Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TP o przejęciu Tele2 przez Netię

TP o przejęciu Tele2 przez Netię

WitekT 30 Czerwca 2008 15:26

0 0

Sekretarz Generalny Telekomunikacji Polskiej Ireneusz Piecuch wątpi w powstanie nowej jakości po zakupie Tele2 przez Netię. Martwi się także o potencjalne zagrożenie dla najmniejszych operatorów na rynku.

Przejęcie Tele2 Polska przez Netię dopisało dość przewrotny epilog do podsumowania strategii regulacyjnej UKE za lata 2006-2007. Po dwóch latach "otwierania rynku telekomunikacyjnego" mamy do czynienia ze zdarzeniem które może wpłynąć, w sposób istotny na zmniejszenie konkurencyjności na tym rynku. Netia i Tele2 posiadają bowiem wspólnie 87% rynku BSA oraz 79% rynku WLR. Czy takie połączenie stworzy nową jakość dla klientów? Mocno wątpliwe, ale zobaczymy jak do tego faktu odniesie się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - powiedział Piecuch.




Zdaniem Piecucha pewne jest jednak, że planowane połączenie może stworzyć zagrożenie dla mniejszych operatorów, których nie stać na balansowanie na granicy kosztów i obdarowywanie klientów ofertami typu "rok za darmo".

Po raz kolejny widać też, iż operatorzy alternatywni korzystając z niezmiernie, a czasami nawet nadmiernie, korzystnych warunków odsprzedaży hurtowej ustalanych przez UKE, skupiają się raczej na podkupowaniu bazy klienckiej niż na inwestowaniu w rozwój infrastruktury - dodał Piecuch.

Źródło tekstu: Telekomunikacja Polska     

Dodaj do:
w sumie: 42
  • 0

    23. ~Chrome_TP  2008-06-30 22:57:06  host: aeh92.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Dlatego twierdzę że ok dobra BSA i LLU są pożyteczne ale tylko do pewnego stopnia owszem pomogły wzmocnić pozycję alternatywnych (i dobrze) ale osiągamy już powoli limit skuteczności tego rozwiązania bo jeśli naszym ostatecznym celem (z punktu widzenia państwa i obywateli) jest posiadanie dużej liczby dobrych łącz i sieci do transmisji danych to więcej nie osiągniemy bo ci nowi których wzmocniliśmy nie koncentrują się na w/w celu czyli ogólne poszerzanie liczby klientów tylko na "wygryźieniu" jak największej liczby klientów od zasiedziałego opa i dlatego stosunek prawdziwie nowych łączy w skali roku jest taki mały czy teraz to Witku widzisz ? Ja patrzę dalej w przyszłość bo widzę iż te progi zaczynamy osiągać i pytam co dalej bo obecnie stosowana taktyka UKE i alternatywnych (która miała rzekomo dążyć do w/w (notabene statutowych dla UKE)celu po prostu zawodzi) a nie widać na horyzoncie nowych pionierskich rozwiązań tego problemu.

  • 0

    24. ~Chrome_TP  2008-06-30 23:00:16  host: aeh92.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Witek wywinę kota ogonem i to ja zapytam na jakiej podstawie twierdzisz że to TP i tylko TP ma tym 3 tę centralę postawić ? pokaż mi tu proszę konkretną ustawę w której pisze że ta centrala ma mu gwarantować świadczenie łącza netowego (i mam tu na myśli coś lepszego jak zacne 128kb/s).

  • 0

    25. ~ukenamuniu  2008-06-30 23:05:00  host: 86-59-n1.acn.waw.pl

    Witku, Chrome_TP: Netia w LLU na łączach abonenckich TP będzie mogła robić co zechce. Migrować Neostradę i BSA na Netiastradę, WLR i stacjonarne TP na stacjonarne lub VoIP. Do tego może TV, czy jakieś video. Druga sprawa: do NETu nie potrzebny jest net. Wystarczy 3G i CDMA i załatwimy sprawę wykluczenia cyfrowego. A Państwo w zamkniętych osiedlach niech się bawią FTTH (chyba że UKE coś wyreguluje i zacznie uwalniać).

  • 0

    26. ~Chrome_TP  2008-06-30 23:18:54  host: aeh92.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ano prawda tylko znowu poniekąd docieramy do tego samego zaułka przy LLU o ile dobrze pamięć służy sprzęt opa alt. zaczyna się od ostatniej centrali TP i dalej leci po sieci TP do klienta ale jak to zmienia stan że ta końcowa linia ma +8km a tp stwierdza że bliżej centrali nie postawi bo powietrze tam mają nie świeże ? odpowiedz brzmi w żaden... Dlatego po prostu może ja to tak widzę ale to jest po prostu krótkowzroczne uważanie że TP odwali całą robotę za alt. a oni sobie przyjdą na gotowe. I jak wskazałem już powyżej bynajmniej nie wzmocni to znacznie i szybko podstawowej ilości nowych łączy.

  • 0

    27.  2008-06-30 23:27:16

    @15 - multimedia mogly mi zalozyc nowe kable 3-4 lata temu bez zajakniecia, bo poprostu chce korzystac z ich uslug. rzecz w tym, ze BSA moze byc tylko pa laczach TP, ktora sie nie kwapi z wymiana, choc zarabialaby na tym...

  • 0

    28. ~Chrome_TP  2008-06-30 23:33:16  host: aeh92.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Dlaczego tak się kurczowo trzymam tej linii ? a już wyjaśniam - owszem net bezprzewodowy np od sieci komórkowych się intensywnie rozwija ale jest to rozwój mimo wszystko powolny, przepustowości są jeszcze mało stabilne sama transmisja kosztowna (np pobierz demo gierki 1GB netem z komórki to chyba będziesz musiał sprzedać nerkę) (a 2-5GB to przeciętny zjadacz chleba po neciku stacjonarnym miesięcznie spokojnie wyrabia). Dlatego niestety póki co jesteśmy jeszcze skazani na te nieszczęsne linie i tu musimy się skoncentrować na poszerzaniu ich możliwości do momemntu aż będzie je można kiedyś zastapić w zadowalającym stopniu netem bezprzewodowym.

  • 0

    29.  2008-07-01 01:43:36

    @15 - i jeszcze jedno. od lat 7-8 nie mam z TP nic wspolnego. umowe z multimediow tez zakonczylem. obecnie moj operator internetowy zalatwia mi i internet i telefon, a telewizje trzymam z daleka od wszelkich kablowek itp. tworow, bo moim zdaniem jedyna oferta kablowki z internetem i telefonem to tylko i wylacznie upc.

  • 0

    30.  2008-07-01 09:23:43

    Chrome_TP: czemu wygryza abonentów TP? No odpowiedź jest bardzo prosta i taka sama w całej Europie - liczba abonentów stacjonarnych spada w całej UE. A akurat Netia chce mocno wejść w LLU - to chyba dobrze dla rynku, co? Co do stawiania centrali dla 3 abo przez TP - kłania się usługa powszechna. Wyraźnie napisałem, że chodzi mi o głos, a nie o net.

  • 0

    31. ~Chrome_TP  2008-07-01 10:12:51  host: aeh92.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Witek nie odchodź od tematu nie piszemy tu o zmniejszaniu się liczby usług głosowych tylko o rozbudowie infry pod szerokopasmowy net, a co do wchodzenia Netii w LLU to i nie wejdą tam gdzie nie ma dobrej linii TP więc takie rozwiązanie to dla klienta żadne rozwiązanie... bo i tak nic dobrego u siebie nie założy - już nie raz pisałem że tu trzeba pogonić alt żeby też coś swojego dla odmiany zbudowali, a dlaczego to już chyba dostatecznie objaśniłem w powyższych postach . Jeżeli potrzebujesz liczb to chociażby wczoraj w skali małego miasta miałem 30 wywiadów o przebudowę z czego ok 70% miało realna szansę na poprawę a reszta to będzie musiała spadać na palmę i w w/w postach o tę gromadę olanych klientów mi chodzi.

  • 0

    32.  2008-07-01 10:18:22

    Chrome_TP: ale ja wyraźnie piszę - nikt takiej infry, pokrywającej 100% kraju, nie zbuduje. Więc o co chodzi?

  • 0

    33. ~Chrome_TP  2008-07-01 14:16:38  host: 212.160.172.70

    Nikt nie każe pokrywać 100% kraju to jest z oczywistych względów nie osiągalne w sensownym czasie niemniej zmierzam do tego że im szybciej zaczną budować swoje infry w jakimś odczuwalnym stopniu tym lepiej dla nas wszystkich jako potencjalnych klientów a sęk w tym że przynajmniej na razie nie mają ku temu zachęty... i tu jest pole do popisu aby takie zachęty stworzyć bo tak jak mówiłem wcześniej powoli osiągamy punkt w któym więcej efektywnie z infry tp się wycisnąć nie da :>

  • 0

    34.  2008-07-01 15:03:09

    Chrome_TP: a liczyłeś ile kosztuje budowa infry pokrywającej całą Warszawę? Jaki jest "próg wejścia" w ten biznes?

  • 0

    35. ~Chrome_TP  2008-07-01 15:11:31  host: 212.160.172.70

    Wiadomość od: () IP: 212.160.172.70 Witku widzę że znowu zaczynasz się motać to w końcu czyj interes obstawiasz nas jako konsumentów czy interes firm i korporacji ? Notabene właśnie po to podtuczamy alt opów aby byli wstanie zrealizować swoje własne inwestycje sieciowe co pozwoli powiększyć ogólną liczbę nowych przyłączy - chcesz powiedzieć że robimy to podtucznie od ponad roku i opów nadal na inwestycje nie stać ? jakoś ostatnie doniesienia biznesowo finansowe alt opów zdają się temu przeczyć. sęk w tym że oni będą opóźniać swoje insetsycje do bólu bo w końcu inwestowanie kosztuje a tak sobie można w spokoju spijać śmietankę nie ponosząc żadnego ryzyka.

  • 0

    36. ~Chrome_TP  2008-07-01 15:12:51  host: 212.160.172.70

    Ponadto nie zapominaj że większe firmy aka Netia, Energis nie startują od zera - mają już trochę swojej sieci więc inicjalny koszt poszerzenia będzie mniejszy niż budowa z niczego.

  • 0

    37.  2008-07-01 16:29:23

    Chrome_TP: nie zrozumiałeś mnie. Ja się odnosiłem z całą koncepcją do Twojego twierdzenia, że alternatywni powinni budować sieć na zadupiach, sieć umożliwiającą świadczenie dostępu do netu. I pytałem się - gdzie tak w Europie jest? Gdzie jest takie otoczenie prawno-rynkowe? I mocno przeceniasz sieci DOSTĘPOWE alternatywnych - owszem, szkielety mają niezłe, ale dostępówka jest śmiesznie mała.

  • 0

    38. ~A  2008-07-01 17:29:58  host: proxy2.netia.pl

    spijanie śmietanki to to nie jest, mogę cię zapewnić; ale w dwóch słowach dlaczego podział tp ma sens - zakładając, że stawki hurtowe są realne (a teraz patrząc na benchmarki nie jest źle) wyodrębniona spółka miałaby interes w tym, zeby inwestować tam, gdzie infrastruktura jest w złym stanie, lub jest duży potencjał, typu nowe osiedla; i każde łacze będzie sprzedane czy to tp-detal, czy alternatywnym, więc biznes case się zamknie bez problemu; oczywiście nie rozwiązuje to kwestii prowincji - ale tam moze dotrzeć CDMA, WiMax itp (btw - Grupa TP już 4 lata temu mogła wejść w CDMA, tylko technologia była mało francuska i PH nie chciał sie dać przekonać)

  • 0

    39. ~A  2008-07-01 17:32:06  host: proxy2.netia.pl

    a łatwym poszerzeniem i dublowaniem kabli w ścianie mnie nie rozśmieszajcie:) w interesie wszystkich jest jeden kabel (chocby po to, zeby nie prowadzić pieciu instalacji po domu), do którego rózni operatorzy mają dostęp dając swobodę wyboru klientowi końcowemu

  • 0

    40. ~A  2008-07-01 17:34:31  host: proxy2.netia.pl

    i jeszcze @10 - nie ma rynku BSA i WLR, podobnie jak nie ma rynku IP TV (tu akurat dla TP to dobrze, bo też miałaby pozycję dominującą:); jest rynek dostępu do internetu i usług telefonicznych na którym niepodważalną pozycję ma TP i gadanie o tym, że Netia coś zdominuje jest korporacyjną nowomową Irka P.

  • 0

    41. ~Chrome_TP  2008-07-01 18:18:56  host: 212.160.172.70

    ad 39 same kable na budynku to już jest najmniejszy pryszcz i tu owszem nie ma sensu oplatać kablami z 5 sieci :) (nigdy nie twierdziłem, że jest inaczej :>) Niemniej mile widziana byłaby sieć w pobliżu tzw ostatniej mili w alternatywie do TP bo wtedy gdy jeden nie może to inny klienta poratuje :>

  • 0

    42.  2008-07-02 09:28:47

    WitekT - usługa powaszechna iżądanie zwrotu kosztów usługi deficytowej ;-) I następne 300 postów w newsie o tym, ze złodziej tepsa jakichś pieniędzy żąda... ;-)

Dodaj swoją opinię