Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TP o żądaniach Duńczyków

TP o żądaniach Duńczyków

WitekT 14 Stycznia 2011 15:47

0 0

Telekomunikacja Polska spodziewała się, że DPTG wystąpi z roszczeniami dotyczącymi drugiej fazy arbitrażu i od dawna prowadzim przygotowania prawne w tej sprawie. Kwota w przybliżeniu 1,2 mld złotych za lata 2004-09 nie znajduje poparcia w żadnych faktach - mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik Grupy TP.

Co więcej, stoi ona w sprzeczności nawet z wcześniejszymi deklaracjami strony duńskiej, która 6. września 2010 roku poinformowała, że w oparciu o decyzję wydaną przez arbitrów w pierwszej fazie, jej żądania dotyczące drugiej fazy wyniosą około 500 mln zł. Tymczasem jesteśmy świadkami powtórzenia sytuacji z pierwszej części arbitrażu - bezpodstawnej eskalacji żądań składanych w sądzie arbitrażowym - mówi Jabczyński.

Jak mówi rzecznik, dla TP niezrozumiały jest także fakt złożenia dokumentów do arbitrażu w momencie, gdy pierwsza decyzja arbitrów czeka na rozpatrzenie przez dwa sądy. TP wykorzystała bowiem przysługujące jej środki odwoławcze i złożyła pozew o unieważnienie decyzji arbitrów do sądu w Austrii. Jednocześnie 9. marca odbędzie się rozprawa w sądzie polskim o nadanie wykonalności decyzji. Jak dodaje Jabczyński, zdaniem ekspertów prawnych, już sam fakt toczenia się sprawy w sądzie austriackim może być wystarczający do wstrzymania działań sądu polskiego.
Warto też pamiętać o szerszym kontekście historii. W roku 1991 strona duńska otrzymała od naszego poprzednika prawnego - przedsiębiorstwa państwowego Polska Poczta, Telegraf i Telefon, równowartość 13 mln euro na wybudowanie światłowodu. Brakujące 17 mln euro stanowiące równowartość inwestycji DPTG miało zostać spłacone przez TP SA w ratach. Tymczasem łączne roszczenia z tego tytułu - opierając się o wyliczenia DPTG złożone w dwóch fazach arbitrażu - sięgnęły 1,5 mld euro, a więc pięćdziesiąt razy więcej niż kwota zainwestowana - podsumowuje Jabczyński.

Szerzej o I etapie arbitrażu, który zakończył się niekorzystnym wyrokiem dla TP, pisaliśmy w tej wiadomości. O tym, że DPTG złożyła już dokumenty w II etapie, pisaliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 7
 • 0

  1.  2011-01-14 15:51:15

  kupię akcje DPTG :)

 • 0

  2. ~Wiktor Czarnecki II  2011-01-14 17:14:58  host: acqr172.neoplus.adsl.tpnet.pl

  trzymam kciuki za TePse

 • 0

  3. ~serceirozum  2011-01-14 17:42:43  host: public51155.xdsl.centertel.pl

  a ja czekam na lepsze reklamy neostrady, bo ani serce ani rozum nie pozwalają mi uwierzyć w TP od 10 lat.

 • 0

  4. ~mirekb  2011-01-14 17:51:53  host: v08-15.opera-mini.net

  jak widac sa sprawy których prof.dr hab Maciej Rogalski nie załatwi..wierzę też ze siła duńczyków jest wielka i ft.pl a zarazem jej klienci złożą sie na karę wraz z odsetkami oczywiscie.powodzenia ;-)

 • 0

  5.  2011-01-14 17:59:56

  Gra o kasę niebotyczną. TP może mówić to i tamto ale płacić i tak muszą i będą musieli, odwoływać się całe życie nie będą mogli. Jak już będzie wyrok prawomocny to Duńczycy wezmą komornika i opieczętuje TP. Wg mnie powinni iść już dawno na jakąś ugodę a nie udawać jak by sporu nie było i że nie zamierzają płacić...

 • 0

  6. ~  2011-01-15 09:02:30  host: chaos.tpnet.pl

  @4. Nie ma co się cieszyć z nieszczęścia firmy działającej na rynku polskim, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że sami są sobie winni. Do tego jeżeli Duńczycy za "zainwestowanie" 17 mln euro mieli otrzymać 15% udziału w przychodach a TPSA za 13mln + koszty urządzeń i utrzymania 85% to nie wydaje mi się, aby byli pokrzywdzeni. Bardziej mnie interesuje w jaki sposób przez 15 lat osiągnięto z tego połączenia 13,3mld złotych przychodu (Duńczycy żądają ok. 2mld złotych w obu sporach + odsetki) co daje blisko 1mld złotych rocznie. Czyżby liczyli koszty ruchu w MB ;).

 • 0

  7. ~  2011-01-21 14:14:22  host: dpe135.neoplus.adsl.tpnet.pl

  @3- reklamy to chyba kwestia gustu. Mogą się podobać , bądź nie, ale jak widać jednak zostają one w pamięci :). Druga kwestia jest taka, że reklama to jedno a usługa drugie. Na tle konkurencji wypadają dość nieźle- szczególnie teraz po ostatnich obniżkach.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-80-93-19.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy płacisz smartfonem lub zegarkiem zbliżeniowo?

Garmin Pay dla klientów PKO BP

 

Zobacz wynik | Opinie (13)

Archiwum Ankiet