Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TP o wyrokach NSA

TP o wyrokach NSA

sirmark 21 Czerwca 2007 19:10

0 0

Telekomunikacja Polska ustosunkowała się do trzech wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego, o których pisaliśmy w tej wiadomości. Po wyrokach NSA, firma zamierzą podjąć działania pozwalające na weryfikację powołania Prezesa UKE.

Sprawa pierwsza - dotyczyła decyzji Prezesa UKE z dnia 10 maja 2006 i zatwierdzenie oferty RLLO. W sprawie tej Sąd uwzględnił kasację TP. Kasacja została uwzględniona z uwagi na wady orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, tj. braki uzasadnienia wyroku, które zdaniem, NSA nie jest wystarczające i nie pozwala dokonać oceny zasadności skargi kasacyjnej. NSA nie analizował kwestii powołania Prezesa UKE ograniczając się do stwierdzenia, że kwestia prawidłowości powołania nie mieści się w zakresie sprawy, jaką jest zbadanie decyzji o zatwierdzeniu oferty. Sąd jednak wskazał, że dostrzega naruszenia prawa do których doszło w wyniku powołania, które mogą być jednak zweryfikowane w odpowiednim trybie.

TP SA wyraża zadowolenie z rozstrzygnięcia, które jest zgodne z argumentacją przedstawioną w kasacji wniesionej przez TP. TP podejmie także, zgodnie ze wskazaniem sądu, odpowiednie działania prawne pozwalające na weryfikację powołania Prezesa UKE.

Sprawa druga dotyczyła kwestii ustalenia, czy Prezes UKE - orzekając w postępowaniu o zmianę umowy o połączeniu sieci ma kompetencję samodzielnie orzec, co do sporu między stronami, czy umowa podlegająca zmianie wiąże strony czy też nie. NSA oddalił skargę kasacyjną TP i powiedział, że UKE takiej kompetencji nie ma i zawsze, gdy powstanie spór, co do obowiązywania umowy (np. jedna ze stron umowę wypowie) musi ten spór rozstrzygnąć Sąd Cywilny, a na czas trwania procesu cywilnego UKE winien zawiesić postępowanie o zmianę umowy o połączeniu sieci.
TP uważa, ze wprawdzie skarga kasacyjna nie została uwzględniona, ale jednocześnie NSA wskazał odpowiedni tryb postępowania, czyli drogę procesu cywilnego, z której TP skorzysta w razie sporu między stronami, czy umowa podlegająca zmianie wiąże strony czy też nie. Sprawa taka będzie więc rozstrzygana na drodze procesu cywilnego.

Sprawa trzecia dotyczyła sprzeciwu wobec cennika "plan społeczny", co do którego decyzję wydał p.o. Prezesa UKE. Tu sąd odnosząc się do kwestii powierzenia obowiązków, wskazał że było ono dokonane bez podstawy prawnej ale naruszenie prawa, do którego doszło przy powierzaniu obowiązków nie obala domniemania prawidłowości tego aktu, gdyż przy ocenie tegoż naruszenia należy zważyć inne wartości - jak np. kwestię ciągłości działania organów administracji publicznej, która zdaniem Sądu jako wartość konstytucyjna przede wszystkim winna być chroniona.

TP uważa, że wydanie tego orzeczenia w sytuacji, gdy już wcześniej inny sąd zajął w kwestii wydania decyzji przez p.o. Prezesa UKE całkowicie odmienne stanowisko, będzie powodowało konieczność rozstrzygnięcia tej kwestii przez powiększony skład orzekający NSA. Pojawiły się bowiem istotne rozbieżności w orzecznictwie w istotnych kwestiach, które wymagają jednoznacznego przesądzenia. Wszystkie bowiem sądy zwracały uwagę, że wystąpiły nieprawidłowości przy powołaniu Prezesa UKE.

Źródło tekstu: TP     

Dodaj do:
w sumie: 14
 • 0

  1.  2007-06-21 19:32:13

  " naruszenie prawa, do którego doszło przy powierzaniu obowiązków nie obala domniemania prawidłowości tego aktu, gdyż przy ocenie tegoż naruszenia należy zważyć inne wartości - jak np. kwestię ciągłości działania organów administracji publicznej, która zdaniem Sądu jako wartość konstytucyjna przede wszystkim winna być chroniona." Czyli jednak wszystkie decyzje w ocenie sadu (oczywiscie to nei wyrok w tej sprawie a opinia) i tak sa podjete prawomocne :)

 • 0

  2. ~  2007-06-22 07:55:17  host: public-gprs21950.centertel.pl

  Ha, ha, ha - żałosna ta firma FT TPSA. TP SA przegrywa sprawę Streżyńskiej (Rzeczpospolita, tm/22.06.2007, godz. 06:56) "Rzeczpospolita" informuje o wyroku jaki wydał wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny (NSA). NSA orzekł, że akt powołania Anny Streżyńskiej na prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej nadal obowiązuje.

 • 0

  3. ~  2007-06-22 07:58:23  host: public-gprs21950.centertel.pl

  Wyrok NSA ostatecznie przecina żądania wysuwane głównie przez Telekomunikację Polską, by unieważnić decyzje prezesa UKE jako wydane przez osobę powołaną na tę funkcję z naruszeniem prawa - dodaje gazeta. Sprawa dotyczyła skargi kasacyjnej TP SA na wprowadzenie przez prezesa UKE ramowej oferty dzierżawy łączy telekomunikacyjnych. NSA stwierdził, że dopóki akt powierzający Annie Streżyńskiej funkcję organu administracji, a więc i kompetencje do podejmowania decyzji, nie zostanie cofnięty czy unieważniony we właściwym trybie przez premiera, dopóty obowiązuje - czytamy w dzienniku. Więcej w "Rzeczpospolitej".

 • 0

  4. ~  2007-06-22 08:53:43  host: p09-12.opera-mini.net

  Ja bym opublikował w Monitorze Polskim zniknięcie tpsa i to byłoby najlepsze rozwiązanie - a swoją droga nieładnie gdy firma komercyjna zaczyna podważać zasadność powołania urzędnika państwowego - widać albo brakuje jej argumentów albo jest na tyle bezczelna że uważa że może stanowić prawo - poprostu śmieszne

 • 0

  5. ~  2007-06-22 09:08:48  host: cho34.neoplus.adsl.tpnet.pl

  tepsa mi wiele krwi napsuła, ale jej delegalizacji nie chce; jedno male marzenie mam; niech obniza ceny za szybki net do poziomu, jaki teraz oferuje Netia i nie żadają drogiego abonamentu telefonicznego, zeby miec internet

 • 0

  6. ~Antyk  2007-06-22 11:31:07  host: 212.160.172.70

  Do p09-12. Dlaczego komercyjna firma ma nie kontestować zasadności powołania urzędnika państwowego? Przecież wg prawa wszyscy są równi. TP - wbrew twojemu twierdzeniu - nie tworzy prawa tylko chce jego prawidłowego stosowania. Natomiast żale o złe prawo (w tym telekomunikacyjne)proszę kierować do władzy ustawodawczej. A tak nawiasem to chciałem dodać, że nie za wszystkie nieszczęścia tego świata (a zwłaszcza IV RP) odpowiada TP-nawet będąca własnością Francuzów.

 • 0

  7. ~  2007-06-22 15:36:06  host: chello087207040151.chello.pl

  ~Ąntyk~. Nie za wszystkie nieszczęścia? A ja głupi myślałem że za wszystkie. Dzięki, że mnie uswiadomiłeś. A prawo telekomunikacyjne nie jest takie złe, tylko telefranca się do niego nie stosuje i jest w tym temacie RECYDYWISTĄ. A dla recydywistów powinny obowiązywac maksymalne restrykcje, nawet doprowadzajace te firmy do "pójscia z torbami".

 • 0

  8. ~ukenamuniu  2007-06-22 22:20:10  host: nat-go2.aster.pl

  #4: to urzędnik państwowy (Premier Marcinkiewicz) uważał, że stanowi prawo.

 • 0

  9. ~george  2007-06-23 15:45:43  host: dte148.neoplus.adsl.tpnet.pl

  do 7: NA szczescie sa w Polsce jeszcze niezawisle sady i to one oceniaja, kto lamie prawo. I jak pokazuje historia sporow TP - UKE, UKE nie jest wcale swiete i wiele jego decyzji bylo blednych lub naruszalo prawo.

 • 0

  10. ~GREG  2007-07-01 13:57:47  host: dry41.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Dokladnie. Ale jak sie czyta wywiady ze Strezynska, to czesto slychac to co w PiSie: Dajcie nam pelnie wladzy, a wszystko bedzie super. Ostatnio swietny pomysl p. prezes sie pojawil, zeby UKE rozstrzygalo spory miedzy operatorem a klientem. Czyli po prostu - olejmy sady, Uke zastapi wszystkich i wszystko...

 • 0

  11. ~MFS  2007-07-02 16:31:23  host: drt92.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Patrzac na jakosc decyzji wydawanych w tej chwili przez uke, nalezalby sie spodziewac jeszcze gorszych efektow w przypadku przyznania uke mozliwosci rozstrzygania sporow

 • 0

  12. ~  2007-07-03 14:14:18  host: dsf67.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Jeszcze brakuje, zeby UKE taka wladze dostal! To juz w ogole TP moze sie oglosic upadlosc. Dopiero by sie kary bez skladu i ladu posypaly. Ciekawe tylko jakiego kozla ofiarnego znalazlby sobie UKE, gdyby TP nie bylo

 • 0

  13. ~alum  2007-07-03 14:17:14  host: pk108.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl

  Spokojnie. STreżyńska nie jest wieczna :-D

 • 0

  14. ~  2007-07-03 14:21:40  host: dsf67.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Wieczna moze nie, ale rynek zdazy zepsuc. Poza tym jak na razie nie zanosi sie, zeby ktos mial z nia porzadek zrobic ;)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-111-185.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Co byś wybrał/a kupując iPhone'a z OLED-em?

Chińskie władze zatwierdziły nową fabrykę paneli OLED firmy LG

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet