Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TP o wstrzymanej przez UOKiK podwyżce - oficjalnie

TP o wstrzymanej przez UOKiK podwyżce - oficjalnie

WitekT 12 Października 2005 10:26

0 0

TP musi się zastosować do wstępnej decyzji prezesa UOKiK zakazującej podwyżki cen połączeń na numery 0-708, ale nie zgadza się z nią.

Zmiana ceny wynika z konieczności zapewnienia rentowności usługi, która wcześniej świadczona była poniżej kosztów. Nie jest to w żadnym wypadku działanie antykonkurencyjne i wymierzone w innych operatorów. Wręcz odwrotnie, decyzja o podwyżce ceny do poziomu ponoszonych kosztów została podjęta w celu uniknięcia zarzutu stosowania przez TP cen poniżej kosztów.

Przed wydaniem wstępnej decyzji Prezes UOKiK powinien w toku postępowania antymonopolowego udowodnić, że dane działanie jest praktyką antykonkurencyjną oraz "uprawdopodobnić", że dalsze stosowanie zarzucanej TP praktyki może spowodować poważne i trudne do usunięcia zagrożenia dla konkurencji. Sam fakt napisania i wysłania przez konkurenta TP (Netia) do Prezesa UOKiK wniosku w żadnej mierze nie może być uznane za "uprawdopodobnienie", że TP narusza prawo i że powoduje zagrożenie dla konkurencji. Nie może to też być podstawa do wydania decyzji wstępnej. Prezes UOKiK powinien zebrać dowody na poparcie zarzutów, czego w ocenie TP nie uczynił.

Zdaniem TP, konkurencyjni operatorzy na drodze postępowania administracyjnego próbują zmusić spółkę do dalszego świadczenia usługi poniżej kosztów. Starają się bronić swoich przychodów kosztem TP. Nie możemy się na to zgodzić. Sam wnioskodawca (Netia) nie zarzuca we wniosku, że nowa cena ma charakter ceny nieuczciwej, np. nadmiernie wygórowanej.
Trzeba też pamiętać, że wykorzystywanie numerów dostępowych na numeracji 0-708 do świadczenia połączeń międzynarodowych jest kontrowersyjne w świetle rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 15 kwietnia 2004r. w sprawie planu numeracji krajowej dla publicznych sieci telefonicznych. Numeracja 0-708 została przydzielona operatorom, w tym Netii, do świadczenia usług o podwyższonej opłacie. Zdaniem TP, do świadczenia usług połączeń międzynarodowych jest przeznaczona inna numeracja z Planu Numeracji Krajowej. TP informowała o tym innych operatorów w kwietniu 2005r, stara się też zwrócić uwagę Prezesa URTiP na ten i inne przykłady stosowania numeracji niezgodnie z przeznaczeniem.

Problem ten występuje także w krajach UE. Niemiecki regulator rynku telekomunikacyjnego wydał zarządzenie zakazujące oferowania na numerach typu premium rate (z reguły 0-90x w krajach UE) oferowania połączeń międzynarodowych.

TP zdecydowanie zaprzecza, jakoby wypowiedzenie umowy Netii o współpracy i rozliczaniu usług na numeracji 0-708 miało jakiekolwiek związek z podwyżką cen dla tej numeracji. Wypowiedzenie umowy wynikało z faktu, że Netia odmawiała czynnej współpracy z TP w zwalczaniu procederu naciągania klientów TP przez usługodawców o podwyższonej opłacie współpracujących z Netią. Chodzi o tzw. "czarny ruch" na numery 0-708. Przyczyny tej decyzji są doskonale znane Prezesowi UOKiK.

TP analizuje, jakie działania może podjąć w obecnej sytuacji. Po pierwsze zaskarżymy do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydaną zdaniem TP z naruszeniem art. 88 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów decyzję tymczasową Prezesa UOKiK. W dalszej perspektywie, po uchyleniu decyzji przez SOKiK, jedną z możliwości jest dochodzenie roszczeń na drodze prawnej. W przypadku bezpodstawnego wydania decyzji tymczasowej przedsiębiorcy, który poniósł szkodę w wyniku jej stosowania przysługuje uprawnienie do dochodzenia odszkodowania z tego tytułu od Skarbu Państwa reprezentowanego w takim postępowaniu przez Prezesa UOKiK.

Źródło tekstu: Telekomunikacja Polska     

Dodaj do:
w sumie: 3
 • 0

  1. ~  2005-10-12 16:42:06  host: external.ciech.waw.pl

  literówka: "(z regułu 0-90x [...]"

 • 0

  2. ~  2005-10-12 16:52:34  host: external.ciech.waw.pl

  A tak wogóle jak już jesteśmy "w temacie" deklarowanego i faktycznego przeznaczenia numerów PR to niech ktoś z przedstawicieli &ftp odpowie jakich to informacji można zasięgnąć na "linii informacyjnej" 0-300-900-900 (tak została zadeklarowana w spisie PR Pana Urtipa) ???

 • 0

  3.  2005-10-12 16:53:02

  Dzięki za zwrócenie uwagi, już poprawione! :)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-158-15-97.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy wg Ciebie usługa Apple Pay odniesie w Polsce sukces?

[Aktualizacja] Apple Pay od jutra w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet