Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TP o cenach maksymalnych

TP o cenach maksymalnych

sirmark 3 Lipca 2007 17:16

0 0

Telekomunikacja Polska odniosła sie do decyzji administracyjnej, wydanej przez UKE, w sprawie określenia maksymalnych cen za połączenia do sieci komórkowych. Szerzej o decyzji pisaliśmy w tej wiadomości.

Telekomunikacja Polska poinformowała, że nigdy nie negowała konieczności obniżki stawek F2M (połączeń z telefonów stacjonarnych na komórki), w szczególności w aspekcie obniżki opłat w zakresie rozliczeń międzyoperatorskich (MTR). TP przygotowała bardzo atrakcyjną dla klientów obniżkę tych połączeń i była zainteresowana wprowadzeniem tej obniżki. TP jest więc zaskoczona ustalaniem w drodze decyzji administracyjnej maksymalnych cen świadczonych usług. Po pierwsze dlatego, że cel w postaci obniżki stawek można było osiągnąć bez konieczności ustalania cen maksymalnych, skoro TP godziła się na obniżkę. Po drugie, ustalanie cen maksymalnych dla klientów w gospodarce rynkowej jeszcze nigdy w dłuższej perspektywie nie przyniosło pozytywnych skutków, zarówno dla klientów, jak i gospodarki. W zaistniałej sytuacji TP jest niestety zmuszona do skorzystania ze środków prawnych w celu zmiany przede wszystkim trybu wprowadzenia obniżki połączeń, tj. wprowadzenia ich w drodze decyzji administracyjnej ustalające ceny maksymalne na usługi świadczone przez spółkę prawa handlowego jaką jest Telekomunikacja Polska.




Według TP, za decyzją firmy przemawiają następujące argumenty:
brak podstawy do prowadzenia postępowania - zgodnie z twierdzeniem UKE postępowanie jest z wniosku TP (która złożyła propozycję cenników F2M), jednak TP wycofała swoją ofertę, a w związku z tym postępowanie jest bezprzedmiotowe,
metodologia kalkulacji ceny nie uwzględnia dodatkowych kosztów hurtowych, jakie ponosi operator przy przyłączeniu do sieci operatora komórkowego
marża przewidziana na rynku F2M to tylko około 3% po odjęciu kosztów kapitału, a po odjęciu dodatkowych kosztów hurtowych nie zostaje prawie nic z zysku, a więc cały rynek jest uregulowany na poziomie nie umożliwiającym pobieranie godziwej marży a w związku z tym można oczekiwać, że takie działanie UKE doprowadzi do zahamowanie procesów konkurencji na rynku połączeń F2M
Komisja Europejska wyraźnie mówi, że regulacje na rynku detalicznym powinny być ostatecznością, dopiero gdy zwiodą narzędzia hurtowe. Tak naprawdę Regulator nie czekała na zadziałanie mechanizmów rynkowych - nowe MTR jeszcze nie weszły do rozliczeń
UKE prowadziło postępowanie z artykułu 91 (usługa powszechna - ale TP wycofała cenniki) oraz 46 (rynki właściwe) powiązanego z analizami rynków właściwych - na rynku połączeń krajowych w trakcie analizy rynku właściwego nie pojawiło się ani jedno słowo jakoby ceny na rynku F2M były cenami zawyżonymi i nie ma tez tam nałożonego narzędzia w postaci cen maksymalnych.

Źródło tekstu: TP     

Dodaj do:
w sumie: 14
  • 0

    1. ~Chrome  2007-07-03 17:54:49  host: 212.160.172.70

    Hm co prawda nie moja działka ale ciekawi mnie jak sprawa się rozwinie :)

  • 0

    2. ~ukenamuniu  2007-07-03 20:22:14  host: nat-go2.aster.pl

    Chrome: pójdzie to w końcu w kierunku zwinięcia uke

  • 0

    3. ~wariat  2007-07-03 20:55:49  host: cge170.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a ja tam myśle że powinna być ustalona cena maksymalna dla tp, tak na wszelki wypadek. oni maja taki dziwny sposob traktowania klienta obniżki kierowane są przede wszystkim do nowych abonentów albo w najdroższych planach taryfowych a tak chcąc nie chcąc musieli by obniżyc. Ponad to uważam że cena powinna byc nie rentowna dla tp (skoro na innych usługach tyle zarabia do tego może dokładać) i tak nie zubożeje. Fajnie by było, pozatym tp świadczy usługi publiczne wiec nikt by sie nie obraził jak by od czasu do czasu sama była zmuszona do czegoś dopłacić. A jak jej nie pasuje to niech zwija manele i do Francji!!! Tam niech sobie rządzi!!! I tak nikt jej tu nie lubi! Nawet urzedy wyprowadza z równowagi siedząc grzecznie i nic nie mówiąc, no cóż taki typ drażni tym że jest:)

  • 0

    4. ~wariat  2007-07-03 21:00:30  host: cge170.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ... a jak juz tepsa będzie zwijać manele to niech zabieże ze soba swojego wiernego giernka - ORANGE. Może francuzi lubia udogodnienia w postaci utrudnień... jeśli tak to polubią dwie nowe marki. A skoro tak to orange będzie musiał znowu zmienic nazwę:)

  • 0

    5. ~poznaniak  2007-07-03 21:27:40  host: 87-205-71-234.adsl.inetia.pl

    "a poziomie nie umożliwiającym pobieranie godziwej marży" - cóż każdy uważa co innego za "godziwą marżę". Podejrzewam, że TP za taką uważa liczbę trzycyfrową :-(

  • 0

    6. ~ukenamuniu  2007-07-03 22:14:11  host: nat-go2.aster.pl

    poznaniak: godziwa marża z pewnością nie powinna być zjedzona przez podatek. Swoją drogą- czy ktoś policzył jak spadają przychody budżetu RP z tytułu niższych przychodów telekomów (również inwestycji i zatrudnienia w firmach, bo trzeba obniżać koszty)?

  • 0

    7. ~ptok  2007-07-03 22:29:53  host: chello087207040151.chello.pl

    ~ukenamuniu. Moja mama ma w tepsie abonament "niedrogi". Stawki do komórek za minutę: 1,65 zł; 1,15; 1,01; złotego w zależności do pory dnia. Czy uważasz , że to jest marża godziwa? Bo ja uważam, że niegodziwa. Więcej, ZŁODZIEJSKA.

  • 0

    8.  2007-07-03 22:42:17

    (7)i nawet nikczemna:P

  • 0

    9. ~ukenamuniu  2007-07-03 22:44:27  host: nat-go2.aster.pl

    ptok: "niedrogiego" nie znam. Znam socjalny 1,83/1,59 przekombinowany w porównaniu do innych planów (dysproporcja abonamentów i cen połączeń). Masz rację - tu marża może być wyjątkowo godziwa.

  • 0

    10. ~mc  2007-07-04 10:17:15  host: 212.160.172.70

    ptok: to powiedz mamusi żeby poszła do Netii albo tele2 i marża będzie mniejsza

  • 0

    11. ~mtz  2007-07-04 13:24:59  host: pk248.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl

    do 6: a ciekawe czy ktos policzyl ile panstwo, a przede wszystkim klienci traca na bezprawnych karach nakladanych przez uke i procesach sadowych...

  • 0

    12. ~ptok  2007-07-04 14:24:02  host: chello087207040151.chello.pl

    ~mc. Jak w tepsie będą obowiązywać ceny minimalne, to inni tez zjadą z cenami. Regulator po to jest , żeby interweniować gdy monopolista przegina pałę. A gdy moja mama dzwoni do mnie na komórę, to po prostu nie odbieram, tylko za chwilę oddzwaniam. I w ten sposób tepsa dostaje jedynie 4 grosze na minutę w interkonekcie. "Jak Kuba Bogu , tak Bóg Kubie". Pies drapał twoją firmę. Ale niech nie pieprzą , że oni są cały czas zwolennikami obniżek. Pazerne żabojady. Takie bzdury to może opowiadac jedynie wasz "Rzecznik Gruby TP"

  • 0

    13. ~  2007-07-05 14:33:54  host: proxy2.anon-online.org

    Ja rozumiem , że TP wzbudza takie emocje u niektórych jak u mnie radio z ryjem ale nie żądam zamknięcia go, trudno co najwyżej je omijam. Więc wszyscy Ci co życzą tp nagłego zgonu niech się zastanowią czy są gotowi na przejście na sygnały dymne ???. Wielki wrzask i 2 mln kary za numery alarmowe a co ??? komóreczki nie działały ??? a co centra ratownicze ha ha !!! /przecież ich nie ma / są dopięte tylko z jednej strony ?? a gdzie łącza alternatywne ???

  • 0

    14. ~ukenamuniu  2007-07-05 22:56:57  host: nat-go2.aster.pl

    #13. Masz rację z małym wyjątkiem: wewnątrz powiatu trudno jest dać łącza alternatywne (omijające centralę do której są przyłączone służby). Można by ewentualnie próbować skierować wywołania do innego powiatu, lecz przeważnie ta "powiatowa" pełni rolę centrali węzłowej/tranzytującej i jak nie działa, to nie zrobisz obejścia. Dodatkowo w ustawie jest mowa o kierowaniu ruchu do służb właściwych terytorialnie - a więc nie z innego powiatu.

Dodaj swoją opinię