Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TP o decyzji UKE ws. migracji abonentów

TP o decyzji UKE ws. migracji abonentów

WitekT 2 Sierpnia 2006 18:58

0 0

Telekomunikacja Polska z mediów dowiedziała się o decyzji UKE, który nie zgodził się na likwidację trzech planów telefonicznych: tp aktywnego, tp oferta podstawowa oraz tp dom. TP decyzję uznaje za zaskakującą, bo uważa, że 33,5 tys. klientów korzystających z ww. planów po ich zmianie płaciłoby mniejsze rachunki i miałoby dostęp do pełnej gamy usług TP.

TP przekazała UKE dane o średnich wydatkach klientów korzystających z trzech ww. planów telefonicznych. Wynika z nich jasno, że po zmianie taryfy na proponowaną przez TP klienci będą płacić niższe rachunki za telefon, ze względu na niższe ceny i korzystniejsze zasady naliczania opłat za połączenia. Dla klientów planu aktywnego średnia oszczędność wyniosłaby 23,93 zł miesięcznie, a w przypadku sekundowych tp oferta podstawowa i tp dom klienci zaoszczędziliby od 1,34 zł do 2,95 zł i to pomimo płacenia wyższego abonamentu – napisała TP w komunikacie.

W informacji przekazanej mediom Prezes UKE pominął fakt, że wysokość abonamentu nie jest jedynym wyznacznikiem kosztów oferty, ważne są też inne elementy np. ceny połączeń i sposób ich rozliczania. Regulator nie poinformował również, że zgodnie z własną decyzją (Prezesa URTiP), jeżeli dany plan telefoniczny został wycofany ze sprzedaży, jego użytkownik nie może aktywować usługi TP wprowadzonej na rynek w terminie późniejszym. Klienci wspomnianych planów nie mogą więc korzystać np. z usługi SMS z telefonu domowego – napisano dalej.

Plany telefoniczne, które miały ulec likwidacji nie cieszyły się dużym zainteresowaniem klientów TP, w związku z czym od dawna nie są już sprzedawane (tp aktywny od września 2003 roku, a tp oferta podstawowa i tp dom od kwietnia 2005 roku). Obecnie korzysta z nich zaledwie 33,5 tys. osób, czyli 0,32% klientów Telekomunikacji Polskiej, a ich liczba systematycznie spada. W tej sytuacji dalsze utrzymywanie i obsługa bilingowa tych planów jest dla TP nieopłacalna. W chwili zamykania sprzedaży tych planów URTiP (poprzednik UKE) został poinformowany, że kolejnym krokiem będzie migracja pozostałych klientów do innych planów i nie zgłosił zastrzeżeń w tej sprawie – można przeczytać w dalszej części komunikatu.




Liczba klientów w planach objętych migracją od momentu zamknięcia ich sprzedaży do końca maja 2006 r. zmniejszyła się o:
84% w planie aktywnym (z 60 789 do 10 278),
83% w planie tp dom (z 131 043 do 22 460),
57% w planie sekundowym (z 1 918 do 822).

Proponowana przez TP migracja klientów z jednego planu na inny, nie jest niczym wyjątkowym na rynku telekomunikacyjnym. W 2003 r., realizując dyrektywę Unii Europejskiej o zwiększeniu dostępności usług powszechnych dla osób o niskich dochodach lub mających specjalne potrzeby, TP dokonała migracji klientów korzystających z planu tp oszczędnego do całkowicie nowej oferty – planu tp socjalnego z usługą Socjalne jednostki TP - napisano w komunikacie.

Na masową skalę podobna akcję przeprowadził w 2004 r. British Telecom. Operator, po uzyskaniu zgody brytyjskiego regulatora rynku wycofał ofertę Standard Rate, z której korzystało 9,1 mln klientów i w ciągu 4-miesięcznego okresu przejściowego automatycznie przeniósł ich do planu BT Together Plan Option 1. W ten sposób prawie 50% klientów BT zostało przeniesionych do planu droższego pod względem abonamentu i kosztu wybranych połączeń – argumentuje TP w komunikacie.

Zobacz: wyliczenia TP dotyczące kosztów abonentów po migracji (plik PDF; 175 kB).

Źródło tekstu: Telekomunikacja Polska     

Dodaj do:
w sumie: 16
  • 0

    1. ~  2006-08-02 19:10:09  host: net72.supernet.pl

    tak oczywiscie, tp chce mniej zarabiac, a uke to blokuje. biedna.

  • 0

    2. ~ptok  2006-08-02 20:01:38  host: chello084010246137.chello.pl

    A mnie tepsa sama zmieniła abonament na droższy z naliczaniem niby sekundowym (a inicjacja to ..j?), a ja głupi złożyłem reklamację. Nie wiedziałem,że drożej, znaczy taniej. A zresztą może ja jestem typem masochisty i chcę mieć drozej? Tepsiunia kochana, na pewno ich wyliczenia są rzetelne, koń by się uśmiał.

  • 0

    3. ~  2006-08-02 20:42:07  host: p08-12.opera-mini.net

    Ostatnio bronie TP , ale tutaj sprawa jest jasna - w zadnym wypadku nie powinno sie mogrowac klienta wbrew jego woli na drozsza oferte , nawet gdyby mial na tym w sumie zaoszczedzic.

  • 0

    4. ~reque  2006-08-02 20:45:15  host: chello087206250202.chello.pl

    Tak się obecnie prowadzi marketing, poprzez rozwarstwienie. Wprowadza się "tanie" taryfy, które wcale nie muszą być tanie. Następnie się mówi, że damy wam jeszcze "tańszy" plan taryfowy, który niekoniecznie będzie tanszy.
    I co TPSA chce powiedzieć, że ona nie chce zarabiać pieniędzy? Że oddaje w ten sposób część zysku??? To niech obniży albo wręcz zrezygnuje z opłaty za abonament.
    Proste.

  • 0

    5. ~haha  2006-08-02 20:52:19  host: 128-dom-3.acn.waw.pl

    No właśnie, UKE chciało szybko się odciąć i odwróćić uwagę od bzdury jaką wypuściła, że musiała być powiadomiono o promocji neo (a przecież Internet nie podlega jeszcze regulacjom). Efekt jest taki, że pare osób straci. Wiele osób nie ma pojęcia jaki abonament płaci i taka zmiana na rachunku pewnie wymusiła by żeby na przykład przeżucić się na samych swoich - a tak będą żyć w niewiedzy

  • 0

    6. ~poznaniak  2006-08-02 21:00:45  host: 213-238-96-40.adsl.inetia.pl

    Wejdzie w życie WRL to ci klienci sami zmigrują do alternatywnych :-)

  • 0

    7. ~  2006-08-02 21:20:07  host: mnemosyne.tvtom.pl

    hahaha..oszczedności na poziomie 1,5 zł dobre sobie. Tępić telekomune ile się da...

  • 0

    8. ~ma  2006-08-02 21:35:16  host: buj2.internetdsl.tpnet.pl

    napisałeś to z nudów czy ze swojej tempoty

  • 0

    9. ~M  2006-08-02 21:47:01  host: acrh113.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Trochę nie na temat niedawno były problemy z wejściem na stronę Telepolis. Już kiedyś pisałem na forum, że z wp.pl jest ten sam problem ale dzisiaj to już przemieńcie nie wiem czy wszyscy mają ten problem czy tylko ja, ale nie mogę sprawdzić ani emaila bo wyskakuje błąd chyba 503, a najgorsze że prawdziwy sukces jest jak w ogóle otworzę stronę wp.pl podczas gdy z innymi portalami nie ma problemu. Chyba trzeba założyć gdzieś indziej emaila bo za często się to powtarza tylko pytanie gdzie?

  • 0

    10.  2006-08-02 22:30:28

    TP SA lubi uszczęśliwiać ludzi na siłę. A ja chętnie płaciłbym dowolny abonament niesocjalny, najlepiej za 30zł brutto. A cena połączeń mi jest obojętna, bo i tak wszystkie idą przez 1069. Zatem gdyby TelePsy nie wycofywały starych planów, to ja używałbym tych starych. Niestety, nie mogę ich nawet zamówić.

  • 0

    11.  2006-08-02 22:37:42

    sprawdzie sobie jakie byly ceny min w starych planach jakie bylo naliczanie a potem mozna sie wypowiadac

  • 0

    12. ~telepies  2006-08-02 22:50:26  host: abut42.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a coś mi się wydaje że Strzałkowski dał logiczny odpór tym wynurzeniom Pana Kaliniaka :)

  • 0

    13. ~telepies  2006-08-02 23:13:27  host: abut42.neoplus.adsl.tpnet.pl

    to z 12 to mi się pozajączkowało, gdyż dotyczy innej sprawy.
    Ale ruszyła mnie typowo jugurtowa statystyka zawarta w zdaniu "Obecnie korzysta z nich zaledwie 33,5 tys.". Tego się obawiałem, że ludzie z którzy przyszli z Centertela do TP zaczną utoższamiać telefonię stacjonarną z komórkową. W stacjonarnej telefon nie obsługuje osoby ale raczej w większości wypadków rodzinę. Zakładając średnio że jest to rodzina 2 plus 2 to daje 100 tys miasto.

  • 0

    14. ~venro  2006-08-03 02:52:10  host: ekk122.internetdsl.tpnet.pl

    *9. - Dzisiaj mialem to samo z wp.pl (blad 503) jak i znajomy z internetdsl'em.

  • 0

    15. ~sympatyczny  2006-08-03 10:07:57  host: chello081018196007.chello.pl

    "w przypadku sekundowych tp oferta podstawowa i tp dom klienci zaoszczędziliby od 1,34 zł do 2,95 zł" wow, jakie oszczednosci... :D poza tym to jest srednio. czyli ci ktorzy oszczedziliby te 2-3 zlote juz zmigrowali, a reszta zostala. logika Jacka Kalinowskiego jak zwykle pokretna

  • 0

    16.  2006-08-03 11:35:22

    ja bym stracił kolo 7 zł brutto bo mam standardowy i tylko po to by mieć neo

Dodaj swoją opinię