Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TP otrzyma dopłaty do usługi powszechnej?

TP otrzyma dopłaty do usługi powszechnej?

LuiN 26 Czerwca 2008 09:10

0 0

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję prezes UKE odmawiającą Telekomunikacji Polskiej dopłaty do tzw. usługi powszechnej - pisze Gazeta Wyborcza.

Chodzi między innymi o utrzymanie budek telefonicznych, łącza aż do domu abonenta czy udzielanie informacji o numerach telefonicznych. We wrześniu 2007 roku UKE zadecydował, że nie przyzna TP dopłat do nierentownych usług, które spółka ma obowiązek utrzymywać jako przedsiębiorca wyznaczony przez regulatora do świadczenia usługi powszechnej.




Odmowa UKE tłumaczona była wtedy tym, że operator nie udowodnił, iż świadczenie usługi powszechnej jest dla niego nierentowne. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję UKE. Z komunikatu TP wynika, że w ustnym uzasadnieniu sąd stwierdził uchybienia w przeprowadzonym przez UKE postępowaniu.

Wysokość dopłaty, która zdaniem TP powinna wynieść 140 mln zł, jest pokrywana proporcjonalnie przez wszystkich operatorów, których przychody przekraczają 4 mln zł.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 9
  • 0

    1.  2008-06-26 09:19:29

    Przepisy są jane - ma prawo dostawać dopłatę. Nie było chętnego na "wyznaczonego", więc niech się Szerf cieszy, że nie musiała nakazowo wyznaczać. A argument, ze nie udowodniono... No cóż - nie znam się na tym, ale zawsze da sie coś uwalić w analizie i stwierdzić, ze wnioski są niewłaściwe ;-) Z drugiej strony - jeśli jest jakiś mądry, kto potrafi to dokłądnie wyliczyć - zastanawia mnie, czemu nie zarabia milionów na swoej wiedzy i umiejętnościach? Czemu siedzi gdzieś w biurze i za marne pieniążki twerdzi, że jest źle policzone?? ;-)

  • 0

    2. ~ukenamuniu  2008-06-26 10:13:54  host: 86-59-n1.acn.waw.pl

    wlo: 1/ TP sama (jako jedyna firma) zgłosiła się do konkursu na usługę powszechną. Powód? By wskaźniki jakości świadczenia usługi powszechnej wynikały z możliwości sieci i systemów a nie były wzięte z głowy, czyli z niczego. 2/ Ten ktoś nie twierdził chyba, że jest źle policzone, tylko powtarzał, że nie ma przekonania czy dobrze.

  • 0

    3. ~  2008-06-26 10:16:31  host: krajan.fm.net.autocom.pl

    Dofinansowanie budek telefonicznych czy udzielanie informacji o numerach jest zrozumiałe, jednak dofinansowanie łącza aż do domu abonenta tego nie rozumiem. Czy miesiecznie 50 zł abonamentu to mało?

  • 0

    4.  2008-06-26 10:38:39

    jak można dawać dopłaty monopolistom i złodziejom?

  • 0

    5. ~zetafon pl  2008-06-26 10:43:03  host: adsy141.neoplus.adsl.tpnet.pl

    no pieknie , żabojady chcą znowu troche kasy z Naszego kraju wyciągnąc !!!

  • 0

    6.  2008-06-26 14:53:43

    ~ukenamuniu - jakby się nie zgłosili, to i tak z przymusu by byli wyznaczeni - jako jedyni w kraju spełniają wymagania. Wiec nie ma znaczenia jak to się odbyło. A że każdy chce zarobić/zaoszczędzić... Ty nie? Twoja firma nie? Noooo... to jesteś/jesteście jakimś ewenementem ;-) A czy ja do konkretnego ktosia piłem?? ;-D

  • 0

    7.  2008-06-26 16:24:26

    #6 - no i wlasnie glownie o to sie TP rozchodzi. zeby miec na czym przyoszczedzic, przy okazji troche uszczuplic budzet konkurencji. bylo nie bylo 140mln piechota nie chodzi, tym bardziej, ze robia na nie zrzute inni operatorzy ;)

  • 0

    8.  2008-06-27 00:16:34

    3*** nie zebym byl obronca TP, ale... tam gdzie TP nie ma wlasnych slupow, to placi (zazwyczaj energetyce) dzierzawe, a tam, gdzie ma wlasne, to placi podatki (glownie do urzedow gmin i miast). Druga sprawa, to koszt utrzymania sieci kablowej jest znacznie wiekszy niz sieci radiowej, jakimi sa sieci komorkowe. Czy 50zl to duzo? Mysle ze to jest cena wlasciwa, bo do tego nalezy tez wliczyc wyplaty za serwis,nowe kable _miedziane_(bo stare sa notorycznie przez zlodziejski polski narod kradzione), a ze wynagrodzenia w polsce ida non stop w gore jak i cena miedzi (i wszystko inne), to i na to trzeba miec kase. Z tego co sie orientuje, to TP dostaje dotacje do abonamentow socjalnych, ale tu ukenamuniu jest lepiej poinformowany ;) Siec komorkowa, zeby pokryc zasiegiem jakas miescine, wystarczy, ze wykupi/wydzierzawi dwie dzialki i postawi maszty... TP, zeby zapewnic porownywalny zasieg. musialaby przekopac ta miescine, dogadywac sie z pazernymi mieszkancami o pozwolenia na przekop/podkop itd i zanim zaczeli by na tym zarabiac, to wczesniej by pewnie kilkukrotnie zbankrutowali. Dotyczy to co prawda wszystkich operatorow kablowych, ale tak to sie mniej wiecej ksztaltuje ten biznes. Nie wspomnialem o jeszcze welu innych sprawach, ale jak ktos obiektywnie patrzy na rynek telekomunikacyjny, to sam sie doszuka...

  • 0

    9. ~ukenamuniu  2008-06-30 21:20:55  host: 86-59-n1.acn.waw.pl

    empireus: TP nie dostaje żadnych "dotacji" do abonentów socjalnych.

Dodaj swoją opinię