Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TP przegrała w sprawie decyzji o pozycji znaczącej

TP przegrała w sprawie decyzji o pozycji znaczącej

WitekT 19 Maja 2009 13:59

0 0

Sąd oddalił odwołanie Telekomunikacji Polskiej od decyzji nakładającej obowiązki regulacyjne na krajowym rynku świadczenia usług połączeń telefonicznych w sieci stacjonarnej. Wyrok nie jest prawomocny.

18. maja Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie Telekomunikacji Polskiej od decyzji Prezesa UKE z 30. sierpnia 2007 roku oraz od postanowienia Prezesa UOKiK z 10. sierpnia 2007 roku. Oba zaskarżone przez TP dokumenty dotyczyły ustalenia, że na krajowym rynku świadczenia usługi krajowych połączeń telefonicznych w stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej dla konsumentów nie występuje skuteczna konkurencja oraz wyznaczenia TP, jako przedsiębiorcy zajmującego znaczącą pozycję na rynku właściwym i w związku z tym nałożenia na Spółkę obowiązków regulacyjnych.

SOKiK oddalił odwołanie TP w całości. W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd zwrócił uwagę, że postępowanie przed tym sądem ma charakter postępowania pierwszoinstancyjnego, a zatem znaczenie w przedmiotowej sprawie powinny mieć jedynie zarzuty bezpośrednio pozbawiające przymiotu prawidłowości rozstrzygnięcia w postaci zaskarżonej decyzji Pozwanego. Sposób procedowania organu regulacyjnego w trakcie podejmowania decyzji, w tym ewentualne uchybienia w trybie przekazywania dokumentów pomiędzy regulatorem a Komisją Europejską - nie mają dla zaskarżonej decyzji znaczenia. Istotnym jest, że finał powyższego postępowania w postaci rozstrzygnięcia jest prawidłowy zarówno w kontekście przepisów prawa wspólnotowego jak i krajowego. Zainicjowanie/zgłoszenie sprawy nie było obarczone wadami, zaś samo rozstrzygnięcie nie pozostaje w sprzeczności z zajętymi przez Komisję Europejską oraz Prezesa UOKiK stanowiskami.
SOKiK podkreślił, że w przeprowadzonym przez Prezesa UKE procesie badawczym na płaszczyźnie rynku właściwego, istotne są zjawiska zachodzące przed, jak również w dacie wydania zaskarżonej decyzji. Nie mają zaś znaczenia zjawiska zachodzące po wydaniu decyzji, na które powoływała się TP - nie wykazując jednocześnie przesłanek, które mogłyby ten proces badawczy podważyć. Natomiast istotą każdego rynku jest jego dynamiczny charakter, dlatego pewne okoliczności ustalone mogą podlegać zmianom (co zresztą zostało uwzględnione w metodologii prowadzonego przez Prezesa UKE postępowania).

Podnoszone przez TP kwestie wydawanych decyzji, jak również zawieranych umów WLR, dających możliwość operatorom alternatywnym wejścia na rynek, nie zmieniały jeszcze w ocenie Sądu struktury rynku właściwego. Po pierwsze miały miejsce po wydaniu zaskarżonej decyzji, po drugie wszystkie decyzje WLR zostały zaskarżone przez TP, a część z nich wskutek tego uchylona. Ponadto nieprawomocna decyzja nie może być miarodajną dla przygotowania przez operatorów alternatywnych odpowiedniej strategii wejścia na rynek.

Nałożenie poszczególnych obowiązków regulacyjnych stanowi konsekwencję spekulacji myślowej ukierunkowanej na przyszłość. TP nie wykazała, że określone zagrożenia w ogóle nie istnieją na rynku. Sąd wskazał również, iż nałożone obowiązki nie są też dotkliwe dla przedsiębiorcy, zaś np. prowadzenie działalności w oparciu o ponoszone koszty, powinno być przecież podstawą racjonalnej ekonomii i gwarantować utrzymanie się danego podmiotu na rynku.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 11
 • 0

  1. ~slonik  2009-05-19 15:53:24  host: proxy4.satfilm.pl

  Czy aby operator mający status "operatora narodowego" nie powinien w pierwszej kolejności dostarczać swoich usług tam, gdzie jeszcze ich nie ma? Jaki wobec tego jest status firmy telekomunikacyjnej używającej w nazwie słowa "Polska" (to chyba do czegoś zobowiązuje)?

 • 0

  2.  2009-05-19 16:07:28

  TP jest to tylko marka... majac status o znaczacej pozycji podlegaja regulacji UKE oraz czesto w praktyce musza swiadczyc uslugi tam gdzie jest to deficytowe (wsie itp), a inni operatorzy, ktorzy nie maja takowej pozycji skladaja sie na ta deficytowa dzialalnosc oddajac jakis % od swoich dochodow.

 • 0

  3. ~  2009-05-19 16:24:16  host: doj142.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Tylko czy TP kiedykolwiek dostała coś od UKE za tą działalność?

 • 0

  4.  2009-05-19 16:32:48

  owe skladanie sie operatorow alternatywnych na dzialalnosc operatora 'narodowego' jest pewnym grantem od UKE.

 • 0

  5. ~Chrome_TP  2009-05-19 16:33:53  host: 212.160.172.70

  ad 3 kiedyś tak - teraz są z tym spore przepychanki ;]

 • 0

  6. ~ukenamuniu  2009-05-19 19:51:37  host: 86-59-n1.aster.pl

  thonka: przyjechałeś z jakiegoś kraju Unii? U nas operatorzy mają się składać na TP? Jest taki przepis o dopłacie do kosztów netto, chyba jednak nie jest znany Prezesowi UKE.

 • 0

  7. ~  2009-05-19 22:59:29  host: oo6.ipartners.pl

  Prezes UKE zna ten przepis ;-) Juz od lat watpliwosci budzi natomist wiarygodnosc wyliczen &FTP. Tam miszczowie od kreatywnej rachunkowosci pracuja. Enron by sie ich nie powstydzil...

 • 0

  8. ~ukenamuniu  2009-05-19 23:13:53  host: 86-59-n1.aster.pl

  To może nie wie co to audyt:(ang. audit ) to szczegółowa analiza działalności danej organizacji, prowadzona przez zewnętrznych, niezależnych specjalistów w celu ujawnienia ewentualnych problemów czy nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu. Audyt może dotyczyć każdego aspektu funkcjonowania firmy, jednak najczęściej stosowany jest audyt finansowy organizacji.

 • 0

  9. ~Chrome_TP  2009-05-20 13:30:34  host: agb221.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Och wie, wie co to audyt ale ma zgryza jeśli wyniki tegóż audytu są nie po jej myśli a do audytora nei ma jak się przyczepić :>

 • 0

  10. ~kar-cia-cze  2009-05-20 14:08:37  host: 188.33.106.39

  Dla przypomnienia: audyty tp do dzisiaj przygotowuje Ernst&Young, który przejął Arthura Andersena.

 • 0

  11. ~Gormar  2009-05-20 22:43:31  host: 217.96.62.235

  @10. To nie ci sami co prowadzili audyty w Enronie ?

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-104-202.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy doczekamy się cenzury internetu w Polsce?

Kolejna próba cenzurowania Internetu w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet