Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TP płaci co miesiąc swoim niedoszłym klientom 1,5 mln zł

TP płaci co miesiąc swoim niedoszłym klientom 1,5 mln zł

WitekT 9 Kwietnia 2009 13:37

0 0

Telekomunikacja Polska płaci co miesiąc trzydziestu tysiącom osób po 50 zł. Za co? Za to, że... nie mają telefonu. Płaci, bo musi. Trzy lata temu UKE uznał TP - na jej własny wniosek - za operatora świadczącego tzw. usługę powszechną - pisze Gazeta Wyborcza.

W związku z tym, że od 5. maja 2006 roku TP jest operatorem świadczącym usługę powszechną na terenie całego kraju, musi podpisać umowę z każdym, kto się zgłosi, i zapewnić dostęp do usługi w ciągu 18 miesięcy. Gdy termin mija, a telefonu wciąż nie ma, płaci odszkodowanie - dopóki linii nie założy.

Osób, które złożyły wnioski i czekają na przyłączenie, jest około 50 tys. - mówi Gazecie osoba zbliżona do TP.

TP oficjalnie nie chce potwierdzić tych danych i mówi tylko, że są to promile w stosunku do liczby klientów. Dlaczego TP nie ciągnie kabli? Rzecznik telekomu Wojciech Jabczyński tłumaczy, że się nie opłaca, bo TP, jak każda prywatna firma na konkurencyjnym rynku, musim przy planowaniu inwestycji brać pod uwagę ich rentowność.




Instytucja usługi powszechnej nie jest do tego, żeby płacić klientowi, unikając świadczenia usługi, lecz żeby naprawdę tę usługę zapewniać. Ustawa ani rozporządzenie wykonawcze nie powinny dopuszczać wypłacania ekwiwalentu zamiast świadczenia - mówi prezes UKE Anna Streżyńska.

Według Streżyńskiej, dane zdobyte przez Gazetę i tak nie pokazują skali problemu, bo tysiące osób dawno się zniechęciły brakiem reakcji i korzystają z telefonów komórkowych.

Teoretycznie, jako operatorowi świadczącemu usługę powszechną, tam, gdzie nie kalkuluje się pociągnięcie linii, TP przysłuje dopłata do takich inwestycji. Ale UKE odmawia firmie zgody na te opłaty, bo twierdzi, że operator nie udowodnił, że świadczenie tej usługi jest nierentowne. Wniosek o dopłatę za 2006 rok jest w sądzie, wniosek za 2007 rok jeszcze bada biegły.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 63
  • 0

    44. ~e  2009-04-09 23:39:25  host: apn-77-113-56-33.gprs.plus.pl

    36*** to, ze masz kabel w domu i kiedys miales tel stac. nie oznacza, ze nadal sa warunki, by moc Ciebie podlaczyc. Czynnikow moze byc wiele. A to np. zapchana polka ADSLAM, a to np w Twojej dzielnicy jest juz za duzo userow Neo, co przeklada sie na duze szumy, zapchane pasmo (tak tak - kable tez nie sa z gumy i tutaj tez sa problemy z czestotliwosciami i kanalami) itd... Mowisz, zeby TP inwestowala? A po co? Po to, zebys mogl na nowo wybudowanych liniach wziasc BSA netii i innych pasozytow, ktore NIC nie inwestuja? :)

  • 0

    45. ~e  2009-04-09 23:55:58  host: apn-77-113-56-33.gprs.plus.pl

    38*** no to w takim razie TP inwestuje, bo PTK to nadal TP ;) Podobnie jak kilkadziesiat innych firm zalezych od TP. Inna sprawa, ze tak jak powyzej (w poprzednim poscie napisalem) po co ma TP inwestowac, skoro inni KABLOWI tego nie robia? Dlaczego UKE nie nakazal np wielkiej trojcy GSM udzielic za darmoche (jak to zrobil w przypadku drutow TP) swojej infry Playowi i kazdemu kto o to wystapi? bo jest ich wiecej i UKE juz tam swoich sil w walce nie widzi? Dlaczego tam w normalny sposob Play mogl dogadac sie z Plusem i nikt nie psiczy na UKE? Dlaczego nie moglo tak byc w przypadku TP i jej pasozytow? PS. Dublowanie infrastruktury - po co nam po kilka masztow - moglby powstac jeden operator, a Plus, Era, Orange, Play i inni chetni mogli by sobie od niego spokojnie dzierzawic maszty i nie bylo by problemow. Dlaczego tylko w przypadku drutow wymaga sie od jednego podmiotu, by budowal infrastrukture, a na innym rynku jest juz w miare cywilizowanie? no i najwazniejsze - dlaczego dazy sie do jeszcze wiekszej monopolizacji rynku przez i tak juz moloch, a ma sie gdzies wspieranie inwestycji przez mniejsze firmy? By pozniej moc go regulowac i kontrolowac? Jak jest z ta kontrola, to wlasnie widzimy na przykladzie lobbingu Netii i sp. Tele2 w UKE... UKE trzeba zreformowac, bo wieczna wojna z TP i wspieranie wybranych podmiotow, to nie jest regulacja... a gdzie regulacja Poczty polskiej???? Tez podlega pod UKE, a mimo to, UKE zamiast walczyc z monopolem, to gio wspiera, nakladajac absurdalne kary i wprowadza durne przepisy wobec jej maluczkich konkurentow... ja uwazam ze jednak ktos w UKE dostal w lape, albo dostanie po zakonczonej kadencji, bo tak zle wszystkim innym, oprocz wybranych podmiotow, jeszcze nie bylo.... Lapowka moze byc np. stolek w RN, ale czas pokaze, gdzie pewna Pani bedzie pozniej pracowac... Niby to nie GazoPolis, ale przytocze podobny (jeden z mnostwa przykladow) przypadek bylego kanclerza Niemiec, ktory teraz jest w RN Gazpromu...

  • 0

    46. ~e  2009-04-09 23:58:54  host: apn-77-113-56-33.gprs.plus.pl

    acha - dodam, ze bodzcem dla TP nie sa kary... Dla nich bodzcem jest konkurencja. Jak u mnie na wiosce nic nie bylo, to TP miala to gdzies. jak wkroczyli alternatywni dostawcy, to TP w ciagu 3 mies wymienila stara centrale, na funkiel nowke. Podobnych przypadkow bylo wiele (info z grupy cyberbajta)

  • 0

    47. ~  2009-04-10 07:36:17  host: 212.160.172.70

    #38 WitekT - a ja w stosunku do moich przychodów więcej wydaję na kawior niż Bill Gates :-D

  • 0

    48.  2009-04-10 08:35:02

    Greg: sprawdzałem - powyżej kosztów amortyzacji. :-)

  • 0

    49.  2009-04-10 08:36:09

    e: podstawowy błąd Twojego porównania - chodzi o zdublowanie sieci dostępowej, bo to jest największy koszt. Ile kosztuje średnio dotarcie do abonenta miedzią, a ile radiem? Odpowiedź oprzyj na analizie oferty CDMA450. :P

  • 0

    50.  2009-04-10 08:36:32

    47: WYDAJESZ, ale to nie jest inwestycja. :-)

  • 0

    51. ~hiddink  2009-04-10 10:03:15  host: chello089076217084.chello.pl

    40: Ja tam niedawno czytałem jakiś raport, czy dokument, w którym podane były nakłady na inwestycje (telefonia stacjonarna oraz infrastruktura mobilna)poniesione przez tp w ostatnich 7 czy 8 latach. Dokładnych danych nie pamiętam, ale małe kwoty to nie były...

  • 0

    52.  2009-04-10 10:06:50

    hiddink: inwestycje są poniżej amortyzacji, czyli te pieniądze nie pozwalają nawet na odtworzenie zużywającej się infrastruktury.

  • 0

    53. ~ukenamuniu  2009-04-10 10:55:53  host: 212.160.172.70

    Central bym nie odtwarzał..

  • 0

    54. ~qwerty  2009-04-10 11:26:06  host: public61920.xdsl.centertel.pl

    44 pracujesz w Tp lub ktoś z twojej rodziny, że ich tak bronisz?:) Co do tego że Netia nie inwestuje to się zgodzę, ale jak ma inwestować jak infrastrukturę, Tp wykupiła za przysłowiowe grosze kilkanaście lat temu i teraz jest jej właścicielem, budowa osobnej infrastruktury mija się z celem, Moim zdaniem wszyscy operatorzy w zależności od ilości klientów powinni pokrywać koszty inwestycji. Jak na razie to nowoczesna infrastruktura powstaje w takim tempie jak autostrady:) Jedynie Play inwestuje i to widać miejmy nadzieje że utrzyma tempo inwestycji i wymusi inwestycje na konkurencji.

  • 0

    55. ~mieeetek  2009-04-10 12:27:57  host: 212.160.172.70

    #50 oczywiście, że to jest inwestycja - przezcież nie kupuję kawioru dla siebie tylko dla Niej ;-)

  • 0

    56. ~wazo  2009-04-10 14:28:03  host: dqh66.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A jak sobie wyobrażasz, że wszyscy operatorzy powołają wspólną spółkę do kładzenia linii? Play inwestuje bo chce się uniezależnić od infrastruktury Plusa. TP woli płacić, bo niestety jak połozy drogie kable, to zaraz ktoś na nich kable położy. I bedzie pozamiatane z inwestycją

  • 0

    57. ~qwerty  2009-04-10 17:33:54  host: public61920.xdsl.centertel.pl

    Nieważne jak, ważne żeby się jakoś dogadali i ruszyło coś w tym kierunku, dla mnie to mogą nawet ciągnąć losy kto będzie płacił za inwestycje:)

  • 0

    58. ~e  2009-04-10 20:00:55  host: apn-77-113-154-116.gprs.plus.pl

    54*** Nie, nie pracuje w TP, a wrecz swego czasu bylem ich konkurentem. Dla mnie TP nie byla zadna konkurencja, za to Tele2 i Netia owszem. Dlaczego? Otoz firmy te nie zainwestowaly ani grosza w calym moim wojewodztwie, ale dzieki BSA i WLR przejely mase klientow nie tylko TP, ale i takich firm jak moja. Nie jest latwo konkurowac z kims, kto za grosze dzierzawi od TP infrastrukture. Ja swoja musialem budowac za kilkadziesiat tys zl (to kwota na maly wycinek _gminy_), a co zrobily takie tele2 albo Netia? Zapytasz - czemu ja nie zrobilem tak jak te pasozyty? A no odpowiedz jest banalna - zeby byc pasozytem na liniach TP, trzeba podpisac umowe za kilkadziesiat mln zl. UKE tak sprytnie to skonstruowal, zeby tylko wlasnie pasozyty mogly pasozytowac. Nie, nie uznaje TP za wzor cnot, ale to co bylo w TP, a to co jest teraz to duzy PLUS dla TP (chodzi glownie o jakosc obslugi i uslug). Nie tylko cena jest wazna. Sa ludzie ktorzy wola doplacic te 2zl wiecej i chca miec jakosciowo o wiele lepszy produkt. Jak mialem awarie linii w TP(a to zerwana przez Tira linia, a to zlodzieje miedzi, a to silne wiatry,ktore przewrocily slup etc), to nawet w tym samym dniu technicy naprawiali i dzialalo. Jak mialem problemy z netem, to wrecz ekipa ze Sosnowca sie do mnie fatygowala... A jak ciotce linia po burzy przestala dzialac, to Tele2 odeslalo ja do TP - taka jest roznica. BSA bylo by naprawde ok, ale na zasadzie jak MVNO w komorkach, gdzie podmioty dogaduja sie miedzy soba i ustalaja stawki. BSA i WLR powinno byc na zasadzie nie tyle nizszej ceny, ale dodatkowych uslug. A tak to zrobiono jeden wielki szwindel, wzieto w lape od Tele2 i Netii, wysylajac przy okazji mase firm na zasilek. PS. Dlaczego UKE nie interweniuje rownie zaciekle w przypadku Poczty Polskiej, albo NASK???? Bo tam nie ma kto dac w lape? Bo tam tez sa skorumpowani urzednicy, ktorzy z panstwowego mienia zrobili sobie swoj prywatny folwark? Serio - proponuje sie glebiej zastanowic, a nie tylko byc anty TP.

  • 0

    59. ~e  2009-04-10 20:09:14  host: apn-77-113-154-116.gprs.plus.pl

    zeby nie bylo, to podoba mi sie LLU, ale jak sami Panstwo widzicie, zaden alternatywny nie jest tym zainteresowany, bo to wlasnie wymaga inwestycji,a po co inwestowac, jak mozna niezla kasiore miec z WLR i BSA? naprawde dziwi mnie, ze nikt nie widzi lobbingu Netii w UKE... mami sie nas klientow, ze to TP jest taka droga... ze jest monopolista... Ale nikt juz nie kaze byc w TP! Jest mnostwo mozliwosci by tam nie byc. Ze nie ma warunkow technicznych? To niech Netia podciagnie szkielko i niech wpina po LLU... Naprawde proponuje patrzec tez tej drugiej stronie na rece, a nie tylko tepic jedna...

  • 0

    60. ~  2009-04-10 20:11:34  host: apn-77-113-154-116.gprs.plus.pl

    ...a po co inwestowac, jak mozna niezla kasiore miec z WLR i BSA? Przeciez dzieki UKE Netia bedzie miala za free dostep do nowych linii, ktore wybuduje TP :) O to tu tak naprawde chodzi - o lobbing, a przy okazji o sobra propagande dla UKE...

  • 0

    61. ~  2009-04-11 00:42:10  host: public63509.cdma.centertel.pl

    e*** ja z postu 36- to co proponujesz zebym zrobil? tp nie chce podlaczyc a akurat przypadkiem spotkalem wczoraj przedstawiciela netii i on powiedzial ze na kabach tp oni nie moga zalozyc swojego tela. pisales o bsa czy wlr- ja chcialem zalozyc orange freedom wiec wszyatko by zostalo w grupie tp wkurza mnie jedynie ich podejscie, mialo byc wszystko cacy a technicy powiedzieli ze sie nie da... w koncu wzialem orange cdma bo blueconnect i iplus to porazka na wsi a cdma chodzi o wiele lepiej ale nie az tak dobrze jak kabel.....

  • 0

    62.  2009-04-11 13:34:34

    ~wazo - te zasady są dawno ustalone. Tak - sprowadza się to do tego, ze jeden kładzie i prosi o dofinansowanie, na które składają się inni ;-) Czyli jakby taka spółka... Problem w tym, że nie bardzo w życie daje się wdrożyć ten system. I zdaje się, ze to nie po stronie operatorów tak naprawdę leży problem.

  • 0

    63. ~ukenamuniu  2009-04-11 19:09:38  host: 86-59-n1.aster.pl

    wlo: jeden świadczy usługę powszechną i zgodnie z Pt występuje o dopłatę do kosztu netto a tu Prezes pokazuje mu gest Kozakiewicza

Dodaj swoją opinię