Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TP ma złożyć 1,5 mln euro zabezpieczenia w ramach rozstrzygania sporu z DPTG na terenie Irlandii

TP ma złożyć 1,5 mln euro zabezpieczenia w ramach rozstrzygania sporu z DPTG na terenie Irlandii

LuiN 24 Października 2011 20:40

0 0

Jak podaje w komunikacie GN Store Nord, w związku z postępowaniem egzekucyjnym przed sądem gospodarczym w Dublinie w Irlandii, Telekomunikacja Polska jest zobowiązana do złożenia zabezpieczenia w wysokości 1,5 mln euro, do czasu aż sąd nie podejmie decyzji w sprawie egzekwowania aktywów TP w Irlandii.

Kolejne posiedzenie sądu zaplanowane jest na 15. grudnia tego roku. Zdaniem GN Store Nord, głównego akcjonariusza Danish Polish Telecomunication Group (DPTG), decyzja dotycząca zabezpieczenia potwierdza zasadność decyzji Trybunału Arbitrażowego z września 2010 roku.

Rzecznik TP, Wojciech Jabczyński określił kwotę zabezpieczenia jako bardzo symboliczną w kontekście roszczeń DPTG na kwotę 390 mln euro w ramach pierwszej fazy sporu. Jak podkreśla Jabczyński, odroczenie rozprawy dotyczącej nadania klauzuli wykonalności wyroku Trybunału Arbitrażowego to decyzja analogiczna do podjętych wcześniej przez sąd okręgowy i następnie apelacyjny w Polsce, a także przez sąd w Holandii i zarazem zgodna z oczekiwaniami TP.
Aby otrzymać od TP 1,57 mld zł odszkodowania przyznanego przez wiedeński Trybunał Arbitrażowy, DPTG wszczęło egzekucję roszczeń wobec TP w krajach, gdzie polska spółka ma aktywa, m.in. w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Po kolejnych rozprawach decyzja Arbitrażu pozostaje bez mocy prawnej na terenie Polski i Holandii. Sądy Okręgowy w Warszawie, jak i sąd w Amsterdamie zawiesiły postępowania do czasu ostatecznego i prawomocnego wyroku w Austrii (gdzie postępowanie tak jak w Polsce jest trzyinstancyjne).

Dla uzyskania wykonalności decyzji arbitrów musi zostać nadana klauzula wykonalności. Nie czekając na rozstrzygnięcie pierwszej fazy sporu, DPTG złożyło w styczniu 2011 roku kolejny pozew dotyczący drugiej fazy - na 2,4 mld koron duńskich, czyli około 1,24 mld zł.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-158-30-219.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy korzystasz w domu z telefonu stacjonarnego

Play: nowe promocje na telefon stacjonarny dla abonentów

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet