU" zawartą 4. czerwca 2003 roku pomiędzy Telefonią Dialog a TP w zakresie warunków i współpracy tych stron i rozliczeń usług świadczonych na numeracji Telefonii Dialog 0-708 i 0-300.

18. sierpnia 2006 roku Prezes UKE wydał decyzję w sprawie zmiany umowy. Od powyższej decyzji TP S.A wniosła odwołanie zarzucając:
1. Naruszenie art. 156 par. 1 pkt 2 kpa w związku z art. 28 PT - wydanie decyzji przez osobę, która nie została prawidłowo powołana.
2. Naruszenie art. 28 ust. 1 PT - polegające, zdaniem TP, na wydaniu decyzji o zmianie umowy bez uwzględnienia w sposób wystarczający interesów użytkowników sieci telekomunikacyjnych będących abonentami TP poprzez nie zawarcie w decyzji definicji: "nadużycia telekomunikacyjnego" i "oszustwa telekomunikacyjnego".
3. Naruszenie przepisów postępowania tj. art. 7, 11, 77 kpa - poprzez zaniechanie wyjaśnienia całości stanu faktycznego w sprawie oraz nie wyjaśnienie stronie zasadności przesłanek, którymi kierował się Prezes UKE przy rozstrzyganiu.
Sąd w uzasadnieniu ustnym wyroku stwierdził:
ad. 1 W kwestii powołania Prezesa UKE SOKiK uznał brak kognicji tego sądu do rozpoznania zarzutu powołania Prezesa UKE.
ad. 2 Sąd przyjął argumenty zawarte w odpowiedzi na odwołanie, a mianowicie iż TP w toku postępowania nie wykazała w jaki sposób samo wprowadzenie definicji "oszustwa telekomunikacyjnego" oraz "nadużycia telekomunikacyjnego" przyczyni się do ochrony abonentów TP, jak to ujęła TP, "przed różnego rodzaju nadużyciami". Sąd podniósł, iż te kwestie mogą być negocjowane, a z uwagi na zakres wniosku Telefonii Dialog, który obejmował jedynie zmianę polegającą na udostępnieniu w sieci TP nowych usług świadczonych na numeracji 0-300, rozstrzygnięcie Prezesa UKE było prawidłowe.
ad. 3 Sąd podzielił również argumenty zawarte w odpowiedzi odnośnie zarzutu naruszenia przepisów prawa procesowego. TP zarzuciła, iż Prezes UKE nie miał upoważnienia ustawowego do ustalania w drodze decyzji administracyjnej wysokości stawek operatora alternatywnego (Telefonii Dialog) - sąd podzielił zdanie Prezesa UKE, że skoro kwestia ta nie była kwestią sporną i została wypracowana oraz uzgodniona w toku negocjacji między stronami a sama TP w protokole z rozprawy administracyjnej oświadczyła, iż akceptuje stawki zaproponowane przez Telefonię Dialog w Aneksie do umowy, nie było przeszkód do ustalenia przez Prezesa UKE w drodze decyzji opłat za usługi będące przedmiotem umowy.

Sąd podzielił również zdanie Prezesa UKE co do pozostałych zarzutów zawartych w odwołaniu, związanych z wprowadzeniem do umowy elementów dotyczących cennika detalicznego, nie uzasadnienia zastosowania ekwiwalencji pomiędzy usługą 0-300 w sieci Dialog a usługą 0-700 w sieci TP, wprowadzenia definicji usługi audiotekstowej, czy też wprowadzenia do umowy pojęcia LPSS-3 bez jego definiowania.

Sąd zasądził zwrot kosztów w kwocie 720 zł. Sąd w uzasadnieniu ustnym wyroku podzielił argumenty zaprezentowane w odpowiedzi na poszczególne zarzuty odwołania.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 2
  • 0

    1.  2007-03-26 16:56:58

    TPSA, mam nadzieje, ze zaczna w koncu placic kary, czy jeszcze je mozna odliczyc od podatku ? czy juz nie ?

  • 0

    2. ~ukenamuniu  2007-04-05 22:02:19  host: nat-go2.aster.pl

    mikemat: rozprawa nie dotyczyła kary. Kiedyś UOKiK zabronił TP dokonania podwyżki taryf w sieci IN uzasadniając to tym, że numeracja 0708 jest wykorzystywana do świadczenia usług połączeń międzynarodowych przez alternatywnych operatorów (!!). Jeżeli tak, to dlaczego TP nie wystąpi do UKE o numerację z zakresu ABS=708 i nie zacznie SAMA realizować takie połączenia (rozpoczęcie i całe zakończenie zostaje w kasie TP)?!

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-102-236.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet